KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2023-11-20

Nowy początek po dwóch stronach rzeki

Marcin Strzelecki powraca z kolejnym poważnym reportażem. Można go było zobaczyć w Kinie Zacisze – dziś możecie obejrzeć najnowszą produkcję na moim blogu. Serdecznie polecam!

– To był udany piątkowy wieczór. Na premierę reportażu “Nowy początek po dwóch stronach rzeki,” przybyli goście również z ościennych miast: Bytom, Chorzów, Wojkowice, Dobieszowice, nawet przyjechali z Czech. Zdecydowanie więcej na widowni było niż na DKFie . Były podziękowania dla moich wyjątkowych bohaterek i dyskusja . Bardzo wszystkim jeszcze raz dziękuję, że Wam się chciało spędzić tę ponad godzinę z nami – napisał na facebooku autor reportażu – Marcin Strzelecki.

Marina, Liliia i Hanna to kobiety z Ukrainy, które przybyły ze swoimi dziećmi do nas w zeszłym roku po najeździe Rosji na Ukrainę. Hanna i Liliia mieszkają za rzeką, jak to się mówi potocznie w Piekarach Śląskich, a Marina zamieszkała w Piekarach Śląskich.

Opowiadają o swoich początkach tutaj i o swoich nowych wyzwaniach. Liliia przygotowuje się do otwarcia salonu w centrum Piekar, Hanna otworzyła niedawno swoją kawiarnię w Kamieniu, a Marina rozpoczęła naukę jazdy w bytomskiej szkole. Dla nich wszystkich jest to nowy początek w obcym kraju i kulturze.

Jak materiał i ich historię oceniają widzowie?

“Jak opisać to co się czuje po obejrzeniu filmu? Trójka pięknych, walecznych Kobiet z determinacją i prawdziwą autentycznością niczym lwice walczące o Swoje lwiątka o lepsze jutro, o spokojny sen bez lęku o Tu i Teraz. Nieznane niczym bezmiar oceanu pokonywały każdą przeszkodę by być…by ŻYĆ. Nigdy nie rozumiałam wojny i nawet nie chcę zrozumieć, ale przyznam szczerze czy byłoby mnie stać na taki ruch, na wypłynięcie na głębię? Nie wiem. Wierzę, że Dobre Anioły, które stanęły na Waszych drogach, jakże innych, jakże odmiennych pieczęcią nieśmiertelnej przyjaźni, ludzkiej przyzwoitości będą z Wami już zawsze i na zawsze!”

“Świetny materiał.Inspirujący i wzruszający. Brawo”

Marcin świetnie to zrobiłeś. Tylko człowiek wrażliwy i otwarty na ludzi mógł tak pokazać tę historie… To ważne i potrzebne w dzisiejszym świecie…

Wracałаm po filmie do domu i całą drogę o nim myślałam, jakbym patrzyła na swoje życie z zewnątrz.

 

Nowy początek po dwóch stronach rzeki from WiFilms on Vimeo.

Marcinowi można postawić symboliczną “kawę” – w ten sposób zbiera środki na kolejne projekty: buycoffee.to/wifilms.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments