KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2024-06-17

Basen, który budzi emocje… i sprzeciw opozycji

Kończy się projektowanie kompleksu sportowego naszych marzeń. Wreszcie powstanie basen – i to taki z prawdziwego zdarzenia. Pozyskaliśmy na ten 30 milionów złotych z rządowego programu Polski Ład, złożyliśmy także wniosek do Ministerstwa Sportu o kolejne 14 mln złotych. Jeśli się uda – ze środków zewnętrznych na budowę kompleksu pozyskamy 44 mln złotych. Szacunkowo pokryje to połowę kosztów budowy basenu. Przetarg na wyłonienie wykonawcy, który go zbuduje – w lipcu.

Koszt jest podany szacunkowo, ponieważ nie jest jeszcze skończony projekt i kosztorys inwestorski, na jego podstawie można wyliczyć koszt inwestycji, który i tak dopiero zweryfikuje przetarg i oferty złożone przez wykonawców. Koszt całego kompleksu sportowego szacowany jest na 150 mln złotych.

Tak naprawdę mówimy o całym kompleksie sportowym, na który składają się:

– Basen pływacki 8 torów 25 metrowych, dwa z ruchomym dnem
– Strefa zabawy dla dzieci ze zjeżdżalniami zewnętrznymi
– Basen rekreacyjny z masażami
– Strefa relaksu: sauny, grota solna, tężnia solankowa, jacuzzi
– Sala fitness
– Siłownia ogólnodostępna
– Siłownia ciężarowców Andaluzji
– Strzelnica sportowa
– Hala sportowa z boiskiem wielofunkcyjnym
(główne przeznaczenie szczypiorniści)
– Squash

W pierwszym etapie przygotowany i uzbrojony zostanie teren pod cały kompleks sportowy – stąd wyższy koszt budowy “basenu”, który będzie skutkował niższym kosztem pozostałych etapów.

Opozycja ma wątpliwości czy warto budować ten obiekt, każe nam zejść na ziemię, wybrać inne miejsce, nie budować porządnego basenu, tylko pozostać na minimalnych wymaganiach i generalnie nie popiera budowy tego kompleksu.

Dlaczego? Pozwólcie, że przedstawię argumenty naszych przeciwników:

Zła lokalizacja, za wysokie koszty, za porządny obiekt, za duże koszty utrzymania

– Budowa obiektu sportowego na terenie Szarleja (pomiędzy rondami) to zła decyzja, ponieważ jest to teren pogórniczy i koszt rekultywacji i postawienia tego obiektu będzie wysoki.
To prawda. Rekultywacja tego terenu i przywrócenie jego funkcji mieszkańcom będzie kosztowało, ale to problem wszystkich gmin pogórniczych. Trudno, żeby zdegradowane tereny zostały tak na stałe i tylko straszyły (zwłaszcza w centrum miasta). Na tych terenach powstał już McDonald, Vendo Park i będą kolejni inwestorzy. Czyli można. Miasto ma tutaj działkę, którą może zagospodarować – a Kompleks Sportowy będzie wizytówką miasta.

– Opozycja wskazuje, że lepszy byłby teren po kopalni Julian
Teren po kopalni Julian nie należy do miasta – sam jego wykup po cenach komercyjnych kosztowałby wiele milionów złotych. Czyli tracimy już na starcie. Poza tym kwestia komunikacji – drogi dojazdowe są wąskie, często korkujące się – wpuszczenie całego ruchu autobusowego, osobowego na wąskie uliczki jest po prostu złym pomysłem. W proponowanej przez nas lokalizacji powstanie centrum przesiadkowe, węzeł ścieżek rowerowych, duży parking, a dojazd z każdej dzielnicy miasta jest w miarę równy.

– Nie powinniśmy realizować tak ambitnego projektu; jest za drogi,
Kto tanio buduje, płaci dwa razy. Mały basen (bo opozycja porównuje nas do Radzionkowa), mogący pomieścić 80 osób to nie jest rozwiązanie. Piekary są trzy razy większe od Radzionkowa, a raczej nie powstaną tutaj dwa baseny. Poza tym trzeba brać pod uwagę nie tylko potrzeby pływaków, ale także dzieci (stąd strefa zabawy i zjeżdżalnie) oraz seniorów (dlatego basen rekreacyjny, masaże i strefa saun). To ma być obiekt naszych marzeń – zaspokajający potrzeby wszystkich mieszkańców. Czekaliśmy na jego realizacji wiele lat – nie psujmy tej inwestycji. 

– Koszty utrzymania będą za wysokie, bo nawet 2 miliony złotych!
Radni zachowują się jakby nie wiedzieli, że celem miasta nie jest zarabianie, ale zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Celem nie jest zysk. Wydaje się, że kwoty przerażają, ale tylko osoby, które nie znają realiów. Ile kosztuje nas utrzymanie różnych obiektów w mieście?
– Szpital Miejski – 15 mln rocznie
– MOSiR – 4,5 mln rocznie
– Żłobek – 3,4 mln rocznie
– MDK – 2,7 mln rocznie
– Biblioteka – 2,3 mln rocznie
– OK Andaluzja – 0,9 mln rocznie
– Dzielnicowy Dom Kultury – 0,9 mln rocznie

– CUS – 0,6 mln rocznie
Mamy z któregoś zrezygnować, bo kosztuje? Wracając do basenu. Jeśli nawet koszt utrzymania obiektu sportowego sięgnąłby 2 mln złotych (choć uważam, że będzie znacznie mniej), a WSZYSCY uczniowie będą mieli zapewnioną bezpłatną naukę pływania – to warto. Nie ma sensu straszyć mieszkańców kwotami, które z perspektywy domowego budżetu są astronomiczne, ale z perspektywy miasta już nie.

Podsumowując: każda ambitna inwestycja budzi sprzeciw opozycji, tak jakby rozwój miasta był im nie na rękę. Głosowanie przeciwko lub wstrzymywanie się, krytyka, zawiadamianie służb. Tak było z Kinem Zacisze, remontem Brynickiej, wykupem mieszkań Arrady, remontem Osiedla Wieczorka,  uzbrajaniem strefy ekonomicznej i można tak wymieniać w nieskończoność.

Piekary Ślaskie się zmieniają, oferują coraz więcej i muszą realizować ambitne projekty. Basen był wskazywany przez mieszkańców jako najbardziej potrzebna inwestycja w mieście – na równi ze Szpitalem Miejskim. Szpital został wybudowany i jest jednym z najnowocześniejszych na Śląsku, a jedynym spełniającym wymogi ministerialne. Basen też będzie taką perełką. Kosztowną, ale potrzebną i służącą wszystkim mieszkańcom.

Obiecałem też kilka słów o kulisach pracy. Z perspektywy mieszkańców dopóki nie rozpocznie się budowa – pracy nie widać. A to są setki spotkań, tysiące dokumentów, całe zespoły ludzi pracujące każdego dnia nad dokumentacją. Uwagi, poprawki. Wyjazdy do Warszawy, spotkania w Piekarach Śląskich. Zewnętrzni eksperci, badania, konsultacje. Dziesiątki osób pracuje nad tym, żeby był to kompleks na miarę naszych potrzeb, możliwości, ale też spełniający oczekiwania.

Dziś byłem w Warszawie na spotkaniu z projektantami. Problemów do rozwiązania nam nie brakuje. Spieramy się. Poprawiamy dokumentację. Wprowadzamy zmiany – wszystko po to, żeby popełnić jak najmniej błędów. Przy tak dużej inwestycji nie da się ich uniknąć, ale im lepiej będziemy przygotowani – tym sprawniej pójdzie budowa.

Szukamy pieniędzy. Staramy się walczyć o każdą dostępną złotówkę. Piekary Śląskie nigdy nie były bliżej realizacji marzeń. A najbardziej wszystko krytykują ludzie, którzy NIC NIE ZROBILI, w kierunku osiągnięcia tego celu. To przykre, ale my nie oglądamy się za siebie i na krytykantów, których nie brakuje. Dążymy do budowy kompleksu sportowego, którego nie będziemy musieli się wstydzić. Który mamy nadzieję, będzie wizytówką naszego miasta.

Inwestycja warta szacunkowo ok. 150 milionów złotych, będzie realizowana etapami – z których pierwszy będzie właśnie basen. Co zostało zrobione do tej pory?

 

Styczeń 2021 – konkurs architektoniczny
Ogłoszony i przeprowadzony został konkurs architektoniczny – pracownie projektowe z całego kraju przygotowywały koncepcje zagospodarowania terenu i zaprojektowania naszych obiektów sportowych

Styczeń 2022 – rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego
Rozpoczęły się negocjacje z firmą, która przedstawiła najlepszy projekt w celu zlecenia prac i rozpoczęcia prac projektowych. Niestety, firma nie podejmuje się projektowania obiektu. Konieczne było rozpoczęcie negocjacji z kolejną z firm, która przedstawiła drugi z kolei projekt.

Listopad 2022 – została podpisana umowa na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę
Prace projektowe trwają nieprzerwanie od 2022 roku i w chwili obecnej projekt jest już w fazie końcowej, projekt budowlany jest gotowy, trwa przygotowywanie projektu wykonawczego, czekamy na pozwolenie na budowę. Trwają wszelkie niezbędne uzgodnienia z Wodami Polskimi, MPWiK, Tauronem itp. Wykonywane są badania gruntu. Opracowywane są dziesiątki dokumentów.

Czerwiec 2023 – wniosek o dofinansowanie budowy
Składamy wniosek w ramach rządowego programu Nowy Ład o dofinansowanie budowy obiektu. We współpracy z Senator Dorotą Tobiszowską przekonujemy do realizacji tego zadania. Prezydent Sława Umińska-Kajdan pisze do Premiera RP przedstawiając sytuację Piekar Śląskich, brak basenu i możliwości szkolenia dzieci i młodzieży oraz prezentując projekt.

Październik 2023 – otrzymujemy dofinansowanie na budowę basenu w wysokości  30 mln złotych

Czerwiec 2024 – wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu na kwotę 14 mln złotych

Lipiec 2024 – planowane ogłoszenie przetargu na budowę
zgodnie z warunkami dofinansowania w lipcu należy rozpocząć proces budowy od rozpoczęcia procedury wyboru wykonawcy

2025-2026 – budowa basenu

 

 

← Powrót

Proponowane posty

14-01-2022

Kompleks sportowy: basen, spa, hala spor...

Najbardziej oczekiwana, a zarazem jedna z największych inwestycji w naszym mieś...

Czytaj więcej

25-03-2024

Basen - inwestycja widmo, czy projekt w ...

O basenie w Piekarach Śląskich mówi się od lat – temat pojawił się jeszcz...

Czytaj więcej

25-10-2021

Dorota Tobiszowska: mamy 30 milionów dla...

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Program...

Czytaj więcej

08-10-2023

Mamy 30 milionów na budowę basenu!

Rozstrzygnięty został ostatni nabór w ramach Rządowego Programu Inwestycji Stra...

Czytaj więcej

14-11-2022

Umowa na projektowanie basenu podpisana!

Konkurs architektoniczny przyniósł kilka ciekawych koncepcji nowe obiektu sport...

Czytaj więcej

KomentarzeUwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
26 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mik
Mik
27 dni temu

Fajnie jakby ten kryty miał też rekreacyjny jak na mosirze, nie każdy umie pływać na głębokości ponad 2 m a chciały się nauczyć np na TG w aqua parku nie ma tam takiego basenu dlatego nie dziwię, że najwięcej ludzi z różnych miast jeździ na nasz mosir i korzysta właśnie z tego basenu, z resztą widać to po opiniach

Patryk
Patryk
1 miesiąc temu

Na jakie lata są zaplanowane pozostałe dwa etapy budowy kompleksu?

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu

Panie Prezydencie ja chciałbym tylko zauważyć że w Piekarach mamy już dwa baseny – jeden na MOSiR który jest oblegany w sezonie wakacyjnym, drugi przy MSP nr. 5 gdzie są już prowadzone zajęcia z nauki pływania. Ja jako mieszkaniec podzielam obawy opozycji związane z finansowaniem bo nie da się ukryć że kwota (szacunkowa) 150 milionów złotych jest kwotą która z pewnością przewyższa możliwości finansowe Piekar Śląskich. Owszem dostaliście dofinansowanie z Polskiego Ładu i złożyliście wniosek o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu ale co dalej? Kto sfinansuje resztę inwestycji? Pisze Pan o basenie w Radzionkowie że jest za mały – jakoś basen na MOSiR jest jeszcze mniejszy i ludzie się tam mieszczą, naprawdę musimy budować ogromny kompleks sportowy za astronomiczną sumę? Basen w Radzionkowie kosztował 16 mln – my koniecznie musimy mieć w mieście większy i droższy? Ja tego nie widzę w jasnych barwach, efektem będzie zadłużenie miasta i zastój w innych inwestycjach, ale kto “bogatemu” zabroni?

wyborca
wyborca
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

Nie bądź śmieszny. Basen w szkole to brodzik, z którego korzysta niewielka grupa. Nie jest dostępny nie tylko dla mieszkańców, ale nawet dla uczniów innych szkół. Więc kolego kto tu mydli komu oczy.

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu
Reply to  wyborca

Uważasz że miasto stać na budowę takiego kompleksu jak basen i hala sportowa? Dobra, być może uda się zebrać środki z zewnątrz by to zbudować ale co dalej? Przecież dojdą koszty utrzymania tego molocha, skąd je brać? Nie rozumiem dlaczego nikt nie patrzy na to rozsądnie i realnie, bo w moim przekonaniu to jest zwykła kiełbasa wyborcza która prędzej czy później stanie nam wszystkim w gardle.

Bart
Bart
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

Zgadzam się z Tobą, to jest jakaś gigantomania, Piekary to małe, biedne miasteczko, p.Turzanskiego mozliwe, że za 4 lata nie będzie, akredyty zostaną z nami na lata.

SPI
SPI
1 miesiąc temu
Reply to  Bart

Nic nam nie jest potrzebne. Hala też nie. Niech grają na Ziętka jak do tej pory. W czym problem?

wkur...
wkur...
1 miesiąc temu
Reply to  SPI

Jasne. Tylko kapustę uprawiać…

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu
Reply to  Bart

Będzie to samo co z Osiedlem Wieczorka, zrezygnowali z dofinansowania z WFOŚiGW w zamian biorąc kredyty, które teraz trzeba spłacać. To się nazywa efektywne zarządzanie miastem i jego zasobami.

ciekawy
ciekawy
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

A to nie było tak, że przeciwnicy – tacy jak wy teraz – blokowali, oskarżali i przeszkadzali w wykonaniu tej inwestycji? Jak się okazało zarzuty były z dupy i właściwie to jedyne co osiągnęli to spowodowanie problemów dla mieszkańców? Robicie teraz dokładnie to samo z basenem. Tylko czekać na donosy. Zróbcie coś dla miasta, a nie tylko pociskać głupoty

art
art
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

Ale nagroda dla zarządcy roku dla zgmu buahaha. Wstydu nie macie.

z osiedla
z osiedla
1 miesiąc temu
Reply to  Bart

Ja, a jak otwarli basen mosir to ino było dupczenie że mały, że płytki, że nie tak miało być…

Ktoś
Ktoś
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

Umińska i Turzanski przynajmniej mają jakąś wizję. Przeciwnicy niczego nie proponują, nie mają żadnych propozycji tylko negują wszystko co się robi w mieście. Bez sensu

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu
Reply to  Ktoś

Wizję? No jeśli uznamy że tą wizją jest zadłużanie miasta to ok, niech Ci będzie.

Ktoś
Ktoś
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

Uderz w stół… I co zrobiłeś? Źle, źle, źle… Zaproponuj coś, a nie kwestionuj wszystko co robią inni. Tak to byle głupek potrafi. Składałem projekt do BO też takie cwaniaczki pierdzieliły, że to zły pomysł, ale sami swoich nie mieli.

Michał
Michał
1 miesiąc temu
Reply to  Ktoś

Oni tam mają takich ludzi, że mogą co najwyżej zaproponować kręcenie filmów dla dorosłych. Szampan i kajdanki już czekają w znanym hotelu

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu
Reply to  Ktoś

Wyraziłem swoje zdanie – nie wolno mi? Widzę że obrażanie ludzi którzy mają inne zdanie staje się tu powoli standardem. Zastanawiam się tylko jak to jest z tą gadką ze strony Pana Wiceprezydenta i jego środowiska o braku tolerancji dla chamstwa i potrzebie wzajemnego szacunku, skoro obrażanie ludzi którzy ośmielają się mieć inne zdanie jest tolerowane na tym blogu. Podwójne standardy?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  Ktoś

Jaka jest wizja w budowaniu basenu, kiedy dookoła jest ich pełno?
Wizją powinny być projekty, które zapewnią jakąś nowość. Wprowadzą dla mieszkańców nowe ekologiczne, prośrodowiskowe rozwiązania.
Ludzie obudźcie się! Tutaj chodzi o wygranie kolejnej kadencji. Mówienie tylko o tym problemie już się wypaliło, a budowa jak się rozpocznie to pewnie za 2 lata i wtedy to już niech inni się martwią.

jupi
jupi
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Stacja kosmiczna – tego nie ma w okolicy.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu

Temat basenu w naszym mieście podejmowany jest chyba już z 20 lat. Po tym, jak zamknięto dwa baseny na terenie naszego miasta (te przykopalniane). Od tego czasu nie zrobiono w tej sprawie nic. Pan obwinia Pana Korfantego o brak zainteresowania, ale i za waszych rządów nic w tej sprawie nie zrobiono. Prawda jest taka, że mydli Pan oczy mieszkańcom już 3 kadencje. Jednoczenie straszy i cytuje Pan głosy radych opozycji, który mają prawo wyrazić swoje zdanie.
Koszty poniesione na budowę basenu, o których mówił Pan skarbnik na sesji to ok 100 mln zł. Ok, mamy dofinansowanie między 30-44 mln zł, reszta to koszty poniesione przez miasto i do tego obsługa długu. Czyli na najbliższe 10 lat koszty bez dofinansowań to ok. 95-115 mln zł, w zależności od dofinansowania z MSiT. W tej dyskusji nie było nic o budowie hali, więc pytanie ile wyjdzie łącznie z halą? Ciekawy jestem ile będzie kosztować hala i czy po jej wybudowaniu będzie spełniać wymogi Superligi. No i kiedy ona powstanie?
Pewnie marzyć zawsze można.

wyborca
wyborca
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkaniec

Korfanty mógł budować basen z 85% dofinansowanie z UE, więc już nie brońmy typa. Natomiast z tymi trzema kadencjami to chyba przesadziłeś kolego. Po pierwsze minęły dwie, po drugie w 2021 roku ogłoszony konkurs architektoniczny czyli zaczęto prace.

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu

Gwoli ścisłości.
Z racji tego, że często korzystam z radzionkowskiego basenu …. Na kompleksie może jedocześnie przebywać nie 80 a 100 osób. od 6.00do 21.00. przed kompleksem wisi tablica “łaczny koszt inwestycji 16 mln zł” basen oddany w listopadzie 2023.
Ciekawostka od kilku dni na recepcji basenu sprzedawcy ankietują wchodzacych z którego miasta przyjechali. Ankieta na wniosek radzionkowskiego UM.
Na Julce w czasach jej świetnosci pracowało 3,5 tys ludzi i nie przeszkadzał im dojazd “wąskimi uliczkami”

motylek
motylek
1 miesiąc temu
Reply to  Andrzej

Już basen na Andzie był lepszy. Przynajmniej głęboko było.

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu
Reply to  Andrzej

Z tymi “wąskimi” uliczkami to Pan Prezydent przesadził bo jakoś ruch odbywa się płynnie na Ziętka i nie zauważyłem jakichś korków czy innych problemów. No ale wiadomo jak nie ma problemu to trzeba go stworzyć.

:-)
:-)
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

Widać, że śmigasz gimnazjalną i ziętka każdego dnia, buhahaha

Leon z Piekor
Leon z Piekor
1 miesiąc temu
Reply to  Adrian

Na kompleks sportowy wjazd mógłby być od strony szpitalnej- czyli od obwodnicy, od zjazdu z A1. A możliwy również wjazd tak jak kiedyś na kopalnie czyli od Ziętka, ewentualnie od ulicy węglowej. A nawet pieszo z Namiarek.
Przy inwestycji wartej 150mln – wykup ziemi za ok.5mln to prawie nic.
A na pewno weglokoks dla miasta cenę obniży.
No i szyb będzie drogowskazem , a nie tylko kupą złomu , na który nie będzie można wejść, bo Joe będzie kasy na inwestycje, która nigdy się nie zwróci.
Co do basenu to życzę powodzenia i zatrzymania zegarków.
Czekam.na te inwestycje z niecierpliwością, ale patrząc na projekt to hala będzie oddana za 20 lat czyli jak będę mógł już tylko siedzieć na trybunach 🙂

Ps. Basen w Radzionkowie powstał szybko, hala sportowa w Bobrownikach- szybko, a u nas… ?
Oby nie było jak z CPK po zmianie rządu.