KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-05-22

Z bólem serca informuję, że zmarł Wiesław Umiński

Zmarł Wiesław Umiński. Wylew powalił ojca Sławy Umińskiej-Duraj, ale ja znając jego ducha i siłę byłem przekonany, że szybko wróci do domu. Niestety, dziś przyszła wiadomość, że tę ostatnią walkę o zdrowie i życie przegrał. Odszedł mając przy sobie kochających najbliższych. Piszę to ze łzami w oczach, bo darzyłem Go ogromnym szacunkiem i był dla mnie jak ojciec. 

Ile razy mnie strofował… Kiedyś w kampanii wyborczej pracowałem u Sławy. To był trudny i męczący okres. Po kilku godzinach przed komputerem postanowiłem się na chwilę położyć. Ledwo położyłem głowę na poduszce, kiedy do pokoju zajrzał Pan Wiesław.

– Pan tu przyszedł się lenić? Do roboty, panie Krzysztofie. Do roboty!

Chcąc nie chcąc zebrałem się w sobie i wróciłem do pracy.

Miałem nadzieję, że będę mógł mu się teraz za to odpłacić. Przyjść do szpitala i wytknąć, że się leni. Kazać mu zebrać się w sobie i wracać do domu… Już zapowiedziałem Sławie, że wybieram się z taką wizytą. Niestety, ostatecznie nie doszła do skutku.

Takich anegdot i zabawnych sytuacji było wiele. Nie było przecież takiej wizyty u Sławy, podczas której byśmy nie rozmawiali. Potrafił pochwalić, ale także otwarcie skrytykować. Jego uwagi i rady wymagały przynajmniej poważnego zastanowienia się. Bardzo przeżywał oskarżenia wobec mnie, przesłuchania moje i córki. Wracały wspomnienia dawnych, złych czasów. Jako jeden z niewielu otwarcie i publicznie sprzeciwił się haniebnym zachowaniom posła wywodzącego się przecież z tego samego środowiska. W trudnych chwilach zawsze mogłem na Niego liczyć.

Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie tego domu bez Niego. Skończyło się coś bardzo wyjątkowego i ważnego – nie tylko dla najbliższych i rodziny, ale także dla miasta.

W 2013 roku jako organizator Piekarzanina Roku symboliczną statuetkę śląskiej baby przygotowaną przez piekarskie Warsztaty Terapii Zajęciowej przekazałem w ręce tego niezwykłego człowieka, którego podziwiam za ponad ćwierć wieku pracy społecznej (niejednokrotnie niewdzięcznej), za wytrwałość, za konsekwencję i nienaganną postawę. Chciałbym móc kiedyś powiedzieć, że zrobiłem tyle co Wiesław Umiński.

Niczego nie robił dla poklasku, pod publiczkę, czy dla osobistego interesu. Pracował przez wiele lat ponieważ był prawdziwym patriotą, także lokalnym. Jego doświadczenie życiowe, niewątpliwy autorytet i szacunek jakim się cieszył sprawiły, że Stowarzyszenie Komitet Obywatelski w Piekarach Śląskich przetrwało ponad ćwierć wieku!  To ewenement w skali kraju.

To właśnie z Komitetu Obywatelskiego wywodziła się elita polityczna i samorządowa naszego miasta. Sam zaczynając pracę samorządową korzystałem ze wsparcia tej organizacji i osobiście Wiesława Umińskiego. I wiedziałem, że nie mogę zawieść jego zaufania. To On wyznaczył drogę, po której poszliśmy wspólnie z Jego córką.

W 2013 roku Wiesław Umiński otrzymał statuetkę Piekarzanina Roku za całokształt działalności. To był sposób mieszkańców Piekar Śląskich, żeby powiedzieć Mu dziękuję.

 

Panie Wiesławie; 

Smutno nam tu będzie bez Pana. Bez rozmów o polityce, samorządzie, o życiu. Bez wspomnień, żartów i takiego zwykłego, wspólnie spędzanego czasu. 

Swoim życiorysem mógłby Pan obdzielić kilka osób. Podobnie jak sercem i zaangażowaniem, patriotyzmem. To był zaszczyt znać Pana i uważać się za przyjaciela rodziny. 

Żegnaj Przyjacielu, Tato…

Do zobaczenia. 

 

Droga Sławo;

W takich chwilach trudno znaleźć słowa pocieszenia i wsparcia. Tak naprawdę nic nie ukoi straty. Chyba tylko czas. Żałobę trzeba przeżyć…  głęboko i wewnętrznie, a łzy nie są w tym wypadku niczym złym. Więc płacz, wspominaj i opowiadaj o Ojcu. 

Pamiętaj, że Twój tato miał wspaniałą córkę. Jesteś wyjątkowa i dzięki Tobie do samego końca miał naprawdę wspaniałe życie. 

I był z Ciebie bardzo dumny. Z tego kim jesteś, jaka jesteś i co robisz. 

Pamiętaj o tym. 

A ja jestem zawsze do Twojej dyspozycji. 

 

Mieliśmy hucznie świętować. 90 urodziny. Zamiast tego przyszedł czas się rozstać. Pożegnalna msza święta zostanie odprawiona w piekarskiej Bazylice. Pogrzeb odbędzie się poza granicami Śląska. W Urzędzie Miasta została wystawiona księga kondolencyjna.

Msza święta pożegnalna odbędzie się w czwartek o godzinie 9.00 w piekarskiej Bazylice. Zgodnie z  pisemną – ostatnią wolą Wiesława Umińskiego (nawet w testamencie pamiętał o swoim mieście) uprzejmie prosimy zamiast kwiatów o przekazanie darowizny na Szpital Miejski w Piekarach Śląskich:

PKO BP SA 25 1020 2368 0000 2102 0414 3319

Prezydent Sława Umińska-Duraj bardzo dziękuje za wszystkie przekazane kondolencje, wyrazy współczucia i wsparcia. Jednocześnie jest to dla niej bardzo trudny czas – dlatego prosimy o nieskładanie kondolencji osobistych po zakończeniu mszy świętej. W Urzędzie Miasta została wystawiona księga kondolencyjna – będzie można do niej wpisać się również po mszy świętej.

Pogrzeb Wiesława Umińskiego odbędzie się w Jego rodzinnych stronach – poza Śląskiem.

 

 

Zmarł Wiesław Umiński – Żołnierz Niezłomny

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci w dniu 22 maja 2022 r. Wiesława Umińskiego Żołnierza Niezłomnego, nagrodzonego tytułem Piekarzanina Roku, wielokrotnie odznaczonego i awansowanego przez Prezydenta RP, ojca Sławy Umińskiej-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich.

Odszedł od nas w wieku 90 lat.

Wiesław Umiński brał udział w harcerskiej zbrojnej organizacji niepodległościowej w latach 1945 r. – 1951 r. Przetrzymywany i przesłuchiwany w więzieniu Montelupich w Krakowie w okresie od listopada 1951 r. do kwietnia 1952 r. Za udział w walce o wolność i niepodległość Polski w okresie powojennym został mianowany przez Prezydenta RP z dniem 7 stycznia 2005 r. na stopień podporucznika.

Zarząd Naczelnego Stowarzyszenia Polskich Byłych Więźniów Politycznych we Wrocławiu uhonorował Go – Krzyżem Niezłomnych. Zarząd Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny odznaczył – Kombatanckim Krzyżem Zasługi. Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kraju „Antyk”wręczyło Mu – Krzyż Walki o Niepodległość.

W 1999 r. otrzymał Odznakę Zasłużonego dla Województwa Śląskiego za pracę społeczną w Komitecie Obywatelskim miasta Piekary Śląskie.

Od 11.10.1991 r. posiada „Zaświadczenie o Uprawnieniach Kombatanckich” wydane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W 2013 rok otrzymał tytuł Piekarzanina Roku i statuetkę „Śląskiej Baby” za wieloletnią działalność na rzecz Piekar Śląskich i mieszkańców miasta.

Wiesław Umiński był absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, niemal całe życie zawodowe związany z KWK Andaluzja, na emeryturę odszedł w 1984 r.

Od września 1990 r. był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Piekarach Śląskich.

 

 

Sławie Umińskiej-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich,

a także Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego wyrazy szczerego współczucia składają:

Tomasz Wesołowski Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie

Radni Obywatelskiego Klubu Radnych

Krzysztof Turzański I Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie

Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie

wraz z wszystkimi pracownikami Urzędu Miasta,

przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami

i mieszkańcami.

 

 

 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz Iskanin
Dariusz Iskanin
8 miesięcy temu

Z wielkim żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Pana Wisława Umińskiego.
Pani Sławie Umińskiej-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich a także Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego składam wyrazy szczerego współczucia.
Dariusz Iskanin- Radny Sejmiku Województwa Śląskiego