KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-05-24

Nabożeństwo majowe pod kapliczką Maria Hilf

Dziś pod Kaplicą Maria Hilf odbyło się tradycyjne, coroczne nabożeństwo majowe (to było już ósme takie spotkanie). Po raz pierwszy przy nowym, wyremontowanym obiekcie. Mimo brzydkiej pogody w to położone na uboczu miejsce przyszło naprawdę wielu mieszkańców Piekar Śląskich, ale także Bytomia. 

Nabożeństwo majowe prowadził  ks. Andrzeja Kosa, proboszcz Parafia Trójcy Przenajświętszej Piekary Śląskie – Szarlej, odprawiona została Msza święta, której przewodniczył ks. Artur Wyrobek z Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Katowicach-Zarzeczu.

“Po raz pierwszy nabożeństwo odbyło się przy wyremontowanej Kaplicy. Zapoczątkowana w 2015 roku akcja przywracania blasku osiągnęła swój cel, ale jak uczy nas historia – a nawet ostatnie przykre wydarzenia – musimy o to wyjątkowe miejsce dalej dbać. Dziękujemy wszystkim, dla których Kaplica jest ważna. W naszych modlitwach pamiętamy o osobach i instytucjach, które przez lata działały na rzecz jej dobra” – czytamy na facebookowym profilu “Kaplica Maria Hilf”. 

Faktycznie warto wspomnieć i pamiętać o społecznikach, którzy dbali o kapliczkę i jej otoczenie, kiedy jeszcze przypominała zapomniane ruiny. Dzięki Wam i Waszym staraniom ten obiekt odzyskał dawny blask.

Zobaczcie archiwalne teksty dotyczące kapliczki

Cieszę się, że ten udało się uratować ten zabytek i dziś w takiej formie służy mieszkańcom. A akt wandalizmu z jakim mieliśmy niedawno do czynienia nigdy więcej się nie powtórzy.

Razem zmieniamy Piekary Śląskie.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
1 rok temu

Panie Prezydencie tak z innej beczki – czy będzie w przyszłości możliwość postawienia w mieście rowerów miejskich? Coś takiego jest w Siemianowicach Śląskich czy w Katowicach i sprawdza się to doskonale, jestem przekonany że u nas również by się to przyjęło zwłaszcza że są cały czas rozbudowywane ścieżki rowerowe.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Modlitwa w dzisiejszych czasach się przyda, kiedy toczy się wojna u naszego sąsiada chociaż nie wiem czy może ona coś pomóc. Skoro homoseksualiści chcą obalić w Rosji kościół a Cyryl Rosji się wystraszył homoseksualistów to wojna na Ukrainie będzie toczyła się latami bo ani homoseksualiści nie odpuszczą nigdy ani Rosyjski kościół. Za poprzednich rządów za rządów Tuska i Biedronia przy pomocy zagranicznych mediów takich jak np; tvn, albo onet, lub fakt i innych prowadzili homoseksualiści wojnę w Polsce z kościołem i osłabili kościół i wielu kapłanów odeszło, ale nikt nie wystraszył się na tyle tak jak w Rosji że kościół upadnie. Chce się stworzyć nową rasę człowieka na ziemi homosekualiści nikomu nie przeszkadzali, ale gdy chcą już legalizować nowe życie na świecie i walczą z innymi strukturami społecznymi wtedy świat prowadzą do konfliktów i upadku. Gdyby dzisiaj dalej Tusk i Biedroń rządzili Polską i zalegalizowali by tak jak planowano w Polsce prostytucję, narkotyki i homoseksualizm dzisiaj kraj wyglądał by teraz inaczej i społeczeństwo podążało by inną drogą. Polacy myślą, ze wysyła się masowo ich dzieci na studia, aby uzyskali jakieś wykształcenie i wiedzę a oni są tylko narzędziem w tej całej układance robi się to po to bo człowiek wykształcony decyduje później o losach kraju i życiu a wiadomo gdy się go zdemoralizuje i wpoi nowe wartości to tak potem będzie postępował. Przed 89 rokiem prostytucja, narkotyki i homoseksualizm należały do świata podziemnego przestępczego którym rządziły grupy przestępcze dzisiaj dalej rządzą tym światem mafie a dzieci i młodzież chcą się stać częścią tego świata nie wiedząc o tym, że nie tylko zapełniali by wtedy mafiozom portfele miliardami zysków, ale zalegalizowali by takie życie i stali by się jego częścią takiego świata.

Damian Harazim
Damian Harazim
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Ostatnio nie wierzę w to, co czytam. Powoduje to pewnego rodzaju utratę wiary w inteligencję u niektórych ludzi.
Dla Pana homoseksualiści walczą ze światem i ma to jakiś związek logiczny (dla Pana) z nabożeństwem przy Marii Hilf.
Niedawno przeczytałem też, że wybiegi dla psów stwarzają zagrożenie pedofilią i negatywnie wpływają na uświadamianie seksualne dzieci.
Przypuszczam, że zarówno Pan i osoba o której pisze macie dwie cechy wspólne: wiek i sympatię do jedynej słusznej partii. Możliwa jest trzecia wspólna cecha: traktowanie na poważnie TVP i TVP Info.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Damian Harazim

Ma to związek bo od każdej osoby która się modli to słyszę, że modli się o pokój na Ukrainie. Ja nie jestem wrogiem ani homoseksualistów, ani prostytutek ani nie interesuje mnie co robią mafie, albo narkomani, ale ludzie żyją w zakłamanym świecie w którym udają, że nie wiedzą co się dzieje i dlaczego. A w tym zakłamanym świecie ludzie, kiedyś zginą i nie będą wiedzieli nawet dlaczego. Możemy być tolerancyjni, ale w taki sposób, aby mogło się toczyć nasze życie na ziemi bo zachwiania i konflikty i walka z naturą mogą nas tego pozbawić o tym trzeba pamiętać. Gdyby Biedroń mnie posłuchał i homoseksualiści i inni dziesięć lat temu ludzi ominęło by wiele dzisiaj cierpienia włącznie z epidemiami, ale niestety wszyscy są zawsze mądrzejsi a potem niestety cierpią a największe cierpienia dopiero przed nami.

Gertruda
Gertruda
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Zastanawiam się czy myślisz tak na poważnie czy robisz sobie jaja.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Gertruda

Ja bym chciał sobie robić jaja, ale niestety w Rosji biorą to na poważnie i na razie chcą wyczyścić część Ukrainy ze społeczności która uległa zachodowi i nowym trendom nowego stylu życia i świata zachodowi, który Rosja uważa, że jest zdemoralizowany i stacza się na dno. Skoro Rosja uważa a zwłaszcza Rosyjski kościół, że zachód i homoseksualiści chcą na rzucić innym krajom a zwłaszcza Rosji takie wartości i jedynym sposobem jest akcja militarna to wygląda to już niestety bardzo poważnie nie wygląda to już niestety na jakieś jaja.

Apostata
Apostata
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Oj mieszkaniec za dużo tvpis i tv trwam, napewno dostało pan wielkiego natchnienia pod wpływem wykładów ojczulka Rydzyka i tym podobnych oszołomów że piszesz takie farmazony.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Apostata

Ja bym mógł tak myśleć gorzej jak myślą tak ci którzy decydują o losach naszego świata. Masz tu jeden link a jest ich dziesiątki nawet z przed 14 lat chociaż większość już została usuniętych-
https://kresy24.pl/patriarcha-putina-za-sytuacje-na-ukrainie-odpowiadaja-geje/

Damian Harazim
Damian Harazim
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Tobie by się dobrze w Rosji żyło…

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Damian Harazim

Wątpię, że mogło by mi się żyć dobrze w Rosji dlaczego tak uważasz?. Mi by się żyło dobrze w Polsce jednak ciągłe podziały, konflikty i chęć wprowadzania nowych zmian tego niestety nie zapewnią, ani w naszym kraju, ani na świecie. Jeżeli ja pisałem np; parę lat temu aby nie legalizować np; homoseksualizmu to nie dlatego, ze nie lubię tych ludzi tylko, aby uchronić ich i innych od cierpienia. Niektóre wprowadzane zmiany przynoszą ludziom ogromne cierpienia na ziemi tylko ludzie dostrzegają to w późniejszym czasie. Dzisiaj każdy uważa, że np; nazizm był zły w tamtych czasach nikt tak jednak nie uważał my jednak teraz o tym wiemy oni w tamtych czasach niestety myśleli inaczej.

WŁODI
WŁODI
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Jak w Piekarach zabraknie folii aluminiowej to będzie wiadomo kto ją zużył całą na czapki, żeby chronić się przed falami homo-5G

Kazik
Kazik
1 rok temu

Faktycznie przyszło wielu ludzi, czyli ok.80. Ogrom ludzi, ledwo się pomieścili. Widać bardzo potrzebna inwestycja. Ważniejsza niż drogi, szpital, mieszkania i inne rzeczy, z których korzystają dziesiątki tysięcy Piekarzan i nie tylko. Chore podejście do zarządzania miastem. A vice sobie maluje obrazki drzewa, żeby “ukoić nerwy”, po prostu, no nie, co tu się odwala.

Kazik
Kazik
1 rok temu

Bycie prezydentem miasta, nawet vice, to nie praca, to służba, a służba to działanie 24h na dobę 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Jeśli więc, myśli pan inaczej, to tylko pokazuje, że jest pan niewłaściwym człowiekiem na tym stanowisku. I krew jasna człowieka zalewa gdy widzi ten cały burdel w Piekarach, a prezydent wozi się na rowerku, albo maluje obrazki. Może pan to robić, ale proszę oddać stanowisko komuś kompetentnemu.

Kazik
Kazik
1 rok temu

Czyli się jednak pan nie nadaje. Polecam zatrudnić się w normalnej pracy, np. na produkcji. Praca od 8 do 16, potem będzie pan miał czas na swoje hobby. Oczywiście za dużo mniejsze wynagrodzenie niż w służbie miasta. Ale coś za coś.

obserwator
obserwator
1 rok temu
Reply to  Kazik

TY się koleś nie nadajesz… najwyraźniej do niczego.

obserwator
obserwator
1 rok temu

Słuszny komentarz. Nie karmić trolla.

WŁODI
WŁODI
1 rok temu
Reply to  Kazik

Widze kultury pracy nauczyłeś się jeszcze za komuny? Daj czlowiekowi żyć, to tylko praca

Jan
Jan
1 rok temu
Reply to  Kazik

W czasie trwania nabożeństwa na chodnikach w mieście i na placach zabaw było mało ludzi. Jakie bezsensowne inwestycje. A może po prostu padał deszcz? Biorąc pod uwagę pogodę i położenie kapliczki zgadzam się z turzańskim – było sporo ludzi.

LEON z Piekor
LEON z Piekor
1 rok temu
Reply to  Kazik

Panie Kazik…
Domyslam się, że Pan nawet nie wie gdzie jest kapliczka.
I że do Kościoła Pan nie chodzi ,ale są inni ludzie w Piekarach ,którzy te miejsce doceniają, odwiedzają (czy to spacer, czy to modlitwa) , a nawet rowerzyści i ciekawscy -bo tacy nadal są – gdzie jest TA kapliczka.
Ja osobiście też tam bywam .
Osobowciscie gram też w piłkę nożną i jeżdżę na rowerze , ale np. Nie lubię grać w “kosza”- więc tworzenie boisk do koszykówki dlaczego miałoby być dla mnie bez sensowne i miałbym obrażać Prezydenta za wywalanie kasy?

Trochę wyrozumiałości dla inwestycji i innych ludzi.