KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2015-09-28

Zakład Gospodarki Komunalnej – bez znieczulenia

Im większe koszty wykaże ZGK – tym więcej spółka zarobi. Porozumienie podpisane przez byłego prezydenta zamiast motywować do ograniczenia kosztów… zachęca to ich zwiększania. Taką informację przedstawił na sesji Rady Miasta prezes ZGK Tomasz Sokoła. Zaprezentował także bilans finansowy spółki, który niestety nie wygląda korzystnie. Z każdym rokiem ZGK radzi sobie słabiej. Niektórzy radni (od wielu lat pełniący tę funkcję) szeroko otwierali oczy słuchając tych informacji, bo do tej pory takich danych nie otrzymywali. Jeszcze w tym roku w spółce zostanie przeprowadzony audyt zewnętrzny, który pozwoli spojrzeć szerzej na te problemy (audyt trwa w tej chwili w ZGM). Ponieważ głównym zadaniem ZGK jest gospodarka odpadami nie mogło zabraknąć także dyskusji na temat kosztów i potencjalnych możliwości ich ograniczenia. Prezes Tomasz Sokoła przedstawił kilka interesujących propozycji, które mogą przynieść pozytywne efekty.
1. Optymalizacja tras i obciążenia samochodów,
2. Weryfikacja rejonów odbiorów indywidualnych,
– przejście na trasy dzielnicowe
– redukcja rejonów do 9 z 10,
3. Nowy harmonogram odpadów:
– rezygnacja ze sztywnego przypisania dni tygodnia,
– odbiór co 2 tygodnie, a nie 2 razy w miesiącu
– po dniu świątecznym odbiór w następnego dnia
4. Zmniejszanie strumienia koniecznego do przekazania do instalacji (RIPOK) poprzez:
– Wydzielenie frakcji popiołu z palenisk domowych,
– Przekazanie za darmo mieszkańcom szarego worka na zimny popiół
– Analizę poziomu selektywnej wg dzielnic i edukacja w poszczególnych obszarach
Celem zmian jest ograniczenie kosztów, które pozwoli na zahamowanie wzrostu cen i wprowadzenie m.in. ulg dla rodzin wielodzietnych.
ZGK to nie tylko gospodarka odpadami. W ramach przygotowań do akcji zima – Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzyma dane z GPS-ów zamontowanych w piaskarkach. Dzięki temu rozwiązaniu dyżurny zawsze będzie znał pozycję i ilość pracujących wozów, co ułatwi interweniowanie w sytuacjach kryzysowych.
ZGK ma także zarządzać strefą płatnego parkowania w Piekarach Śląskich. Poprzedni prezes zamierzał zlecić to firmie zewnętrznej zatrzymując w spółce jedynie niewielki zysk. Tomasz Sokoła proponuje aby spółka prowadziła obsługę samodzielnie – ograniczając koszty.
Przed prezesem postawiliśmy trudne zadanie. Z jednej strony ograniczanie kosztów, z drugiej zwiększanie dochodów spółki z działalności i usług świadczonych na rzecz innych podmiotów niż gmina.

wnioski dane finansowewnioski dane finansowe2dane finansowe3

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
45 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dominik
Dominik
7 lat temu

Z tym popiołem w workach to przesada.

OBSERwator23
7 lat temu
Reply to  Dominik

To nie jest przesada. To rozwiązanie stosowane jest w wielu gminach. Dziwię się, że dopiero teraz będzie zastosowane u nas. Osobna zbiórka popiołu pozwala wydatnie zmniejszyć masę odpadów najdroższych, czyli zmieszanych. Popioły są od 6 do 10 razy tańsze niż tona odpadów zmieszanych więc będzie to miało bezpośrednie przełożenie na koszty systemu i w efekcie na ceny wywozu śmieci.
Sejm miał w znowelizowanej ustawie zapisać obowiązek segregacji popiołu ale z zupełnie innych względów. Nie poprawiono tego zapisu ale gminy we własnym zakresie mogą to robić.
Moim zdaniem jest to plus na konto nowego prezesa ZGK, który nie żąda od gminy, pieniędzy tylko szuka dobrych, oszczędnych rozwiązań.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  OBSERwator23

Na koszty będzie miało wpływ, ale na ceny dla mieszkańca już nie. W miejskich instytucjach istnieje tylko pojęcie kosztu, jak są zyski to się je przejada, by żyło się lepiej… wybrańcom, bo cen się praktycznie nigdy nie obniża zgodnie z ekonomią, jak już to symbolicznie. Bodajże MPWiK podnosiło ceny na poczet kredytów za przebudowę sieci i oczywiście powrotu do pewnego poziomu cen nie będzie.

OBSERwator23
7 lat temu
Reply to  Anonimowo

W przypadku śmieci jest nieco inna sytuacja niż w przypadku wody. Utrzymanie sieci wodociągowej to pewien stały koszt, który muszą pokryć mieszkańcy. Jeżeli tych co utrzymują sieć jest mniej, to cena idzie w górę. W Piekarach mieszkańców niestety ubywa. Do ostatniej podwyżki za wodę przyczyniło się również to, że wyprowadziła się z naszego miasta firma, która zasilała finansowo wodociągi. Paradoksalnie, jak będę oszczędzał wodę to mi podniosą cenę. Tak jak w komunikacji – im mniej jest pasażerów tym bardziej podnoszą ceny o czy powiedział swego czasu w TVP Info człowiek z KZK GOP.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  OBSERwator23

Znaczy wzrośnie koszt jednostkowy.
A KZK GOP to jest czeski film, bo to z podręcznikową ekonomią nie ma dawno nic wspólnego.Na wodę alternatywy nie ma, w komunikacji i owszem, a ceny rosną albo stoją mimo spadku alternatyw, nic się nie zmienia, patologia się pogłębia.

Jan
Jan
7 lat temu
Reply to  OBSERwator23

Co nas obchodzi problem ze składowaniem, selekcją i,, rosnącymi,, kosztami odbioru śmieci.Nawet nie radzicie sobie z dzikimi wysypiskami czyt. Brzeziny Roździeńskiego. Trzeba się było lepiej do nowej ustawy przygotować. Sosnowiec akurat obniża cenę za selekcjonowane, a utrzymuje na tym samym poziomie za nie selekcjonowane. No ale lepiej pisać o pierdolach, książkach, jednolitych, autobusach, dojeździe do centrum chandlowego itp, itd, pokazywać się na rolkach, rowerze, podać rączkę tu i tam. Taka klasyka, polska kultura polityczna małego i dużego szczebla. Ludzie lubią taki teatrzyk. A my ich po cichu ostrzyżemy z kasy. A fe, powtórka z rozrywki!!!

Jan
Jan
7 lat temu
Reply to  OBSERwator23

Nie dupc! Moze jeszcze osobno obiery po ziemniakach i cebuli. A zastanowił sie kto ile mamy miejsca na składowanie tyłu różnych pojemników. Nie można na początek stworzyć porządnego na wzór cywilizowanych krajów zakladu do selekcji tego co nie poselekcjonowane. Ale po co lepiej to zepchnać na ciemny lud.

OBSERwator23
7 lat temu
Reply to  Jan

Ja wolę za selektywnie zbierany popiół płacić 30 zł/t niż wszystko wrzucać do jednego kubła i płacić 300 zł/t.
Póki co, każdy dobrowolnie deklaruje czy chce segregować, czy nie. Ja chcę zbierać selektywnie i to nie tylko ze względu na dużo niższe stawki. Wybór należy do Ciebie.

Maciej Czempiel
Maciej Czempiel
7 lat temu
Reply to  Dominik

Miasto ma tereny gdzie można popiół wywozić legalnie i bezpłatnie, popiół jest nieszkodliwy. Popiół, szacowana ilość 1000 ton rocznie, jest obecnie wywożony do RIPOKów i płacimy za to jak za śmieci niesegregowane. Ceny aktualne od 170 do ponad 300 zł za tonę.
Czyli segregując możemy zaoszczędzić ponad 200 tys. zł rocznie.
Warto?

Jan
Jan
7 lat temu

Jasne że warto!!! Wszystko da się zrobić naszymi rękami!!! A bezrobocie napewno spadnie.

Lucek
Lucek
7 lat temu

Aby miasto mogło wywozić popioły,to jego mieszkańcy muszą chcieć oddzielać popiół od śmieci.Utylizacja tych popiołów poprzez sypanie go do różnych dołów znajdujących się w Piekarach jest pomysłem sprzecznym z prawem,nawet popiół powęglowy jest radioaktywny,a mieszkańcy palą wszystkim ,nie tylko węglem.I wreszcie skąd pan wyliczył szacowaną liczbę popiołów rocznie wywożoną do RIPOKów ?

łysy
łysy
7 lat temu

Popiół w workach to jest rewelacja. Przestanie mi się kubeł niszczyć.

Jan
Jan
7 lat temu
Reply to  łysy

O inteligent, a etykietki z butelek zrywa i odkłada do makulatury? Ponoć dobrze płacą!

M.K.
M.K.
7 lat temu

Odnosnie SPP to aby nia skutecznie zarzadzac najpierw trzeba sie odpowiednio przygotowac. Mam nadzieje ze Pana podwladni znaha przepisy i wiedza jak to zrobic. I nie bedzie przyslowiowego rzniecia glupa jak to ma miejsce w innych miastach.
Bo patrzac na pierwotny tekst projektu uchwaly o SPP i to, ze strefa nie zaczela jeszczec dzialac, a uchwala byla juz dwukrotnie zmieniana mozna miec watpliwosci co do merytorycznego przygotowania pewnych osob.

Maciej Czempiel
Maciej Czempiel
7 lat temu
Reply to  M.K.

SPP to megalomania byłego prezydenta. Pierwszą uchwałę Rada Miasta podjęła w lipcu 2009 roku! Na specjalnej sesji!
Niby brak miejsc parkingowych w mieście i do przegranych wyborów S. Korfanty nic innego przez 5 lat nie zrobił?
Złożyłem kilka lat temu wniosek o ustawienie w kilku miejscach znaków zakaz parkowania powyżej x godzin. Prosty sposób żeby wprowadzić rotację na parkingach i uniemożliwić stawianie na tygodnie przyczep reklamowych i działanie autokomisów w centrum.

Hanys
Hanys
7 lat temu

Bo w ZGK jest BETON i to od lat. Jedna zgrana klika, na wyższych szczeblach pracują sami znajomi znajomych. Jest to chyba jedyna firma, która działa ciągle na zasadach jakie panowały w PRLu. Najwyższy czas zrobić z tym porządek.

janbar
janbar
7 lat temu

“Z każdym rokiem ZGK radzi sobie słabiej. Niektórzy radni (od wielu lat pełniący tę funkcję) szeroko otwierali oczy słuchając tych informacji, bo do tej pory takich danych nie otrzymywali ” …..
Nie wierzę , że takie rzeczy mają miejsce , dziś kiedy każdy patrzy trzy razy zanim
wyda złotówkę , radni ” szeroko otwierają oczy” . Boże ,widzisz i nie grzmisz ?!!!
Toż to przecież podstawowe i pierwsze pytanie , które trzeba sobie zadać : jaka
jest rentowność (dla laika opłacalność) mojego biznesu , czy zarabiam , czy wypracuję taki zysk aby pokryć koszty działalności ?. Czy radni w poprzednich kadencjach nie mogli zadać sami takich pytań ?. Czy dzisiejsi rządzący ,dawniej
w opozycji nie mogli , nie chcieli , nie wiedzieli , nie znają się , nie mieli świadomości , że o takie informacje można zapytać ? !!!. Czy naprawdę są takimi dyletantami i ignorantami ? Każdy z nich gdzieś pracuje bądź ma swoją firmę, czy możliwe jest aby sprawy ekonomiczne ZGK (i nie tylko ) nie były w kręgu ich zainteresowania ?? Mieszkańcy Piekar Śl. wybrali ich przecież, by to oni dbali o wspólne dobro. Temat jednak został poruszony , i jak Pan napisał ” bez znieczulenia ” , dlatego pozwolę sobie zadać parę pytań . Dotyczą one tak samo radnych od Stanisława Korfantego jak i od Sławy Umińskiej :
1.Jak rozumiecie nadzór właścicielski nad zasobami gminnymi ( kontrola ,
rozliczanie , interweniowanie w trudnych sytuacjach) ? ,
2.gdzie była rada nadzorcza , jej przewodniczący ( ponoć najlepsza osoba na
stanowisko prezesa ZGK wg pana Korfantego i Pana Turzańskiego). Jeżeli
taki “fachowiec ” ma pilnować i nadzorować funkcjonowanie gminnej spółki
to co można powiedzieć o tych gorszych ?. Za co otrzymują miesięcznie
prawie 1100,00 ( jeden tysiąc sto zł) ?.
Jak można doprowadzić do straty finansowej (ujemny wynik finansowy na działalności operacyjnej ) w firmie która ma monopol na lokalnym rynku w danej branży ? Firma nie musi walczyć o klienta , opłaty za wywóz śmieci wzrosły
trzy a nawet czterokrotnie w stosunku do okresu swobody wyboru odbiorcy śmieci.
3.czy inne miejskie spółki są podobnie zarządzane ? Czy znane są radnym i
tym samym mieszkańcom wyniki finansowe np wodociągów , ZGM , szpitala
i innych.
4.czy w świetle powyższych danych można nie mieć wątpliwości co do ceny
usług miejskich spółek tj. wywóz śmieci , woda i ścieki itp ?
5.czy można się spodziewać , że zostaną wyciągnięte jakieś konsekwencje
wobec winnych zaniedbań i niegospodarności ?
6.czy były przeprowadzane audyty wewnętrzne , tzn przez audytora zatrudnionego
u właściciela spółki – czytaj miasta Piekary Śląskie? . Takiego audytora zatrudnia
każde miasto.
To tylko kilka pytań , które zrodziły się na gorąco po lekturze powyższego tekstu.
Mam nadzieję , że będzie można jeszcze zadać ich więcej , nie tylko
dotyczących przeszłości , ale co ważniejsze , dotyczących przyszłości spółek
miejskich , ich organizacji , zarządzania i ewentualnych działań naprawczych.
Może napisałem zbyt długi post .W następnych chciałbym zaproponować
kilka pomysłów , które sprawdziły się w innych firmach a znane mi są z autopsji.
Pozdrawiam

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  janbar

W miejskich instytucjach żyje się z dnia na dzień, bo zawsze się znajdzie frajer (mieszkaniec), który za nieudolność zapłaci.

Maciej Czempiel
Maciej Czempiel
7 lat temu
Reply to  janbar

Zadzwoń do mnie, napisz maila, możemy się spotkać, gwarantuję anonimowość.
Nie interesują mnie układy, koterie, partyjniactwo, walka o stanowiska.
Ma cel zmienić Piekary. Działam otwarcie, jawnie, legalnie, uczciwie.
Uczciwość czasami przegrywa ale tylko na chwilę, ja się nie poddaję.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Wzrost cen za śmieci zbierane selektywnie o ponad 40% za osobę? Czy to prawda, że rodziny wielodzietne na preferencyjnych warunkach? Ile zatem jest w Piekarach rodzin wielodzietnych? Może raczej od dochodu na rodzinę a nie i ilości członków rodziny preferencyjna cena? Czy ogłaszając przetarg nie było by taniej?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  Anonimowo

Oczywiście, że było by taniej. Największą paranoją jest chyba to, że z jednej strony spółka odprowadza zyski do budżetu stanowiące aż 0,1% budżetu, na co i tak bulą mieszkańcy, a z drugiej strony firma jeździ śmieciarami w leasingu, no paranoja jakaś. Za same materiały wtórne to się chyba też zarabia, pytam kto na tym zarabia ?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

czyli najprościej wyciągnąć kasę od zwykłych ludzi pod pozorem oszczędzania. nie trzeba kończyć uniwersytetu ekonomicznego żeby o tym wiedzieć.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Zachwycony jestem, że wreszcie w Piekarach zauważono, że jest w niektórych gospodarstwach domowych prócz śmieci, popiół, pomysł super, jest problem wyniku finansowego spółek finansowych, co wnoszą do spółek miejskich rady nadzorcze ? na pewno rady nadzorcze podwyższają koszty utrzymania spółek, wynagrodzenie członka rady nadzorczej jest tożsame, albo i wyższe od wynagrodzenia pracownika spółki, może rady nadzorcze za 1 zł, w skali roku to będą spore oszczędności.

Weronika
Weronika
7 lat temu

No faktycznie spora zmiana, “wywóz śmieci co 2 tygodnie a nie 2 razy w miesiącu “,normalnie rewolucyjna zmiana ,ręce opadają od tych rewelacji 🙂 🙂 🙂

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  Krzychu

A mnie razi coś innego “rezygnacja ze sztywnego przypisania dni tygodnia,” Ja mam wrażenie, że to teraz będą sztywno przypisane dni.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  Krzychu

Ale jak rozumiem (bo w domu nie mieszkam) nie chodzi o ilość razy, a o łatwiejsze zapamiętanie, że dany dzień, a nie data ?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Główny cel ograniczenie kosztów. Spoko, tylko jak się ma do tego ustanowienie wywozu śmieci co 14 dni zamiast 2 razy w ciągu miesiąca? Z prostych obliczeń wynika, że nowy system będzie planowo wywozil śmieci 26 razy w ciągu roku, a dotychczas było to 24 razy. Także logika godna pozazdroszczenia, ale przyzwyczaiłem się do tego od 9 miesięcy.

;-)
;-)
7 lat temu
Reply to  Anonimowo

tak drobnostka cóż to takiego większy smród raptem 2 razy w roku 😉

Dominik
Dominik
7 lat temu

Odnosnie popiolu. Jezeli ma byc osobno zbierany jestem Za. Ale nie w workach. Wystarczy do kubła. Farbą na kuble kazdy napisze Popiół i po sprawie. Przesypywanie popiolu do workow jest glupim pomyslem. Kupa syfu. A moze by tak bezposrednio na chodniku popiól wysypywac i wtedy koszt bedzie mniejszy bo worki będą niepotrzebne. Tylko łopata i miotła ktorą każda śmkeciarka posiada.

anonim1
anonim1
7 lat temu

Skoro pojawił się tutaj temat ZGK ,to skorzystam z okazji i zapytam w pewnej sprawie.Otóż stało się już zwyczajem od dłuższego czasu,że w mojej dzielnicy rano ok.godz.8 jedzie ulicą samochód-zamiatarka( nie wiem czy tak fachowo się nazywa ten pojazd) ,a za ok.godzinę do dwóch pojawia się śmieciarka zbierająca kubły.Pytam więc jaki sens najpierw czyścić ulicę,żeby za chwilę z kubłów, popiół i śmieci wysypywały się na drogę ,gdzie tu jakaś logika i ekonomia ,czy ktoś może to wytłumaczyć ?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  anonim1

I co w związku z tym ? Sterylnej czystości chyba na drodze nie masz jak w szpitalu jakimś ?

anonim1
anonim1
7 lat temu
Reply to  Anonimowo

To nie wiem jak u Ciebie wygląda przykładowo sprzątanie,najpierw sprzątasz mieszkanie a za chwilę zaczynasz na przykład malowanie ,tapetowanie itp prace ,bo ja najpierw coś robię (gdzie jest możliwe ,że narobię bałaganu )
np.gotowanie ,a dopiero potem po sobie sprzątam .Nikt nie wymaga na ulicy szpitalnej sterylności ,ale trochę logiki w działaniu 😉

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  anonim1

K*rwa, ulica to nie jest łazienka ! Ze śmieciarek też raczej nie wiadomo jaki chlew nie zostaje. Znalazł się logicznie myślący haha

jacek
jacek
7 lat temu

Mnie interesuje tylko problem 15 milionów zł,które planuje wyłudzić od ZGK i wodociągów ,szanowny pan Turzański na spełnienie obietnicy wyborczej Sławy Umińskiej.Czy prawnie i społecznie uzasadnione jest zaciąganie pożyczki na kwotę 15 mil zł przez ZGK tylko dlatego aby UM wykupił Brzezińskie bloki i kto będzie spłacał tak wysoki kredyt

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  Krzychu

A może jednak my podwyżkami cen będziemy spłacać ?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  Krzychu

A co to oznacza dla pozostałych piekarzan? Podwyżki i łzy?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu
Reply to  Krzychu

Znaczy miałem na nim być…aha…

Lucek
Lucek
7 lat temu
Reply to  Krzychu

Wydaje się ,że pomysł gigantycznego kredytu o którym mowa powinien zostać wykorzystany na rozwój spółki[czytaj ZGK],a nie na inne inwestycje nie związane z działalnością spółki.Ponadto kapitał zakładowy ZGK uniemożliwia zaciągnięcie tak olbrzymiego kredytu .Czyżby Krzychu o tym fakcie nie pamiętał,a może w inny sposób,niekoniecznie formalnoprawny ma dojść do takiej operacji?.

Długi Zofia
Długi Zofia
7 lat temu

Mam pytanie ,podobno wywóz śmieci podrozał na 4 zł od osoby ,w moim przypadku jest 3 osoby po 4 zł ,czyli 12 złoty Byłam w administracji na os.Wieczorka powiedziano mi ze od osoby 5 złoty..Dzis dostałam zawiadomienie o zmianie opłat za wywóz smieci i kwota za 3 osoby wynosi 18 złoty , czyli po 6 złoty od osoby .Moze ktos raczy uswiadomic mieszkanców ile w koncu bedziemy płacic od osoby za wywóz smieci .Jest wiele niejasnosci w związku z tym , Licze na szybką odpowiedz.

Długi Zofia
Długi Zofia
7 lat temu

Jak narazie nie doczekałam sie odpowiedzi na powyższe pytania ,moze ktos raczy mi odpowiedziec ?