KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-06-24

Kurtyny wodne dla ochłody

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w związku z nadchodzącą falą upałów rozstawiło na terenie miasta kurtyny wodne, które przyniosą ochłodzenie w wyjątkowo upalne dni. Warto z nich korzystać aby nie narazić się na przegrzanie – choć trzeba przyznać, że najchętniej robią to najmłodsi mieszkańcy naszego miasta, to woda może przynieść ulgę każdemu. 

Kurtyny wodne ustawiono przy Dworcu autobusowy na Osiedlu Wieczorka, przy ul. Bytomskiej w pobliżu Bazyliki, na ul. Oświęcimskiej (przy Ośrodku Kultury “Andaluzja”), na ul. Skłodowskiej-Curie (pomiędzy żłobkiem, a Przedszkolem nr 15) oraz w Brzezinach Śląskich przy Ochotniczej Straży Pożarnej. Kurtyny funkcjonują w godzinach 10.00 – 20.00

Fala upałów będzie nam towarzyszyć także w najbliższych dniach, temperatura w cieniu będzie bliska 30°C. Należy zachować szczególną uwagę.

Aby nie narazić się na udar słoneczny, warto pamiętać, aby ograniczyć przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie, nosić nakrycia głowy chroniące twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem, ubierać luźne ubranie o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała,  pić regularnie duże ilości płynów, minimum 2 litry dziennie (najlepiej wody mineralnej, niegazowanej), unikać spożywania alkoholu.

Seniorzy oraz osoby mające problem z chorobami układu krążenia powinni ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15.

Tak wysoka temperatura powoduje zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Warto o nich pamiętać w ten letni czas.
Najważniejsze to zapewnienie czworonogom spokojnego miejsca w cieniu i stałego dostępu do świeżej wody. W porze największych upałów (11:00 – 17:00) nie należy zabierać psów na spacery. Najlepiej wychodzić z nimi wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W przypadku przewożenia zwierząt samochodem, nigdy nie wolno zostawiać ich samych w zamkniętym aucie, nawet na kilka minut.  Apelujmy także do właścicieli nieruchomości by przy budynkach w miarę swoich możliwości ustawiali miski z wodą. Wystawiona miska wody, wesprze, a być może uratuje niejedno zwierzęce życie.
← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

A więc tutaj jest ta różnica między wodomierzem głównym, a jednostkowym, którą MPWIK dolicza każdemu do rachunku.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
1 miesiąc temu

Na os. Wieczorka nie powinni stawiać kurtyn bo zniszczą tak jak park w Kamieniu popisali Górnik Zabrze

Damian Harazim
Damian Harazim
1 miesiąc temu

Trzymam kciuki żeby ktoś ci kiedyś tę durną łepetyne obił