KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2023-01-13

Drogo, drożej, jeszcze drożej

Od 1 stycznia uderzy w mieszkańców podwyżka vat na ogrzewaniu i ciepłej wodzie ze stawki 5% na 23%. Odczuwalna podwyżka wyniesie więc 18%. Dokładnie to samo stanie się z rachunkami za prąd. W maju znów podwyżka czynszów, która chociaż wysoka i sięgająca niemal 10%, nie osiągnie nawet połowy poziomu inflacji. Wszystko to jednak odczujemy boleśnie w swoich portfelach. 

31 grudnia 2022 to koniec rządowej tarczy antyinflacyjnej. Wygasły dotychczasowe preferencje w VAT dla paliw, gazu i energii elektrycznej. Będzie po prostu drożej. Gaz ziemny z 0% na 23%, prąd z 5% na 23%, ciepło systemowe z 5% na 23%. Za wszystko zapłacimy po prostu drożej. I będzie to różnica wyraźnie odczuwalna w rachunkach.

Przy inflacji z końca roku sięgającej ponad 17% i oficjalnych prognozach na styczeń wynoszących ponad 15% podwyżki nie pokryją rosnących kosztów. A może być znacznie gorzej, bo eksperci uważają, że na początku roku inflacja przyspieszy. wzrost inflacji będzie związany z wchodzącymi w życie podwyżkami cen towarów, prawdopodobnym wzrostem cen usług (m.in. na skutek podwyżki płacy minimalnej) czy zmianami w zapisach tarcz antyinflacyjnych. W rezultacie inflacyjny szczyt ma nastąpić w lutym – na poziomie powyżej 20%.

Informacje o zmianie stawek VAT i nowych kosztach utrzymania mieszkań już są wysyłane do mieszkańców. I właśnie tak, pod znakiem rosnących kosztów będą wyglądać najbliższe miesiące. W tej sytuacji naprawdę warto oszczędzać prąd i zużycie mediów, a naprawdę ciepłe dni dają nadzieję na ograniczenie wysokości rachunków. Nie liczyłbym jednak na cud. Cokolwiek się wydarzy, będzie coraz drożej.

To nie jest przyjemny i miły temat, ale to nie znaczy, że należy go przemilczeć. Przyjrzałem się stawkom na poszczególnych budynkach, bo tutaj stawki i opłaty są indywidualne. Jakich wzrostów należy się spodziewać w związku ze zmianą VAT?

9,45 zł – 11,07 zł

8,89 zł – 10,41 zł

6,15 zł – 7,20 zł

5,27 zł – 6,18 zł

Przy okazji warto zwrócić uwagę jaki wpływ na koszty mają inwestycje. Nowe sieci, nowe instalacje, wymienniki i oczywiście ocieplone budynki to w praktyce niskie stawki. Na wyremontowanym Osiedlu Wieczorka ta sama stawka potrafi być dwukrotnie niższa i wynosi ok 4 zł. Oczywiście równoważą to, przynajmniej w tej chwili, koszty związane z obsługą inwestycji, ale długoterminowo trzeba inwestować w nowe technologie.

ZGM przygotowuje kolejne plany remontów i inwestycji. Chcemy, żeby cały nasz zasób mieszkaniowy został ocieplony i miał dostęp do centralnego ogrzewania. Plany związane z podłączaniem kolejnych budynków do sieci firmy Calor zostały wstrzymane. Niestety, kilka zimnych dni pokazało, że spółka Calor ma poważne problemy z wywiązywaniem się ze swoich zobowiązań i umowy, a mieszkańcy płacący grube pieniądze… nie mogą marznąć. Trudno więc myśleć o podłączaniu kolejnych budynków, kiedy Calor nie potrafi ogrzać i zapewnić stałych dostaw ciepła dla tych już podpiętych do sieci.

Tak czy inaczej przed nami kolejne zadania inwestycje i remonty. Pracy nam nie zabraknie, bo do zrobienia zostało jeszcze naprawdę wiele. Widać jednak zachodzące w mieście zmiany i efekty jakie przynoszą inwestycje.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Inter
Inter
22 dni temu

Nie pozostaje nic innego jak po prostu to co zwykle czyli: Dziękujemy Panie Turzański. Drogie czynsze to jest ta rzecz dzięki ktorej z taką ochotą chodzimy do pracy.
Umińska-Turzański – razem nabijamy sobie kabze w Piekarach Śląskich.

Inter
Inter
21 dni temu

No proszę. A już myślałem, że gorszego premiera niż Morawiecki nie będzie. Jest pan na dobrej drodze.

mieszkaniec
mieszkaniec
21 dni temu

Krzysztof Turzański – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Czeladzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – ZBK Sp. z o.o. ul. Wojkowicka 2 41-250 Czeladź

Jakie tam są czynsze i stawki za ciepło wyższe, niższe czy podobne jak w Piekarach Śląskich

Elwira
Elwira
21 dni temu
Reply to  mieszkaniec

Jak się ciągnie kilka etatów, to niestety w każdym tak naprawdę pracuje się na pół gwizdka. Myślę, że zarządzanie miastem to zbyt poważna sprawa, która wymaga pełnego skupienia i to niestety widać w naszym mieście, na każdym kroku jakieś buble, ktoś czegoś nie dopilnował itp. Może więc panie Turzański się pan zdecyduje czy chcesz pan służyć czy pracować.

Anka
Anka
20 dni temu

Jeżeli tak Pan pracuje po godzinach to proszę przyjechac na Kotuchy zobaczyć w jakim brudzie jest osiedle. Wybierana jest firma sprzątająca która tylko pobiera kasę a nic nie robi. Mimo że są skargi na firmę to co roku jest umowa podpisywana .

LEON z Piekor
LEON z Piekor
21 dni temu

Moim zdaniem to dobrze, że rosną podatki. Państwo czy miasto staje się wtedy bogatsze, jest więcej pieniędzy na inwestycje i do przeje**nia.
W czym rzecz?