KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2023-09-10

Spotkanie ze “specjalsami” i premiera nowej książki Navala

W poniedziałek 11 września o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich przy ul. Bytomskiej, na wszystkich fanów dobrej książki i mocnych przeżyć czeka świetne wydarzenie. Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich zaprasza na spotkanie autorskie połączone z premierą nowej książki Navala pt. “Mój przyjaciel Drago”.

Książka to przyjacielska rozmowa dwóch weteranów, których los połączył na wojnie w Iraku i pozwolił im przetrwać najcięższą próbę. Pozycja to gotowy scenariusz na film, który mógłby stać się pewniakiem do hollywoodzkich Oscarów. Oczywiście zarówno Naval jak i Drago będą uczestnikami spotkania.

Tomek Dzieran “Drago” urodził się na początku lat 60., biedne dzieciństwo przeżył w komunistycznej Polsce. Jako nastolatek na ulicach Łodzi walczył o przetrwanie – i to dosłownie. Jak wielu młodych chłopców wolny czas spędzał na trenowaniu sztuk walki i ulicznych bijatykach. Zasmakował życia przemytnika opozycjonisty, nie miał sprecyzowanych marzeń. Kim chciał być, a kim został?

W latach 80. przyłączył się do solidarnościowego podziemia, rozpowszechniał antykomunistyczną propagandę, uczestniczył w protestach. Podczas stanu wojennego został aresztowany, skazany i osadzony w reżimowym więzieniu dla więźniów politycznych, gdzie doznał tortur i przemocy. Nigdy jednak nie stracił nadziei ani wiary w swoją sprawę.W 1984 roku dostał bilet do USA – w jedną stronę.

Jego życie to niewiarygodna i inspirująca historia, która pokazuje, że american dream nie spełnia się sam, ale jego realizacja jest możliwa dzięki uporowi i ciężkiej pracy.

Tak o nowej pozycji autorstwa Navala pisze Wydawnictwo Bellona.

Łobuz, więzień polityczny w PRL, operator Navy SEAL, a dla nas chłopaków z Marsa, przyjaciel i towarzysz broni. Tomek Dzieran „Drago” to postać nieprzeciętna, wymykająca się wszelkim schematom. To dzięki zaangażowaniu i poświęceniu Drago, dzięki wspólnie wykonywanym operacjom bojowym operatorów GROM i Navy SEAL w Iraku narodziło się braterstwo broni trwające do dziś.

płk rez. Piotr Gąstał, były dowódca JW GROM

Naval to były żołnierz GROM, operator w zespole bojowym, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie. Obecnie ekspert ds. bezpieczeństwa osobowego oraz instytucji, czynnego zwalczania terroryzmu oraz przetrwania w miejscach niebezpiecznych. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, a także Złotą Odznakę GROM-u, która dla żołnierzy tej jednostki jest najwyższym zaszczytem.

Jest autorem książek „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy”, „Zatoka”, „Camp Pozzi” oraz najnowszej “Chłopaki z Marsa. Grom – historia przyjaźni”. Wystąpił też w roli prowadzącego program „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury” wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Piekar Ślaskich, ale nie tylko, na fantastyczny wieczór i spotkania autorskie z Navalem i Drago. Do zobaczenia w poniedziałek 11 września w Miejskim Domu Kultury.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments