
2017-09-28
Wy pytacie – ja odpowiadam!
Nurtuje Cię pytanie – zadaj je w komentarzu, a ja udzielę odpowiedzi. Staram się odpowiadać szybko, ale pamiętajcie Państwo, że nie cały czas siedzę przed komputerem, a niektóre rzeczy wymagają sprawdzenia. Czasami też jest weekend, dlatego proszę również o odrobinę cierpliwości.
To miejsce na zadawanie pytań, które nie mieszczą się w temacie wpisów, które zamieszczam. Chodzi o uporządkowanie dyskusji na blogu, która zaczyna się rozjeżdżać. Brak uporządkowania przeszkadza internautom w logicznym śledzeniu dyskusji. Dlatego wszystkie pytania, uwagi itp. nie dotyczące bezpośrednio tematu poszczególnych wpisów będą trafiały tutaj.
Jak Wam się spodoba ten system i czy się przyjmie – pokaże czas. Dostęp do “pytań i odpowiedzi” jest łatwy. Po prawej stronie w kategoriach jako pierwszą z nich znajdziecie “Pytania i odpowiedzi”. Jeśli coś Was nurtuje piszcie.
Przypominam także, że kwestie interwencji, pytań szczegółowych itp. warto kierować bezpośrednio na adres sos@piekary.pl. To skraca drogę do uzyskania odpowiedzi, bo bardzo często ja Wasze uwagi, wnioski itp. kopiuję i przesyłam mailem dalej do osób zajmujących się konkretną tematyką. Sprawdźcie – mam sygnały, że ten system także świetnie działa.
Komentarze
Czy są może jakieś plany poprawy funkcjonowania parku na Osiedlu Wieczorka? Nie chodzi o jakieś milionowe zmiany, ale brakuje takich rzeczy jak oświetlenie, które bardzo słabo świeci czy śmietników przy ławkach (może wtedy butelki i inne śmieci nie leżały na trawie tuż za ławką).
Plany mamy, w pierwszej kolejności będzie jednak realizowany Park w Kamieniu. Niestety, wszystkie tereny zielone w mieście wymagają rewitalizacji i dużych nakładów finansowych. Krok po kroku będziemy się tym zajmować. Na Osiedlu Wieczorka w tej chwili realizujemy kolejny rok z rzędu duży projekt rekreacyjny – MOSIR. Kończymy w przyszłym roku i mam nadzieję, że będzie to prawdziwa perełka dla mieszkańców całego miasta.
Witam. Renowacja parku na osiedlu Wieczorka to jedno ale utrzymanie go w czystości oraz utrzymanie bezpieczeństwa to drugie. Park koszony był w tym roku raz. Liście z jesieni roku 2016 leżą i gniją, drzewa wycięte w nieznacznym stopniu, gałęzie lecą spacerowiczom na głowę, korzenie po tych już wyciętych drzewach nie zostały usunięte tak jak resztki drzew po wycięciu. Co z tą kwestią?
minął rok, co z planami?
nic. wy pytacie, nikt nie odpowiada. pielgrzymka była, prezydent był zarobiony. trzeba proboszczom krawężniki na biało malować.
Jakie są warunki przydziału mieszkań które powstają w byłym hotelu? Jakie trzeba spełniać warunki, żeby takie mieszkanie dostać? Kiedy można składać o nie podanie?
W tej chwili skupiamy się na remoncie tych zasobów. Kiedy będą opracowane szczegółowe zasady przyznawania mieszkań – opublikujemy informacje.
Pytam, ponieważ po osiedlu na którym mieszkam krążą “plotki”, że mieszkania są już rozdzielone pomiędzy pracowników ZGM i ich rodziny.
Nawet tego nie skomentuję.
Dziękuję, to mi wystarczy 😉
I to jest wlasnie mentalność ludzi….. Panie Krzysztofie, podziwiam.
CBA trzepie piekary a lokalny Łukaszenka ani słowa. Co na to rowzodniczka pani Uraj ? Radiowęzeł też cicho …..
CBA trzepie Piekary? W załączeniu pismo, które otrzymaliśmy z CBA, a które dobrze obrazuje sprawę. Radiowęzeł cicho? W załączeniu także link do materiału przygotowanego i emitowanego przez Radio Piekary.
https://www.krzysztofturzanski.pl/wp-content/uploads/2017/09/cba.pdf
http://www.radiopiekary.pl/2017/09/27/piekary-slaskie-czy-do-remontu-drogi-uzyto-wlasciwego-kruszywa/
Po otrzymaniu sygnału od mieszkańca w sprawie wykorzystanego kruszywa – podjęliśmy kroki w celu sprawdzenia dokumentów, źródła tych materiałów i wykonania badań próbek terenu. Dobrze, że mieszkańcy trzymają rękę na pulsie, a my reagujemy. Dużo się dzieje, ale postaram się napisać szerzej o tym problemie, kiedy będziemy znać wyniki badań.
Tak czytam Cię i uważam ,że bozia pożałowała ci rozumu ,lokalny kaczynski 😀
W naszym mieście, zwłaszcza na osiedlach, stanowczo za mało jest koszy na śmieci. Efekty widać.
A pytanie drugie, w podobnej kwestii – czy miasto ma zamiar coś zrobić z właścicielami psów, załatwiających się gdzie popadnie (wzmożenie kontroli Straży Miejskiej itp.). I jak to jest w Piekarach, właściciel może spuszczać psa ze smyczy? Bo podobno te sprawy regulują samodzielnie poszczególne miasta.
Stopniowo stawiamy nowe kosze w mieście. Jeśli chodzi o psy, to powstaje pierwszy wybieg dla psów, będą kosze na odpady – jeśli to się sprawdzi – będziemy typować kolejne miejsca, gdzie będzie można bezpiecznie wypuścić psa.
Dziękuję, ale nie odpowiedział Pan czy w Piekarach psy mogą biegać bez smyczy…
Czy z przepisów wynika, że istnieje obowiązek trzymania psa na smyczy? Zdaniem Sejmowego Zespołu Przyjaciół Zwierząt – nie. Parlamentarzyści wystosowali pismo do wojewodów, w którym stwierdzają, że nakładanie mandatów na osoby, które wyprowadzają czworonogi bez kagańca i smyczy, jest niezgodne z ustawami. Zgodnie z przepisami bowiem istnieje obowiązek kontrolowania zwierząt, nie jest zaś wskazane w jakiej formie.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/821735,kiedy-mozna-spuscic-psa-ze-smyczy.html
To tym bardziej idąc za “Problem polega na tym, że kwestię wyprowadzania psów reguluje się przede wszystkim w aktach prawa miejscowego lub regulaminach danych miejsc” miasto powinno uregulować tę kwestię bo nie chcemy groźnych ras by hasały sobie między blokami, bo właściciel zapewni nas że “ma nad nim kontrolę” i nic nie można mu zrobić do czasu aż pies nie ugryzie.
Dziękuję, ale Pan ciągle nie odpowiada. Wiem, co mówi na ten temat ustawa o ochronie praw zwierząt, ale m.in. dlatego, że jest zbyt ogólna, zasady szczegółowe znalazły się w regulaminach i prawie miejscowym. Chciałbym wiedzieć, czy kwestia ta jest uregulowana w Piekarach (dla przykładu Kraków: “Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa (uchwała nr XLVII/846/16) z dnia 8 czerwca 2016r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków, na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy powinny być wyprowadzane na smyczy. Dodatkowe wymagania są stawiane w wypadku psów rasy uznanej za agresywną. Taki pies musi mieć obowiązkowo założony kaganiec”).
Proszę wysłać maila na sos@piekary.pl – dostanie Pan odp. od wydziału merytorycznie odpowiadającego za temat.
Nie jest prawdą że powstaje pierwszy wybieg dla psów. Za krótko Pan mieszka w Piekarach żeby wiedzieć, bo taki wybieg był już na Wschodzie i sprawdził się. Kto ma psa ten wie, że nie można zmusić go do załatwienia się w określonym miejscu.
Chciałeś chyba napisać NIE sprawdził się (?).
Tam rzeczywiście kiedyś zrobili “Ubikację dla psów”. Bezsens, rozpadła się chyba po paru miesiącach.
W tej chwili powstaje pierwszy – nie odnoszę się do przeszłości. Wybieg jak sama nazwa wskazuje jest nie tylko miejscem gdzie psy mogą załatwić swoje potrzeby (które i tak należy posprzątać), ale przede wszystkim “wybiegać się” i zostać bezpiecznie spuszczone ze smyczy.
mam psa i mam woreczki ,sprzątam po swoim psie ,ale tez widzę jak inni właściciele psów uważają ,że deszcz zmyje ,ot ludzka głupota nie zna granic klozetowych 😀 pozdrawiam .
Witam zadaje pytanie juz poraz 3 a chcialbym wiedziec jak sytuacja wyglada z Ogrzewaniem centralnym na Ulicy Gen.St.Maczka bo znikad jakichs konkretnych informacji pozdrawiam ( iz mam dosc grzyba ktory pojawia sie co sezon tym razem wczesniej – mieszkanie po generalnym remoncie – mieszkanie ponowno odmalowywano odgrzybiano i jest wietrzone itd itp i wszystko na nasz koszt )
Pisałem już o tym wielokrotnie. W tym roku – nowe osiedle – 12 budynków. W przyszłym roku zaczynamy stare osiedle. Proszę pamiętać, że wiele zależy od dofinansowania – rozstrzygnięcie konkursu zaplanowane jest na listopad tego roku. Wstępny harmonogram (będzie weryfikowany) podałem już wcześniej.
https://www.krzysztofturzanski.pl/2016/11/osiedle-wieczorka-harmonogram-prac/
A co z ulicą Maciejków gdzie wysypano taki sam żużel jak na ulicy Brynickiej? A teraz przykrywane jest to kostką.
Taka sama procedura weryfikacji materiału.
I cisza.Już kilka dni minęło a odpowiedzi rzetelnej na pytanie nie otrzymalem. Czy już coś wiadomo co z tą ekspertyza materiału.
Jak będę coś wiedział, to dam znać.
minął rok, znać nie dano… Coś mało Pan skuteczny, skoro przez rok nie zdołał się Pan dowiedzieć, co się dzieje w mieście, w którym jest Pan gospodarzem…
Witam, zastanawia mnie gdzie na ulicy Piotra Skargi jest wolna działka pod zabudowę mieszkaniową? Można jakieś konkrety? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Górka pomiędzy Skargi, K. Wielkiego i Z. Starego, tam gdzie zimą dzieci na sankach zjeżdżają
Witam i zabrać dziecią ostatnią radość jaką zimą mają jak szaleją tam na sankach tam jest zawsze bardzo dużo dzieci
Tam ktoś chce coś zabudować ??? Wow… na takiej górce, między blokami …..
Pytania i odpowiedzi polepszą wg. mnie odszukanie się w tym gąszczu informacji, proponuję też reszte kategorii po prawej nazwać bardziej trafnie, oraz rozdzielić “bez kategorii” na kategorie.
panie prezydencie czemu na OFICJALNEJ stronie miasta w ostatniej relacji fotografie są tylko radnych z pana klubu ,?
O jaką relację chodzi? – sprawdzę, nie zajmuję się tym.
Chyba wiem o którą relację chodzi fotografowi. Faktycznie dość nachalna reklama radnych z pana ugrupowania za publiczne pieniądze. http://piekary.pl/radni-obradowali-na-xliii-sesji-rady-miasta-piekary-slaskie/
Jeśli chodzi o zdjęcia z Karoliną Wadowską, to akurat są radni Obywatelskiego Klubu Radnych, bo poza Przewodniczącym Rady Miasta składali gratulacje. Siłą rzeczy są na zdjęciach. Poza tym nie mamy dziś wyraźnego podziału na opozycję/władzę – Rada Miasta wspólnie pracuje nad najlepszymi rozwiązaniami dla miasta. Zwrócę jednak uwagę, żeby rzecznik zadbał o wszystkich.
witam kiedy ruszy budowa placu zabaw w parku na ulicy Szymanowskiego w D.W
Jest na etapie przetargu.
Witam serdecznie. Panie Krzysztofie moze Pan wyjasni informacje o zatrutej wodzie miedzy onnymi w Piekarach.
Czy jest jakis plan na nowe parkingi ktorych brak na Os Wieczorka?
Nic nie wiem o zatrutej wodzie. Na początek powstanie duży parking na przeciwko dworca autobusowego.
Dziekuje za odpowiedz.
Co do wody prosze sie z orientowac bo informacja tyczy nas i miast osciennych typu Czeladz itd.
Parking jest wazny. Cieszy mnie to ze takowy powstanie.
Mam jeszcze jedno pytanie zwiazane z drzewami czy planowana jest wycinka tych starych topoli przy drogach, zwlaszcza tych przy ulicach osiedlowych i tych drzew ktore strasza swoja suchoscia od wielu lat.
Jaka zatruta woda, gdzie więcej szczegółów aby można było się odnieść do tego.
Sprawdziłem dokładnie. Problemy z wodą ma Czeladź. Woda z jednej przepompowni jest niezdatna do spożycia. Pomagamy – wysłaliśmy do Czeladzi nasz beczkowóz. I to jedyny związek z Piekarami Śląskimi.
Sprawdziłem dokładnie. Problemy z wodą ma Czeladź. Woda z jednej przepompowni jest niezdatna do spożycia. Pomagamy – wysłaliśmy do Czeladzi nasz beczkowóz. I to jedyny związek z Piekarami Śląskimi.
Kiedy skończy się remont ul. Konstytucji 3 Maja? Cały tydzień piękna pogoda a oni tam nic nie robią!
Witam, czy po przeniesieniu szkoły nr 13 istnieje mozliwosc usuniecia progow zwalniajacych? A przynajmniej jednego z nich? Codzienne przejezdzanie przez te progi moze byc uciazliwe. Kiedy byla tam szkola bylo to zasadne teraz chyba niekoniecznie. Mozna cos zrobic w tym temacie?
Przekazałem do omówienia na komisji bezpieczeństwa.
Czy w takim razie można by było wrócić do drogi dwukierunkowej na odcinku Długosza do SKlodowskiej ? Wcześniej warunkowano to dużym ruchem i ilością dzieci które idą do szkoły teraz zupełnie nic się tu nie dzieje a droga ta jest uciążliwa dla wszystkich mieszkańców . Dziękuję za odpowiedź
Doczekamy się transmisji internetowych z sesji rady miasta?
Wszystko jest możliwe. Powinno się tym zająć Biuro Rady Miasta – zgodnie z oczekiwaniami radnych mają niezależność. Sam kiedyś takie relacje robiłem, dziś próbują mieszkańcy – możemy o tym pomyśleć.
Radni korzystają z systemu firmy http://hdsystem.pl/
Podczas sesji za pomocą tabletów głosujemy i zgłaszamy się do dyskusji, za pomocą systemu przesyłane są dokumenty. System można rozbudować o transmisję wideo.
Pozostaje tylko kwestia kosztów i braku stałej sali obrad.
“Dla chcącego nic trudnego”
Skoro radny martwi się o koszty to podpowiem, że zmianę godzin obrad RM na popołudniowe można przeprowadzić bez ponoszenia kosztów 🙂
Jakie dodatkowe koszty ma generować transmisja wideo? Zakup i montaż kamery?
Poza tym, zawsze jeden czy drugi radny może wnioskować o zabezpieczenie środków w przyszłorocznym budżecie na uruchomienie transmisji wideo.
Obrady on-line niosą za sobą szereg korzyści społecznych, m.in. wzrost partycypacji ale także oprócz tego, mieszkańcy mogą obserwować swych reprezentantów i sprawdzać ich aktywność na forum rady.
Ci zaś – mając świadomość, że ogląda ich liczniejsza publiczność, niż tylko kilkuosobowa grupka obecna na sali (niejednokrotne samych pracowników urzędu) dbają o poziom swojej dyskusji.
Przy okazji, czy może Pan radny odpowiedzieć ile kosztował zakup oraz jakie koszty generują nowinki techniczne w postaci systemu Nochal oraz drzewka-ładowarki.
Skoro w dziurze zwanej Bobrowniki dało się robić retransmisje na Youtubie to nie widzę przeszkód aby u nas też były, bo przy tym słuchowisku to zasnąć idzie… ZTCP co pisało na stronie Ekoparku to 10 Nochali to 80 tys. zł.
Trochę łatwiejsze pytanie:)
Jest dzisiaj Masa krytyczna?
Spóźniłem się z odp. Mam za długi czas reakcji.
Czy będzie w końcu zrobiony parking na ul.Alojzjanów 4?!
Priorytetem jest CO, remont budynków, a następnie infrastruktura.
Czyli, Patryku, możesz nie dożyć, mimo, żeś młody. Patrząc, jak się w Piekarach można macać z robotą, parking powstanie na święte nigdy…
Dzień dobry,
czy wiadomo już co z inwestycją na przeciwko marcredo? Wydaje się, że sporo czasu minęło od sprzedaży działki. Miała być cisza bo inwestor starał się o dotację czy coś w tym rodzaju. Co dalej?
Z tego co wiem to jest na etapie projektowania.
Kiedy będzie uruchomiona komunikacja nocna w Piekarach?
Kiedy będzie wybudowany łącznik między ulicami Sadowskiego i Skłodowskiej?
Jeśli chodzi o komunikację nocną – liczę na zmiany i dodatkowe pieniądze jakie wniesie metropolia. Ale i tak czynimy starania w tej sprawie – jednak… muszą się na taką linię zgodzić i współfinansować miasta ościenne – to z tym jest problem. Jeśli chodzi o łącznik to jest na razie w strefie marzeń i odległych planów, czyli nie mogę podać terminu.
A czy byłaby możliwość dogadania się z Siemianowicami i wydłużenia trasy linii 974? Obecnie ta linia kończy na parkingu przed kościołem w Michalkowicach, tak więc pod względem logistycznym wydłużenie jej przez Dąbrówke do Kamienia albo nawet i do Ronda w Bobrownikach nie byłoby wielkim problemem… Gorzej jeśli chodzi o sfinansowanie tej linii, gdyż wiązało by się to z znacznym wzrostem wozokilometrów na terenie naszego miasta…
Co do komunikacji nocnej, przy okazji rozmów z Siemianowicami dot. 974, można by zaproponować dofinansowanie za kilometry w Siemianowicach nowej linii nocnej kursującej od Piekar do wspomnianego wcześniej parkingu przy kościele i skomunikowanie jej z 30N… Łączny wzrost wzkm w Siemianowicach byłby stosunkowo mały, a polepszyło by życie mieszkańcom Piekar Śląskich (-:
Mnie nasuwa się pytanie: czy komunikacja nocna potrzebna nam jest do Siemianowic Śląskich? Może potrzeba większa była by we wprowadzeniu linii do Bytomia -> Katowic.
Koniecznością było by też “sprzężenie” powstałej/łych linii z istniejącymi w danych miastach, a które pozwolą przemieszczać się dalej. W KZK GOP nikt nie pomyśli nad tym, by przyjazd jednej linii i odjazd drugiej był w miarę płynny (z zabezpieczeniem kilku minut na ewentualne opóźnienia).
Wątpię aby Bytom zgodził się na finansowanie nowej linii nocnej, biorąc pod uwagę fakt że ich kasa świeci pustkami i szukają oszczędności wszędzie gdzie się da… Co do nocki do Siemianowic… Biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie za “plotem” pętle ma nocny autobus do Katowic, wydaje się to najrozsądniejszym rozwiązaniem (-:
Co do skomunikowań nocek, to jeszcze to specom z KZK jakiś wychodzi – Pl. Sikorskiego, Katowice Dworzec… Tak więc raczej nie powinno być z tym większego problemu…
Panie Krzysztofie, czy dowiemy się co Pan ma do powiedzenia w tej sprawie?
Przepraszam, ale w jakiej – bo zgubiłem wątek.
Rozmów z Siemianowicami nt wydłużenia 974, oraz nocki do Siemianowic…
W tej chwili przekazujemy nasze “oczekiwania”, czy “potrzeby” do metropolii, która chce dość szybko temat ugryźć. Niezależnie od tego możemy indywidualnie wrócić do rozmów z prezydentem Siemianowic, ale podejrzewam, że jak zawsze rozbijemy się o koszty. Sprawdzę.
Mam nadzieję że za jakiś czas przekaże Pan nam pozytywne wieści w tym temacie (-:
Minął rok i dalej cisza.
Pan Krzysztof liczył, że już tu więcej nie zajrzysz :p
Na jakim etapie są rozmowy dotyczące nocnej komunikacji?
Panie Krzysztofie mam wiele pytań dotyczących różnych tematów. Doceniam bardzo Pana aktywny dialog z mieszkańcami, to jest to czego brakuje politykom na szczeblu krajowym.
1. Czy zamierza Pan kiedyś spróbować dostać się do sejmu?
2. Co Pan na to by zacząć nagrywać vlogi z życia urzędu miasta? To mogłoby być bardzo ciekawe i wypromować Piekary na skalę krajową jak nawet nie międzynarodową. Myślę że Pani Sława mogłaby pokazać wiele ciekawych rzeczy z życia miasta, tak samo Pan i do tego ma Pan obeznanie z kamerą więc myślę że to mogłoby być super.
3. Ostatnio czytałem że polskie miasta mają się znacząco wyludnić do 2050 roku. Zabrze oraz Bytom mają się skurczyć o ponad 50%. Czy mógłby Pan podać jakie są szacunki demograficzne dla Piekar Śląskich? Czy u nas emigracja też jest takim problemem?
4. Jak wielu Ukraińców znajduje się w tej chwili na terenie Piekar Śląskich?
5. Ilu łącznie osób w Piekarach Śląskich pobiera w tej chwili emerytury? Wiem że mamy dużą rzesze emerytów górniczych i osoby po 65 roku życia to nie wszyscy.
6. Kiedy planujecie ukończenie piekarskiej sieci dróg rowerowych?
7. Jaka jest mediana zarobków w Piekarach Śląskich? Jaka jest dominanta? Są takie dane?
8. Ile w Piekarach rodzi się dzieci na 1000 mieszkańców?
9. Jaka jest stopa bezrobocia w poszczególnych dzielnicach Piekar Śląskich?
Ależ ma Pan listę… po weekendzie przygotuję odpowiedzi…
Jakieś badania statystyczne Pan prowadzi ?? 😉
Pytania ciekawe, nie powiem 🙂
1. W tej chwili nie mam takich planów, to dobre na “emeryturę”. Realna praca jest tu i teraz – w samorządzie.
2. Może i ciekawe, ale w natłoku pracy po prostu nie dam już rady. To wbrew pozorom ciężka praca – tak jak pisanie bloga. Czas, dyscyplina i konsekwencja.
3. Byliśmy miastem 60 tysięcznym, dziś mamy 53 tysiące mieszkańców. To poważny problem, grozi nam spadek poniżej 50 tys. oraz utrata prawa powiatu – dlatego tak ważna jest budowa nowych mieszkań i domów, o czym pisałem w kilku wpisach.
4. Nie wiem.
5. Muszę sprawdzić.
6. Etap dofinansowany przez UE – do 2020
7-9. Muszę sprawdzić.
sprawdził Pan?
Czy są plany podłączania gazu do mieszkań na ulicy Bytomskiej 118? Jeśli tak to kiedy?
Proszę pytać w administracji.
Czy w tym roku będzie zrobiona ulica Bratków? Do kiedy wykonawca powinien ukonczyć ulicę Maciejków?
Liliowa, Bratków, Różana i Maciejków – wszystkie będą zrobione w tym roku.
Coś chyba nie tak… Za chwilę ten temat zniknie z pierwszej strony i wróci zadawanie pytań nie na temat posta.
Ten temat, jeśli Pan zerknie na prawo, jest jako PIERWSZA kategoria do wyboru. Łatwiejszego dostępu nie potrafię Państwu zapewnić. A pytania nie na temat będą przenoszone w to miejsce.
Sęk w tym, że (tak myślę) mało kto patrzy na prawo 🙂
Dyskusja też była po prawej na górze i nie podołała. A może zrobić tak, by ten temat zawsze wyświetlał się na samej górze? Albo doczepić na początku mały banerek z informacją dla nowych i przypomnieniem dla bywalców, że krótkie pytania zadajemy (strzałka) TAM.
Dyskusja nie podołała, bo była podzielona tematycznie (trochę ja forum). Pytania i odpowiedzi to jeden worek, w dodatku możliwy do śledzenia także z pozycji “ostatnie komentarze”. Zobaczymy. Na górze na pewno wyświetlać się nie będzie – bo to jest miejsca na nowe tudzież najważniejsze newsy i tak pozostanie. To jednak jest przede wszystkim blog.
Oczywiście, że to Pański blog; szanuję to, w końcu wcale nie musiał Pan takiego działu wprowadzać.
Jak widać jednak – wpisów sporo, a więc taka forma jest potrzebna.
Będzie aktywna jeśli… nie będzie się Pan litował nad “intruzami” nie na temat gdzie indziej 🙂
Nie będę się litował – wszystkie pytania nie na temat przeniosę do tego działu i tu udzielę odpowiedzi.
Szanowny Panie Krzysztofie,
chciałabym się dowiedzieć, czy Przedszkole nr 7 na Osiedlu Wieczorka doczeka się naprawy pieca centralnego ogrzewania. Mrozów jeszcze nie ma ale w przedszkolu jest z każdym dniem coraz zimniej. Z informacji, jakie uzyskałam w placówce, piec czeka na naprawę już od miesiąca, a o tym, że jest uszkodzony, wiadomo już od ubiegłego okresu grzewczego. Przekłada się to negatywnie na stan zdrowia zarówno dzieci (spora część już jest przeziębiona) oraz samego personelu.
Z góry dziękuję za odpowiedź i liczę na szybką reakcję.
Podpinam się pod pytanie, jako matka jednego z przedszkolaków. Remontami przedszkoli 4 i 5 żyją wszyscy, a o tym że w siodemce dzieci marzną Urząd udaje że nie wie… z tego co mi wiadomo pisma w tej sprawie były składane już wielokrotnie, niestety bez skutku. Nie każdy rodzic może pizwolić sobie na luksus z postaci pozostawienia dziecka w domu bo w przedszkolu zimno. Dodatkowo – w placówce nieczynne są boczne drzwi pełniące funkcję wyjścia ewakuacyjnego – aż strach pomyśleć, co będzie, jeśli faktycznie będą potrzebne, w końcu na coś są, prawda?
Oczywiście, że piec będzie naprawiony. Niezależnie od tego staramy się o dofinansowanie i planujemy kompleksowy remont placówki, podobnie jak Przedszkole nr 4.
Remont kompleksowy to jedno a pilne i bieżące potrzeby placowki to drugie. Co do nieczynnego wyjścia awaryjnego pisma też już były złożone w urzędzie i “odbiły” się od ściany. Miejmy nadzieję, że nie wydarzy się nic złego. Kiedy konkretnie można liczyć na naprawę lub wymianę niesprawnego pieca i wyjścia ewakuacyjnego?
Są zamówione części do naprawy – chcielibyśmy go naprawić, bo w przyszłym roku podczas remontu będzie zmiana ogrzewania.
Witam Panie Krzysztofie co się dzieje w AZS wszyscy najlepsi nauczyciele odchodzą ,tera z pani z polskiego i geografii ? a miała byś tak wspaniale
Nauczycielka j.polskiego otrzymała propozycję objęcia funkcji wicedyrektora w innej szkole, więc trudno odmówić jej prawa do rozwoju zawodowego. Pani z geografii nie odchodzi i dalej uczy w AZS.
Witam czy wiadomo już kiedy zostanie otwarty nowy żłobek i jakie będą kryteria naboru? Bo slyszalam ze ma być tylko dla bezrobotnych rodziców, a co z resztą kilka dni po porodzie złożyłam wniosek do żłobka i nie wiadomo czy moje dziecko zostanie przyjęte.
W przyszłym roku. Szczegółowe kryteria będą przed otwarciem.
Witam
Nie ma jeszcze konkretnej daty otwarcia żłobka? Informacja że w przyszłym roku jest dość ogólna. Kryteria naboru powinny już być znane a nie przed otwarciem na ostatnią chwilę. Jest wiele osób które czeka na konkrety by wiedzieć na co się przygotować.
Ogólne zasady naboru do żłobka są znane, bo funkcjonuje u nas ta placówka. I jestem sceptyczny jeśli chodzi o podawanie konkretnych dat, bo doświadczenie uczy, że zawsze jest jakiś poślizg. Jak będzie zakończony remont to będę mógł podać konkrety.
Tu są informacje w sprawie naboru dzieci do żłobka
http://www.zlobek.piekary.pl/dla-rodzicow/11-nabor-dzieci-do-zlobka
Szanowny Panie Wiceprezydencie!
Korzystając z możliwości zadawania pytań, proszę o odpowiedź:
1. Kiedy w Piekarach rozpoczną się kompleksowe remonty dróg oraz chodników, tj. z całkowitą wymianą nawierzchni, a nie kosmetyczne, doraźne „łatanie” niewielkich, wybranych uliczek? Jazda samochodem po głównych ulicach (nie wspominając o bocznych!) to prawdziwa udręka i przypomina slalom gigant. Po kolejnej zimie już nie będzie czego łatać. Proszę zajrzeć do sąsiednich Siemianowic Śląskich. W tym mieście systematycznie od ubiegłego roku wymienia się nawierzchnie – ulica po ulicy – i to główne arterie miasta (przy okazji budowy ścieżek rowerowych i centrów przesiadkowych). Nową nawierzchnię mają m.in. ulice: Zwycięstwa, Śląska, Tarnogórska, Cmentarna, Mysłowicka, Oświęcimska, Michałkowicka, Krucza, Orzeszkowej, Sienkiewicza. Czy u nas Władze również przewidują podobny scenariusz? Które ulice wg Pana kwalifikują się w naszym mieście do natychmiastowego remontu?
2. Stan czystości chodników jest zatrważający. Widziałam w tym roku dwa razy akcję czyszczenia chodników z użyciem samochodów ze szczotkami oraz malowania wyblakłych pasów (przed pielgrzymkami i to tylko tam, gdzie „będzie widać”). Mieszkam w centrum miasta i gdy chodzę naszymi chodnikami, to mam odruch wymiotny. Moje pytanie: jeśli sprzątanie nie leży w gestii Miasta, to kogo? Jeśli właścicieli kamienic, to których? Proszę o skuteczne egzekwowanie obowiązku sprzątania! Nadchodzi zima i niedługo rozpocznie się łażenie w „marasie”, „taniec na lodzie” (nieodśnieżone i nieposypane chodniki pokryte lodem) oraz wypatrywanie i omijanie „bomb ekologicznych” (psich kup). Czy naprawdę chodniki w centrum muszą wyglądać jak podłoga po mocno zakrapianej imprezie?
3. Nadszedł sezon grzewczy. Niektóre miasta wprowadzają monitorowanie jakości i czystości powietrza za pomocą dronów. W ten sposób są w stanie wykryć, jakim paliwem palą w swoich piecach mieszkańcy. Konkretni mieszkańcy konkretnego domu. I nakładać mandaty za spalanie w piecach śmieci. Czy Władze Miasta przewidują uruchomienie takiego monitoringu? (Zgłaszanie takich przypadków do Straży Miejskiej skutkuje jednorazową kontrolą, która w przypadku braku dowodów, nie odnosi żadnego skutku. Z kolei nałożenie jednorazowego mandatu nie powoduje, że problem znika). Gdzie są strażnicy Straży Miejskiej? Na których ulicach?
Dziękuję.
1. Staramy się w pierwszej kolejności likwidować drogi szutrowe, które od lat są ogromną uciążliwością dla mieszkańców, którzy mają na nich kurz i błoto w zależności od pory. Sporo takich prac się dzieje. Natomiast trudno porównywać różne miasta – bo np. Siemianowice nie realizują tak dużej inwestycji jak Szpital w Piekarach Śląskich. Staramy się realizować poszczególne potrzeby i krok po kroku zmieniać miasto. Poza tym ruszamy także z projektem ścieżek rowerowych – wartym 20 milionów złotych, a to również spowoduje zmiany w infrastrukturze.
2. Akurat jeśli chodzi o czystość miasta to moim zdaniem nie wypadamy źle z ościennymi miastami, choć oczywiście zawsze może być lepiej. Zatrważający jest stan nowego dworca autobusowego, którego sam nie wiem jak doczyścić. Ale też trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie kto robi taki syf? Niestety… my, mieszkańcy.
3. Drony są systemem chwilowym – mierzą tylko w chwili, w której są w powietrzu. Idziemy w stronę stałego monitoringu powietrza – stąd system Nochal. Na dziś 10 czujników, które chcemy rozbudować o czujniki, pozwalające wychwycić spalanie plastików. Wtedy będziemy mogli reagować na bieżąco. Straż Miejska patroluje całe miasto – ale proszę pamiętać, że jest to zaledwie 9 ludzi pracujących na zmiany – więc kropla w morzu potrzeb.
Ad 1 Więcej parkingów naróbcie, zachęcajcie dalej do podróżowania autem to na 100% będziecie mieli pieniądze na remonty tych wszystkich rozjechanych dróg i chodników, bo w tym mieście panuje całkowite przyzwolenie na parkowanie gdzie popadnie. Wymiana pasa z frezem na Oświęcimskiej była w lipcu. Mamy październik i bodajże teraz dla odmiany już zaczyna się robić koleina.
Ad 3 Wow, dzięki nochalowi będziemy wiedzieli, że ktoś pali plastikiem. Szkoda tylko, że nie będziemy wiedzieli kto konkretnie. Zresztą nie tylko plastik jest szkodliwy. Na co nam ta SM skoro oni nie mają ani narzędzi technicznych, żeby coś sprawdzić, ani tymbardziej prawnych, żeby wejść na posesję. Dron to byłby konkret, bo jeszcze daleko do mrozów, a już o 16-17 zaczynają się pokazy wyziewów kominowych.
Konkretnym rozwiązaniem to byłyby czujki kominowe. 24/h monitoring każdego komina i wysokie kary za zanieczyszczanie środowiska. To jednak wymaga rozwiązań prawnych na poziomie krajowym. Dron jest super. Proszę sprawdzić ile czasu są w powietrzu i jak często monitorują. Patrol z fotoradarem to nie to samo co stały fotoradar.
Tyle jest w powietrzu ile go ktoś podniesie do góry, w zależności od potrzeb. Obaj wiemy, że Nochal na każdym kominie jest drogi i nierealny. A w obecnym stanie rzeczy dron najrozsądniejszy.
Drony to kilka maksymalnie kilkanaście minut w powietrzu i ograniczony zasięg latania więc niewiele kominów się nimi sprawdzi, poza tym musiałaby być osoba operująca dronem a to dodatkowe koszty. Nochal kosztuje też swoje, ale daje zdecydowanie lepsze efekty no i mieszkańcy też mogą sobie podglądać.
Zależy jaki. Dzisiaj w necie oglądałem jednego i miał do 27 minut rzekomo, ale to dron do filmowania, a nie niuchania, więc to wszystko zależy ile baterii zżera i jaką ma tą baterię. Tak czy inaczej po co więcej ? Przecież nie chodzi o organizowanie lotów po mieście tylko zakotwiczenie w okolicy konkretnego adresu i sprawdzenie konkretnego komina.
Przepraszam a skąd ma być wiadomo jaki konkretnie komin ‘sprawdzić’ i gdzie jest podejrzenie złego spalania, właśnie dzięki Nochalowi których będzie coraz więcej, będzie można zawęzić poszukiwania, chyba że tym dronem chcesz oblatywać całe Piekary, czyli praca na co najmniej pół etatu 🙂
To takie nasze gdybania, bo i tak nic się nie zmieni póki w prawie nie będzie umocowana podstawa sprawdzania takich domów i realna możliwość nakładania kar, chyba że to już jest.
Adresy się znajdą, “życzliwi” też 😛 I w sumie dobrze, bo mnie się już rzygać chce jak widzę przy +15 komin gdzieś idzie pełną parą.
Drogi jak drogi nie są aż tak dziurawe wg. mnie poza niektórymi wyjątkami, za to studzienki kanalizacyjne co kilka metrów powodują właśnie w/w slalomy. Wiele z nich zostało poprawionych na trasie bodajże Tour the Pologne i są efekty, ale nadal wiele z nich jest kilka cm poniżej poziomu jezdni.
To prosze upominac sasiadow z psami albo ludzi ktorzy rzucaja pety na prawo i lewo, a nie zrzucac odpowiedzialnosci na wladze…. sami sobie smiecimy w miescie.
Zeby przeniesc przedszkole 4 do gimnazjum to trza miec zrypany mozg, ale czego mozna sie spodziewac po pseudo intelektualiscie ktory zawsze pragnal wladzy!!! Takie hobby, tylko ze szkodzace piekarom. Dlaczego remont nie byl w wakacje sie pytam?
Nie ma to jak konstruktywna krytyka 😉 Niestety, konkurs na dofinansowanie i przyznane pieniądze były przed wakacjami i pewnie byśmy zdążyli, ale w przetargu nie zgłosiła się ani jedna firma chętna do wykonania tej pracy. Brak wykonawcy był powodem nie przeprowadzenia remontu w okresie wakacji, co zresztą tłumaczyłem na spotkaniu z rodzicami.
Żeby tak dupczyć jak ty to trzeba mieć zryty beret.
Po pierwsze, przedrostek pseudo piszemy łącznie ze słowem do którego się ono odnosi.
Po drugie, Piekarom z wielkiej litery. To nazwa miasta.
Po trzecie, zrób ciulu wysiłek i znajdź informacje na temat remontu, to się dowiesz czemu nie był prowadzony w wakacje.
Po czwarte, było zebranie z rodzicami na ten temat. Trzeba było na nim być, to byś się dowiedział.
Po piąte, pisząc takie rzeczy publicznie pokazujesz że ty masz zrypany mózg i nawet się nie kwalifikujesz do rozmowy na poziomie. Podziwiam pana Turzańskiego, że ci wogóle odpowiedział. Mało tego, robisz jeszcze nam mieszkańcom antyreklamę!
Panie Krzysztofie ja serdecznie współczuję panu relacji z takim marginesem. Bo tego się inaczej nie da nazwać! Ktoś to potem przeczyta i pomyśli, ze wszyscy mieszkańcy Piekar to takie chamy i prostaki… A to nieprawda. Dużo robicie, wiele spraw na raz realizujecie, zaniedbań jest sporo. Na procedury nie ma sposobu, wszystkiego nie da się ominąć. Normalni ludzie to zrozumieją. Innych trzeba pokierować na urlop do Toszka albo Lublińca, bo inaczej się nie da.
“wogóle” piszemy tak… “w ogóle”
Dzień dobry ja chciałem się zapytać o schron bojowy przy ul. Partyzantów bo miał być remontowany a nic się nie dzieje.
Muszę sprawdzić.
Dziękuję będę czekał na informację
Stowarzyszenie wykonuje te prace we własnym zakresie, my przekazujemy dotację i finansujemy prace.
Dziękuje za informację
Na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego jest informacja, że ogólny koszt remontu Domu Kultury wyniesie 6 mln zł. (być może łącznie z kosztem nowego wyposażenia) Pisząc o rzekomym fatum wiszącym nad przedszkolem nr 4 oraz problemami z remontem przedszkoli nr 5 i 7 jako głównie powołuje się Pan na problemy ze znalezieniem funduszy oraz wykonawców w drodze przetargów (oraz na brak możliwości zlecenia prac z “wolnej ręki”). Czy na prace remontowe przy Domu Kultury był ogłoszony przetarg czy prace jednak zlecono z “wolnej ręki”? W archiwum przetargów nie potrafię znaleźć informacji na temat jakiegokolwiek przetargu związanego z remontem Domu Kultury?
Przetarg ogłaszał MDK, a nie miasto. I też był problem. W postępowaniu nie wpłynęła ani jednak oferta i trzeba było szukać wykonawcy.
Jak znajdzie Pan chwilę, to proszę o link do ogłoszeń o przetargu oraz informacji o tym, że nie wpłynęła żadna oferta. Z góry dziękuję.
Proszę sprawdzić na BIP MDK, lub napisać do sekretariatu MDK
Sprawdziłam na stronie BIP MDK. Dnia 31-08-2017 zamieszczono informację, że roboty z “wolnej ręki” o wartości ponad 1 mln. przekazano firmie KORABUD. Uzasadnieniem jest informacja, że do przetargu nikt się nie zgłosił. Natomiast o samym przetargu informacji brak. Swoją drogą ciekawe, czy okoliczne miasta również mają taki problem ze znalezieniem wykonawców, że większość robót musi iść “z wolnej ręki”, czy jest to domeną Piekar. Bo podobno na rynku budowlanym biją się o roboty a u nas jakoś nikt nie chce robić 🙂
Niestety, w tej chwili tak wygląda rynek i w innych miastach są dokładnie te same problemy. I z wolnej ręki też wcale nie jest łatwo o wykonawcę 🙁
To czemu w przedszkolu nr 5 nie można przekazać robót “z wolnej ręki” jakiejś firmie?A czy wspomniane przedszkole załapie się teraz do podłączanej sieci CO?
Z wolnej ręki można zlecić tylko przy określonych warunkach. W przetargu nie mogło być żadnej oferty. Tutaj oferta była, więc nie spełniamy kryteriów. Jeśli chodzi o przedszkola i ogrzewanie: 5 i 7 mają kotłownie węglowe, przy okazji kompleksowych remontów będziemy zmieniać ogrzewanie, robimy dokumentację i staramy się o środki. Naszym celem jest doprowadzenie wszystkich przedszkoli oraz szkół do pewnego standardu. To jednak wymaga czasu.
Jeśli chodzi o przedszkole nr 5 to dziwię się, że wszystkie bloki dookoła będą miały CO ,a nie można też łącznie z tymi 12 blokami pociągnąć do przedszkola rur CO. A przy okazji mam pytanie co z blokiem przy ul. Śląskiej nr 2? Bo jak wiadomo ten blok jest z SM (zresztą zastanawia mnie jak to się stało gdyż wszystko obok należy do miasta) i czy oni też zostaną przyłączeni do CO czy razem z przedszkolem nr 5 dalej będą kopcić?
Bloki SM nie podlegają miastu. Spółdzielnia ma swoje plany, wiem, że rozmawiają z MPEC-em i mam nadzieję, że także będą podłączać swoje budynki.
A propos organizacji ruchu np. wspomniana Bytomska Miarki. Czy sygnalizacja chociaż w części miejsc nie może być załączana tylko w jakiś newralgicznych godzinach ? Dwa tygodnie temu na wspomnianym skrzyżowaniu była wyłączona nawet w godzinach szczytu i o 14 z tego co widziałem ruch był płynny, nie było korków itp. Nawet autobusy nie miały większego problemu. Czy one nie mogą być włączone tylko w godzinach jakiegoś szczytu czyli np. w robocze 7-9 i 14-17 ? To tylko powoduje niepotrzebne zatory na drogach i pogłębianie się kolein.
Nie jestem przekonany, czy wyłączenie świateł na głównym skrzyżowaniu w mieście to dobry pomysł. Dla jadących główną drogą na pewno (też jechałem), ale tak naprawdę wprowadza to sporą niepewność i nerwowość na skrzyżowaniu. Podejrzewam, że wiele osób nazwałoby tą sytuację niekomfortową.
Najgorzej to od strony szpitala skręcić w Miarki gdy z naprzeciwka masa samochodów jedzie, nie raz nie zdąży się przejechać na zielonym to pozostaje czekać na kolejne, a wtedy z naprzeciwka nowa fala samochodów.
Bo pomysł z pasem-lewoskrętem w Miarki był nieudany, niestety, jakoś nikt nie chce się do tego przyznać. Ta bardzo mała ilość samochodów (w stosunku do reszty), spokojnie może jechać przez rondo przy Kauflandzie, przez ulicę Pod Lipami, Żwirki-Sienkiewicza-Wyszyńskiego, a nawet 1 Maja i Bończyka. Możliwości jest naprawdę sporo. Dziwne, że zrobiono coś nietrafionego i nikt nie potrafi wyciągnąć wniosków i zlikwidować ten lewoskręt.
Tylko, że twoje rozważania mają się nijak do jego dylematów. Jemu to większej różnicy nie robi czy stary czy nowy układ.
Ano właśnie, że nie tylko na głównej, bo z tego co ja widziałem to przy braku świateł okazuje się, że ruch idzie w miarę płynnie, a zatory i falę samochodów powoduje sygnalizacja. Bez świateł to skrzyżowanie nie jest takie zatkane i pozasłaniane jakby się wydawało. I może inaczej. Mnie nie chodzi o to, żeby od razu robić skok na głęboką wodę i robić takie widełki jak podałem, ale zacząć coś w tym kierunku robić, a nie po najmniejszej linii oporu i niech wszystkie sygnalizacje chodzą do 22ej. Trzeba by się pokusić na jakieś próby i analizy. Na początek wg mnie można by zacząć od tego, że wyłączamy wszystkie w mieście o 19 to powinno pójść bez problemu (oprócz DK 94 i obwodnicy). Dla mnie to jest głupota, że wszystkie sygnalizacje chodzą cały dzień w 7 dni tygodnia. Pierwsze w kolejności jest ZiętkaXKonstytucji. Np. sobota wieczór, 3 auta na krzyż, a stój na sygnalizacji.
Co jest z naszą “piękną” fontanną na ryneczku? Do grudnia ubiegłego roku puszczana była woda, która zamarzała i tworzyła dłuuuuugie ślizgawki wzdłuż ulicy Bończyka a jednocześnie chyba zamarzając poodrywała kafelki, które wraz z wiosennymi roztopami odpadały od niej jak liście z drzew jesienią. Potem zabezpieczono ją folią i tak ofoliowana przeczekała lato ukryta za parasolami z “Tyskiego”, budką z piwem i reklamami Radia Piekary. Teraz parasole i reklamy są skryte, kafelki na fontannie chyba już przyklejone ale porozrywane folie nadal oplatają ją fruwając na wietrze. Wygląda to żałośnie. Nie oczekuję, że teraz, na 5 min. przed kolejnymi przymrozkami znów zacznie się z niej lać woda, bo lodospady fajnie wyglądają w górach, niekoniecznie w centrum miasta, ale fajnie było by chociaż sprzątnąć te folie co wiszą na niej od wiosny. No i co się stało, że się ….. nie udało naprawić tej fontanny przez całe lato?
Ta fontanna to jest katastrofa. W 2014 roku fontanna działała do końca listopada, na skutek zamarzającej wody uszkodzone zostały kafle, z których jest ona zbudowana. Wiosną 2015 roku fontanna była naprawiana. W 2015 roku i 2016 roku fontanna działała od 1 maja do 30 września. Na skutek działania fontanny w listopadzie 2014 r. oraz bezpośredniego działania wody na klej, którym są przytwierdzone płytki podczas eksploatacji fontanny, wiosną bieżącego roku odpadły kafle i fontanna stwarzała zagrożenie dla znajdujących się na tym placu osób. W związku z powyższym cała fontanna została owinięta folią i taśmą biało-czerwoną, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników placu. Po dokonaniu rozeznania ustalono, że naprawa fontanny będzie wynosiła ok 40 000 złotych. W związku z faktem, że Wydział w roku bieżącym nie posiada środków na ten cel naprawa fontanny została ujęta w projekcie budżetu na 2018 rok. Jeżeli otrzymamy środki na ten cel to w przyszłym roku zostanie ona naprawiona i uruchomiona. Folie i taśmy są zrywane przez wandali i na bieżąco muszą być uzupełniane. Na ten moment niestety nie jest możliwe całkowite ściągnięcie foli zabezpieczającej gdyż prawdopodobnie uszkodzenia są tak rozległe, że kolejne elementy zaczną odpadać, tym bardziej biorąc pod uwagę aktualne warunki pogodowe i prognozy pogody. Ściągnięcie folii spowodowałoby, że fontanna stwarzać będzie realne zagrożenie dla użytkowników placu.
Może zamiast wydawać pieniądze na tę pomyłkę jaką jest fontanna po prostu lepiej ją zlikwidować?
Tam naprawdę ostatnią rzeczą jaka jest potrzebna do ściana z wodą. I to taka która robi dookoła więcej szkód niż pożytku…
Jest sfinansowana z UE – i mamy trwałość projektu. Tak więc zlikwidować nie możemy.
Witam. Do kiedy planowana jest budowa w rejonie ulic Janty, Okrzei i Gimnazjalnej? I drugie pytanie, jest gdzieś możliwość zobaczenia jak ten rejon będzie wyglądał po zakończeniu budowy?
Będzie skończone w tym roku. Niestety, nie mam wizualizacji. Ew. projekt dostępny w UM.
Ponowię pytanie z tematu “Życie po reformie edukacji”:
“W przyszłym roku w Miejskim Gimnazjum nr 2 wystartuje nowa szkoła podstawowa”
Ile sal lekcyjnych ma ogółem do dyspozycji MG1 (może być przed wprowadzonymi zmianami oraz po) a ile MG2? Łącznie z salami gimnastycznymi – chodzi mi o wszystkie pomieszczenia, gdzie mogą się odbywać zajęcia.
Z głowy nie odpowiem – sprawdzę. To dość podobne szkoły. MG2 jest chyba trochę mniejsze.
Budynki są bardzo podobne: MG1 – Kubatura budynku: 12 344 + pawilon 1 280; Powierzchnia użytkowa: 2 367 + pawilon 1 280; ilość sal lekcyjnych wraz z pracowniami 19; MG2 – kubatura budynku 12 950; powierzchnia użytkowa 2 409; ilość sal lekcyjnych z pracowniami 19; Oba budynki mają podobne powierzchnie szatni, toalet, zdecydowanie większą ma natomiast salę gimnastyczną MG1. To dane przed podziałem sal – obecnie MG1 ma więcej sal lekcyjnych, ale mniejszych, bo część sal lekcyjnych została podzielona na pół – z jednej klasy utworzyliśmy dwie. Na potrzeby klasy za małe, ale na potrzeby szkoły specjalnej w zupełności wystarczające ze względu na znacznie mniej liczne klasy.
Mam pytanie czy Premier Morawiecki mówiąc o inwestycji amerykańskiego biznesu na Śląsku niedaleko Katowic miał może na myśli Piekary Śląskie?
Raczej nie.
Witam. Czy Park Linowy oraz Plac Zabaw budowany na terenie MOSiR-u będzie w jakiś sposób zabezpieczony przed aktami wandalizmu? Czy ktoś omawiał ten problem, ponieważ uważam, że istnieje spore ryzyko zniszczenia tak dużej inwestycji.
Druga sprawa – zauważyłem, iż w ostatnich miesiącach dość aktywnie remontuje się piekarskie drogi. Czy ktoś kontroluje i sprawdza jakość wykonywania prac? Niestety, ale studzienki kanalizacyjne bardzo często zapadają się w naszym mieście na odcinkach świeżo remontowanych… Proszę o pochylenie się nad tym tematem, może lepiej wydać więcej pieniędzy i postawić na jakość, szczególnie na odcinkach, na których porusza się większa ilość autobusów i tirów. Przykładowo – ul. Papieża Jana Pawła II – kilka odcinków świeżo po remoncie, a już są zapadnięte studzienki. Wysyłam poniżej link przedstawiający, jak z tym problemem radzą sobie nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy. Wbrew pozorom to naprawdę oszczędza budżetowe pieniądze, ponieważ tak wykonane prace przetrwają znacznie dłużej niż niecały miesiąc. Pozdrawiam.
https://www.youtube.com/watch?v=Qj8GEJSRSo8
Cóż. Wandale są plagą, ale mam nadzieję, że jednak nowe obiekty nawet na nich robią wrażenie. Odpukać… do tej pory nie mamy większych problemów z nowymi inwestycjami. Sam obiekt będzie zamknięty i monitorowany. Jeśli chodzi o uwagi dotyczące dróg – przekazałem do wydziału inwestycji.
Co kryje się pod pozycją parking intermarche na tablicy inwestycji?
Naprawa parkingu zniszczonego przez autobusy podczas lokalizacji tam dworca tymczasowego.
TVN 24 o Piekarach i śmierci w szpitalu. Łukaszenka znowu milczał. SLAWA DLA PIEKAR!
Któregoś dnia stracę do Pana cierpliwość. Rozumiem, że próbuje Pan mnie obrażać, ale po co przy okazji okłamywać Czytelników bloga?
https://www.krzysztofturzanski.pl/2017/10/z-cyklu-trudne-tematy-szpital-miejski/
Przy okazji sprawy mieliśmy okazję poznać rzecznika prasowego.
Dokładnie. Najpierw go ściągnęli do Radia Piekary, potem odszedł, a teraz (widocznie mu się nie powiodło) nowa fucha po znajomości – rzecznik prasowy PCM. (Maciej Wąsowicz). Tak samo w Radiu Piekary, był Mróz, teraz go już nie ma i tylko czekać aż znowu powróci. Tak samo z A.Gortatem. Pojawia się i znika. A kolesiostwo się kręci.
Miałeś możliwość etat był wolny trzeba było startować jak jesteś tak na bieżąco z informacjami z miasta.
Czy to prawda, że korty tenisowe na MOSIR mimo, że wyglądają na skończone to są jeszcze placem budowy i nie zostały oddane? I czy prawdą jest, że tam gdzie zrobili boisko do badmintona miało być boisko do siatkówki i badmintona, jednak okazało się, że firma zrobiła tylko do badmintona i to wstrzymuje odbiór inwestycji? I jeszcze jedno pytanie – czy jak już zostaną oddane do użytku korty to czy będą płatne?
Korty tenisowe są przed odbiorem, trwają ostatnie poprawki i uzupełnianie dokumentacji. Do końca miesiąca będą odebrane. Korty będą obiektem płatnym.
Czy miasto myśli nad wprowadzeniem edukacji regionalnej do szkół? Podtrzymywanie różnorodności etnicznej, tradycji i unikalnej tożsamości powinno być ważne dla samorządowców. Proszę o rzetelną odpowiedź.
Panie Prezydencie,
czy sprawa przebudowy skrzyżowania z DW911 jest rozwojowa?
Gdzie można śledzić informacje z nią związane?
Zastanawiam się kto dopuścił by lokal gastronomiczny na dworcu był bezpośrednio połączony z poczekalnią. Mam wrażenie, że cofamy się w przeszłość, stary dworzec w Katowicach się przypomina. I tak o to ludzie czekający na autobus wychodzą z poczekalni przesiąknięci smrodem. Właściciel się cieszy, spory lokal mu się trafił. (;
Własnie o tym samym miałam napisac..przeciez maja juz jedno wejscie od strony ul. Jana Pawła,nie kazdy chce wachac i przesiakac zapachami fast foodów…
Hasiok – to jest temat dnia, brawo Panie Turzański!
Nieśmiało tylko wspomnę, że wczoraj, całkowicie ignorując wolę mieszkańców Kozłowej Góry, przegłosowano koncepcję zabudowy Winnej Góry. Interes prywatnego właściciela tego terenu okazał się ważniejszy, niż racje większości mieszkańców dzielnicy. Bardzo żałuję głosu oddanego na Pana ugrupowanie w ostatnich wyborach. W przyszłym roku nie popełnię już drugi raz tego błędu.
Staram się pisać na bieżąco, ale wczoraj był ciężki i długi dzień, najzwyczajniej nie miałem czasu. Proszę wybaczyć, ale bloga piszę w czasie wolnym, a ostatnio jakoś go coraz mniej. Najpóźniej jutro będzie relacja, natomiast sam problem opisywałem bardzo szeroko. Przykro mi, że jest Pan rozczarowany – staramy się jednak podejmować decyzje jak najlepsze dla miasta i zmieniać je zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Co niestety, nie znaczy, że wszyscy będą zadowoleni, bo jak Pan dobrze wie – ilu ludzi, tyle opinii i różnorodnych potrzeb, czy oczekiwań. Mam nadzieję, że z perspektywy czasu przekona się Pan, że idziemy w dobrym kierunku. Pozdrawiam
Nareszcie ktoś napisał prawdę !
konkrety ok , aaaale
Hasioki, ławeczki, milion placow zabaw , haziel do psów itd. itp. :O
– to sa supermedialne newsy – pospólstwo to łyka jak pelikany !!!
a po cichu ………cyk
i gotowe 🙁
jak w tej zasranej warszawie jeno lokalnie :(((
przykre , wybory za rok…
Po cichu?
https://www.krzysztofturzanski.pl/?s=plan+zagospodarowania
Jak było na sesji RM?
Napiszę relację.
Jeszcze pozostały pytania bez odpowiedzi
Co Pan myśli o pomyśle, by szpitalami miejskimi zarządzać z perspektywy Metropolii?
Co Pan myśli o takiej inicjatywie, jaką podjął Sosnowiec? https://silesion.pl/sosnowiec-murem-za-rezydentami-prezydent-apeluje-do-rzadu-26-10-2017
Problem szpitali nie polega w zarządzaniu – tylko w finansowaniu. Metropolia nie została stworzona po to, żeby przejąć nierentowne placówki i obiekty. Z perspektywy miast – na pewno byłoby super, bo co roku dopłacamy wielomilionowe kwoty do utrzymania szpitala, więc gdybyśmy nie musieli tego robić – byłaby szansa na realizację innych zadań. To jednak tak działać nie będzie. A jeśli chodzi o Sosnowiec – to moim zdaniem apel powinien dotyczyć i dotyczy nie jakiejś wybranej grupy, tylko finansowania całości służby zdrowia i zmian systemowych. Bo pieniędzy brakuje na każdym szczeblu: dla pielęgniarek, dla salowych, dla lekarzy itp. I pod takim apelem podpisuję się dwoma rękami i nogami. Ale to nie są problemy ostatnich miesięcy – tylko zmagamy się w tym od lat i problemu nie rozwiązał dotąd żaden rząd. Trzymam kciuki, żeby w końcu się udało.
Chyba Pan trochę nie rozumie… xD Przejęcie zadań od samorządów przez Metropolię będzie wiązało się ze składakami celowymi, to chyba Pan powinien wiedzieć. Są opinie, że zarządzanie w perspektywie Metropolii pozwoliłoby bardziej to zoptymalizować, co wiązałoby się z mniejszym kosztem, ale szpitale raczej nigdy nie będą rentowne, bo nie o rentowność w nich przecież chodzi.
A co do strajku rezydentów, to nigdy nie dotyczy on tylko “jakiejś wybranej grupy”, głównym postulatem jest podniesienie środków na ochronę zdrowia… Mam wrażenie, że ogląda Pan za dużo wiadomości tvp…
https://www.facebook.com/pg/PorozumienieZawodowMedycznych/
Jak w szpitalu miejskim będzie wyglądać sytuacja, gdyby wszyscy lekrze wypowiedzieli klauzule opt-out?
http://www.rezydenci.org.pl/2017/10/30/zakonczenie-protestu-glodowego-konferencja-prasowa/
Uważam, że w samorządach za dużo politykowania i obrastania w piórka. Wystarczy popatrzeć na oświadczenia majątkowe… Politykowanie powinno być wynagradzane najniższą krajową (albo chociaż średnia krajowa), wtedy bylibyście wiarygodni. Pańskie ponad 170 tyś. na rok daje do myślenia…
To jest bardzo dobry pomysł. Zostań prezydentem i pracuj za najniższą krajową – będziemy Cię podziwiać!
Na pewno nie chciałbym pobierać rocznie aż tyle, ile autor tej strony pobiera… Trzeba znać umiar i mieć godność…
Nie potrafiłbym spojrzeć ludziom prosto w oczy…
Tym bardziej zachęcam do kandydowania. I proszę też zwrócić się do rezydentów. Im też powinno być wstyd spojrzeć ludziom w oczy.
Spokojnie, potrafię spojrzeć ludziom w oczy.
😉
Wolałby Pan jakby rezydenci posłuchali jednej z posłanek? #niechjadą
gratulacje za budowę parkingu naprzeciw KWK Julian szczególnie w dniu Wszystkich Świętych mam obawy że przetarg wygrała firma zajmująca się dworcem autobusowym
Niestety, między wydaniem pozwolenia na budowę, przetargiem a rozpoczęciem budowy nastąpiła zmiana ustawy i firmę zatrzymała wycinka drzew. W chwili wydawania pozwolenia na budowę zgoda nie była potrzebna bo obowiązywała ustawa, która została zmieniona. I tak inwestycja została wstrzymana.
Witam panie Krzysztofie. Niedawno zostały pomierzone mieszkania na osiedlu i w związku z tym mam pytanie, czy mieszkania będą do wykupienia i czy będą jakieś bonifikaty. Rozmawiałem z sąsiadami i większości nie stać wykupić mieszkania za 40 000!
Co z lokatorami którzy nie wykupią mieszkania?
O jakim osiedlu rozmawiamy?
Osiedle nowe a dokładniej ul. Alojzjanów była w pomiarach.
To raczej kwestia CO i prowadzonych prac.
Panie Krzysztofie, były tylko mierzone mieszkania i piwnice lokatorów którzy nie mają mieszkań własnościowych.
Na Alojzjanów CO już jest od kilku lat a pomiary były tylko robione w lokalach i piwnicach które nie są wykupione.
Sprawdziłem – to była inwentaryzacja, bo mamy różne wymiary w umowach, różne w aktach notarialnych. Innymi słowy robimy porządek z papierami.
Dziękuję za odpowiedź.
Coś Pan topornie odpowiada na pytania…
Chyba Pan trochę nie rozumie… xD Przejęcie zadań od samorządów przez Metropolię będzie wiązało się ze składakami celowymi, to chyba Pan powinien wiedzieć. Są opinie, że zarządzanie w perspektywie Metropolii pozwoliłoby bardziej to zoptymalizować, co wiązałoby się z mniejszym kosztem, ale szpitale raczej nigdy nie będą rentowne, bo nie o rentowność w nich przecież chodzi.
A co do strajku rezydentów, to nigdy nie dotyczy on tylko “jakiejś wybranej grupy”, głównym postulatem jest podniesienie środków na ochronę zdrowia… Mam wrażenie, że ogląda Pan za dużo wiadomości tvp…
https://www.facebook.com/pg/PorozumienieZawodowMedycznych/
Jak w szpitalu miejskim będzie wyglądać sytuacja, gdyby wszyscy lekrze wypowiedzieli klauzule opt-out?
http://www.rezydenci.org.pl/2017/10/30/zakonczenie-protestu-glodowego-konferencja-prasowa/
Uważam, że w samorządach za dużo politykowania i obrastania w piórka. Wystarczy popatrzeć na oświadczenia majątkowe… Politykowanie powinno być wynagradzane najniższą krajową (albo chociaż średnia krajowa), wtedy bylibyście wiarygodni. Pańskie ponad 170 tyś. na rok daje do myślenia…
cóż za ignorancja…
Panie hanys,
temat jest jasny – “wy pytacie, ja odpowiadam”.
Prowadzi Pan monolog w formie wykładu i na dodatek nie zadaje konkretnego pytania.
Dziwi Pana brak reakcji, skoro nie zawarł Pan ani jednego pytania na które Vice jest kompetentny udzielić odpowiedzi?
Jak nie ma takie pytania, to i nie ma odpowiedzi…
cyt. “Jak w szpitalu miejskim będzie wyglądać sytuacja, gdyby wszyscy lekrze wypowiedzieli klauzule opt-out?”
Nie sądzi Pan, że to pytanie do Dyrekcji szpitala miejskiego?
Te 170 tyś. na rok, to wynagrodzenie za pracę Panie hanys.
Ufam, że Pan szczęśliwie pracuje za najniższą krajową i nie zgadza się na podwyżki, gdyż to uwłaczało by Pana godności i sprawiało, że Pan jako pracownik byłby niezbyt wiarygodny…
Pozdrawiam
Pan jest rzecznikiem Prezydenta z sympatii, czy na etacie?
Panie prezydencie, czy są w Piekarach jakieś możliwości wynajęcia garażu od publicznych instytucji tzn miasta/spółdzielni/administracji ?? Czy te garaże które są na starym osiedlu koło tej ruły wystającej z ziemi i koło tej polany która ma być przerobiona na parking, to są od administracji?
Od miasta nie. Jeśli chodzi o spółdzielnię to nie wiem czy mają jakieś wolne do wynajęcia – proszę tam pytać.
Dzień dobry Panie Krzysztofie. Chciałam zapytać jak ma się sprawa zasobów zarządcy nieruchomości “ANO”/ Arrada ? Czy czeka nas niebawem jakaś rewolucja w tym temacie? Pozdrawiam
Niestety, nie jest to łatwy temat. Cały czas zmagamy się z formalno-prawnymi trudnościami. Mówiąc wprost… moim zdaniem syndykowi nie zależy na szybkim zakończeniu upadłości. Jesteśmy jako gmina przygotowani finansowo (to najważniejsze) i mam nadzieję, że w porozumieniu z bankiem doprowadzimy w końcu do szczęśliwego finału. Terminy są niestety niezależne od nas, więc trudno powiedzieć. Miałem nadzieję, że zamkniemy temat w tym roku, teraz liczę na pierwszą połowę roku przyszłego.
bardzo dziękuję za odpowiedź. Liczymy na szybkie zakończenie sprawy
Witam.
MP11 nie ma placu zabaw i problem ten jest pewnie powszechnie znany, a MSP13 ma plac zabaw, który aktualnie niszczeje ponieważ jest nie używany z przyczyn również oczywistych. Czy istenije więc możliwość aby połaczyć te dwie sytuacje tak aby MP11 otrzymało plac zabaw od MSP13?
Szkoda ze ten temat Pana nie zainteresowal…
Nie zauważyłem pytania. Czasami w gąszczu komentarzy coś mi umyka. Dopiero Pana komentarz zwrócił moją uwagę.
Dziękuje za odpowiedź.
Niestety, tego placu zabaw nie da się przenieść. Rozważaliśmy to, ale metoda wykonania nawierzchni uniemożliwia jej przeniesienie. W tej chwili jeszcze nie możemy jednoznacznie powiedzieć, czy nie będzie w tym miejscu plac zabaw potrzebny – bo rozważane są różne opcje wykorzystania MSP 13. Tak więc nie chciałbym składać w tej chwili żadnych deklaracji.
Chwila moment. Ten plac zabaw jest przy szkole, a nie przy przedszkolu. Przy przedszkolu plac jest w trakcie zajęć użytkowany tak jak przy 15tce. W szkole to jednak dzieci się uczą. Co nie zmienia faktu, że po zajęciach place też są użytkowane. Tego nie widziałem tak oblężonego, ale ktoś z niego korzysta jednak. Ten nie jest tak “po drodze” w aż tak gęsto zaludnionej zabudowie. No i oczywiście…nie ma tam za bardzo parkingów. A jak wiemy niektórzy to nawet na śmietnik muszą autem jechać…
Panie Prezydencie kiedy podwyżki dla urzędników w Piekarach?
Myślę, że od trzech lat system wynagradzania, jak również zasady podwyżek i awansów są dość przejrzyste. W przypadku ewentualnych wątpliwości zapraszam na rozmowę. Zarówno moje, jak i p. Prezydent drzwi są otwarte dla pracowników.