KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2023-12-02

Jest toaleta w Parku w Kamieniu!

Brak toalety to był jeden z najczęściej zgłaszanych postulatów przez użytkowników Parku w Kamieniu. Dlatego w sezonie ustawialiśmy toi toi, ale to jednak nie spełniało oczekiwań. W budżecie obywatelskim mieszkańcy zdecydowali, że czas postawić toaletę z prawdziwego zdarzenia.

Toaleta została wybudowana w trybie “projektuj i buduj” czyli wykonawca musiał wykonać projekt, uzyskać pozwolenie na budowę i postawić toaletę. Koszty niebagatelne, bo prawie 340 tysięcy złotych. Niestety, takie są dziś ceny – niemal dwukrotnie wyższe niż jeszcze kilka lat temu. Tanio było stawiać toalety toi toi.

Toaleta została wykonana w obudowie imitującej drewno, żeby jak najmniej “raziła w oczy” w otoczeniu zieleni. Umiejscowiona została centralnie w parku, żeby skorzystać mogli użytkownicy różnych przestrzeni, które tam zostały stworzone.

Koszt skorzystania z toalety 1 zł. Płacić można gotówką lub kartą. Dlaczego opłata? Tak naprawdę nie chodzi o koszty obsługi, ale o to, żeby była zamknięta. Większość problemów z toaletami publicznymi wynika z aktów wandalizmu. Lepiej żeby nie była otwarta na oścież przez cały czas. Większość uszkodzeń dotyczy obecnie zamków, ale nie wyobrażacie Państwo sobie co potrafią niektórzy zrobić wewnątrz… Jeden złoty niby żadna przeszkoda, ale… trzeba jednak wrzucić monetę. Czasami takie proste zabezpieczenie jest wystarczające.

Obsługą toalet publicznych w naszym mieście zajmuje się ZGK. Było sporo problemów związanych przede wszystkim z aktami wandalizmu dlatego wprowadziliśmy system codziennych kontroli i szybkiego naprawiania ewentualnych usterek. Od ponad roku bez większych komplikacji utrzymujemy (wbrew komentarzom jakie widziałem na facebooku) wszystkie toalety czynne i dostępne dla mieszkańców.

Koniecznie powinna powstać także toaleta przy Kopcu Wyzwolenia – niestety, tam koszty będą dużo wyższe, gdyż trzeba wybudować kanalizację i przyłącze, którego tam nie ma. Gdyby nie ceny – takie urządzenia już dawno stałyby we wszystkich miejscach rekreacji w mieście. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe realizujemy kolejne sukcesywnie. Krok po kroku.

Decyzję o budowie toalety podjęli mieszkańcy. To był Wasz projekt w budżecie obywatelskim i Wasza decyzja o przeznaczeniu środków na ten cel z budżetu miasta. Razem zmienimy Piekary Śląskie. 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
2 miesięcy temu

A co z toaletami w Szarleju i w Piekarach?

ciekawska Ala
ciekawska Ala
2 miesięcy temu

W sensie czy w ogóle są. A jak są, to czy są czynne? A jak ich nie ma to dlaczego?

PiekarskaBejba
PiekarskaBejba
2 miesięcy temu
Reply to  ciekawska Ala

Skoro jesteś taka ciekawska to idź i sprawdź XD Poziom komentarzy siegnął dna! Za niedługo prezydent bedzie musiał sprawdzać czy ciekawska Ala ma zakupy w lodówce.

ciekawska Ala
ciekawska Ala
2 miesięcy temu
Reply to  PiekarskaBejba

Pytanie było do Turzańskiego, a nie do ciebie.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
2 miesięcy temu

Miejmy nadzieję, że jej nie zniszczą do wiosny

przezorny realista
przezorny realista
2 miesięcy temu

MO-NI-TO-RING!!! (niestety)