KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2014-10-06

W wodzie nie było bakterii

Brudna woda w Piekarach Śląskich to efekt błędu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, które gwałtownie zwiększyło ciśnienie wody. Dlaczego? Bo w kierunku Gliwic brakowało wody. Problemu można było prawdopodobnie uniknąć, gdyby ciśnienie zwiększano stopniowo. Innymi słowy zagrożenia nie było – zanieczyszczenie było tylko mechaniczne. Brudna woda zatrzymała się w Szarleju. Sieć została przepłukana i w tej chwili problemów z wodą już być nie powinno.  Ktoś w komentarzach pytał skąd osady w plastikowych rurach. Faktycznie tam, gdzie są plastikowe rury problemu nie ma, ale woda płynie do nas z Bibieli i niestety po drodze nie wszystkie rury są plastikowe lub wycementowane. Innymi słowy zanieczyszczenie przyszło  spoza naszego miasta.
Plotki o bakteriach wzięły się stąd, że tego samego dnia była skażona woda w Zebrzydowicach (pochodzi z innego źródła). Połączenie tych dwóch informacji spowodowało obawy mieszkańców.
W tej chwili GPW oraz sanepid prowadzą badania wody i około godziny 15.00 MPWiK powinno wydać ostateczny komunikat potwierdzający zdatność wody do użytku. “Na oko” to u mnie w kranie woda jest czysta.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Edmund
Edmund
7 lat temu

Panie Krzysztofie!

Chciałbym wiedzieć skąd ma Pan takie informacje?

Mój ojciec pracuje właśnie w GPW i z bezpośrednich informacji wiadomo mi, że brudna woda nie była błędem, tylko wynikała z zaplanowanej modernizacji (wymiany rurociągu).
W przypadku gdy wyłącza się jakiś rurociąg i puszcza wodę innymi rurami “pod prąd” jest możliwe wzburzenie zanieczyszczeń mechanicznych. Tak było w tym przypadku i zwiększanie stopniowe ciśnienia nic by nie dało.

A co do akcji informacyjnej MPWiK w Piekarach – ubolewam nad jej brakiem, gdyż GPW planowało modernizację już od paru miesięcy i wszystkie przedsiębiorstwa miejskie wiedziały o całej akcji i miały czas przygotować beczkowozy i poinformować mieszkańców o możliwych utrudnieniach.

Pozdrawiam!

lukkk
lukkk
7 lat temu

poziom informacji mieszkanocow byl sakandaliczny! wybuchla prawdziwa psychoza strachu, z jednej strony plotki o bakteriach z innej metale ciezkie!

piotr
piotr
7 lat temu

To jest niepoważne co się tu dzieje . Nie pierwszy raz brudna woda leciała z kranów a zachowujecie się co najmniej jakby Putin wjechał wojskami .

KASIA
KASIA
7 lat temu
Reply to  piotr

CELNA UWAGA !

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  piotr

Nie pierwszy raz nikt nic nie wie, a skoro tak powinno być, bo skoro jest tak od lat…

Ewa Krytowska
Ewa Krytowska
7 lat temu

A Ja się pytam Pana Prezydenta – szkoda tylko że przez bloga Krzyśka – Gdzie były służby miejskie np.Straz Miejska, Centrum Interwencji Kryzysowej – aby zadbac o beczkowozy i właściwe poinformowanie mieszkańców Piekar.

qq
qq
7 lat temu
Reply to  Ewa Krytowska

No nareszcie, Pani Ewo. Ja już myślałem, że wpadła Pani w wir wyborczy, który pochłonął Panią całkowicie.
Nawiązują do treści Pani komentarza – czy wie Pani, że jest jeszcze tzw. BBN czyli Biuro Bezpieczeństwa Narodowego? A gdzie oni byli w czasie, gdy z piekarskich kranów leciała rdzawa woda?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  qq

A mówił ci ktoś, że są takie dwa objawy prostactwa w momencie kiedy się traci argumenty ? Zakrzyczeć albo wyśmiać. U ciebie jest ten drugi objaw.

Anonim
Anonim
7 lat temu
Reply to  Ewa Krytowska

Straż Miejska była tam gdzie określa to ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r o strażach gminnych (miejskich) (Dz.U.97.123.779 z późn. zm.)
Centrum Interwencji Kryzysowej nie było nigdzie bo taka jednostka nie istnieje.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  Anonim

Ojoj no tak, trzeba się przyczepić, że jest centrum zarządzania kryzysowego. Pozdrowienia cebulaczku

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  Anonim

Słuszna uwaga.

Ewa Krytowska
Ewa Krytowska
7 lat temu
Reply to  Anonimowo

Cóż pomyliłam się, chodziło mi oczywiście o Centrum Zarzadzania Kryzysowego, nie znam tez dokładnie kompetencji Straży Miejskiej dlatego napisałam np. Nie zmienia to jednak sprawy że nikt z Urzędu Miasta się problemem nie zajął, ani żadne służby miejskie. Mieszkańcy Piekar żyli w strachu i niepewności co piją i czy wodę można spożywać nawet po przegotowaniu. qq oraz niektóre anonimy problem zagadują i obśmiewają, zanim podejść do problemu w sposób konstruktywny. Czy ma być to cecha opozycji ze strony obecnie panującego, myślę że będziemy zmuszeni się do takiej postawy przyzwyczaić co nie znaczy akceptować. Pozdrawiam serdecznie.

qq
qq
7 lat temu
Reply to  Ewa Krytowska

Wielokrotnie pisałem, Pani Ewo, że powinna być Pani rzecznikiem prasowym. Kolejny Pani komentarz jest tego koronnym dowodem.
Wystarczy pisać dużo i bez sensu.
Serdeczne pozdrowienia,
qq

Ewa Krytowska
Ewa Krytowska
7 lat temu
Reply to  qq

Tak samo ocenia Pan pracę Pana Madalińskiego, toż to człowiek Prezydenta. czy tylko niektórych. Pozdrawiam również wesoło.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  qq

“Wystarczy pisać dużo i bez sensu” To się teraz głowię kogo bądź czego rzecznikiem zostaniesz ?

Łukasz
7 lat temu

Mam pytanko do autora – Jak myślisz co będzie dalej?