KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2011-03-29

Zamalować wulgaryzmy

   Jeśli piekarscy kibice dostaną zgodę na legalne graffiti, oni również przestaną mazać po murach i niszczyć elewację. Nie będzie wulgaryzmów i epatowania przemocą. Wręcz przeciwnie. Chcą przekonać mieszkańców Piekar, że kibic to niekoniecznie wandal.

   Akcja “kulturalne kibicowanie” ma zmienić postrzeganie kibiców. Wszyscy automatycznie myślą o chuliganach i wandalach, ale my chcielibyśmy to zmienić i pokazać, że większość kibiców to normalni ludzie. Po prostu kochają swój klub i chcą to wyrazić.

   Problem w tym, że w Piekarach Śląskich ścierają się interesy dwóch zupełnie różnych fanklubów i miasto jest podzielone na strefy wpływów: Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze.

   Próbujemy pogodzić te dwie frakcje, a raczej skierować ich rywalizację na zupełnie nowe pole. Artystyczne. Przedstawiciele obu klubów zapewniają, że nie będą sobie nawzajem niszczyć tych legalnych malunków.

   Pierwsze graffiti już powstało na Manhattanie i jak do tej pory – nikomu nie przeszkadza. Mieszkańcy są zadowoleni, bo zamiast wulgaryzmów ich mur zyskał zupełnie nowe oblicze.

   Jeśli młodzi kibice wykazują inicjatywę – warto to wykorzystać. Opierając się na doświadczeniach Chorzowa z realizacji akcji “Niebieskie miasto” (nawiasem mówiąc finansowanej przez urząd)Krzysztof Turzański, Sława Umińska i Tomasz Wesołowski opracowali projekt “Kulturalne kibicowanie”.

   Sława Umińska złożyła interpelację z prośbą o wydanie zgody na wykonanie graffiti oraz wykorzystanie herbu miasta. Do urzędu trafiła pełna dokumentacja projektu, wraz z przykładowymi koncepcjami klubowego graffiti oraz propozycjami lokalizacji. Część budynków należy do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, inne do Spółdzielni Mieszkaniowej, które również otrzymały dokumentację.

   W ramach projektu UMWETU zaczynamy więc akcję “Kolorowe miasto”. Etap pierwszy – przygotowanie dokumentacji i znalezienie miejsca na legalne graffiti. Etap drugi – realizacja. Już dziś prezentujemy pierwsze projekty graffiti przygotowane przez kibiców Górnika.

   Kto wie – może podobnie jak akcja “niebieskie miasto” odbije się to szerokim echem i przyczyni się do promocji Piekar Śląskich?

   Temat już poruszył Dziennik Zachodni i tworzy się sprzyjająca atmosfera do realizacji projektu. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli przedstawić pierwsze efekty.

 

http://piekaryslaskie.naszemiasto.pl/artykul/53475,kibicowanie-z-kultura,id,t.html

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments