KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2023-05-29

Ogród botaniczno-sensoryczny

Trwają prace związane z budową szkolnego ogrodu botaniczno – sensorycznego przy Zespole Szkół Specjalnych. Kilka miesięcy przygotowań, opracowanie dokumentacji projektowej, poszukiwanie przyjaciół, którzy umożliwią realizację tego zamierzenia i efekt jest. Co warto podkreślić – to inwestycja prowadzona samodzielnie przez szkołę i wielkich Przyjaciół Szkoły (żeby nie używać pospolitego słowa “sponsorów”). Ogród powstaje na terenie zielonym przylegającym do budynku szkolnego, będzie wykorzystywany do codziennej pracy terapeutycznej, edukacji i relaksacji uczniów.

Staraliśmy się o dofinansowanie tego pomysłu ze środków WFOŚiGW, ale… nie udało się. Kiedy już zapanowały minorowe nastroje i zastanawialiśmy się jak to zrobić metodą gospodarczą… nagle pojawili się wspaniali ludzie, którzy wzięli sprawy w swoje ręce.

 

Projekt ogrodu wykonała nieoceniona Pani Sabina Cios (architektka krajobrazu z firmy FLOS z siedzibą w Radzionkowie) – za co serdecznie dziękujemy! Zgodnie z przyjętymi założeniami, ogród podzielony będzie na następujące części: ogród smaku, ogród kolorów, ogród kształtów oraz ogród dźwięku. Każdy z zakątków będzie pobudzał inne zmysły. Nasadzonych zostanie blisko 500 roślin, krzewów i drzewek. Ogród będzie bardzo dobrą formą terapii, a zajęcia w tym miejscu pozwolą również na poznawanie potrzeb roślin oraz metod i narzędzi pracy z roślinami. Dzięki nowemu miejscu nauczyciele będą mogli wykorzystywać w swojej pracy z osobami niepełnosprawnymi tzw. hortiterapię czyli ogrodoterapię. Uczniowie uczestniczyć będą w uprawie i pielęgnacji roślin, będą współodpowiedzialni za jego rozwój i utrzymanie.

Nasz projekt wspiera piekarska firma Energo-Complex sp. z o.o., której już dziś dziękujemy z całego serca za zaangażowanie i wiarę w sukces naszego projektu. Dziękujemy również pozostałym darczyńcom: FU-H Cichowski&Cichowski, TanQuid Polska, RZOUG Gaz-Technika sp. zo.o.

Dziś widać już efekty prowadzonych prac, a efekt końcowy będzie cudowny. Jak bardzo zmieni się otoczenie szkoły i jakość życia uczniów tej wyjątkowej szkoły trudno opisać.

Niezależnie od tego szkoła posprzątała i uporządkowała cały teren, naprawione zostały ławeczki, powstały śmiałe projekty – czego efektem jest choćby projekt w budżecie obywatelskim rewitalizacji obiektów sportowych. Sporo ciekawych pomysłów i ambitnych zadań.

Zwracam się do grona szkoły, rodziców i przyjaciół placówki: DZIĘKUJEMY. Kawał dobrej roboty.

Razem zmieniamy Piekary Śląskie

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
10 miesięcy temu

Ciekawy projekt.
Zastanawiam się czy bedzie dostępny z zewnątrz.
Chętnie oddam głos.
Ze swojej strony mogę podarować hibiskusa, pigwowca i magnolię gwiaździstą

Damian Harazim
Damian Harazim
10 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Szczerze?
Oby nie był dostępny z zewnątrz.
Jeżeli bydło (inaczej nie da się nazwać) jest w stanie permanentnie niszczyć drewnianego bałwana w parku, to szkoda wysiłku Pani Dyrektor włożonego w pozyskanie materiałów i szkoda wysiłku osób, które to budują, by pierwszy lepszy głąb to zdewastował. Otoczenie tej szkoły wprost swego czasu pokazywało, jakie towarzystwo spędza tam wieczory. Dziesiątki butelek po alkoholu, szkło walające się na boiskach, zdewastowana infrastruktura.
Ogólnodostępność sprawi, że uczniowie tej szkoły zbyt długo się tym ogrodem nie nacieszą, a pamiętajmy że te dzieci mają szczególne potrzeby.

Damian Harazim
Damian Harazim
10 miesięcy temu

Można Szkole pomóc, oddając swój głos w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – projekt nr 22 – rewitalizacja obiektów sportowych Zespołu Szkół Specjalnych.

Thomas
Thomas
10 miesięcy temu

Trochę z innej beczki , ale też dotyczący zieleni miejskiej . Mam pytanie , ponieważ zaczął się remont parku pomiędzy nowym a starem osiedlem, interesuje mnie czy obejmie cały obszar czy tylko tą niewielką część przy przychodni który jest właśnie ogrodzony ?