KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2023-01-12

Miasteczko rowerowe i pumptruck

Zagospodarowanie parku międzyosiedlowego pojawiało się w pomysłach inwestycyjnych w ramach budżetu obywatelskiego. Tak więc pomysł na to “co” ma się w nim znaleźć pochodzi wprost od Was. Ubraliśmy to w konkretne ramy, przygotowaliśmy projekt i… pozyskaliśmy pieniądze w ramach rządowego programu “Nowy Ład”.

Na wizualizacji wygląda to obłędnie, mam nadzieję, że tak będzie w rzeczywistości. Szacowany koszt inwestycji to 5 milionów złotych! Jak znam życie, żeby dopracować wszystko w najdrobniejszych detalach pewnie będzie trzeba jeszcze trochę do tego dołożyć, ale cieszę się, bo takiego miejsca po prostu w mieście brakowało.

Co w planie? Miasteczko rowerowe z prawdziwego zdarzenia oraz pumptruck. Myślę, że dzieciaki i młodzież będą zachwycone. Stary plac zabaw znajdujący się w tym miejscu zostanie zlikwidowany – ale przecież tuż obok, na terenie MOSiR-u znajduje się największy plac zabaw w mieście, tak więc chyba nie będzie to problemem.

Bezpośrednio przy nowym obiekcie znajduje się wybieg dla psów – ta niewielka inwestycja okazała się wyjątkowo potrzebna i cieszy się dużą popularnością miłośników czworonogów. Wybieg pozostanie.

Jesteśmy na etapie ogłaszania przetargu i szukania wykonawcy. Zakres prac jest duży – inwestycja ponad 12 miesięcy, tak więc wypróbujemy ten obiekt dopiero w przyszłym roku.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
47 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tata
Tata
24 dni temu

Dzień dobry, Panie prezydencie dwa pytania. Czy pumptruck będzie oświetlony? Jeżeli tak, czy dzieci i młodzież będzie placic 10 zł za godzine oświetlenia tak jak to jest na orliku na manhatanie? Kiedyś mi Pan pisał ze miasto rocznie wydaje takie pieniadze ze mogłoby wybudować kilka basenów. Serio nie ma na oświetlenie dla dzieci, którym jeszcze cos się chce? W sumie wyszły 3 pytania.
Pozdrawiam

Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta
Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta
22 dni temu
Reply to  Tata

Tak. Pump Truck ma być oświetlony i podłączony do miejskiego oświetlenia ulicznego (podobnie jak inne parki). Natomiast jeśli chodzi o Orlik, to trwałość projektu już dawno się skończyła (inne miasta pobierają już nawet opłaty za korzystanie z Orlika). MOSiR wprowadził odpłatność tylko za oświetlenie (10 zł za godzinę, to chyba nie jakaś wygórowana kwota za oświetlenie przy obowiązujących horrendalnych cenach prądu). Natomiast w okresie zimowym z obiektu wieczorem i nocą korzystają tylko dorosłe osoby i prywatne Szkółki piłkarskie (zarabiające na szkoleniu dzieci i młodzieży). Rozumiem, że podniosły miesięczne składki, bo wcześniej wszystko było za darmo? Inne Akademie wynajmują w zimie hale lub sale gimnastyczne albo korzystają ze sztucznego boiska na MOSiRze przy Olimpijskiej (tam od lat ceny są 10-krotnie wyższe. Też chciałbym prowadzić sklep lub inną działalność gospodarczą i nie płacić za czynsz i media, tylko zarabiać. Tak to wyglądało do tej pory na Orlikach. Czy było to sprawiedliwe? Proszę samemu sobie odpowiedzieć.

Twta
Twta
21 dni temu

Napisałem w imieniu mojej córki, która uwielbia grać w koszykówkę.

Też tata
Też tata
20 dni temu
Reply to  Twta

Piszę w imieniu Twojej córki: Tato nie każ mi już grać w zimę w nocy w koszykówkę na Orliku. Tato w kosza gra się na sali gimnastycznej w szkole albo na hali, a nie zimą na dworze…. Proszę

Twta
Twta
19 dni temu
Reply to  Też tata

Nie w nocy, tylko o 17. Przyjedź, zobacz ile dzieci po zmroku gra w koszykówkę, czy piłkę. Ty pewnie siedzisz w domu przed tv. Co za gość.

Thomas
Thomas
23 dni temu

Może by pomyśleć o starszym pokoleniu, nie tylko o młodzieży. Oni też są mieszkańcami tego miasta!!!

Mariusz
Mariusz
23 dni temu
Reply to  Thomas

Starsi też będą mogli korzystać z pumptrucka

Thomas
Thomas
22 dni temu
Reply to  Mariusz

No dobre poczucie humoru, no brawo.

Marcin z Brzozowic.
Marcin z Brzozowic.
22 dni temu
Reply to  Thomas

Dlaczego młodzi ludzie popierają Konfederację? Bo Konfederacja nic im nie proponuje. Młodzi ludzie sami o siebie zadbają

Pawulon
Pawulon
21 dni temu

Bo są młodzi i otwarci na populizmy

Radek
Radek
21 dni temu
Reply to  Thomas

Starsze pokolenie ma kapliczkę Maria Hilf i inne obiekty kościelne, bardzo chętnie finansowane z miejskiej kasy.

Thomas
Thomas
21 dni temu
Reply to  Radek

Nie całe pokolenie starszych uczęszcza do kościoła, a ich życie nie opiera sie tylko na klepaniu różańca. Oni też potrzbują miejsca do wypoczynku i rekreacji. Pamiętaj ty też będziesz kiedyś starszy.

Haja
Haja
22 dni temu

Nie chyba śnię następny pomysł dla cyklistów , co z kierowcami ? Drogi w Piekarach to ruina a korzysta z nich 90 procent mieszkańców przez cały rok . Rower to sezonowa zabawa dla może 30 procent . Proszę spojrzeć tylko na te kilometry dróżek rowerowych jaki tam ruch jest aż się ciężko wbić w te tysiące rowerzystów . Priorytety naszych władz miasta są dla mnie totalnie oderwane od rzeczywistości a środki finansowe po prostu marnowane na projektu którymi łatwo się pochwalić , prawdziwe potrzeby łata się łopatami jak ulice Bytomską i Tarnogórską po kilku dniach mrozu.

Mariusz
Mariusz
22 dni temu
Reply to  Haja

Walić kierowcę Tak jestem kierowcą, ale także rowerzystą i pieszym

Zabobon
Zabobon
22 dni temu
Reply to  Haja

Jaki dziury w drogach, nie ma żadnych dziur, przecież pan Turzanski codziennie jedzie Bytomską i nic nie zauważył. Że jakieś pachołki porozstawiane na jezdni. Nieee, nic takiego nie ma. Jezdnia jest gładka jak stół. Może dopiero po przegranych wyborach okaże się, że jednak jest dziurawa, bo wtedy to już nie będzie droga Turzanskiego tylko droga prezydenta “xyz”.

dariusz
dariusz
20 dni temu
Reply to  Zabobon

To prawda. Ulica Bytomskq od Jana Pawla to przeciez dramat. Ale wazne, ze wyremontują jakies uliczki na Jozefce. Pierw ogarnac burdel ktory wszyscy widza.

Ania
Ania
20 dni temu

Co nie zmienia faktu, że aby dojechać do tych pańskich wielkich inwestycji trzeba przejechać przez główne drogi, po których nie da się jeździć, a stan techniczny zagraża bezpieczeństwu. Wszyscy to panu mówią, ale pan najmądrzejszy i dalej swoje.

Mieszkanka
Mieszkanka
14 dni temu

Tarnogórska jest w stanie fatalnym.

Allk
Allk
19 dni temu

Krzysztof Turzański zastał Piekary naturalne, zostawił zabetonowane XD
I uciekł bliżej Chechła gdzie więcej zieleni, a nie tylko beton. Hipokryta.

Zainteresowany
Zainteresowany
22 dni temu

Szacowany koszt 5 mln. Jaka jest kwota “pozyskana” z rządowego programu?

Thomas
Thomas
21 dni temu

Może by tak więcej wizualizacji tego projektu, bo ten obrazek to jednak za mało. No kiedy planujecie początek prac.

Adela
Adela
21 dni temu

Drogi, drogi, drogi i nie te rowerowe. Człowieku zejdź w końcu na ziemię. Takie rzeczy można robić jak już jest wszystko zrobione i nie ma na co wydawać pieniędzy, a nie teraz.

dariusz
dariusz
20 dni temu

Ludzie wy remontujcie pierw glowne drogi a nie jakies boczne osiedlowe!!! Wstyd to jest jechac ma Andaluzje albo na Kozłowa Gore. Łata na łacie!!

Lukasz
Lukasz
17 dni temu

Czy ulica Azalii jest ujęta w projektach i realizacji.

Kiedyś_sojusznik
Kiedyś_sojusznik
21 dni temu

Niestety czas tej ekipy dobiega końca. Niestety, bo na początku było bardzo w porządku. Teraz naczelny wódz Piekar jest już zmanierowany i zmęczony zarazem. Brak pomysłów, co rusz jakieś wypadki z inwestycjami, nie słuchanie potrzeb mieszkańców, przekonanie o swojej nieomylności i ciągłe zwalanie winy na innych. Do tego złudna pewność siebie, którą trzeba będzie odebrać na jesień.
Następcy brak, ale myślę, że pojawi się świeża krew z ikrą.

Mariusz
Mariusz
20 dni temu

Na jesień to można wysłać z PiS na bezrobocie.
Nawet nie wiesz kiedy są samorządowe.

Blabla
Blabla
13 dni temu

Ale coś w tym jest zawsze przy drugiej kadencji robią dziwaczne rzeczy. Szkoda, że to tak wygląda bo naprawdę mam do nich zaufanie ale ostatnie problemy związane z parkingami, drogami, sortowaniem śmieci i poważnymi sprawami, zasłaniają ścieżkami rowerowymi i jakimiś pierdołami. Dwa dni temu jeszcze leżał śnieg na ulicy Jana Pawła są zrobione nowe ścieżki rowerowe oczywiście ścieżki były odśnieżone a chodnik obok nie i miasto ma jakiś problem chyba zrozumieć, że stwarza to niebezpieczeństwo bo po drogach rowerowych chodzą piesi. Już przecież nawet były przykłady z Warszawy żeby nie odśnieżać ścieżek bo rowerów w okresie zimowym jeździ parę, więc szkoda kasy na odśnieżanie a piesi się pchają na ścieżki rowerowe.

Michał
Michał
20 dni temu

oooo, znowu kolejna “bardzo potrzebna” inwestycja 😉 XD

Ela
Ela
14 dni temu

To chyba znowu jakiś żart, za chwilę w Piekarach więcej będzie dróg rowerowych itp., a na nich takie tłumy są, że aż strach pomyśleć. Byłam świadkiem jak rowerzysta jechał sobie normalnie główna drogą, a obok droga rowerowa, Czy to, aby była naprawdę konieczna inwestycja, czy w tym mieście nie ma ważniejszych ? Weź się Pan ogarnij !

Mieszkaniec SPI
Mieszkaniec SPI
12 dni temu

Panie Prezydencie na spotkaniach wyborczych mówił Pan, że będą zrównoważone inwestycje w rejonie całych Piekar a tutaj ciągle co chwilę inwestycja Oś.Wieczorka/Stare Osiedle. Brawo,,, tam też jest to potrzebne, ludziom to się należy jak żyli w ponurej dzielnicy. Jednakże centrum to obecnie jedna z najbardziej zaniedbanych dzielnic licząc km od kościoła w każdą stronę, to niedługo nie będzie żadnego czynnego sklepu , szaro buro i tyle, kiedy ostatni raz były usuwane graffiti na budynkach w zarządzie budynków miejskich. Dobrze, że Proboszcz hotel kończy lecz nie to Pana ma w tym zasługa i tutaj nie będzie artykułu. Druga sprawa od 3 miesięcy zgłaszam o utwardzenie parkingu na ulicy Bytomskiej przy cukierni Alaska a sklepem Żabka i co nic!!! dalej dziury po 20-30cm i jedne wielkie błoto, wszystko niesie się na chodniki oraz jezdnię. Może jakby było to na Oś.Wieczorka i były objazdy i parkowanie prominentnych polityków to temat inaczej by wyglądał. Nie mam nic przeciwko inwestycją na Oś. Wieczorka tam też kiedyś wyglądało jak obecnie w centrum Piekar, tylko jak ktoś przyjeżdża do nas na wycieczki do Piekar to raczej nie będzie oglądał bloków i elewacji Oś Wieczorka tylko zwiedza Sanktuarium , Kalwarię , Kopiec , perełki naszego miasta. Tylko szkoda mi tych wszystkich właścicieli lokali jak w samym centrum zamykają działalność po 30 latach. Coś tutaj nie tak z tą pełnym zrównoważeniem inwestycji. Wydaję się ,że tak źle to jeszcze nie było?

Last edited 12 dni temu by Mieszkaniec SPI
Biedrona
Biedrona
11 dni temu

Odnośnie parkingu przy Alasce – jest to doskonała lokalizacja do zrobienia “mini” rynku – parku kieszeniowego, placu zabaw czy fontanny z miejscem do spotkań dla mieszkańców. Pomysł Krzysztofa Turzańskiego – działka inwestycyjna, sprzedać i łatwo zarobić kasę dla miasta. Zabudować kolejną przestrzeń, wcisnąć apartamentowiec. Jest to teren miejski – należy dać prawo wypowiedzieć się mieszkańcom co chcą z tym miejscem zrobić. Jeżeli większość mieszkańców zdecyduje, że należy sprzedać działkę to dopiero wtedy można uznać tą działkę za inwestycyjną. Niejeden mieszkaniec chce tam parkingu – to jest głos mieszkańców. Proszę wziąć to pod uwagę i w tej sprawie ogłosić konsultacje społeczne oraz ankiety obywatelskie, aby każdy Piekarzanin mógł wyrazić swoją opinię.

qwert
qwert
11 dni temu
Reply to  Biedrona

Biedrona kup to albo zrób zrzutkę 🙂
Park Wolności za daleko???

Biedrona
Biedrona
10 dni temu
Reply to  qwert

Budżet Obywatelski – w jednej edycji wybieg dla psów, w kolejnej parking dla samochodów, i w jeszcze innej plac zabaw. Można w porozumieniu z Urzędem Miasta wykonać koncepcję zagospodarowania tego terenu. Wystarczy chcieć i wykazać chęć współpracy z mieszkańcami. Najłatwiej sprzedać i pozbyć się problemu.

qwert
qwert
10 dni temu
Reply to  Biedrona

Budżet Obywatelski to inicjatywa mieszkańców.
Jeszcze tego brakuje żeby urząd miasta składał projekty 🙁
Park koło Alaski faktycznie byłby lepszy niż Park Wolności bo nie trzeba przechodzić przez ulicę żeby zrobić zakupy …
Biedrona idź do żabki kup sobie małpke 😉

Mieszkaniec SPI
Mieszkaniec SPI
9 dni temu

Panie Prezydencie dziękuję za uczciwą odpowiedź z którą Pan się zmierzył, niemniej jednak wydaję się nie do końca przemyślana. Większość osób czytając Pańską odpowiedź nie jest zbyt entuzjastycznie przyjęta przez mieszkańców, oczywiście po tym wpisie widać jak ważnym jest dla Pana rejon centrum Piekar. Pozbyć się dobrej lokalizacji w prosty sposób, kolejna działka inwestycyjna , czy naprawdę nie mamy nic innego do sprzedaży. Jak Pan myśli co może w tym miejscu powstać? kolejny dyskont lub apartamentowiec. Czy takie miejsca nie powinny najpierw być konsultowane za potrzebami mieszkańców, byłem Pańskim wielkim zwolennikiem i pomysłów, jednak widać po czasie co jest dla Włodarzy naszego miasta bardziej intratne. Wiemy, że wpływy gotówki do budżetu są do miasta bardzo istotne , jednakże opinia ludzie jest nie mniej ważna, m.in. jak im się żyje na co dzień. Niestety widać po obecnych decyzjach, że centrum miasta nie licząc “Szarleja” jest zaniedbane, większych inwestycji przy ulicy Bytomskiej i dalej w kierunku do “Dwora” jak na lekarstwo. Taki teren jak plac przy ul. Bytomskiej obok cukierni Alaska a sklepem Żabka powinny być najpierw wykorzystane pod obiekty czy terenu użyteczności publicznej m-in. parking, plac zabaw, miejsce wypoczynku, nawet parę ławek i roślin aby ktoś mógł na parę minut usiąść czy inny sposób wykorzystać jako teren rekreacyjny. Czy już nie ma osób decyzyjnych , które wpadły by na pomysł jak lepiej wykorzystać ten teren niż działka inwestycyjna. Jestem przekonany jeśli fakt sprzedaży został by nagłośniony a mieszkańcy mieli wybór decyzji co uprzednio opisałem, to wówczas była by inna od Pana odpowiedź, na pewno w kontekście zrównoważonych inwestycji. Pamiętam, że w trakcie spotkań przed wyborczych z Panem i Panią Prezydent i przeprowadzonych rozmów, było mówione…. po pierwsze dobro mieszkańców i zrównoważony rozwój wszystkich dzielnic, jednak jak dotąd nie przekonał mnie Pan co do dotychczasowych działań centrum Piekar. Przepraszam prostuję jest zmodernizowany parking ( kiedyś płatny ) przy kopalni Julian ale czy tak bardzo potrzebny i obecnie wykorzystany, moim skromnym zdaniem chyba nie , można było lepiej zainwestować pieniądze. Nie liczę na to aby ktoś napisał to jest inwestycja nie trawiona. Czy takie działanie sprzedaży działki pod inwestycyjne skomercjalizowaną jest słuszne niech sami ocenią czytający nas mieszkańcy.

Last edited 9 dni temu by Mieszkaniec SPI
Mieszkaniec SPI
Mieszkaniec SPI
8 dni temu

(…) jeśli w tym miejscu powstaną mieszkania a przede wszystkim dla osób z mniejszymi dochodami nie koniecznie po cenie rynkowej dewelopera, to wówczas nie mam nic przeciwko temu, jednakże czas pokaże czy faktycznie one powstaną i na kogo ich będzie stać. Chciałbym wierzyć w to co Pan Prezydent pisze i nie myli się, czy po czasie inwestor zmieni zdanie i powstanie zmiana zagospodarowania na bardziej intratną inwestycję. Bo dyskontów to już w Piekarach mamy już nadto, proszę zobaczyć ile przy ul. Bytomskiej jest wolnych lokali w zasobie miasta bądź które zamknęły się w ostatnim roku, nawet takie które były od 1991r. Nie uważa Pan, że to nie tylko wina koniunktury, covid-u lecz także zbytni przerost dyskontów w naszym mieście. Może nie mam racji ale nikt nie zaprzeczy, że ulica Bytomska to obecnie nie jest rajem dla małych przedsiębiorców o różnych profesjach działalności. Kogo Pan się nie zapyta co jest ich największym zmartwieniem, to ja Panu odpowiem, tj brak klientów, wszystko ucieka lub likwiduję nawet sklep rybny po 30 latach działalności się zamknął. Podsumowując również oczekiwał bym więcej odpowiedzialności a mniej populizmu to od wszystkich nie tylko rządzących na “Wiejskiej”

Last edited 8 dni temu by Mieszkaniec SPI