KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-04-19

Świąteczny “prezent”… aż ręce opadają

Inwestycja z Budżetu Obywatelskiego, która miała przynieść nowe możliwości relaksu przy Kopcu Wyzwolenia nie przetrwała nawet tygodnia. Połamany stół, zdewastowana altanka… z jaką hołotą mamy do czynienia w Piekarach Śląskich… Brak mi słów po prostu.

 

Staramy się, aby przy Kopcu Wyzwolenia można było wypocząć i zrelaksować się w czasie wolnym. W planie mamy postawienie wiaty na drewno ogniskowe, które będzie regularnie uzupełniać ZGK. Wszystko to dla większej wygody mieszkańców. Tylko jaki to ma sens – kiedy wszystko niszczymy?

 

I to niestety nie jedyny przykład. Wandale nie odpuścili nawet budkom dla jeży i kotów regularnie je niszcząc. Najnowsze efekty działalności “dumnych  piekarzan” –  na zdjęciach poniżej jeden z domków w Brzezinach Śląskich.

 

Zdewastowana została także odrestaurowana kapliczka Maria Hilf – zerwane kamery, wyrwane dachówki. Czy ktoś może mi wytłumaczyć w czym problem i jaki to ma sens? Zdjęcia sprawców i film z monitoringu opublikuje wkrótce na blogu i facebooku – od razu proszę o szerokie udostępnianie.

     

Proszę, nie tolerujmy takich postaw – reagujmy na wszystkie akty wandalizmu.

 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zbychu
Zbychu
9 miesięcy temu

Ojeju. Straszne rzeczy. Skąd wiadomo, że owych czynów dokonali Piekarzanie? A może np. mieszkańcy innych miast, może nawet z Chechła, kto wie. Proszę naprawić i nie marudzić.

Jaś
Jaś
9 miesięcy temu
Reply to  Zbychu

Straszne. A jeszcze straszniejsze, że taki debil jak ty uważa, że to w porządku. “Proszę nie marudzić”, ale jakby ci ktoś auto rozpierdolili to byś był zadowolony. Czego ci serdecznie życzę.

Damian Harazim
Damian Harazim
9 miesięcy temu
Reply to  Zbychu

Tak, naprawić i nie marudzić.
Ładować non stop kasę na naprawę dzieła zwyczajnych gnojów i radować się że wszystko jest ok.
Panie Zbychu, dasz Pan adres? Rozpierd*lę Panu szyby, drzwi i będę, patrząc Panu w oczy, obserwował czy Pan przypadkiem nie marudzi.

Andrzej
Andrzej
9 miesięcy temu

Postawcie na kopcu budkę z strażnikiem miejskim co ZUSu pilnował w czasie pandemii.

Mateusz
Mateusz
9 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Strażnicy i policja ok ale nie ma idealnie z nimi. Chce się człowiek piwa napić (nie rozróby robić czy upijać się ale usiąść na ławce lub choćby na kopcu wypić jedno-dwa i wyrzucić puszkę do śmieci) to taki przyjdzie i mandat za nic, za to że ktoś wymyślił takie prawo (byłem w różnych krajach i nie ma w nich mandatu za samo picie piwa na dworze) Niestety mundurowi są często ale nie tam gdzie ich potrzeba.
Ogólnie uważam że siła monitoringu może wiele zdziałać, fajnie że jest, widać większy spokój wieczorami

Seder
Seder
9 miesięcy temu

Niezłe bydło, (z całym szacunkiem dla bydła).

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
9 miesięcy temu

Ludzie nie przywykli jeszcze do odrobiny luksusu. Zachowują się jak ci żołnierze niby rosyjscy z azjatyckiej. Dla ludzi w Polsce altanka i stół na świeżym powietrzu jest tak są toalety dla kacapskich barbarzyńców z Rosji

LEON z Piekor
LEON z Piekor
9 miesięcy temu

Panie Zbychu. Wstydź się Pan.
Nawet opozycja by tak nie napisała w komentarzu. A Pan jest zwykłym bucem. Użyłbym gorszych słów, ale nie dawno byłem w spowiedzi.
Panie Krzysztofie,- daj Pan ten filmik na bloga , a 2 dni później zgłoś na policje.
Myślę, że wymierzony samosąd będzie adekwatną karą ,do tego co zrobili z kapliczką.
Noz się w kieszeni otwiera. Co za banda.
I fajnie gdyby po znalezieniu sprawców “przypadkiem ” Panu się napisały ich imiona i nazwiska
.

Ps. Obstawiam gówniarzy w wieku 16-22 lata.

Thomas
Thomas
9 miesięcy temu

Drogi Zbychu nie ojej tylko trzeba powiedzieć o naszym społeczeństwie że w wielu wypadkach nie dojrzało do społeczeństw zachodnich jeszcze wiele nawyków kultury stepowej tak zwanej dziczy rosyjskiej mocno tkwi w nich, i nie idxie tutaj tylko o piekarzan ale o całosci polskiej populacji. Choćby niedawny przykład z Cieszyna, gdzie ekipa trzech debili zniszczyła fortepian miejski, a takich przykładów można mnożyć, ot taki Polnischekulturschaft.

gość
gość
9 miesięcy temu

Przepraszam, ale skoro jest nagranie z monitoringu, to dlaczego nie zareagowało centrum kryzysowe, bo chyba tam jest podgląd kamer? A wydaje się, że nie była to “akcja” kilkusekundowa.

hmmm
hmmm
9 miesięcy temu

Świetnie, że wiceprezydent miasta nazywa mieszkańców “hołotą”…
Praca u podstaw, a nie wyzwiska…

Budweiser
Budweiser
9 miesięcy temu

I to jest godna postawa. Wandal to wandal.

Damian Harazim
Damian Harazim
9 miesięcy temu
Reply to  hmmm

Nie mieszkańców miasta, a skurwieli dewastujących kapliczkę. Jest różnica. Jeżeli jej nie widzisz, to nie idź do okulisty, to nie wina wzroku, tylko braku logicznego myślenia.

Marek D.
Marek D.
9 miesięcy temu
Reply to  Damian Harazim

W słownictwie też jest różnica, więc może się tak nie rozpędzaj?

Damian Harazim
Damian Harazim
9 miesięcy temu
Reply to  Marek D.

A jakiego określenia byś oczekiwał?
Rozbrykana młodzież, wandale, zbłąkane owieczki?
By nie brnąć w to znów i niepotrzebnie tracić nerwów wyjaśnię Ci skąd tak ostry język.
Pamiętam tę kapliczkę z zamurowanym wejściem i zniszczoną. Ktoś zadał sobie trudu by odszukać osoby, które pomogą odzyskać Kapliczkę i przywrócić Piekarom. Sztuka ta się udała. Udało się znaleźć niemałe pieniądze na jej renowację. Niemałe, bo ponad pół miliona złotych. Proces od zamurowanej ruiny, do pięknego zabytku był długi i zaangażowanych w niego było wiele osób.
Bohaterom z filmu w mniej niż kilkanaście minut zajęło zniszczenie efektu tego całego procesu.
Młodość musi się wyszumic? Tak, ale są granice.
Na to zachowanie w mojej ocenie nie ma usprawiedliwienia, a rzeczy trzeba nazywać po imieniu. W takim jak ten przypadku nie ma miejsca na kurtuazje.
Co równie smutne, ktoś chyba niespełna rozumu, uważa że robi się szum z niczego, trzeba naprawić i nie marudzić. Kolejna osoba mająca pewne problemy z czytaniem ze zrozumieniem uważa, że w tekście zaatakowani zostali wszyscy mieszkańcy.
Mamy więc bohaterów filmu i kolejnych bohaterów, gdzie jeden nie widzi problemu, a drugi czuje się urażony że w swojej ignorancji tekstu poczuł się nazwany hołotą.
Opinii na temat osób, które nazwałem w poprzedniej nie zmieniam, jest ona niezmiennie taka sama.
Liczę na to, że twarze tych “biedaczkow” widziało tyle osób, że wstyd będzie ciągnął się za nimi latami. Tak długo, aż w pełni spłacą koszt przywrócenia Kapliczki do stanu “sprzed”.
I na koniec dodam, że alkohol i inne używki również nie są usprawiedliwieniem tego zachowania. Bo i na takie próby tłumaczenia natrafiłem.
Barbarzyństwo, brak zasad moralnych i szacunku do cudzego i wspólnego mienia w tak ordynarnym wydaniu powoduje, że innych określeń wobec takich osób użyć nie potrafię.

Marek D.
Marek D.
9 miesięcy temu
Reply to  Damian Harazim

A jakiego określenia byś oczekiwał?”
Widzisz, rzecz w tym, że żadnego. Poprzednik (KT) użył już kilku dosadnych epitetów, wyraził emocje, również nasze. a więc Twój wpis nie wnosi niczego poza wulgarnym słowem. Mogłeś więc sobie darować, ale z tego co tu widzę lubisz się wypowiadać więc pewnie nie mogłeś się powstrzymać? 🙂 Pozdrawiam i życzę spokoju.

Thomas
Thomas
9 miesięcy temu
Reply to  hmmm

A jak ma nazwać, może Towarzystwem Wysokej Pseudo Kultury. To i tak bardzo dolikatne nazewnictwo na takich s…..!!!!

Michał
Michał
9 miesięcy temu

Polska (Piekary) czyli Naród wspaniały tylko ludzie kurwy….