KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2013-02-26

Mrzonki o szybkiej kolei do Pyrzowic

Czy ktoś jeszcze nie słyszał o projekcie budowy szybkiej kolei do Pyrzowic? Temat od lat odgrzewany przez parlamentarzystów przez wyborami. A gdzie tak naprawę jesteśmy? W lesie.Prezydent Stanisław Korfanty w najnowszym wydaniu Twoich Piekar pisze, że władzom Piekar Śląskich zależy na tym nowoczesnym rozwiązaniu kolejowym, ale w województwie śląskim nie potrafią się dogadać. Mam głębokie wątpliwości co do tez postawionych przez prezydenta.
Zacznijmy od tych, którzy nie potrafią się dogadać. Kim są ci “oni”? Nikt inny tylko włodarze miast, których nie potrafiliśmy przekonać do naszej koncepcji. I każdy ciągnie w swoją stronę. Piekary chcą połączenia u siebie, co naturalne, o to samo zabiegają inne miasta. Czy mamy w ręku argumenty, żeby ten “pojedynek” wygrać?
Prezydent Stanisław Korfanty przekonuje, że zależy mu na tym połączeniu. Jest to projekt uznany przez Górnośląski Związek Metropolitalny za strategiczne rozwiązanie komunikacyjne. Czy opuszczenie GZM i krytykowanie działań jego członków nam pomoże? Szczerze wątpię, a właśnie w takiej sytuacji się znaleźliśmy.
Jako członek GZM mieliśmy “przewagę” nad Tarnowskimi Górami, teraz ją straciliśmy. Inicjatywę w rozwijaniu współpracy pomiędzy gminami przejmują inni. I kiedy prezydent Piekar przekonuje do swojej koncepcji, burmistrz Tarnowskich Gór przedstawia w tym samym czasie swoje racje. I tu zgadzam się z prezydentem Korfantym: krótkowzroczne, zaściankowe myślenie. Niestety, z obu stron.
Na pocieszenie dodam, że jeśli nawet ten projekt zostanie kiedyś zrealizowany – to nie prędko. Dziś jest to raczej nadmuchany do nieprzyzwoitych rozmiarów balon, z którego właśnie zaczęło schodzić powietrze.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Pomysł kolei prze Tarnowskie Góry jest pomysłem poronionym, bo równie dobrze możemy zrobić linię przez Pyskowice, a co, tylko kto tym będzie jeździł. Sam projekt to z tego co pamiętam jest projektem Marszałka, a nie żadnego GZM, które jest znane z tego, że jest znane (gdzie jest sieć rowerowa ?, gdzie jest tańszy prąd ?). A temat blokują mieszkańcy i trochę im się nie dziwię, bo nie dość, że A1, nie dość, że kolej na lotnisko to jeszcze chcą im przywalić KDP.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Bez sensu, zawsze się chwalą rzeczami, których nie ma. Autostrady też miały być na Euro… a do dziś je budują…

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

gdyby projektanci zamiast przy biurku poszli w teren, zobaczyli przez jakie ziemie pójdzie trasa koleji, nie powstałoby oburzenie w Ożarowicach, gdzie ludzie tyle co pobudowali nowe domy i chcą je teraz projektanci wyburzyć, więcej rozsądku przy ” kreatywności “.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

szkoda, że kolej do Pyrzowic ominie Piekary

;-)
;-)
9 lat temu

Bezsensu pomysł.
No chyba że docelowo każdy miał dostać od prezydenta DREZYNĘ

najlepszy komentarz
najlepszy komentarz
9 lat temu

Mieszkańcy Kozłowej Góry i Dąbrówki Wielkiej stanowczo żądają szybkiej budowy Szybkiej kolei do Pyrzowic i dworca kolejowego na os. Sowińskiego.
Lotnisko to okno na cały świat, przez to okno i świat może nas zobaczyć.
Bez szyn zginiemy 🙁
Szyny to nasza przyszłość.
Liczymy na energiczne działania Władz miasta.
Opozycji mówimy NIE
Szyny albo śmierć.
Zobowiązujemy się tylko i wyłącznie jeździć koleją do Pyrzowic, Katowic, Bytomia, Chorzowa !!!
I dalej na cały świat który się przed nami otworzy w całej rozciągłości na długość i wszerz.
Wobec braku komunikacji nocnej w Piekarach zobowiązujemy się chodzić pieszo na os. Sowińskiego i trzymać mocz wobec braku toalet publicznych.
Prezydencie prowadź !