KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2015-04-13

Zmiany w Radiu Piekary

Teresa Szaflik została odwołana ze stanowiska dyrektora Miejskiego Domu Kultury i redaktora naczelnego Radia Piekary. Przyczyną jest kilkanaście zarzutów ujawnionych podczas kontroli przeprowadzonej przez urząd, a dotyczących zasad rozliczania czasu pracy, naruszeń w zakresie ustawy o ochronie danych osobowych i niegospodarności w wydatkowaniu środków publicznych.
Na stanowisku dotychczasową dyrektorkę zastąpi  Marta Meres-Krawczyk. Za organizację pracy redakcji i szkolenia dziennikarzy odpowiedzialny będzie natomiast Rafał Kurowski. Rewolucji nie będzie, Radio Piekary zachowa swój dobrze znany śląski profil, ale postawi także na dobre informacje “lokalne i z regionu” oraz będzie budować śląski portal informacyjny.
Marta Meres-Krawczyk to absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończyła również studia podyplomowe w zakresie dziennikarstwa i komunikacji medialnej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od początku swojej kariery zawodowej związana z Miejskim Domem Kultury w Piekarach Śląskich i Radiem Piekary, gdzie zdobywała swoje pierwsze i jakże cenne doświadczenia jeszcze w okresie studiów magisterskich jako praktykantka, a następnie w ramach wolontariatu. W roku 2006  uzyskała status pracownika MDK zasilając zespół reporterów piekarskiej rozgłośni tworzących serwis informacyjny. Słuchaczom znana jest jako współprowadząca audycje „Muzyczny Mikser” i „Unia Europejska od A do Z”, autorka cyklu „Śląskie Dziedzictwo Kultury” i od niedawna audycji „Kalejdoskop Śląski”. W ostatnich miesiącach współtworzy program „Nasze sprawy” poświęcony życiu lokalnego samorządu.
Rafał Kurowski to człowiek kierujący obecnie pracami centralnego newsroomu Telewizji Polskiej oraz nadzorujący działalność Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Wcześniej między innymi szef redakcji Silesia Informacji w TVS, kierownik redakcji Aktualności TVP Katowice, czy kierownik działu informacji Radia TOP.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
55 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
8 lat temu

“Rafał Kurowski to człowiek kierujący obecnie pracami centralnego newsroomu Telewizji Polskiej oraz nadzorujący działalność Telewizyjnej Agencji Informacyjnej”. Czyli w radiu jest zatrudniony niezgodnie z przepisami, bo w TVP obowiązuje zakaz konkurencji.

ewa
ewa
8 lat temu

Proszę dajcie odsapnać tym ludziom w mdku. Tam ostatnio był kosmos chcą pracować w spokoju z madrą szefową a taka właśnie jest p Meres. Chcą zapomnieć ostatnie lata. Pani Szaflik powinna przemyśleć swoje zachowanie z niczego nie bierze się nic. Fałsz i obłuda!!!! WSTYD PANI DYREKTOR WSTYD!!!!!

Alfred
Alfred
8 lat temu

dla zainteresowanych badania opublikowane przez wirtualnemedia
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/radio-fest-stracilo-polowe-sluchaczy-w-aglomeracji-slaskiej

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

nie wszystkiemu jest ona winna sama,

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

nasze radio powinno zostać śląskie, inaczej słuchalność Radia Piekary dalej spadnie, zaś ucieszy się Radio Fest, jesteście rozsądni i pewno będzie super.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

przeczytałem protokół kontroli i zakres kontroli …..Szaflikowa nie jest z mojej bajki ale?

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Ale co?

Janek
Janek
8 lat temu

Wczoraj usłyszałem nieco o zmianach, które mają być w Radiu Piekary, a których jak mówił v-ce prezydent miało raczej nie być. Podobno mają być wiadomości z regionu co 15 minut?! Po co? Nie dość ,że juz reklam jest coraz więcej to teraz jeszcze wiadomości, to muzyki juz w ogóle nie będzie.Nawet w RMF-ie nie ma aż tak dużo wiadomości. Jeśli juz to zrezygnowałbym z wiadomości IAR,a o pełnej godzinie Radio Piekary swoje wiadomości by przedstawiało bo te z IAR to porażka.A propos muzyki , ktoś myśli o tym, żeby grac np. 15 minut bluesa, 15 minut rocka, 15 minut dance itd. Jeśli te zmiany zostaną wprowadzone to szanowna władzo zarżniecie to radio już całkowicie. Muzyka powinna zostać tak jak jest śląska, volskmusik, lata 80 i 90, nowości z proporcją np 70% śląskiej i biesiadnej i 30% reszty. Dużo młodych osób chwali listę DT 20 RP. Radio Silesia gra przeważnie tylko śląską i jakoś wyniki słuchalności nie idą aż tak mocno w górę jak można się było spodziewać.

promocja Piekar w GWARKU
promocja Piekar w GWARKU
8 lat temu

Dzisiaj tj.21.04.br ukazaly sie, dwa artykuly odkrywaja,ce ra,bek tajemnicy o tym co sie, dzialo w R…anczu P….rywatnym zwanym RADIO PIEKARY .Na razie panuje tam jakas’ epidemia bo glowni aktorzy….na L4.Ciekawe, ze nikt dzis’ nie podnosi koronnego argumentu, ktory kiedys’ byl popularny tj. BRAK WYKSZTALCENIA I KWALIFIKACJI ! to juz jest powod do zwolnienia!!!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

będzie się działo ……………..

Krystian
Krystian
8 lat temu

No szkoda, że Dyrektorem nie został ten Rafał Kurowski – oczekiwaliśmy przełomu, myślę, że byłby lepszy, trochę są ludzie rozczarowani tą zamianą, czas pokaże, czy to królewna śnieżka z dobrze ustawionego domu, czy świetny manager. Coś mi mówi, że to jest wtopa a nie wybór.

J. Lennon
J. Lennon
8 lat temu
Reply to  Krystian

Dajcie jej szansę. Poza tym pan Kurowski to wzięty i zapracowany (przez co zakładam, że również dobry) dziennikarz, ale może nie mieć większego pojęcia o działalności instytucji kultury, a taką jest przecież MDK.

Darek
Darek
8 lat temu
Reply to  Krystian

Ale ma być ogłoszony konkurs i Pani Meres-Krawczyk to opcja tymczasowa. Ale teraz dopiero widac, najpierw p.Meres v-ce prezydentem, jak odszedł do MDK i radia przyszła córka no i podobno jej mąż radca prawny też pracuje w urzedzie..i po co te wszystkie konkursy. dla ściemy bo redaktor naczelny tez juz jest raczej wybrany a konkurs to formalność.

Gustlik
Gustlik
8 lat temu
Reply to  Darek

Nie wiem czy to zbieżność imion (lub nicków), ale ktoś już wcześniej napisał coś o Darku, młotku i czole.
Popieram w całej rozciągłości.

heniek
heniek
8 lat temu

Popytajcie ludzi z radia na temat przyczyn zwolnienia Wnorowskiego…zarówno Radia Piekary i Radia Fest….

mr.Fre
mr.Fre
8 lat temu
Reply to  heniek

Dokładnie Popieram, w Radiu Piekary nie powinno być już dla niego miejsca. ( Wnorowski)
A Jeśli tak się stanie to popełniony zostanie błąd taktyczny.
Teraz tylko obserwować czy Pan Krzysiu wykaże się dobrym podejściem do tematu….(….)

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

pas, radio może mieć kierownika, dom kultury dyrektora,sorry, ale, dwa w jednym już było.

Antyszaflik
Antyszaflik
8 lat temu

Moim zdaniem dyrektorem powinien zostać Robert Wnorowski, człowiek który praktycznie od początku był związany z radiem Piekary, a zniszczyła go madam Szaflikowa

klaus
klaus
8 lat temu
Reply to  Antyszaflik

i jeszcze coś go zniszczyło……

Antyszaflik
Antyszaflik
8 lat temu
Reply to  klaus

Możesz rozwinąć myśl?

Fr.Med
Fr.Med
8 lat temu
Reply to  Antyszaflik

Wnorowski ? A B S O L U T N I E NIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZOSTAŁ ZWOLNIONY NIE BEZ PRZYCZYNY.

marian
marian
8 lat temu

decyzja dobra , ale teraz dobry meneger.

Aniela
Aniela
8 lat temu

Dobrze ,że Korfanty i Szaflik odeszli bo nie liczyli się z ludżmi-mam wielką radość z tego powodu

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

To będzie jedno z ważniejszych wydarzeń w tym mieście, bo dawno żaden wpis na piekary.pl nie uzyskał 35 udostępnień. Zwykle nie ma żadnych.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

kiedy konkurs na MDK ????////

anonim
anonim
8 lat temu

Czy weźmiecie się też za MOPR Piekary!!!

piekarzanka
piekarzanka
8 lat temu
Reply to  anonim

o ile tam nikt znajomy od Władzy nie siedzi, to pewnie tak (choć mam nadzieję, że takimi kategoriami nie kieruje się obecna Władza, ale po Korfantym wolę dmuchać na zimne i cóż, wolę być nieufna. Proszę nie kierować tego osobiście, nie chcę nikogo obrazić), jeśli Władza wie co to sprawiedliwość, to prędzej czy później, sytuacja z MOPRem się rozwiąże na korzyść Mieszkańców Piekar. Moja opinia – zrobić kontrolę w MOPRze.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

ADM na Śląskiej na Osiedlu jest na cenzurowanym.

a.l.a
a.l.a
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Do ADM-u powinna wejść kontrola taka sama jak do MDK. Myślę że siedzieli by tam dużo dłużej niż w MDK-u i aż by się im włos na głowie zjeżył od nieprawidłowości!!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

No, nareszcie. Sweet wind of change. Powodzenia!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

A czy komisja doszła do tego czym zajmuje się Benjiburger, bo to podobno też jest niewiadoma ?

nie mający pojęcia
nie mający pojęcia
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

co wy tak o jakimś burgerze – o co w tym chodzi?

:)
:)
8 lat temu

Sialala zabawa trwa…świat inny wymiar maaaa…;) cudnie gratuluję z serca odważnych i wyczekiwanych zmian. Na kogo wypadnie na tego… kto i gdzie jeszcze he he

Katarzyna
Katarzyna
8 lat temu
Reply to  :)

i tak długo czekano, ale rozumiem, że nie można było tego zrobić za całokształt, tylko poprzeć odpowiednimi argumentami.

Kapitan
Kapitan
8 lat temu

No i Pani Meres (córka byłego vice prezydenta ) zostaje P.O. dyrektora Radia Piakary czyli tak jak Pani Szaflik (bo ona też była P.O.dyrektora) .

A tak poza tym, to następny dyrektor nie powinien dużo zmieniac.

Mario
Mario
8 lat temu
Reply to  Kapitan

Ptaszki już ćwierkają kto nim będzie.

jajeczko
jajeczko
8 lat temu
Reply to  Mario

Ta cala Meres-Krawczyk to żoneczka od radcy prawnego z urzedu wiec błagam nie robcie z geby dupy i nie mowcie o bylym ze zateudnial znajomych robicie dokladnie to samo…i te mega konkursy do urzedu..wszystko robione pod pomoce administracyjne a ludzie przystepuja do konkursow bo mysla ze im sie uda hahaha nie liczcie na to nie macie znajomosci to sie tam nie dostaniecie to sie nazywa uklad zamkniety

Darek
Darek
8 lat temu

Ale przecież ona też jest z kliki starego prezydenta.Ona przyszła do radia również po znajomości. A poza tym jak ona mogła skończyć dziennikarstwo i komunikację jak ona poprawnie przeczytać wiadomości nie umie, jak zadaje pytanie to niespójne i z małym jąkaniem. Jest słaba.

Katarzyna
Katarzyna
8 lat temu
Reply to  Darek

więc miejmy nadzieję, że niebawem zastąpi ją ktoś bardziej kompetentny.

Wernyhora
Wernyhora
8 lat temu
Reply to  Darek

Darku, Darku…
Nabądź młotek na jarmarku.
A żeby było wesoło,
potraktuj się nim w czoło.

Maliniak
Maliniak
8 lat temu
Reply to  Darek

Za nią przemawia przynajmniej wykształcenie. Nie zapominaj, że radio i MDK to jedna struktura, więc kulturoznawstwo z dziennikarstwem to optymalny zestaw. A doświadczenie przyjdzie z czasem. Zatem nie krytykuj na wyrost, no chyba że sam z urodzenia, wykształcenia i lub zawodu jesteś dyrektorem.

Darek
Darek
8 lat temu
Reply to  Maliniak

Nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, żeby być dobrym dyrektorem czy naczelnym, co jednak nie sprawdziło się w przypadku p. Szaflik. Ja mam wykształcenie średnie, ale nie jestem dyrektorem. A p.Meres już tyle pracuje w radiu , ze doświadczenie juz powinna zdobyć i ona pierwsza powinna byc w kolejce do szkolenia.

R2-D2
R2-D2
8 lat temu
Reply to  Darek

Przyganiał kocioł garnkowi… Tobie przydałoby się szkolenie z czytania ze zrozumieniem. Przecież Maliniakowi chodziło ewidentnie o doświadczenie w zarządzaniu tą instytucją, której radio jest tylko częścią składową.
A poza tym po co czepiać się detali, skoro po okresie panowania p. Szaflik zmiana na stanowisku dyrektora i red. naczelnego uchodzi za zmianę wręcz epokową – coś na miarę wynalezienia penicyliny, tyle że w skali lokalnej :).
Dobrze będzie.

R2-D2
R2-D2
8 lat temu
Reply to  Darek

Przyganiał kocioł garnkowi…
Tobie przydałoby się małe szkolenie z czytania ze zrozumieniem. Maliniakowi ewidentnie chodziło o doświadczenie w zarządzaniu tą instytucją, której radio jest tylko częścią składową.
A poza tym po co czepiać się detali skoro po okresie panowania p. Szaflik taka zmiana na stanowisku dyrektora i redaktora naczelnego uchodzi za zmianę wręcz epokową – coś na miarę wynalezienia penicyliny, tylko w mniejszej (lokalnej) skali.
Dobrze będzie 🙂

R2-D2
R2-D2
8 lat temu
Reply to  R2-D2

Oops, coś się przycięło na łączach i “wpadły dwa komentarze”, tyle że późniejszego (nie znając losu pierwszego) nie udało mi się idealnie z pamięci odtworzyć. Ale sens pozostaje ten sam 🙂
May Force be with you!

xo
xo
8 lat temu

następny powinien być ADM przy Śląskiej

sss
sss
8 lat temu
Reply to  xo

Tak, ADM na Śląskiej powinien być następny!! Nie ma tam kto pracować. Sprawy leżą odłogiem. Na nic zdają się telefony mieszkańców. Pracownicy ciągle kłamią, że sprawa już prawie załatwiona, po czym dzwoni się za jakiś czas i znów to samo kłamstwo: sprawa już prawie załatwiona, a ciągle nic się nie dzieje!!! Poza tym nie umieją nic rozliczyć, ciągle się mylą a jak się przyjdzie i prosi o wyjaśnienie to słyszy się tekst: “Ale tak nam system pokazuje”. No cóż… W ADM wystawia się np. faktury, rozliczenia a potem szereg korekt. Korekta poganiana korektą. Tak nie można! Zróbcie coś z tym dziwnym tworem….

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

No nareszcie!!!! Teraz dalej należy rozliczyć klikę byłego prezydenta !!!! Wiele osób działało przeciw Waszej ekipie w wyborach!!!!

anonim 2
anonim 2
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Mam nadzieję, że przyjdzie i czas na nieprawidłowości w ZGM !!!!!!!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Te, ale chyba nie należy brać pod uwagę kto był za kim tylko kompetencje jednak ? Acz co do pożegnania to również popieram, to można wrzucić co się udało za kadencji. Teraz czas na Burgera.

kurde kultura
kurde kultura
8 lat temu
Reply to  Anonimowo

Rozliczyc’ byl’ego ,to on sprawowal nadzo’r nad tym cyrkiem,musial wiedziec’ ,jak zarza,dza nominowana kontraktem menadżerskim ,z niepelnym s’rednim wyksztalceniem pani derechtor,redachtor naczelna…?!

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu
Reply to  kurde kultura

Nawet średnie niepełne ?