14-03-2024
Dotrzymujemy słowa - rozliczenie PROGRAM...
Jak to jest z tym programem wyborczym? Czy Sława Umińska-Kajdan obiecuje gruszk...
2024-04-02
W załączeniu najważniejsze zadania i inwestycje na nadchodzącą kadencję. Kontynuacja Programu Rozwoju Piekar Śląskich, który napisaliśmy wspólnie w 2014 roku i który konsekwentnie, krok po kroku razem realizujemy. Żadnych ogólników, haseł i zapewnień – tylko konkretne inwestycje i zadania do realizacji. Konkrety nie slogany.
Założenia programu wyborczego Prezydent Sławy Umińskiej-Kajdan znacie Państwo bardzo dobrze, natomiast podobnie jak w 2014 i 2018 roku nie mogło zabraknąć prezentacji szczegółowych założeń.
Sława Umińska-Kajdan nigdy nie obiecywała gruszek na wierzbie. Były ambitne zadania, były trudne inwestycje, były wręcz niewiarygodne pomysły i marzenia. Większość z nich w czasie minionych lat udało się zrealizować. Wiele jest w realizacji. Oczywiście nie wszystko się udało, wiele rzeczy powstało z opóźnieniem lub jeszcze nie weszło do fazy realizacji. To wszystko prawda, ale też program rozwoju, który napisaliśmy był naprawdę szeroki i zakładał metamorfozę całego miasta. Wpisane zostały tam niemal wszystkie problemy i bolączki, z którymi nie poradzono sobie przez kilkanaście, czasami nawet kilkadziesiąt poprzednich lat. I myślę, że z ich realizacji wyszliśmy z dużymi sukcesami.
Szczegółowe rozliczenie minionych lat już publikowałem – teraz czas na ostatnie, przedwyborcze podsumowanie planów i zamierzeń na kolejne pięć lat. Nasze wspólne marzenia, nasze oczekiwania i potrzeby. Razem zmieniamy Piekary Śląskie.
Jeśli Państwo zaufacie nam po raz kolejny – zrobimy wspólnie kolejny krok w stronę tworzenia fajnego miasta – naszych Piekar Śląskich na miarę XXI wieku.
Program_rozwoju miasta na lata 2024-2029 (plik PDF)
Sława Umińska-Kajdan dotrzymuje słowa i konsekwentnie realizuje zadania, jakie postawiliście Państwo przed nami w 2014 roku, kiedy wspólnie napisaliśmy wieloletni Program Rozwoju Piekar Śląskich! Nie zmarnowaliśmy ani jednego roku, miesiąca, tygodnia czy dnia. Realizowaliśmy inwestycje w szalonym tempie, żeby pchnąć nasze miasto na drogę rozwoju. To był i jest dobry kierunek dla Piekar Śląskich. Od 9 lat Razem zmieniamy Piekary Śląskie. 7 kwietnia zróbmy kolejny krok.
Program rozwoju Piekar Śląskich na poszczególne lata:
Program rozwoju Piekar Śląskich 2024-2029
Program rozwoju Piekar Śląskich 2018-2024
Program rozwoju Piekar Śląskich 2014-2018
Zobacz rozliczenie z realizacji programu rozwoju miasta!
14-03-2024
Jak to jest z tym programem wyborczym? Czy Sława Umińska-Kajdan obiecuje gruszk...
26-03-2024
Dlaczego mielibyście Państwo poprzeć Prezydent Sławę Umińską-Kajdan i jej kandy...
25-03-2024
O basenie w Piekarach Śląskich mówi się od lat – temat pojawił się jeszcz...
Komentarze
Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN
Dzień dobry, chciałam zapytać czy planowana jest wycinka drzew przy ulicy partyzantów 2? Jeśli tak to dlaczego miasto wycina kolejne piękne, dające cień drzewa? Chcemy by nasze miasto opanowała betonoza? Dopiero co myślałam o tym jak fajne zielone są Piekary. Proszę o odpowiedź.
Inwentaryzacja do celów projektowych. Ze względu na istniejące drzewa chcemy zrezygnować ze ścieżki rowerowej i osobno chodnika na rzecz wspólnego ciągu pieszo-rowerowego. Wilk syty, owca cała, a w tym kierunku nie ma dużego natężenia ruchu pieszego więc nie powinno to być problemem.
Dziękuje za odpowiedź, no szkoda by było tylu drzew. Bo zauważyłam oznakowania ponad 100 drzew. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
na wstępie pragnę napisać, że podoba mi się zmiana Piekar Śląskich, jaka dokonuje się za Waszych rządów. Głosowałem poprzednio i tym razem również zagłosuję na Waszą ekipę, która wydaje mi się że jest gwarancją dalszego rozwoju. Zawsze chciałoby się szybciej i bardziej dynamicznie, ale w przeciwieństwie do wielu komentujących zdaję sobie sprawę z ograniczeń finansowych, gospodarczych oraz poziomu realizacji inwestycji przez podwykonawców. Ale do brzegu…
Zaprezentowany program jest zwyczajnie… niekonkretny, ogólny, rzekłbym miałki i bezpieczny, bo co się uda to można podciągnąć pod te mało konkretne sformułowania w nim zawarte, a co się nie udało – tego nie było przecież w programie. Ale po kolei:
– SŁUŻBA ZDROWIA – ogólnie ok jest zarys działania i kierunku rozwoju Szpitala, ale w kwestii Przychodni nr 1 – “dalszy rozwój” – jaki rozwój, w jakim kierunku, jakie plany?;
– NOWY KOMPLEKS SPORTOWY – tu niby również jest ok, ale nigdzie nie wskazujecie nawet zakładanego terminu dalszej realizacji tej inwestycji dotyczącej drugiego i trzeciego etapu budowy (zapewne zależne od pozyskanego finansowania);
– MIESZKANIÓWKA – tu jest konkretnie;
– PARKINGI – które osiedla, które miejsca, które tereny, jaka lokalizacja? Same ogólniki;
– DROGI – tu już w ogóle bez konkretów – jakie odcinki przewidziane pod kompleksowe remonty nawierzchni; które drogi szutrowe planujecie zlikwidować; jakie nowe odcinki zakładacie wybudować (nie ma słowa nawet o odcinku Skłodowskiej – Przyjaźni; wiem projekt z pozwoleniem na budowę jest, ale brak środków);
– PRZEDSZKOLA I SZKOŁY – “dokończenie remontów szkół i przedszkoli” – znowu nie ma mowy o które placówki chodzi, podobnie z zagospodarowaniem terenów przy szkołach – brak konkretów;
– SPORT – jakie inwestycje w obiekty sportowe przewidujecie? Plany rozwoju sieci ścieżek rowerowych – w którym kierunku, jakie połączenia? Rewitalizacja obiektu GKS Andaluzja – co konkretnie? Delikatny lifting czy nowy obiekt jak na Kozłowej Górze?;
– BEZPIECZEŃSTWO – tu bez zastrzeżeń, drobnica więc trudno wskazać konkretne miejsca;
– Z MYŚLĄ O POTRZEBUJĄCYCH – “aktywne działania na rzecz niepełnosprawnych” – jakie działania? Jakie pomysły? Kilka pomysłów warto byłoby przynajmniej z nazwy wymienić i zaprezentować.
Brak jakichkolwiek informacji o przewidywanych działaniach w sferze kultury, wsparciu przedsiębiorców, rozwoju gospodarczym miasta (nowe miejsca pracy, pespektywy dla lokalnych biznesów itp.).
Również w indywidualnych materiałach o kandydatach do Rady Miasta, które Pan prezentował na blogu, trudno szukać czegoś co zaskoczy, przykuje uwagę. Znajduje się tam głównie powielanie ogólnych stwierdzeń o wsparciu tego czy tamtego. Brak konkretów. Podobnie jak w przypadku kontrkandydatów z pozostałych komitetów wyborczych – tam również bieda i same ogólniki. U Was chyba tylko, choć to nie mój wybór i kandydat, to p. Magda Lubecka wymieniła kilka konkretnych działań i kierunków, w których chciałaby reprezentować wyborców.
Wracając do Programu Rozwoju Piekar Śląskich… Przepraszam za słownictwo ale zaprezentowany obecnie program to taki lekki “dupochron” – coś planujemy, jak się uda będziemy szczegółowo omawiać i prezentować, a jak się nie uda to przecież konkretów nigdzie nie zaprezentowaliśmy więc czego się czepiacie 🙂
Tak po prawdzie wydaje mi się że wystarczyłoby przekształcić Pana “roboczą tablicę” z biura, którą niejednokrotnie Pan prezentuje, abyśmy mieli kompleksowy i przede wszystkim konkretny Program działań krótko- i długoterminowych.
Długo szukałem odpowiedniego określenia by najlepiej scharakteryzować zaprezentowany Program i w mojej ocenie najodpowiedniejszym wyrażeniem będzie – MAŁO AMBITNY i może to Pana ruszy 🙂 bo akurat Pan to mało ambitny na pewno nie jest 🙂
Pozdrawiam i życzę powodzenia w niedzielę.
Dziękuję za uwagi, poniekąd słuszne. Ten program różni się od poprzednich z prostej przyczyny – wcześniej mieliśmy po prostu listę inwestycji. Konkretnych i od lat potrzebnych. Teraz mamy jedną, bardzo dużą inwestycję:
Kompleks sportowy. Tu jest konkret i daty. Dalszych etapów nie podaję – bo to byłoby wróżenie z fusów. Nie wiemy kiedy skończymy etap A, nie znamy jeszcze pełnych kosztów wszystkich etapów, nie wiemy jakie będą możliwości dofinansowania. Zamkniemy etap A to przejdziemy do dalszych działań.
Służba zdrowia – kierunki są konkretne – onkologia i hemodynamika serca; jeśli się uda to na tej bazie rozszerzenia oferty Jedynki.
Parkingi – nie podaję konkretnych miejsc, bo chcemy utwardzić dolomitem nie tyle “parkingi” co rozjeżdżone miejsca parkingowe pod blokami (dziś błotne i dziurawe), a to byłoby zbyt wiele lokalizacji. Pokazujemy kierunek w jakim chcemy pójść.
Drogi – będziemy remontować te najbardziej uciążliwe i zniszczone przez czas odcinki. Mamy też dokumentację na Zaciszną, Grunwaldzką, Jordana, Partyzantów, a w opracowaniu jest m.in. Czołgistów. Główna, Parkowa, Zamkowa, Sadowskiego.
Przedszkola i szkoły – większość jest już wykonana – zostały nam w pierwszej kolejności MSP9 MP2 i MP10, w dalszej kolejności MSP11, MSP15, MSP12, MP8. I to będzie właściwie komplet.
Sport – ścieżka rowerowa Bytomska-Tarnogórska aż do granic miasta, połączenie Kamień-Brzeziny i Dąbrówka, nowe centrum przesiadkowe w Szarleju + połączenie z velostradami. Jeśli chodzi o Andaluzję – to mieliśmy projekt kompleksu piłkarskiego – nowy budynek, boisko główne, bieżnia, oświetlenie, boiska treningowe – może nawet boisko pod dachem, parking. Składaliśmy wniosek o dofinansowanie z Nowego Ładu, nie przeszedł, ale projekt zostaje w głowie. Zależy od możliwości.
Z myślą o potrzebujących – konkretem jest powołanie pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, a on wspólnie z osobami najbardziej zainteresowanymi określi potrzeby i zadania. Wczoraj w dyskusji wyszła kwestia wind, które są, działają… a obsługa nie chce ich uruchamiać. Musimy to zmienić.
Natomiast trzeba sobie powiedzieć jasno.
Nie da się realizować wszystkiego na raz. W tej kadencji jeśli będziemy realizować Kompleks Sportowy – będzie to zadanie, które pochłonie większość sił i możliwości miasta, a inne inwestycje będą raczej skromne. I to nie jest mało ambitny plan – to jest naprawdę duże, ambitne przedsięwzięcie i właściwie wystarczyłoby za cały program wyborczy 🙂 Reszta to tylko dodatek.
Tak więc to nie jest dupochron, ale realizm. Zawsze staramy się podawać taki plan, który jest możliwy do realizacji.
Kompleks Sportowy i mniejsze, lecz także potrzebne inwestycje. I większe, o ile będzie na nie dofinansowanie zewnętrzne.
Dziękuję i pozdrawiam
Jak się ma Wasz program do informacji zawartych w piśmie p. Sławy Umińskiej-Kajdan, Prezydenta Miasta Piekary Śląskie, do p. Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego z dnia 27.12.2023?
(…)Miasto Piekary Śląskie nie ma kolejnych środków, które może przeznaczyć na dalsze finansowanie placówki i kolejne niezbędne inwestycje w pracowni bronchoskopii, pulmonologii i hemodynamiki serca, które zwiększą zakres świadczonych usług medycznych, a jednocześnie pozwolą zwiększyć przychody placówki.
Stan zadłużenia Miasta Piekary Śląskie na dzień 30.11.2023 r. to 121 118 562 zł, dodatkowo w grudniu Miasto wyemitowało obligacje na kwotę 28 000 000 zł, co daje łączny dług w wysokości 149 118 562 zł. Zadłużenie to stanowi aż 44,5% dochodów bieżących miasta. W tej sytuacji finansowej nie będzie możliwości dalszego finansowania i rozwoju Piekarskiego Centrum Medycznego w 2024 roku, a realnym scenariuszem będzie likwidacja placówki.(…)
A co z gospodarczym rozwojem Piekar? Nie widzę żeby od roku 2015 powstało w mieście zbyt wiele miejsc pracy. Ofert pracy na dzisiaj w Piekarach to albo praca w sklepie/markecie, ochrona mienia, sprzątanie lub prowadzenie sklepu typu Żabka.
Uważam że Piekary powinny mieć więcej terenów inwestycyjnych. Spójrzcie jak rozwijają się Siemianowice tuż po drugiej stronie granicznej ulicy. Czy naprawdę Piekary nie mogą stworzyć dużej strefy ekonomicznej nie pod małe firemki ale duże zakłady zatrudniające po co najmniej kilkaset osób? Bez tego miasto nadal będzie się wyludniało, bo ludzie nie chcą w tych czasach dojeżdżać daleko do pracy bo stracą czas i pieniądze na paliwo. Terenu w mieście jest wiele. Gdyby w Piekarach powstał nawet taki magazyn Amazona to by wiele zmieniło na tak fatalnym rynku pracy.
Na wjeździe do Piekar – po prawej stronie od DW911 – rozbudowujące się Avenido. Spora inwestycja – wszystko na naszych terenach. Dalej. Podjęliśmy decyzję o budowie ulicy Inwestycyjnej – wtedy były głosy, że wyrzucamy pieniądze w błoto. Konsekwentnie doprowadziliśmy inwestycję do końca i uzbroiliśmy tereny. Dziś wszystkie działki są zajęte przez zakłady pracy, w tym fabrykę footprint, która w tym roku startuje – a to hala ponad 4 hektary! Z drugiej strony EkoPark przygotowuje tereny w Brzezinach Śląskich – proszę przejechać Roździeńskiego/Kotuchy – jak zostały zagospodarowane niedawne nieużytki. Piękny zakład Stan Szkło. Co ciekawe nasi przeciwnicy kwestionują… działania EkoParku. Jednocześnie pozyskaliśmy kilka hektarów terenów inwestycyjnych dzięki przejęciu i wyremontowaniu kapliczki Maria Hilf (co też często jest nam wypominane), a wszystkie tereny wokół będą miały przeznaczenie inwestycyjne. Trwają rozmowy z dużymi inwestorami, którzy szykują się do działań na działkach prywatnych. Innymi słowy – cały czas się dzieje. Przy DK94 też bym chciał strefę jak Siemianowice Śląskie, ale to niemożliwe. Jesteśmy na uprawianych terenach rolnych, których nie da się przekształcić.
Na czym ma polegać i co wchodzi w skład rewitalizacji obiektu sportowego Andaluzja?
Wpisywanie bieżni lekkoatletycznej z niezrealizowanego budżetu obywatelskiego w programie wyborczym wygląda trochę słabo.
Składaliśmy taki projekt w ramach Nowego Ładu, ale nie dostaliśmy kasy. Kompleksowe rozwiązanie: boisko główne, boiska treningowe, budynek, oświetlenie, parking. W tym kompleksie ma się mieścić także bieżnia.
PS. Bieżnia lekkoatletyczna znacząco nie mieści się w budżecie obywatelskim – tak się zmieniły ceny na rynku, że jej wybudowanie w ramach BO jest niemożliwe.
Czy akcja łatania dziur na bytomskiej od sądu do Kozłowej Góry została już zakończona albo czekamy aż ktoś przy próbie uniknięcia wjechania w jedną z kilkudziesięciu dziur zginie?
Rozstrzygnięty został przetarg na Bytomską. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na Tarnogórską i zgodnie z zapowiedziami ściągamy cały asfalt i kładziemy na nowo.
Wszyscy czekamy i czekamy na ten remont ale co stoi na przeszkodzie połatać te dziury do czasu remontu. To pana bezczynne czekanie może kosztować czyjąś tragedię.
Dziury są połatane. A remont zaczynamy już za chwilę.
Jeśli dziury są połatane to znaczy że dawno pan tą drogą nie jechał. Polecam zdjąć buty do biegania, zejść z roweru ( nie każdy może biegać lub jeździć na rowerze) i przejechać się tym odcinkiem swoim autem a nie służbowym. Wiem że wybory, kampania są dla was teraz najważniejsze ale brak wiedzy o stanie głównej drogi w mieście nie świadczy dobrze o władzach naszego miasta.
Codziennie jeżdżę tym odcinkiem. Jest nierówno, jest łata na łacie bo dziur było mnóstwo, ale są połatane. Równo to będzie po zdjęciu asfaltu i położeniu na nowo. A jak coś się sypie, łata puści, albo pojawia się coś nowego to ZGK łata. Wiem, że są wybory, ale litości. Dziury były po zimie, a nie teraz. Nie opowiadajmy niestworzonych historii. Wykonawca jest wybrany i będzie sciągał asfalt z całej drogi.
Dziury nie są po zimie, tylko już od kilku zim , co najmniej ostatnie 4 lata. Z roku na rok stan drogi jest co raz bardziej tragiczny, a w tym roku osiągnął apogeum. I gdyby nie to, że ludzie w końcu się zbuntowali i przycisnęli was do muru oraz wybory, to taki stan trwałby kolejne lata. Inna sprawa, że remont miał ruszyć wiosną, a okazuje się, że na razie jeszcze nie został rozstrzygnięty przetarg, więc znowu się nas robi w konia. Tak jak z ciągłym przesuwanym otwarciem Radzionkowskiej, a to już 3 lata.
Generalnie to wie Pan, że wiosna zaczęła się kilka dni temu? I jeszcze trochę potrwa? Poza tym Bytomską remontujemy kolejnymi odcinkami od dwóch lat, więc wybory nie mają z tym nic wspólnego. Został zrobiony odcinek od Kauflandu, później kolejny. Radzionkowska to przypominam czekała kilkanaście jak nie kilkadziesiąt lat na zmiany – i to nie był remont tylko budowa nowej drogi. Będzie otwarta za tydzień.
Radzionkowska to przypominam była teoretycznie otwierana w październiku potem przesunięta na listopad poprawiania do końca marca i w kwietniu ciągle zamknięta. Kilkanaście lat czekania i zamiast po dziurawej drodze nie jeździmy wcale, bo panowie niebiescy mandaty lepią. To nam polepszyła władza. Tak jak boisko było złe, a teraz nie ma wcale. Trawa zgniła nie ma treningów. Pan Turzański milczy. Może basen będzie u nas na boisku zamiast na Szaleju. Niech popada że 3 dni i będzie git.
To po prostu metodologia opisana 10 lat temu, przez p. Ściebiorowskiego:
Przegląd Piekarski, 2014, nr 7 (118):
“Gdzie zrównoważony rozwój i systematyczna praca?
Zastanawiam się, przemieszczając się w obecnym czasie po różnych miejscowościach, czy większość urzędujących prezydentów miast, burmistrzów i wójtów w naszych gminach, którzy ubiegają się o reelekcję, korzystają z tego samego podręcznika: jak
wygrać ponownie wybory. Jak nic musi tam być chyba wytłuszczonym drukiem napisane, żeby w ostatnich 1-3 miesiącach (generalnie nie za wcześnie, żeby wyborcy nie zapomnieli) rozkopać jakiś chodnik, ulicę i na 2-3 ty godnie przed wyborami oddać ją ładnie wyremontowaną. Do tego zakończyć właśnie w tym momencie jakąś długo wyczekiwaną inwestycję, na wszelki wypadek gdyby tego było mało, dorzucić trochę makiet i wizualizacji. Mile widziana będzie pewnie jakaś ładna, kolorowa broszura (często, jak nie zawsze, wydana za publiczne pieniądze) – pokazująca ile to zostało zrobione i przekonująca nas samych
wewnątrz danej gminy jak tu się pięknie żyje, która trafia do naszych skrzynek tak przypadkowo tuż przed wyborami. Na deser z pewnością taki podręcznik zaleca ciągły uśmiech, jakiś pozorny dialog z mieszkańcami (pól biedy jeśli dialog, a nie monolog).
Można sobie zadać tylko pytanie gdzie w tym miejsce na zrównoważony rozwój , systematyczną pracę i traktowanie mieszkńców serio przez całą kadencję.
Łukasz Ściebiorowski”
Zdaje pan sobie sprawę, że jak pan załata dziurę nadlewając tak z 5cm asfaltu ponad nominalny stan, to dla zawieszenia efekt jest taki sam jak wpadniecie w dziurę? Generalnie jest to zrobione bardzo, bardzo źle.
Dziury połatane? Połatane to by było jakby to było zrobione z jakąś starannością, a to jest byle jak zaciepane i ubite. Nie wiem co gorsze, dziura w drodze czy łata zrobiona byle jak. Po jednym i drugim jedzie się podobnie.
Nie są połatane
Panie Krzysztofie, czy jest Pan w stanie założyć się ze mną, czy w przypadku waszej wygranej basen w Piekarach Śląskich zostanie oddany do użytku dp konca następnej kadencji?
Proponuję, żeby politycy w końcu brali odpowiedzialność za swoje słowa, przegrany wpłaca kwotę (może Pan ustalalić ile) na dowolną organizację charytatwyną.
Pan twierdzi, że basen powstanie, ja nie.
Czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam.
Zapraszam. Hazardu nie lubię, ale w interesie dzieci w ramach akcji charytatywnej z przyjemnością.
Osobiście jestem zawiedziony kończącą się kadencją. Pani Prezydent jest prezydentem Osiedla Wieczorka. Wszystkie fundusze poszli w jedną dzielnicę . Dla dzielnicy Brzozowice nic nie zrobiono. Dodatkowo wprowadzono zakaz sprzedaży piwa na stacjach benzynowych idąc śladem innych miast bez konsultacji z mieszkańcami. Cofamy się do czasów socjalizmu
Ten brak piwa to faktycznie dramat. Jak żyć?
To nie chodzi o to , że brak piwa chodzi tylko to to , że mnie nie interesuje to co Pan kupuje a Pana co obchodzi co ktoś kupuje na stacji benzynowej? Rozumie Pan kłopot?
Mówi Pan o klatkach schodowych. Dziś z ZGM otrzymałam informację, iż z braku funduszy będą remontowane w tym roku tylko 4 klatki na wszystkich budynkach.
Radzionkowska miała być gotowa do końca marca br., tymczasem jest kolejne ok 1,5 tygodniowe opóźnienie (które pewnie urośnie do miesiąca), bo niby gazownia żąda dodatkowych prac. Jak można 2 lata przebudowywać 1,5 km wiejskiej drogi. Gdyby w takim tępie budowano autostrady. Ja już wiem na kogo głosować, a raczej na kogo na pewno NIE!
Co do programu:
“program – zaplanowany ciąg czynności nadzorowany i finansowany przez odpowiedni urząd, mający doprowadzić do osiągnięcia wyznaczonego celu”
a tu stek ogólników i “niekonkretów”.
Dla mnie najważniejsze są: fatalny stan dróg i syf w mieście, a szczególnie na drogach i chodnikach. Tych zaniedbań nie poprawicie nawet przez 2 kolejne kadencje. Obyście już nie musieli się tymi tematami zajmować. Twardego lądowania życzę.
Oj, chyba przesadzasz kolego. Trzymając się Radzionkowskiej to Korfantemu 12 lat zabrakło… Te 1,5 tygodnia wytrzymam.
Zgodzę się, miasto jest po prostu brudne i zaniedbane.
Jan z Góry pełna zgoda, a od siebie dodam jeszcze tylko: co z tym boiskiem!? Syf, brak drenażu, zgniła trawa, brak treningów piłkarzy ( nowe zdjęcia od “Piekary z luftu” do wglądu.) Do tego nie zrealizowany budżet obywatelski ( wiata zamiast muszli koncertowej, w parku w niższej cenie niż zakładał budżet, na dodatek po wielu latach bez uwzględnienia inflacji) czy tu się jeszcze coś da sp***dolić? Panie Turzański?
Przegląd Piekarski, 2010, nr 1 (74):
„PP(Przegląd Piekarski): Rozmawiamy z radną Sławą Umińską, jedyną radną, która nie poparła budżetu miasta na rok 2010
(…)
PP: Przejdźmy do konkretów związanych z budżetem na rok 2000.
SU (Sława Umińska): Dobra wiadomość jest taka, że mamy niewielki wzrost dochodów o około 4,7%, podczas gdy wiele miast notuje spadek. Niepokoi natomiast poziom całkowitego zadłużenia na koniec roku budżetowego, który wynosi ponad 66 mln złotych. Wrażenie robią koszty obsługi tego długu, które przekraczają 2 mln złotych.”
A ja się pytam – jak wygląda dzisiejsza (2024) sytuacja finansowa miasta wzrost dochodów, zadłużenie, koszt obsługi długu?
Przegląd Piekarski, 2014, nr 7 (118):
“Gdzie zrównoważony rozwój i systematyczna praca?
Zastanawiam się, przemieszczając się w obecnym czasie po różnych miejscowościach, czy większość urzędujących prezydentów miast, burmistrzów i wójtów w naszych gminach, którzy ubiegają się o reelekcję, korzystają z tego samego podręcznika: jak
wygrać ponownie wybory. Jak nic musi tam być chyba wytłuszczonym drukiem napisane, żeby w ostatnich 1-3 miesiącach (generalnie nie za wcześnie, żeby wyborcy nie zapomnieli) rozkopać jakiś chodnik, ulicę i na 2-3 ty godnie przed wyborami oddać ją ładnie wyremontowaną. Do tego zakończyć właśnie w tym momencie jakąś długo wyczekiwaną inwestycję, na wszelki wypadek gdyby tego było mało, dorzucić trochę makiet i wizualizacji. Mile widziana będzie pewnie jakaś ładna, kolorowa broszura (często, jak nie zawsze, wydana za publiczne pieniądze) – pokazująca ile to zostało zrobione i przekonująca nas samych
wewnątrz danej gminy jak tu się pięknie żyje, która trafia do naszych skrzynek tak przypadkowo tuż przed wyborami. Na deser z pewnością taki podręcznik zaleca ciągły uśmiech, jakiś pozorny dialog z mieszkańcami (pól biedy jeśli dialog, a nie monolog).
Można sobie zadać tylko pytanie gdzie w tym miejsce na zrównoważony rozwój , systematyczną pracę i traktowanie mieszkńców serio przez całą kadencję.
Łukasz Ściebiorowski”
”
🙂 🙂 🙂
Przegląd Piekarski, 2014, nr 6 (117):
“Na początek kandydatka na najwyższy urząd zdradziła swoje priorytety programowe, które ukazały się na zielonych bilbordach w całym mieście.
Hasłem sztandarowym jest budowa basenu, na który mieszkańcy mimo wielu obietnic czekają od lat. ”
Deja vu?
Hehe. Macie w programie drogi, a wystarczy się dzisiaj przejechać bytomską i tyle w temacie. Czyli jednak gruszki na wierzbie.
Hm… Gdyby drogi były jak stół to nie wymagałyby prac i by ich w programie nie było. To jak z basenem. Gdyby już był gotowy to w programie byśmy go nie ujmowali. Kina na przykład już w programie nie ma, bo zostało otwarte 5 lat temu i dobrze działa. Pozdrawiam
Tak. Gdybyście przez ostatnie 10 lat nie zaniedbali dróg teraz byłyby równe jak stół i nie byłoby ich w programie wyborczym. A basen już był w programie wyborczym przed pierwszą kadencją, a teraz może będzie trzecia. Generalnie tempo macie jak na Radzionkowskiej.