KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2014-09-30

Józefka ma pięć projektów do wyboru

Wczoraj odbyły się pierwsze prezentacje projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Na Józefce zgłoszono pięć propozycji.
Dariusz Pilarczyk przedstawił koncepcję budowy oświetlenia na ulicach Jesiennej, Kościelnej, Ustronnej. Zbliżony projekt to budowa oświetlenia Astrów. Mieszkańcy zwracali uwagę, że to jeden z poważniejszych problemów dzielnicy, mający wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza osób starszych i dzieci. Właściciele domów liczą na to, że oświetlenie ograniczy również ilość włamań w dzielnicy.
Kolejny projekt dotyczy opryskiwania łąk otaczających dzielnicę w celu likwidacji komarów, które są tutaj niezwykle uciążliwe. W czwartym projekcie mieszkańcy proponują montaż trzech progów zwalniających na ulicy Kamiennej w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych.
Ostatni projekt przedstawiony przez Macieja Czempiela jest nietypowy, bo chociaż głosowany w poszczególnych dzielnicach – jest tak naprawdę projektem ogólnomiejskim. Chodzi o profilaktykę raka szyjki macicy i program szczepień dla dziewczynek.
Wartość zgłoszonych projektów to 184,5 tysiąca złotych, a do podziału jedynie 120 tysięcy. Decyzję o tym co jest priorytetem podejmować będą mieszkańcy. W głosowaniu. A wybór nie będzie łatwy, co było widać na spotkaniu, gdzie zadania były podzielone…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

Mieszkańcy wykorzystali także spotkanie aby przekazać swoje uwagi prezydentowi miasta. Ich zdaniem Józefka jest zaniedbana, zapomniana, a jej mieszkańcy od lat nie mogą się doprosić o rzeczy, które są standardem w innych miejscach. Przykład? Brak do kilku lat drogi, chodnika, czy oświetlenia. A przecież swoje działki kupili… od miasta. Zupełnie inaczej traktowani są mieszkańcy centrum – terenów w pobliżu Kopca Wyzwolenia. Tam jeszcze nie było ani jednego domu, a była droga, chodnik i oświetlenie. Mieszkańcy odczuwają to jako niesprawiedliwość i są rozżaleni. Ich zdaniem oczekują jedynie normalności i bezpieczeństwa dla swoich rodzin.

Dzisiaj kolejne spotkanie – tym razem w Kozłowej Górze.
Spotykamy się o 18.00 w Miejskim Domu Kultury. 

Zobacz pełny harmonogram spotkań

← Powrót

Komentarze



0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lukkk
lukkk
8 lat temu

A co z faktem, że osiedle wieczorka wschód włączono w całości do Józefki! Żaden projekt nie dotyczy osiedla!

Anonim
Anonim
8 lat temu
Reply to  lukkk

Czemu nikt nie zgłosil projektu?

lukkk
lukkk
8 lat temu
Reply to  Anonim

pewnie dlatego, ze malo kto wiedzial, ze osiedle jest podpiete pod jozefke, raczej nie jest to rozwiazanie przyjazne mieszkancom. ciekawe czy radni podnosili te kwestie.

kasia
kasia
8 lat temu
Reply to  Anonim

Dokładnie!
Trzeba było jakiś projekt opracować i zgłosić !
Ale się nasłuchałam marudzenia od mieszkańców Józefki, że beznadziejne projekty w ich dzielnicy, opryski, które nic nie dadzą, progi zwalniające tam gdzie nie potrzebne itp.
A wystarczyło ruszyć głową i napisać projekt! Wtedy wszyscy byliby zadowoleni.
Ale gdzież tam .. tylko narzekać wszyscy potrafią !

OBSERwator23
8 lat temu
Reply to  kasia

Przecież każdy mógł zgłosić swój pomysł. Tych maruderów trzeba zapytać jakie oni mają pomysły i dlaczego żadnego swojego pomysłu nie zgłosili.
Poza tym to pierwszy taki budżet i wszystko się musi dotrzeć.

kasia
kasia
8 lat temu
Reply to  OBSERwator23

Dokładnie. Póki co wszystko wygląda ciekawie. Z pewnością z biegiem lat wszystko nabierze rozpędu i kolorów. Ja już mam kilka pomysłów na przyszły rok 🙂

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Stawiajmy dalej na zabudowę jednorodzinną zamiast bloków to na pewno pieniędzy w kasie będzie więcej.

Daro
Daro
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

A co ma zabudowa jednorodzinna trzeba pisać projekty bo na urząd niema co liczyć popatrz co robi SK . Kasa żeby była to muszą być zakłady pracy nowe miejsca pracy .a prezydent przespał wszyscy sie wynoszą z piekar !!!!!!!!!!!!!!!!!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  Daro

Przeczytaj sobie co jest w treści wpisu na blogu to będziesz wiedział do czego skierowany jest mój wpis.

anonimowa
anonimowa
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

daro kandydat wymieniony w tekście agituje

anonim
anonim
8 lat temu

Pan chyba nigdy na józefce nie był . Tam ludzie wprowadzili się góra trzy lata temu i jeszcze budują . My czekaliśmy na wiosenną trzydzieści lat teraz mamy autostrade. Tu nie jest zaniedbane . Porównajcie sobie do innych dzielnic mamy czysto i dużo nowych dróg . logiczne że szkoda robić asfalt jak ludzie się budują i będą kopać !!!

ul. Złota
ul. Złota
8 lat temu
Reply to  anonim

Na Józefkę ludzie wprowadzili się 3 lata temu!!! Kaplica była przed I wojną.
Jest czysto i zadbanie – koło ogródków działkowych?
Na Wiosennej autostrada – na Kamiennej chcą po 25 latach progi spowalniające – kiedy poproszą o to mieszkańcy Wiosennej – za rok?Szkoda robić asfalt – jedź na Złotą. 7 lat temu sprzedano 11działek budowlanych, postawiono 16 latarni, 2 w odległości 3! metrów od latarni na ul. Wyzwolenia, krawężniki podłoże pod asfalt tylko domów brak. 5 domów na 11 działkach. Złota lokata kapitału…
Miasto zainwestowało w działki budowlane tylko ‘przypadkowo’ ktoś w urzędzie sprzedając działki zapomniał zapisać wymóg budowy domu na działce…

cde
cde
8 lat temu
Reply to  ul. Złota

Tak chaotyczne, że nic nie można zrozumieć. Interpunkcja fajna sprawa.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  anonim

Na wyzwolenia się dało. łatwiej działki sprzedać jak jest infrastruktura, a nie pole

Daro
Daro
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

ja wiekszość Pan Z. kupił na wyzwolenia a to przydupas korfantego to mu zrobił latarnie to się dało