KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2017-09-29

Fatum wisi nad Przedszkolem nr 5?

Wczoraj wykonawca wyłoniony w kolejnym przetargu miał podpisać umowę na wykonanie prac remontowych. Choć trudno w to uwierzyć… rozmyślił się. Poinformował, że jednak nie jest zainteresowany wykonaniem tej inwestycji. Czeka nas kolejna procedura przetargowa.

Mija rok od podpisania umowy, a nie tylko remont nie został przeprowadzony, ale też wciąż nie ma jednoznacznego terminu, w którym zostanie wykonany. Teren został tymczasowo utwardzony, do przedszkola dostarczyliśmy schodołaz, żeby zapewnić jakiekolwiek warunki korzystania z obiektu, ale to nie jest rozwiązanie. Wczorajsza informacja mnie załamała.

Dlaczego wydawałoby się prosty temat tak długo się ciągnie? Na realizację inwestycji przeznaczona została kwota 185 tysięcy złotych. Po przetargu, we wrześniu 2016 roku podpisano umowę na wykonanie prac remontowych w Miejskim Przedszkolu nr 5 z firmą DK-Budownictwo-System z Tarnowskich Gór. Prace powinny być zakończone przed końcem roku.

Wykonawca robotę rozgrzebał, zapewniał i zwodził, ale nie udało się wymusić na nim nie tylko sprawnego wykonania prac, ale nawet zakończenia remontu. Wspólnie z prawnikami rozpoczęliśmy procedurę rozwiązania umowy z winy wykonawcy. Za wykonaną “pracę” wykonawca nie otrzymał ani złotówki wynagrodzenia, chociaż przedstawił fakturę na ponad 14 tysięcy złotych. Ilość naliczonych kar umownych przekroczyła tę kwotę.

W lipcu 2017 ogłoszony został kolejny przetarg na wykonanie prac w Przedszkolu nr 5. Niestety, nie przyniósł rozstrzygnięcia. Przetarg został powtórzony w sierpniu i tym razem udało się wyłonić wykonawcę, który wczoraj zrezygnował z podpisania umowy. Przed nami kolejny przetarg.

Moim zdaniem szanse na wykonanie remontu w tym roku – są już niewielkie. Trzeba będzie na sesji Rady Miasta zabezpieczyć środki i przewidzieć tę inwestycję na przełomie roku. Po przetargu rozpocząć ją w jeszcze w tym roku, a zakończyć i rozliczyć na początku roku przyszłego.

Nie dziwię się zniecierpliwieniu rodziców (też się denerwuję), bo tak prosty z punktu widzenia technicznego remont przeciąga się ponad rok. Były spotkania z rodzicami, były pisma, petycja – to jednak nie przyspieszy remontu i nie mamy na to wpływu. Niestety, są problemy z przetargami i rzetelnością firm składających oferty. Jednak wciąż mimo wielokrotnie powtarzanej procedury nie możemy wybrać sobie firmy według własnego uznania. Musimy ogłosić kolejny przetarg. Takie jest prawo.

 

Na zdjęciach rozgrzebana robota przez wykonawcę i uporządkowany przez miasto teren, czekający na nowego wykonawcę. W kolejnych wpisach napiszę także o innych inwestycjach, wykonawcach, problemach i pomysłach na usprawnienie działania.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Derfel
Derfel
5 lat temu

Rozumiem, że wadium zatrzymane?

misha
misha
5 lat temu

Czy te przetargi muszą odbywać się w nieskończoność aż do skutku? Czy nie da się w takim wypadku po prostu zatrudnić jakichś Ukraińców, którzy zrobią ten remont mieszcząc się i w terminie i w budżecie?

Damian Harazim
Damian Harazim
5 lat temu
Reply to  misha

W tym wypadku nie ma “po prostu”. Musi być zgodnie z PZP, a kwota nie daje nawet prawa skorzystać chyba z działania z wolnej ręki.

Damian Harazim
Damian Harazim
5 lat temu

Aż tak nie pamiętam PZP, ale czy w yym wypadku nie wygrywa oferta nr 2 z poprzedniego postępowania?

Aleksandra Antoniak-Drożdż
Aleksandra Antoniak-Drożdż
5 lat temu

Witam! Załamani to jesteśmy my rodzice i nasze przedszkolaki, a Pan kieruje tym miastem, więc proszę się pozbierać i działać! Nie rozumiem po co kolejna procedura, skoro na ostatnim spotkaniu z nami mówił Pan, że jeżeli tym razem przetarg będzie bezskuteczny będziecie mogli ogłosić zamówienie z wolnej ręki. Coś się zmieniło? To przedszkole naprawdę potrzebuje wsparcia. Uzyskałam w drodze dostępu do informacji publicznej decyzję sanepidu z dnia 24 czerwca 2016 roku i jak się okazuje w naszym Przedszkolu powinny być wymienione podłogi w salach oraz wyremontowane łazienki. Podjazd i parking to ważna dla nas sprawa ale jak się okazuje nie jedyna na jaką co najmniej od 2016 roku powinniście zabezpieczyć środki. Decyzja sanepidu świadczy o tym, że zdrowie przedszkolaków jest zagrożone, a to już naprawdę poważna sprawa. Jeżeli zatem procedury przetargowe wyglądają jak wyglądają może warto już dzisiaj pomyśleć o przetargach na remonty wymienione w decyzji sanepidu, bo rozumiem od 2016 roku w tej sprawie żaden przetarg nie został rozpisany????

Aleksandra Antoniak-Drożdż
Aleksandra Antoniak-Drożdż
5 lat temu

Co z wadium?

Pgdb
Pgdb
5 lat temu

A czy problemem przetargu nie jest zbyt niska kwota? Naprawdę ciężko z tymi przetargami u Nas. Rozumiem, że liczy się każda złotówka, ale coś tu zawodzi.

Aleksandra Antoniak-Drożdż
Aleksandra Antoniak-Drożdż
5 lat temu

Może właśnie wadium powinno być w przetargach wyższe, wówczas widmo utraty wyższej kwoty stanowiłoby zaporę dla przedsiębiorców, którzy startują w kilku przetargach na raz, a potem wycofują się w ostatniej chwili bo zapewne wygrali jakiś bardziej opłacalny. Znowu jesteśmy w punkcie wyjścia. Dlaczego nie myśli się o rozwiązaniach zabezpieczających interesy miasta. Co z Waszymi prawnikami ? wadium” marna pociecha”?- a może środki na nowe ubikacje i umywalki w naszym Przedszkolu????Nie przyjmuje jako mama Przedszkolaka korzystającego na co dzień z toalet z lat 70-tych do wiadomości stwierdzenia, że wadium to marna pociecha. Zawsze to jakiś grosz i mam nadzieje, że miasto przeznaczy te pieniądze na nasze Przedszkole. To się naszym Przedszkolakom po prostu należy. Póki co mam nadzieje, że kolejny przetarg na podjazd ogłosicie już w tym tygodniu?

Marcin
Marcin
5 lat temu

Jak by wadium było wysokie, to potem by pani żaliła się na blogu, że um stworzył warunki zaporowe i odstrasza wykonawców. Takie dupczenie byle się dopieprzyć.

Aleksandra Antoniak-Drożdż
Aleksandra Antoniak-Drożdż
5 lat temu

Szanowny Panie! Kiedy przeczytalam ze wadium dla pana to marna pociecha bylam przekonana ze bylo to najnizsze jakie dopuszcza ustawa.stad moja uwaga o koniecznosci zastrzezenia wyzszego ale rzecz jasna ze w granicach ustawy.jesli bylo to 3 % to dla mnie kwota ponad 5000 zlotych nie jest taka marna. Przykre ze tworzy pan blog na ktorym wypowiedziec moga sie mieszkancy jednak kiedy kieruje sie do pana jakiekolwiek uwagi ogranicza sie pan do atakowania.uczciwie pisze do pana pod moim nazwiskiem i prosze zeby pan odnosil sie do mnie jako mieszkanki piekar slaskich.myslalam ze blog jest po to aby wspolnie cos wymyslec o czyms sie dowiedziec ale widze ze sie pomylilam.przykre.

Klaus
Klaus
5 lat temu

Jaki urzad takie przetargi. Osiedle wyglada jak po wojnie bo od centralnego tez pewnie wygrala firma kogucik. Proponuje jechac chocby do krakowa i zobaczyc jak wygladaja wykopy.

Klaus2
Klaus2
5 lat temu
Reply to  Klaus

Kraków stoi, sparaliżowany rozkopane są wszystkie główne arterie, plus budowy kilku dużych obiektów (galerie, osiedla) a na dodatek miasto sobie przypomnialo, ze musi do konca roku pokonczyc rozne inwestycje. Prosze poczytac, co pisza mieszkancy i studenci na portalach komunikacyjnych, na fejsbukowych stronach – raczej Krakow tutaj nie jest dobrym wzorem.

Aleksandra Antoniak-Drożdż
Aleksandra Antoniak-Drożdż
5 lat temu

Panie Prezydencie ja nie uzylam sformulowania wszystko jest beznadziejne.prosze trzymac sie faktow. Prosze rowniez o wskazanie jaki ma pan dalszy plan odnosnie parkingu i podjazdu bo o to tu chyba chodzi a nie o nasze wzajemne pyskowki. Chodzi o nasze przedszkolaki a nie o mnie czy pana tym bardziej i o to co sobie tu nawrzucamy.tez wolalabym widziec ekipe budujaca podjazd dla wozkow w przedszkolu z oddzialami integracyjnymi ale prosze spojrzec na to tak 5000 wadium plus ok.14000 ktore miasto zaoszczedzilo nie placac za czesciowe wykonanie parkingu poprzedniemu wykonawcy to ok.20 000 zl. Na wymiane umywalek i toalet o ktorej mowa w decyzji sanepidu jak znalazl prawda?

Zofia
Zofia
5 lat temu

Zdaje się, że pan Turzański ma problem głównie ze znalezieniem funduszy i wykonawców na remonty przedszkoli. Z remontem domu kultury za 6 mln nie ma problemu. Znalazły się pieniądze, zdążono z przetargami (o ile jakieś były) i ze znalezieniem wykonawcy.

Zofia
Zofia
5 lat temu

Kwota została podana na oficjalnej stronie Urzędu Miasta, cytuję: “Pierwszy etap prac przewidziany jest do końca tego roku, natomiast drugi do drugiej połowy 2018 roku. Koszt remontu ma wynieść około 6 mln złotych.” Cały artykuł: http://piekary.pl/miejski-dom-kultury-bedzie-jak-nowy/

Sonia
Sonia
5 lat temu

P. Prezydencie, chcialabym jeszcze wrocic do tematu przedszkola poniewaz ostatni miesiac osobiscie kontaktowalam sie z pana pracownikami w sprawie tego przetargu. Musze tutaj obiektywnie przyznac, ze zawsze uzyskiwalam informacje i podstawe prawna Waszych dzialan – szacun dla Pana od zamowien publicznych. Niestety final sprawy jest nam znany. Mam nadzieje, ze na dniach rozpisujecie nowy przetarg, a jesli nikt sie nie zglosi, to wybieracie podwykonawce z wolnej stopy? Niestety ten podjazd, to kropla w morzu potrzeb tego przedszkola. Jak pisala powyzej p. Aleksandra, lazienki sa w strasznym stanie i naprawde trudno uwierzyc, ze w roku 2017 ktos moze korzystac z takich wynalazkow. Ja wiem, reforma spowodowala, ze musiliscie wydac sporo pieniedzy na przystosowanie sal do 8 klasowych podstawowek. Wiem, ze inne placowki tez wymagaja remontu, ale wiem tez, ze z tytulu niepelnosprawnych, najmniejszych mieszkancow naszego miasta podlegajacych pod ksztalcenie specjalnie ,dostajecie dodatkowe, spore pieniadze. Jesli np.na jedno autystyczne dziecko miasto dostaje miesiecznie prawie 5000 zl, to jak to mozliwe, ze placowka integracyjna nie jest wyremontowana i odpowiednio przystosowana dla dzieci? Przeciez niepelnosprawnych dzieci jest sporo wiec Wasz/Nasz budzet zasila spora kwota. Jak w XXI wieku mozna tak traktowac temat niepelnosprawnosci? Ja zgodze sie, ze sa to wieloletnie zaniedbania poprzednich wladz, ale nie mozna zostawic tak tej sprawy. Sytuacja wyglada tak, ze te spore pieniadze wrzucacie do jednego worka i wydajecie je na inne placowki edukacyjne. Czy to jest uczciwe? Ze uczciwe legislacyjnie, to juz wiem, bo mimo tego, ze ustawa okolobudzetowa naklada na Was obowiazek przekazania dzieciom niepelnosprawnym tych pieniedzy w calosci, to nic Wam nie grozi jesli tego nie zrobicie. Mysle jednak, ze PR i tak poprostu po ludzku, to jest swinstwo. Czy widzial Pan placowki integracyjne w innych miastach? Prosze z samej ciekawosci zobaczyc jak wyglada przedszkole integracyjne nr 48 w Zabrzu. Dlaczego tam sie udalo? Czy macie Panstwo swiadomosc, ze rodzice moga zabrac swoje dzieci z placowek na terenie Piekar i ksztalcic jej w osciennych miastach, a Piekary straca subwencje i jeszcze beda musialy poniesc koszty dowozu tych dzieci? Bardzo prosimy o ujecie tego przedszkola w planach remontowych i wreszcie zrobic z niego miejsce przyjazne dla niepelnosprawnych dzieci. Im naprawde nalezy sie fajne, bezpieczne miejsce skoro juz na poczatku swojej drogi maja trudniej niz ich rowiesnicy. Na te chwile, my rodzice, mamy poczucie, ze remontuja sie wszystkie placowki wokol tylko nie nasza.

wyborca
wyborca
5 lat temu

Propozycja dla frustratów. Za rok wybory. Szykować się, startować i pokazać nam wszystkim jak to się robi. W internecie każdy mądry, do narzekania każdy pierwszy, do roboty gorzej.

Aleksandra Antoniak-Drożdż
Aleksandra Antoniak-Drożdż
5 lat temu

Panie Prezydencie!nie bylo zadnego wadium prawda???!!!! Nie dziwie sie zatem ze fatum wisi nad naszym przedszkolem jak kazdy moze bez zadnych konsekwencji przystapic do przetargu a potem nie pidpisac umowy bez najmniejszych konsekwencji. Nic dziwnego ze napisal pan ze wadium to marna pociecha.

Rodzic
Rodzic
5 lat temu

Im wyższe wadium tym mniej chętnych w przetargu. Fajne narzędzie jak jest za dużo firm i można wyeliminować najsłabszych,a le teraz chyba szukamy wykonawcy na gwałt? Dla mnie najważniejsze, żeby wreszcie był remont.