KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2024-04-02

Szpital Miejski – jaka przyszłość dla naszej placówki?

Szpital Miejski. Aktualny stan konta: 8 mln złotych na lokacie. NFZ wypłacił nadwykonania za poprzedni rok: dodatkowe 1,2 mln złotych. Strata placówki w stosunku do poprzedniego roku ograniczona o niemal 1,5 mln złotych. Otwarta została nowa pracownia Bronchoskopii i oddział Pulmonologii.  Pracujemy dalej!

Nie bardzo są możliwości, żeby szukać oszczędności w szpitalu, a koszty rosną. Prezes Małgorzata Smoleń szansę rozwoju widzi w nowych oddziałach i poszerzaniu działalności. Otwarta nowa pracownia Bronchoskopii i oddział Pulmonologii to pierwsze z zaplanowanych działań. W planach jest Dzienny Oddział Onkologiczny dla pacjentów chorujących na raka, a także pracownia Hemodynamiki serca.

Ta ostatnia wymaga wielomilionowych nakładów inwestycyjnych – liczyliśmy na wspólne finansowanie ze środków rządowych oraz województwa śląskiego. Ten temat jest wciąż otwarty a my czynimy starania, żeby pozyskać niezbędne środki.

Sytuacja w systemie ochrony zdrowia jest zła i wszystkie placówki borykają się z tymi samymi problemami. Koszty są wyższe niż pieniądze jakie płyną z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w zeszłym roku zadłużenie szpitali wzrosło o ok. 2,5 mld zł, do 22 mld zł. Są to informacje wstępne, ostateczne zostaną podane na przełomie maja i czerwca. Jeśli w podobnym tempie jak długi ogółem wzrosły te wymagalne, to mogą one wynieść ok. 2,5–2,6 mld zł.

Żeby powstrzymać zadłużanie się szpitali w całym kraju konieczna jest właściwa wycena świadczeń przez NFZ i zwiększenie finansowania oraz jasne zasady, na których są finansowane podmioty publiczne.

Na razie koszty ponoszą samorządy – dopłacając, choć nie powinny do utrzymywania placówek. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jasny – miasto nie powinno dopłacać do szpitala, bo system ochrony zdrowia to zadanie rządu, a nie samorządu. Był rok na dostosowanie się do orzeczenia, ale oczywiście nic się nie zmieniło.

Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, zapowiedziała na początku marca, iż resort po wyborach samorządowych przedstawi program restrukturyzacji, w tym konkretne rozwiązania dla zadłużonych placówek. Plan naprawczy dla naszego szpitalnictwa jest potrzebny także ze względu na możliwe fundusze na zdrowie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki niemu do szpitali może trafić 10 mld zł.

Kampania wyborcza to trudny czas. Nie brakuje “fake newsów”, straszenia mieszkańców i malowania tragicznej przyszłości. Mieliśmy już różne plotki, także dotyczące Szpitala Miejskiego dlatego uznałem, że warto napisać kilka słów o tej placówce. Szpital Miejski jest finansowany przez miasto, otrzymuje środki, których brakuje w kontrakcie z NFZ i nieustannie się rozwija. I będzie nie tylko dalej istniał, ale oferował coraz więcej usług mieszkańcom. 

Prowadziliśmy rozmowy i nadal prowadzimy z Województwem Śląskim na temat finansowania lub współfinansowania placówki, dofinansowania inwestycji w nowe oddziały, będziemy także rozmawiać z każdym, kto może pomóc w rozwoju dalszych świadczeń medycznych i utrzymaniu wysokiego standardu w Szpitalu Miejskim w Piekarach Śląskich.

Razem zmieniamy Piekary Śląskie!

 

Rzeczpospolita: Szpitale toną w długach, a koszty rosną

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hanys z pradziada
Hanys z pradziada
5 dni temu

Panie Prezydencie.
To proszę mi wytłumaczyć prostą zasadę z jaką mamy do czynienia. Jeśli na badanie gastroskopii z znieczuleniem w tym szpitalu czeka się ponad rok czasu ( co można sprawdzić w recepcji bo sam tyle czekam ) to skąd mają być wpływy z NFZ?. Co stoi na przeszkodzie aby zmwiększyć ilość badań z 1-2 osoby dziennie np do 6 osób. Prosty rachunek zwiększyć ilość badań to zwiększą się wpływy i będzie miejszy dług. Jeśli wybudowało się szpital w którym na badania trzeba czekać rok czasu to proszę wybaczyć, nie jestem zdziwiony , że miasto dopłaca do placówki pomimo wszechmiar oszczędności. Może zastosować prosty mechanizm jak w każdej firmie zwiększyć produkcje to i wpływy będą większe a koszty utrzymania zmiejszą się. Na pewno jak zawsze zostanę przez Pana lub innych osób tego forum zripostowany, że ilość świadczonych usług jest uzależniona od kontraktu NFZ, no to wówczas nigogo nie będzie dziwił fakt długów – było wiadomo na co “miasto” się piszę i jego konsekwencjami. Ponadto trzeba pamiętać że PIS już nie rządzi a Pani minister Leszczyna jest w MZ ponad 100 dni miały być już gotowe projekty odłużenia szpitali i co w tej sprawie się zadziało oprócz wyniosłych haseł co za cytuję ” profilaktyka to priorytet, bo pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu” tylko jak o nie dbać jak trzeba rok czekać na badania. Prawda jest taka od 30 lat wałkowany jest ten sam problem i nie łudźmy się do póki będzie obecny system zarządzania nic się zmieni.

Last edited 5 dni temu by Hanys z pradziada
Uważny czytelnik bloga od początku jego istnienia
Uważny czytelnik bloga od początku jego istnienia
13 dni temu

To nie fake news tylko fragment pisma p. Prezydent do Marszałka Województwa z dnia 27.12.2023:
(…)Miasto Piekary Śląskie nie ma kolejnych środków, które może przeznaczyć na dalsze finansowanie placówki i kolejne niezbędne inwestycje w pracowni bronchoskopii, pulmonologii i hemodynamiki serca, które zwiększą zakres świadczonych usług medycznych, a jednocześnie pozwolą zwiększyć przychody placówki.
Stan zadłużenia Miasta Piekary Śląskie na dzień 30.11.2023 r. to 121 118 562 zł, dodatkowo w grudniu Miasto wyemitowało obligacje na kwotę 28 000 000 zł, co daje łączny dług w wysokości 149 118 562 zł. Zadłużenie to stanowi aż 44,5% dochodów bieżących miasta. W tej sytuacji finansowej nie będzie możliwości dalszego finansowania i rozwoju Piekarskiego Centrum Medycznego w 2024 roku, a realnym scenariuszem będzie likwidacja placówki(…).

ziomek
ziomek
14 dni temu

“serdecznie zapraszamy” 🙂

Ciekawski
Ciekawski
16 dni temu

Ile wynosi zadłużenie szpitala wobec ZUSu?

JanuszX
JanuszX
15 dni temu

a wobec pracowników?

ciekawska Ala
ciekawska Ala
14 dni temu

A kto spłaca? miasto?

ciekawska Ala
ciekawska Ala
13 dni temu

Czyli szpital może szastać kasą na prawo i lewo, bo i tak dostanie kasę od miasta. Dziękuję za uwagę.

Last edited 13 dni temu by ciekawska Ala
Ciekawski
Ciekawski
9 dni temu

A ile wynosi miesięczna pensja prezeski i wiceprezesa szpitala?
Czy słyszał Pan, że prezeska unika spotkań ze „zwykłymi” pracownikami szpitala?