KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-11-08

Samorząd terytorialny – finanse w czasie kryzysu!

Ogólnopolska Konferencja Banku Gospodarstwa Krajowego dla Jednostek Samorządu Terytorialnego za nami. Zostały poruszone trzy najważniejsze kwestie, które można sprowadzić do trzech najistotniejszych rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz… pieniędzy.

Tematyka szeroka: priorytety inwestycyjne i źródła finansowania inwestycji, program inwestycji strategicznych, podatki, zrównoważony rozwój w samorządach, wyzwania ciepłownictwa i zaangażowanie społeczne.

Sporo czasu poświęcono projektom realizowanym w ramach rządowego programu inwestycji strategicznych z nowego ładu. Duże pieniądze, duże trudności realizacyjne. Powoli zaczynamy wchodzić w pierwszy etap rozliczeń i obaw nie brakuje. W Piekarach Śląskich z tego programu realizowany jest w tej chwili remont tunelu Szarlejki oraz remonty dróg (w tym Radzionkowska). Przed nami m.in. ogłoszenie przetargu na sygnalizacje świetlne na głównych skrzyżowaniach…

Oprócz tego rozmowy kuluarowe o  problemach samorządowców. Okazuje się, że wszyscy zmagamy się z tym samym. Rosnącymi kosztami i cenami inwestycji, brakiem wykonawców lub wykonawcami nierzetelnymi, dużymi opóźnieniami w realizacjach poszczególnych zadań. I nikomu z nas pracy i wyzwań nie brakuje.

Wracam do Piekar Śląskich po wymianie doświadczeń i z nowym spojrzeniem na codzienne problemy.

 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments