KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2017-09-28

Wy pytacie – ja odpowiadam!

Nurtuje Cię pytanie – zadaj je w komentarzu, a ja udzielę odpowiedzi. Staram się odpowiadać szybko, ale pamiętajcie Państwo, że nie cały czas siedzę przed komputerem, a niektóre rzeczy wymagają sprawdzenia. Czasami też jest weekend, dlatego proszę również o odrobinę cierpliwości.

To miejsce na zadawanie pytań, które nie mieszczą się w temacie wpisów, które zamieszczam. Chodzi o uporządkowanie dyskusji na blogu, która zaczyna się rozjeżdżać. Brak uporządkowania przeszkadza internautom w logicznym śledzeniu dyskusji.  Dlatego wszystkie pytania, uwagi itp. nie dotyczące bezpośrednio tematu poszczególnych wpisów będą trafiały tutaj.

Jak Wam się spodoba ten system i czy się przyjmie – pokaże czas. Dostęp do “pytań i odpowiedzi” jest łatwy. Po prawej stronie w kategoriach jako pierwszą z nich znajdziecie “Pytania i odpowiedzi”.  Jeśli coś Was nurtuje piszcie.

Przypominam także, że kwestie interwencji, pytań szczegółowych itp. warto kierować bezpośrednio na adres sos@piekary.pl. To skraca drogę do uzyskania odpowiedzi, bo bardzo często ja Wasze uwagi, wnioski itp. kopiuję i przesyłam mailem dalej do osób zajmujących się konkretną tematyką. Sprawdźcie – mam sygnały, że ten system także świetnie działa.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
851 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Danuta
Danuta
19 godzin temu

Dlaczego zwrot Vat za gaz dla osób spełniających wymagane kryteria od stycznia nie jest wypłacany, jest info ze przysługuje a pieniędzy nie ma

Danuta
Danuta
19 godzin temu

mam pytanie dotyczące wypłaty Vat za gaz dla osób, które spełniają określone warunki i zwrot na papierze mają przyznany, jednak nie otrzymują faktycznie zwrotu . Wiem, że jest to zadanie zlecone, lecz ile można czekać cierpliwie, moja mama od stycznia nie otrzymała zwrotu ani razu

Anna Pakuła
Anna Pakuła
11 dni temu

Szanowny Panie Prezydencie…czy udzieli pan informacji co dalej z murawą boiska w KG. Powstaje coraz większe klepicho a z tym piaskiem to ostatnio gracze z Radzionkowa śmiali się ze zagrali w KG jak za dawnych lat na Chechle. Po za tym może mógłby Pan poinformować opinie publiczna dlaczego zarząd Czarnych KG musiał w ramach gwarancji udrażniać odpływy kratek ściekowych i układać ponownie kostki brukowe ???

Tak dba miasto
Tak dba miasto
2 miesięcy temu

Panie Turzański, dlaczego powszechną praktyką w piekarskich szkołach jest wynagradzanie pracowników niepedagogicznych płacą zasadniczą poniżej wynagrodzenia minimalnego? Na stronie “biznes gov” można przeczytać
“Wynagrodzenie za pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli na cały etat, nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W 2023 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3490 zł brutto – do 30 czerwca . Od 1 lipca 2023 roku będzie to kwota 3600 zł brutto .
Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest jednakowa dla wszystkich pracujących na etacie i nie zależy do stażu pracy.”
Czy godne wynagradzanie pracowników jednostek nadzorowanych przez miasto nie powinno być priorytetem dla władz miasta? Najczęściej Ci pracownicy to jednocześnie piekarzanki i piekarzanie.
Według uzyskiwanych informacji sprawa dotyczy następującej liczby etatów/osób (otrzymują mniej niż 3490zł/etat):

  • w MSP2: 11,25 etatów
  • w MSP9: 13 osób

Dane udostępnione przez szkoły (na razie tylko te odpowiedziały)
Bardzo proszę o odniesienie się do przedstawionych informacji.

II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie
II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary Śląskie
2 miesięcy temu
Reply to  Tak dba miasto

Szanowny Panie. Nikt w piekarskich placówkach oświatowych, zatrudniony na pełny etat, nie zarabia mniej niż “najniższa krajowa” (t.j. mniej niż minimalne wynagrodzenie – obecnie 3490 zł brutto i nie wliczam do tej kwoty oczywiście dodatku za staż pracy, czyli tzw. wysługi lat)! Proszę nie tworzyć teorii spiskowych, siać zamętu, a nawet kłamać. Identyczne odpowiedzi otrzyma Pan ze wszystkich pozostałych placówek. Już to raz wyjaśniałem. Wyjaśnię Panu jeszcze raz, bo nie rozumie Pan podstawowych rzeczy… Na przykładzie opisywanej już tu wcześniej woźnej:
Miesięczne wynagrodzenie woźnej obecnie: płaca zasadnicza 3010,00 zł + dodatek za wieloletnią pracę 20% (3010,00 x 20% = 602,00 zł) + premia regulaminowa w/g “regulaminu wynagradzania” – 21% (3010,00 x 21% = 632,10 zł) = 3010,00 + 602,00 + 632,10 = 4244,10 zł brutto.
Pana oczekiwanie: płaca zasadnicza na poziomie najniższej krajowej, czyli 3490,00 zł + dodatek za wieloletnią pracę 20% (3490,00 x 20% = 698,00 zł) = 3490,00 zł + 698,00 zł = 4188,00 zł brutto
Porównuję oba wyniki (matematyki nie da się oszukać) i wychodzi mi, że obecne rozwiązanie płacowe jest lepsze! Woźna zyskuje 56,10 zł miesięcznie na obecnym rozwiązaniu, więc nie wiem za bardzo o co Panu chodzi?
Natomiast uprzejmie informuję, iż ustawa rządowa regulująca wysokość płacy minimalnej, nie nakazuje Nam ani nikomu, aby to płaca zasadnicza była na poziomie płacy minimalnej (a chyba tego Pan wymaga od Dyrektora i oczekuje od Nas). Częściami składowymi wynagrodzenia mogą być rożne elementy (płaca zasadnicza, premia stała, regulaminowa, dodatki stałe, okresowe, specjalne etc.). Jedynie dodatek stażowy nie wlicza się do płacy minimalnej, dlatego woźna tak naprawdę zarabia: 4244,10 zł brutto miesięcznie, a nie płacę minimalną 3490,00 zł. Do tego oczywiście “trzynastka”, o której ktoś już tu pisał i inne np. nagrody uznaniowe, premie świąteczne, tzw. “jubilaty” za wieloletnią pracę, fundusze socjalne etc.
Zatem w czym jest problem, gdzie Pan widzi sensację? Co jest niezgodne z prawem? Dodam już tylko na marginesie, że sąsiednie miasta również stosują takie rozwiązania płacowe.

matematyka
matematyka
2 miesięcy temu

od 1 lipca wynagrodzenie minimalne: 3600
na podanym przykładzie: 3600 *1,2 = 4320 PLN

4320 > 4244,10
4320 – 4244,10 = 79,9
Serio wszystko to robicie dla prawie 80 zł brutto oszczędności na etacie przez drugą połowę roku?

“trzynastka” czy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to wymogi ustawowe, a nie “benefity”…

Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta
Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta
2 miesięcy temu
Reply to  matematyka

Szanowny Panie. Nie wiemy jeszcze co będzie 1 lipca. Może podniesiemy płacę zasadniczą, a może premia będzie wyższa. O tym, że pracownicy mogli zarabiać teraz więcej Pan już zapomniał. Natomiast nie jesteśmy zwolennikami rozwiązań wszystkim po równo (tak już było i oby ten ustrój już nie powrócił), a Pan wciąż sugeruje wszystkim po 3490/3600 zł płacy zasadniczej. W jaki sposób motywować wtedy do lepszej pracy pracowników najniższego szczebla (kiedy w jednej placówce jest kilka Pań sprzątaczek albo woźnych – przecież nie wszyscy zawsze pracują tak samo…)? Dziwne też ma Pan podejście do dodatkowych “benefitów”, dla mnie “trzynastka”, jubileusze czy nawet wspomniana wysługa lat (dodatek stażowy) są właśnie takimi benefitami. Również z tych powodów ludzie wybierają pracę między innymi w samorządzie, administracji publicznej i samorządowej.
P. S. Wciąż nie przeprosił Pan za nieprawdziwe stwierdzenie o tym, że w Piekarach Śląskich na pełnym etacie (między innymi w szkołach) zarabia się poniżej płacy minimalnej (“najniższej krajowej”)…

Godna praca
Godna praca
1 miesiąc temu

Stwierdzenie, że “powszechną praktyką w piekarskich szkołach jest wynagradzanie pracowników niepedagogicznych płacą zasadniczą poniżej wynagrodzenia minimalnego” jest prawdziwe, gdyż wynika bezpośrednio z danych uzyskanych w odpowiedziach piekarskich szkół na wnioski o udostępnienie informacji publicznej, na podstawie Ustawy o dostępie do informacji publicznej. Dane z kolejnych szkół:
– ZSP3; “Płaca zasadnicza pracowników niepedagogicznych bez premii i dodatków mniej niż 3490zł brutto: styczeń 2023r. – 17,86 etatu, luty – 18,48 etatu
– MSP12 : “styczeń-liczba etatów pracowników-13,075, (w tym 13,075 niepedagogicznych); luty-liczba etatów pracowników-13,075, (w tym 13,075 niepedagogicznych) ”
– MSP1: “14 pracowników niepedagogicznych.”

Daje to już razem 5 placówek oświatowych nadzorowanych przez Miasto Piekary Śląskie, gdzie płaca zasadnicza jest mniejsza niż 3490 zł (tak sformułowany był jeden z zakresów udostępnianych danych).
Powtarzam, dane pochodzą bezpośrednio z piekarskich szkół.

Co ciekawe w samym Urzędzie Miasta nie było tak wynagradzanych pracowników. Za to 54 w styczniu i 55 etatów w lutym miało wynagrodzenie zasadnicze na poziomie płacy minimalnej. Czyli się da, wbrew temu o czym Pan ciągle pisze, różnicować płacę zasadniczą (bo prawie 200 etatów miało w UM więcej niż 3490).

Pozwolę sobie też przytoczyć Kodeks Pracy, w kontekście obowiązków i różnicowania wynagrodzenia:
“Art. 183c
. § 1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za
jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie składniki
wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia
związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie
niż pieniężna.
§ 3. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od
pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych
dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i
doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.”

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 miesiąc temu
Reply to  Godna praca

Nie wiem co ten chłop chce udowodnić, ale mnie interesuje moje netto, a nie płaca zasadnicza! Założę się, że każdego z tych pracowników też interesuje to ile dostaje na rękę, a wychodzi na to, że teraz mają lepiej. Druga rzecz porównywanie 200 pracowników Urzędu do za przeproszeniem sprzątaczek, woźnych, konserwatorów, kucharek, szatniarek czy portierów w szkołach i przedszkolach jest niepoważne! Ile sprzątaczek jest w Urzędzie 10? Portierów 5? Ile? 180 osób to pracownicy umysłowi, specjaliści, urzędnicy? Co, wszyscy mają zarabiać najniższą krajową? Wszyscy mają mieć po równo? Już raz tak było w komuniźmie, wtedy doktor zarabiał mniej niż murarz, a profesor mniej niż brukarz… Albo mieli po tyle samo… Marzy Ci się powrót do tych czasów?

Aneta Zając
Aneta Zając
2 miesięcy temu

Chciałam zapytać kto wyraził zgodę na powieszenie w Kozłowej Górze i w centrum szyldu kościelnego z napisem szczęść boże? Ile miasto zarobiło na tej reklamie? I dlaczego świeckie miasto wspiera pedofilię?

państwo świeckie
państwo świeckie
1 miesiąc temu

“Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.
Piekary – miasto kościółkowe mające gdzieś konstytucję. Wieszanie banerów religijnych na drogach publicznych jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą bezstronności.

finy
finy
2 miesięcy temu

Dzień dobry.
Mam problem związany z uciążliwym zapachem w rejonie osiedla Wyzwolenia. Gdy wieje od zachodu, to mam wrażenie, że mieszkam na stacji benzynowej. Zapach paliwa unosi się od Wyzwolenia, aż po ulicę Pod Lipami. Ja osobiście łączę to z rozlewnią paliw w Radzionkowie. W wakacje wykonałem telefon do Wydziału Ekologii UM, ale urzędnicy nie słyszeli o podobnym problemie. Natomiast gdy rozmawia się z mieszkańcami osiedla, to problem jest znany każdemu. Czas na pytania:
Czy jest Panu znany ten problem (a może Pani Umińskiej)?
Gdzie kierować prośby o sprawdzanie, czy nie są przekroczone normy emisji zapachów?
Czy UM może wykonać jakieś czynności sprawdzające?
Pozdrawiam.

finy
finy
2 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Zgłoszenie zrobione. Dzisiaj rano właśnie był ten dzień, kiedy nie dało się wyjść z domu.

Andrzej
Andrzej
4 miesięcy temu

Kiedy wyjadą pługi na ulice? Zima w tym roku jest naprawdę słaba, dopiero drugi raz w tym sezonie mocniej sypie, a ulice są nieprzejezdne. Co się dzieje?

derdek
derdek
4 miesięcy temu

O jakże miła odpowiedź, godna prezydenta miasta. Proszę sobie odśnieżyć i przyjść za pół godziny. A jak nie masz czego odśnieżać, bo mieszkasz w bloku to możesz przyjechać do Turzańskiego i odsnieżyć mu podjazd.

Brzeziniok
Brzeziniok
4 miesięcy temu
Reply to  derdek

Przecież prawdę napisał. Jak Turzański coś napisze to zaraz znajdzie się jakiś Derdek, co z igły zrobi widły, byle żeby dokopać Turzańskiemu. Zawsze źle, ciągle niedobrze, jak żyć?

Andrzej
Andrzej
4 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Jednak od godziny już nie sypie, a na Tarnogórskiej dalej błoto pośniegowe zalega. Pługów brak. Proszę sprawdzić.

Robert
Robert
4 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Po co odśnieżać? Przynajmniej jest iluzja, że drogi nie mają dziur. Inna sprawa, że jak to zmrozi i rozmrozi, to już dziury będą większe. Ale co to obchodzi Turzanskiego, ważniejszy jest pumptrack, dzwonek do kapliczki i inne “niezbędne” rzeczy.

Jero
Jero
4 miesięcy temu

Mam pytanie dla czego oswietlenie szkoły na Manhattanie świeci do 8 40 a jedną z lamp od 20 lat świeci w niebo czy to oszczędność

Peter
Peter
6 miesięcy temu

Drogi Panie Turzanski przed chwilą dostałem piękną niespodziankę w postaci kary za śmieci, choć robię wszystko co się da żeby je odpowiednio selekcjonować zgodznie z zaleceniami. Dlatego z góry mówie że nie zapłacę ani grosza kary. A jak chcecie ażeby ludzie to dobrzerobili to najpierw śmietniki trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Przy ostatniej wizycie to było odpowiednio tłumaczone komisji. Ale w Polsce tradycyjne władze mają rację, no bo co będą słuchac ciemnego ludku te polskie pany!!!!

Ryszard
Ryszard
6 miesięcy temu
Reply to  Peter

I bardzo dobrze. Nie płacić. Turzański wymyśla segregację, a np.śmieci bio po odbiorze trafiają do tego samego kontenera co zmieszane. Później cały blok ma karę bo jedna osoba na 100 nie segreguje śmieci. Ulubiona odpowiedzialność zbiorowa Turzańskiego. ALE jak wypomnisz Turzanskiemu, że ścieżki źle zrobione, że coś ze szpitalem, to nagle nie poczuwa się do winy i stwierdza, że to nie on i nieoze odpowiadać za innych. Generalnie stosuje nawet swoje zasady wedle widzimisię, byle jemu się nie oberwało. Jest po prostu bezczelny.

Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary
Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta Piekary
6 miesięcy temu
Reply to  Peter

Proszę o adres placyku śmieciowego, na który została nałożona kara. Wszystko zweryfikujemy.

gość
gość
7 miesięcy temu

Czy mógłby Pan wyjaśnić po co miasto ogłasza kolejny konkurs na film promocyjny, skoro takowy już był, wybrano film i… No właśnie i co dalej?

JAn
JAn
7 miesięcy temu
Reply to  gość

Ojej. W zeszłym roku był też konkurs recytatorski, turniej piłkarski i półmaraton. Więcej tego nie powtarzajmy.

gość
gość
7 miesięcy temu
Reply to  JAn

Naprawdę nie widzisz różnicy czy tylko się zgrywasz?

gość
gość
7 miesięcy temu

Jeśli to tylko kreatywne zajęcie, to ok. Określenie “film promocyjny” ma po prostu dla mnie inne znaczenie i myślałem, że będzie jak z rozdmuchanym konkursem na logo (miało być wszędzie, a jakoś nigdzie go nie widać)

Kamil
Kamil
7 miesięcy temu

Witam, czy jest możliwość stworzenia w Piekarach toru wrotkarskiego? coś na wzór Burloch Areny w Rudzie bądź w sąsiednim Bytomiu. Myślę że Piekary bardzo by na tym skorzystały, budując takie miejsce wraz z małym sklepikiem. Kolejny obiekt sportowy zachęciłby mieszkańców do uprawiania sportu. Wielu mieszkańców jest właśnie zmuszona do jazdy na wspomnianą Rudę, a gdyby w Piekarach byłoby takie miejsce na pewno swój czas można poświęcić na dłuższą jazdę. Myślę że na obiekcie MOSiRu jest miejsce aby powiększyć teren właśnie o taki obiekt. pozdrawiam

Ela127
Ela127
8 miesięcy temu

Witam chcę zapytać o zabranie pasa jezdni na jozefce obok intermarsze przez ścieżkę rowerową jak to zostanie rozwoazane bo to już chyba przesada aby zwężac pas czy to zostanie poprawione l.

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

Panie Prezydencie ten przybrany odcinek jezdni powoduje, że samochody jadące z józefki w kierunku dworca wjeżdżają na przeciwległy pas z naruszeniem podwójnej ciągłej inaczej się nie da. Za to jest 15 pkt.
Jeśli ktoś chce sobie przetrzeć lewą stronę pojazdu na koszt samochodu jadącego od strony józefki to lepszego miejsca nie ma.

Rowerzysta
Rowerzysta
9 miesięcy temu

Dzień dobry, czy jest przewidziany (i w jakim przedziale czasowym) remont, a przynajmniej usunięcie drobnych acz niebezpiecznych przeszkód na ścieżce rowerowej sąsiadującej z chodnikiem od wyjazdu z MOSiR do Kozłowej Góry?

Rowerzysta
Rowerzysta
7 miesięcy temu

Dlaczego krawężnik wzdłuż pasa dla rowerów od zapory do KG jest tak wysoki że zahacza się pedałem (i ląduje na asfalt :(. ?

Jan@interia.pl
Jan@interia.pl
9 miesięcy temu

Czy śmieci w Piekarach będą po 76 zł/osoba? Źródło: bytomski.pl

P Śl
P Śl
9 miesięcy temu
Reply to  Jan@interia.pl

W Bytomiu podwyżka na 30 zł podczas, gdy w Piekarach dawno 38… Mogą podwyższyć do 41 maksymalnie, bo na więcej im ustawa nie pozwala.

Jan@interia.pl
Jan@interia.pl
9 miesięcy temu

Czy to prawda, że śmieci zdrożeją do 78 zł za osobę? ( przeczytałem w Bytomskiej gazecie)

Strażnik:)
Strażnik:)
9 miesięcy temu

Pod postem o pielgrzymce wpis o śmieciach i szybka odpowiedź Autora.
Gratuluję konsekwencji.

Ola
Ola
10 miesięcy temu

Chciałam zapytać, dla kogo urzędują pracownicy ZGMu? Do niedawna, osoby pracujące (a więc składające się na budżet miasta) mogły swoje sprawy w ZGM załatwić w poniedziałki (wówczas Zakład byl czynny do 17). Dziś, niestety, człowiek pracujący, chcący usunąć awarię, musi zwalniać się z pracy, bo władze miasta mają w tyle, że płatnicy podatków mają prawo być obsłużeni przez miejskie spółki, nie tracąc przy tym dniówki. Tak zapytam, ci ludzie tam siedzą dla mieszkańców, czy mieszkańcy są wyłącznie zobowiązaniem zrzucać się na ich wypłaty? Czy prezydent miasta jest w stanie sobie wyobrazić, że nie każdy pracuje w UM i nie każdy może sobie pozwolić wyskoczyć załatwić sprawy w urzędach? Rozumiem, że po ośmiu latach odklejenia od życia przeciętnego mieszkańca można o tym zapomnieć, ale mniemam że Pani Prezydent wraz z Zastępcami są na tyle inteligentni, że mogą sobie to choć wyobrazić. I zdać sobie sprawę, że są ludzie, dla których strata dniówki, to naprawdę spora dziura w budżecie.

Ola
Ola
10 miesięcy temu

Sprawdził Pan? Jaki jest wynik tego sprawdzania? Czy ZGM zacznie obsługiwać pracujących mieszkańców miasta tak, by ci nie musieli brać urlopu?

Ola
Ola
10 miesięcy temu

Po kij pisze Pan “sprawdzę”? Żeby sprawiać wrażenie zainteresowanego? Ja wiem, że na własnym blogu lepiej czytać, jak się głaszcze władze po dupciach. Czasem człowiek chce o coś zapytać, a nie tylko służyć władzy za czopek.

P Śl
P Śl
10 miesięcy temu

Sprawdzenie godzin zajęło mi 2 minuty.

Darmowydoradca
Darmowydoradca
10 miesięcy temu

A może wystarczyło by napisać “Sprawdzę po urlopie” ?

Ola
Ola
10 miesięcy temu

Bardzo długi ma Pan ten urlop.
O mnie Pan pisze “bezczelna”? Pan jest bezczelny. Pycha kroczy przed upadkiem. Nie mogę się doczekać, aż ten blog będzie na powrót prowadzony przez “zaangażowanego” społecznika. Jako przedstawiciel władz jest Pan człowiekiem nie do zniesienia.

Ola
Ola
10 miesięcy temu
Reply to  Ola

Dostosowuję się do rozmówcy.

Piotr
Piotr
10 miesięcy temu
Reply to  Ola

Ale normalny człowiek chcący usunąć awarię,to najpierw zadzwoni i zgłosi, bo po jaki kij trzeba to robić osobiście?

Ola
Ola
10 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Zadzwoniłam do serwisu UPC, umówiłam serwis na poniedziałek, bo w tym dniu ZGM dotąd przyjmował strony do godziny 17. Osobiście musiałam być w domu, żeby serwisant mógł mi naprawić awarię (do usunięcia której potrzebował klucza do pomieszczenia technicznego). Klucza nie dostał, bo o godz. 14.55 pracownica ZGM powiedział, że Zakład pracuje do 15 i wszelkie naprawy mają być dokonywane do godz. 15.
Skoro Prezydent nie wie o tym, że w zakładzie, który mu podlega, dokonano sobie zmian godzin urzędowania, to proszę wybaczyć szaremu Kowalskiemu, że tego nie wiedział. ZGM nie ogłaszał tego publicznie, że rezygnuje z obowiązku obsługi mieszkańców. Ba, nie poinformował o tym władz miejskich, pod który podlega.

Ola
Ola
9 miesięcy temu

Tak, usunięcie awarii faktycznie można załatwić on line.
A pani dyrektor kłami – niejednokrotnie byłam załatwiać sprawy w ZGM w godzinach dyżuru – niejednokrotnie musiałam odczekać w kolejce. I kłamie na temat, że dyżurów nie ma od wielu lat. Od 3 lat mieszkam w tym budynku i na pewno, przed pandemią dyżury były (a pandemia nie trwa “wielu lat”, zaledwie 2.
Czy dyżury będą przywrócone? Czy ZGM zacznie obsługiwać tych, którzy ich utrzymują? Czy okazuje się, że pieniądze z podatków i czynszów służą wyłącznie po to, żeby pani Bielawska miała środki na dyrektorską wypłatę?
Czy miasto nie ma obowiązku zapewnić mieszkańcom dostęp do instytucji utrzymywanych z pieniędzy podatników? We wszystkich miastach spółki miejskie mają dyżury dla mieszkańców. Czy Piekary muszą zawsze być tym gorszym wyjątkiem?

Henryk
Henryk
1 rok temu

Witam Panie Prezydencie jak to jest z tym przebiegiem trasy S11 według gddkia wariat który obraliście przebiega przez kilkanaście ogródków działkowych na Azalii oraz pare domów rozumiem że zostaną one zniszczone? Co z tymi ludźmi i pomijam już fakt pieknego widoku z działki gdzie zaraz obok bedzie droga

Henryk
Henryk
1 rok temu

Rozumiem. Czy mógłby Pan gdzieś umieścić aktualny plan tego przebiegu? Nigdzie nie można go znaleźć poza jakimś skrawkiem mapy na prezentacji, a na stronie gddkia są cztery warianty i każdy wiąże się z jakąś przebudową ogródków. Pozdrawiam.

Ola
Ola
1 rok temu

To ja, po raz kolejny, poruszę ten nudny temat starej obwodnicy.
Rozumiem, że nie można jej doświetlić, bo Tauron od 3 lat odmawia zakontraktowania kilku latarni. Rozumiem, że nie można postawić barierki, bo po 10 latach od przebudowy obwodnicy ten kawałek miasta, który od dawna przestał pełnić funkcję jakiejkolwiek drogi, jest nadal pod zarządem GDDKiA.
Ale, naprawdę, nie można tam zrobić NICZEGO, by poprawić bezpieczeństwo? Skoro nie latarnie i nie barierki, to może choć obrys tej drogi? Chyba obmalowanie 1.5 km drogi, tak by po ciemku nie spaść ze skarpy, nie wymaga aż takiej biurokracji, jak napisanie pism do Taurona i GDDKiA?

Ola
Ola
1 rok temu
Reply to  Ola

Kategoria “wy pytacie, a ja wybiórczo odpiwiadam”

Ola
Ola
1 rok temu

Panie Krzysztofie, nie odpisał Pan na moje pytanie: czy do czasu “dogadania” się z GDDKiA, miasto nie mogłoby choć wykonać OBRYSU tej drogi? Nie uważa Pan, że bezpieczeństwo Panskiego elektoratu powinno być dla Pana priorytetem? Droga ta nie pełni funkcji drogi krajowej od ponad 10 lat. Czy fakt, że po wyłączeniu jej z ruchu, miasto olało bezpieczeństwo jej użytkowników wynika wyłącznie z faktu, że jeździ nią mniej Pańskich wyborców, niż drogami z nikąd do nikąd wokół osiedla?
To, dlaczego nie świecą tam latarnie i nie można ustawić barierek, już Pan “obszernie” wyjaśnił. Ale o tym, czy jest możliwość dokonać obrysu nie powiedział Pan ani słowa, choć właśnie tego dotyczyło moje pytanie. Proszę zatem mniej obszernie, ale bardziej na temat.

Ola
Ola
1 rok temu

Rozumiem. Nie jeździ tamtędy Panski elektorat. Panski elektorat woli “pojeździć” jak chomiki w kółku – wokół osiedla. Bardzo dziękuję za chęci. Ważne, że na pielgrzymkach możecie sobie pozwolić “być w plecy”.
Mam nadzieję, że przez brak zabezpieczeń, jakaś pielgrzymka skończy się dla prowadzącego klechy pod skarpą. Wtedy miasto będzie musiało być w plecy także na obrysach drogi dla pielgrzymów.

Mirek
Mirek
1 rok temu

Czy można zdjąć to irytujące, wyskakujące okienko z reklamą na oficjalnej stronie miasta?
Najpierw Ukraina, teraz radio i to za każdym powrotem na główną stronę.

Marek D.
Marek D.
1 rok temu

Dlaczego nie usuwa Pan wulgarnych komentarzy? Emocje emocjami, ale zawsze myślałem, że tworzy Pan miejsce do dyskusji, a nie bluzgania. Wychodzi na to, że w zakresie języka niektórzy nie różnią się specjalnie od tych, którzy dewastują.

Marek D.
Marek D.
1 rok temu

Nie miałem na myśli obrażania, ale prostą rzecz – wpisy zawierające wulgaryzmy nie są publikowane. Kropka. No, chyba, że świadomie ustawił Pan poprzeczkę bardzo nisko…

Last edited 1 rok temu by Marek D.
Marek D.
Marek D.
1 rok temu

Czyli “sorry, taki mamy klimat”?
Cóż, to Pański blog, choć uważam, że każdy odpowiada za klimat.
Przynajmniej na swoim podwórku 🙂
Pozdrawiam

Jura
Jura
1 rok temu

Czy może Pan podać jakieś informacje nt. uchodźców z Ukrainy, którzy są w naszym mieście? Ilu, jakieś potrzeby itp.

Jerzy
Jerzy
1 rok temu

Kiedy będzie remont nawierzchni na ul Długosza w Brzozowicach stan jest fatalny

P Śl
P Śl
1 rok temu
Reply to  Jerzy

ooo, kolejny niewygodny temat poleciał do kosza 🙂 Główne ulice stoją odłogiem to ci nikt nie wyremontuje Długosza. W sumie większość tej ulicy nie zna, ale sporo osób poczuje klimat po otwarciu Dino 🙂

Społeczność KG
Społeczność KG
1 rok temu

Szanowny Panie prezydencie…mianuje się Pan obrońcom demokracji, wolności słowa…ale notorycznie kasuje Pan ze swojego blogu komentarze niewygodne które uderzają w Pana urząd. Niech Pan w końcu odpowie kozlowogórskim dzieciom dlaczego nie miały Wf na przełomie stycznia i lutego 2022 lub musiały ćwiczyć w ubraniach bo na sali gimnastycznej bo temperatura była jak na boisku szkolnym !!!

Społeczność KG
Społeczność KG
1 rok temu

Szanowny Panie Prezydencie, jak długo dzieci z Kozłowej Góry nie będą korzystały z sali gimnastycznej ??? Nasze dzieci powoli nie wiedzą co to lekcje WF. Zarówno Pani Prezydent jak i Pan zachęcacie do aktywności ruchowej, sportowej ale od ponad miesiąca nie dostrzegacie problemu naszych dzieci. Dlaczego władze Piekar Śląskich nie dostrzegają problemów dzielnicy Kozłowa Góra???. Oby z tą salą gimnastyczną nie skończyło się jak z budową boiska Czarnych, bo wszyscy wiedzą, gdzie leżą ale korzystać z nich można tylko wzrokowo.

Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta
Paweł Słota II Zastępca Prezydenta Miasta
1 rok temu

Dzień dobry. Nie wiem o co Państwu chodzi? Sala gimnastyczna w Kozłowej Górze jest otwarta i funkcjonuje normalnie. Lekcje wychowania fizycznego z Zespołu Szkolna-Przedszkolnego nr 1 normalnie odbywają się na tej sali! Popołudniami trenują tam młodzi piłkarze lub nasze piekarskie mażoretki. Nawet jeśli założymy, że obecnie klasy V-VIII mają nauczanie zdalne, to wcześniej też normalnie odbywały tam lekcje wychownia fizycznego. A nauczanie zdalne zostało wprowadzone raptem 2 tygodnie temu… Naprawdę nie wiem o co Państwu chodzi? Proszę o szczegóły, bo nawet Pani Dyrektor ZS-P nr 1 rozmawiała ze wszystkimi nauczycielami na ten temat. Sala jest otwarta, nikt jej dla dzieci nie zamknął. Pozdrawiam

Społeczność KG
Społeczność KG
1 rok temu

Szanowny Panie Pawle SŁOTA…dobrze Pan wie o co chodzi, tylko próbujecie obrócić kota ogonem. Niech Pan zapyta dzieci dlaczego nie było Wf na przełomie stycznia i lutego, przecież one nie kłamią !!! Niech Pan tłumaczy się przed nimi, dlaczego muszą ćwiczyć w ubraniach aby nie zamarznąć. Czy nie lepiej aby ćwiczyły zimą na boisku szkolnym pod chmórką a jak przyjdzie lato i będzie gorąco to pójdą sobie na salę gimnastyczną ???

Kamila
Kamila
1 rok temu

Czy w związku z drastyczną obniżką ceny paliwa planują Państwo obniżenie ceny wywozu śmieci? Pamiętam, że jedną z przyczyn podwyżki i to tą najważniejszą był właśnie koszt paliwa. Wiem, że obniżka ceny paliwa jest tymczasowa, ale w takim razie należałoby również tymczasowo obniżyć cenę śmieci, bądź wprowadzić jakiś inny rodzaj rekompensaty za bezprawnie pobrane pieniądze.

Gość
Gość
1 rok temu

Napisał Pan, że produkujemy coraz więcej śmieci czyli kto?

Gość
Gość
1 rok temu

I tu się Pan myli i jak zwykle wszystko generalizuje. Wystawiam jeden kubeł zmieszanych na miesiąc na kilkuosobową rodzinę. Wszystko posegregowane ale jak sklep nie chce przyjąć butelek to wystawiam i butelki. Kiedyś były skupy butelek, makulatury. Dobrze, że złom skupują. Druga rzecz to jak chcę co kupić to pakowane jest to jeszcze w plastik i karton, czyli to producenci produkują masę śmieci. Nie muszę mieć tubki pasty do zębów zapakowanej dodatkowo w karton. Walałbym płacić za tyle śmieci ile faktycznie wyrzucam, a nie za kilka pustych koszy. Trzecia rzecz to kosz na zmieszane już nie jest tak ciężki jak kiedyś więc i opłata powinna być mniejsza na logikę.

Typowy Piekarzanin
Typowy Piekarzanin
1 rok temu
Reply to  Gość

Chyba tylko Ty Gościu… Na Osiedlu Wieczorka z roku na rok jest więcej śmieci, trzeba dostawiać kolejne kubły… I to nie przez kartonik po paście do zębów czy tysiące foliowych opakowań po produktach… Tylko przez brak pieców w budynkach… Już się zupy nie ugotuje “na śmieciach”, nie ogrzejesz mieszkania plastikiem, porąbanymi na kawałki meblami, parkietem czy dobrze paląca się oponą. DZIĘKUJMY ZA LIKWIDACJĘ TYCH setek kopciuchów, dziękujemy za termo Osiedla. Mieszkańcy tych 80 bloków chyba już zapomnieli jak to wyglądało wcześniej. Ale Nochal na MOSiRze przypomina! Jest zielony! Wolę płacić więcej za śmieci, ale oddychać czystym powietrzem! Zdrowie kosztuje…

VAT
VAT
1 rok temu
Reply to  Kamila

Spadły ceny paliw brutto !!! Ceny netto poszły w górę!
Dla firm będących płatnikami VAT zmiana stawki nie ma znaczenia.

Gość1
Gość1
1 rok temu
Reply to  Kamila

Nie szarżowałbym ze stwierdzeniem “drastyczna obniżka paliwa”. Na opłatę za wywóz śmieci składa się wiele czynników. Paliwo staniało bo obniżono VAT, ale za kilka miesięcy pewnie znów go podniosą. Poszły w górę inne składniki ceny jak choćby opłata środowiskowa. To, że rząd obniży jeden składnik -paliwo, jednocześnie podnosząc kilka innych składowych jak choćby opłatę środowiskową i ceny energii, wiele w opłacie za śmieci nie zmieni. Co z tego, że obniżono stawkę VAT na żywność z 5% do 0% skoro podniesiono producentom żywności koszty produkcji np. gazu o ile? o 5 %?

gość
gość
1 rok temu

Panie Prezydencie, poleca Pan zgłaszanie konkretnych uwag na stronę SOS. Czy ktoś w ogóle kontroluje realizację zgłoszonych tam postulatów? Przykład – zgłoszenie “Poprawa widoczności…” (montaż lustra) z dnia 9.09.2019 roku. Adnotacja obok mówi, że zgłoszenie zostało zrealizowane, a tymczasem… żadnego lustra w tym miejscu nie ma (i nigdy nie było).

114
114
1 rok temu
Reply to  gość

Inna ciekawostka – od 6 marca 2020 “w trakcie realizacji” jest namalowanie dłuższego znaku P-17 na przystanku Konstytucji 3 Maja (jest niezgodny z przepisami, za krótki i uniemożliwia prawidłowy podjazd autobusów). W tym czasie wymalowano kilometry innych pasów.

gość
gość
1 rok temu
Reply to  gość

Uprzątnięcie przewróconego drzewa na Waculika też jest “w trakcie realizacji” ponad 3 lata 🙂

pograłobysię
pograłobysię
1 rok temu
Reply to  gość

Tak samo jest z “Zarezerwuj salę”, nikt nic nie wie, nieprawdziwe terminy w kalendarzu, a jak się w końcu dotrze do decyzyjnej osoby w danej sali, to przyznaje, że ta stronka to pic na wodę. Czy naprawdę u nas wszystko musi działać na zasadzie: uruchomić-odtrąbić sukces-zapomnieć ?

pograłobysię
pograłobysię
1 rok temu

No to dzisiaj ja sprawdzam. Nic. Te 17 dni to za mało?

pograłobysię
pograłobysię
1 rok temu

Matrix…

pograłobysię
pograłobysię
1 rok temu
Reply to  pograłobysię

Idźmy dalej… Szumnie zapowiadana Baza piekarskich firm stała się słupem reklamowym (darmowym) dla różnych biznesów i biznesików z całego kraju 🙂

mikołaj
mikołaj
1 rok temu

Czy wszelkie świąteczne życzenia, ukazujące się w mediach, są opłacane ze środków prywatnych czy z budżetu?
Co roku zastanawiam się, czy to przypadkiem nie jest tak, że ktoś składa nam (wyborcom) życzenia za… nasze, było nie było, pieniądze? 😉

mikołaj
mikołaj
1 rok temu
Reply to  mikołaj

“Nurtuje Cię pytanie – zadaj je w komentarzu, a ja udzielę odpowiedzi.”
Czasami lubi Pan pożartować 🙂

mikołaj
mikołaj
1 rok temu

Ależ Pan nerwowy, strach zapytać.
Między wierszami jednak Pan odpowiedział,
więc dziękuję.
Jak przypuszczałem, z naszych 🙂

Dosyć
Dosyć
1 rok temu

Opłaty za śmieci zostały podniesione m.in. z powodu co raz drożeszgo paliwa. Uwaga, obecnie paliwo potaniało, czy w związku z tym, opłata śmieciowa się zmniejszy? Pewnie nie, bo zaraz Pan napisze, że wzrosły również inne koszty. Czy jeżeli paliwo znowu wróci do ceny 6zł, opłata śmieciowa wzrośnie? Pewnie tak, bo paliwo zdrożało, a ludzie są głupi więc trzeba korzystać.
Takie właśnie weksle święta nam fundujecie.

Janek
Janek
1 rok temu

Panie prezydencie co się dzieje boiskiem w KG ??? Woda leje sie po murach !! Na parterze mokre są tynki, instalacje …Nie ma okien, brak zabezpieczenia budynku !!! Za kilka lat ten obiekt rozleci sie jak te stare kontewnery i znowu nie bedzie winnego. Jak masz pan jaja to zacznij działac dla społeczności Piekar żeby pieniądze nie poszły na marne. Dużo Pan gadał co się wybuduje na boisku w KG a tu totalna porażka …nawet nie potraficie zadbać o powstałą i inwestycję skoro wykonawca zrezygnował. Za kilka lat znowu przypomni Pan starą śpiewkę że winny jest Korfanty albo ś.p. Papaja ???? Za ich czasu biegalismy z dołu pod górkę i były kontenery a teraz nie ma nic… poza bajzlem za który nikt nie chce wziąść odpowiedzialności. Temu miasto potrzeba gospodarza a nie Adrianny i Dżepetta !!!!

Ewa
Ewa
1 rok temu

Gratulacje. A dzisiaj Pani Uminska wizytuje Lubliniec, po raz n-ty w tym roku. I tak się zastanawiam, to jest prezydent Piekar czy Lublińca? Po co tam tak ciągle jeździ? Za czyje pieniądze? Tyle pytań, a odpowiedzi brak.

XXX
XXX
1 rok temu
Reply to  Ewa

O co chodzi z tym Lublińcem? Do UM miasta Lubliniec jeździ czy do innej instytucji? Może Vice nam przybliży temat?

Czytelnik
Czytelnik
1 rok temu
Reply to  XXX

Panie Krzysztofie, już tyle razy prosiłem, żeby usuwał Pan komentarze nie na temat lub przenosił do innego działu, bo ludzie burdel robią. A ja tymczasem zdradzę ten sekret, bo odkrycia można dokonać na facebooku miasta “Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich brała dzisiaj udział w odsłonięciu i poświęceniu tablicy pierwszego dowódcy polskich komandosów ppłk Władysława Smrokowskiego oraz pierwszego kapelana polskich komandosów ks. kpt. Gerarda Waculika w Kościele Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Z udziałem Prezydent Piekar otwarto, także Izbę Tradycji Zespołu Bojowego”. Swoją drogą Pani Ewo faktycznie gruba kasa idzie na wyjazd do Lublińca. Za to jak wojskowi przyjeżdżają do Piekar, wystawiają sprzęt i robią pikniki dla mieszkańców to jest zajebiście, co nie? Ciekawe dlaczego to robią? Po co tyle jeżdżą do Piekar? Za czyje pieniądze? Skąd takie kretyńskie komentarze. Tyle pytań, a odpowiedzi brak….

P Śl
P Śl
1 rok temu

A co Piekary mają wspólnego z komandosami z Lublińca, że jej obecność była tam nieodzowna?

biedrona
biedrona
1 rok temu

Może coś o podwyżkach w Gminie Piekary? Trochę ich było w ostatnim czasie, a na blogu same ocieplające wizerunek władzy tematy. Chyba trzeba zacząć wydawać gazetę ogólno-piekarską i informować mieszkańców za co w przyszłym roku dopłacą np. 4 zł

Nie pozdrawiam
Nie pozdrawiam
1 rok temu

“Dziękujemy” za kolejną w tym roku podwyżkę wywozu śmieci ogłoszoną w… Przeglądzie Piekarskim. 38 zł za segregowane, “a dla tych, którzy nie segregują (jak to udowodnicie na osiedlu 10-blokowym z 500 mieszkańcami?) 76 zł/osoby!!!!!!” Całkiem wam odjeb***, no ale wy (władza) tych opłat nie odczujecie. Ale za to zostaniecie rozliczeni przy urnach wyborczych. Dla porównania w Katowicach, mieście wojewódzkim, za śmieci płaci się odpowiednio: 26,30 zł i 52,60 zł. W Piekarach życie drogie jak na Manhattanie!

Nie pozdrawiam
Nie pozdrawiam
1 rok temu

To jedna strona medalu. Ja pytam o system karania za rzekomo niesortowane śmieci. Na jakiej podstawie UM każe wszystkich mieszkańców danego osiedla wzrostem opłaty za śmieci, skoro mi nikt nie udowodnił winy? (tj., że śmieci nie sortuję lub sortuję nieprawidłowo?) Przy takiej wysokości opłaty możecie pomarzyć, że zapłacimy (zwłaszcza ci, którzy segregują prawidłowo!)

P Śl
P Śl
1 rok temu

Bredzisz. Katowice końcem maja podniosły stawkę z 21,30 na 26,30 z datą obowiązywania 1 lipca br., podczas gdy piekarzanie już od stycznia płacą 30.

P Śl
P Śl
1 rok temu

“Cena 26,30 zł od osoby ma zostać utrzymana przez najbliższe 3 lata.” Także no wybacz, ale ja tam widzę 38 do 26,30. Ze Świerklańcem nie ma co się porównywać, bo Świerklaniec to zabudowa jednorodzinna, a Piekary w znacznym stopniu blokowiska, więc z automatu u nich musi być drożej już z samego tego faktu.

biedrona
biedrona
1 rok temu

może wypowie się Pan na temat gorącego tematu, czyli kosztów za wywóz śmieci? Podstawowy argument, że miasto nie może dopłacać do wywozu chyba upadł. Bytom ma trochę inną, bardziej pro społeczną metodę https://www.bytom.pl/aktualnosci/index/Nie-wzrosna-oplaty-za-smieci.-Gmina-doplaci-do-systemu-gospodarowania-odpadami-komunalnymi/idn:36262

hmmm
hmmm
1 rok temu

Dlaczego Metropolia pozwała Piekary Śląskie?

belfer
belfer
1 rok temu
Reply to  hmmm

A umiesz czytać?

Gabrysia
Gabrysia
1 rok temu

witam,co z obiecanym parkingiem na Manhatanie.Juz drugi rok czekamy na niego i nic-cisza.Pozdrawiam

Paweł
Paweł
1 rok temu

Gratuluję Władzy Piekar Śląskich, że toaleta publiczna przy cmentarzu na weekend Wszystkich Świętych nie została otwarta, świetna reklama naszego miasta

Tata
Tata
1 rok temu

Dzień dobry,
Panie Prezydencie, czy osobie której kazał pan sprawdzić gdzie znajduje się wulgarny napis, oraz dowiedzieć się na czyim jest to terenie udało się już cos ustalić? Jeżeli nie to chętnie podeśle zdjęcie, może łatwiej będzie zlokalizować.
Pozdrawiam

Krzysztof Turzanski
Krzysztof Turzanski
1 rok temu
Reply to  Tata

Zostało zlecone czyszczenie muru.

Janek
Janek
1 rok temu

Panie I Vice…na boisku w KG zaczęto kłaść trawę, próby podlewania poszły, budynek prawie stoi a więc gra muzyka, jest pięknie. Mam tylko 2 pytania:
1. Czy mur oporowy od strony ul. Tarnogórskiej nie jest za mały w porównaniu do uliczki ??? Po opadach deszczu drobiny z drogi spływają na boisko !!! (Widać to na murze).
2. Czy po przeciwnej stronie boiska tj. Od ul. Pokoju nr 3-7 będzie wybudowany mur oporowy bo płyta boiska jest teraz wyżej o ok 1 m w porównaniu do drogi. Za chwilę te zwaly ziemi wyjadą na drogę!!! (narazie powstrzymuje to siatka ogrodzenia).
Piękna inwestycja tylko nie zróbcie fiszery

Gość
Gość
1 rok temu

Proszę o informację co z koncepcja zabudowy Winne Góry. Był konkurs, były plany, miasto wydało pieniądze i co dalej?

biedrona
biedrona
1 rok temu

Kiedy i za jaką kwotę miasto sprzedało ww. działkę deweloperowi?

Krzysztof Turzanski
Krzysztof Turzanski
1 rok temu
Reply to  biedrona

Miasto nie sprzedawało. Ten teren nie należał do nas.

114
114
1 rok temu

Czy naprawdę tak trudno Panu ignorować wpisy nie na temat?
Czytelnicy bloga nie nauczą się porządku, jeśli będzie Pan odpowiadać na każde “śmieciowe” pytanie.
Inni czytelnicy nie doszukają się właściwych wątków i Pańskich odpowiedzi.
A z drugiej strony – trzeba być wyjątkowym egotystą, by pisać gdzie popadnie. Może niedługo
pytania pojawią się w formie graffiti? 🙂

Dawid
Dawid
1 rok temu

Na Osiedlu Wieczorka skrzyżowanie ulicy Waculika z nową ścieżką rowerową jest tak zrobione, że rowerzysta jadący w stronę działek może w każdej chwili wpakować się z całym impetem w jadący w stronę skrzyżowania samochód, ponieważ widok zarówno jednemu jak i drugiemu zasłania blok Waculika 7. Kiedy to zostanie odpowiednio zabezpieczone? Mam nadzieję że wcześniej, niż zginie jakiś bogu ducha winny rowerzysta. Od razu nadmienię, że znajdujący się przy Waculika 7 próg zwalniający nic nie daje, ponieważ po pierwsze – znajduje się zbyt daleko od skrzyżowania z drogą rowerową a po drugie – jest tak “zmęczony” że można przez niego przejechać samochodem z dość dużą prędkością.
I przy okazji druga sprawa: rowerzyści jadący w na/z działek ignorują ścieżkę rowerową i jadą ulicą (chodzi o odcinek Armii Krajowej 6-10). Podobnie zresztą czynią piesi – w drodze z działek całymi rodzinami idą ulicą. Może warto by postawić znak z zakazem jazdy rowerami i zakazem ruchu pieszych? Pozdrawiam.

Andrzej wyt
Andrzej wyt
1 rok temu

Słyszałem na live, że interesuje się pan segregacją. Już w tym roku ładnie mieszkańcy Piekar zostali posegregowani na lepszych i gorszych. Do jakiego worka wrzuci pan w przyszłym roku działkowców? Podejrzewam, że do czarnego co?
Dlaczego porównuje pan ceny śmieci np. Ze świerklańcem, w którym faktycznie jest drożej, a nie np. z Katowicami 21zł, Wodzisław 26zł? Czyli da się taniej? Weźcie się do roboty, a nie tylko doicie piekarzan.

Andrzej wyt
Andrzej wyt
1 rok temu

Pierdzielisz pan. Posłowie uchwalili prawo, żeby działkowcy płacili więcej za smieci? To posłowie na sesji rady miasta będą uchwalać stawkę na nastepny rok? Swoją drogą co za hipokryzja mówić, że działkowcy nie są w systemie. Działkowcy w znakomitej większości są Piekarzanami, którzy płacą za smieci podwójnie, w miejscu zamieszkania i na działce. A Pan, nie urodzony w Piekarach, mieszkający poza Piekarami, rzuca hasłem nie są w systemie, żenua.

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Panie Krzysztofie a dzialkowcy to kto według Pana ?
Pragnę zwrócić uwagę, że działkowcy uprawiający ogródki w Piekarach są mieszkańcami Piekar.
Pan jak mantrę powtarza, że “oni” nie są w systemie.
Po mojemu to Panu jest tak wygodnie bo miejska spółka się bogaci na podwójnym oskładkowaniu działkowców za śmieci.
Ale proszę się nie martwić kolejna próba aneksowania umów doprowadzi do zmiany odbiorcy śmieci.
W końcu mamy wolny rynek a obsłużenie 12stu ROD w P. Śl. za 700 tys na rok to łakomy kąsek.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Andrzej wyt

Jaka segregacja ludzi? Ogródki działkowe to firma, i tak musi być traktowana, a nie jako mieszkańcy.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  Andrzej wyt

Właśnie, kto posprząta tereny przed ogródkami? Powinien to zrobić zgk za wysoką stawkę i obciążyć rod, to by się nauczyli śmieciarze działkowcy i jeden drugiego by pilnował, a tak jest syf na ogródkach

114
114
1 rok temu
Reply to  Andrzej wyt

Proszę nie zaśmiecać tematu linii metropolitalnej! Od pytań na inny temat jest specjalny dział.

114
114
1 rok temu

Za bajtla śpiywali my na placu:
“W samo połednie,
punkt ło jednej,
kiej zygor zaczoł drugo bić…” 🙂

Andrzeja nie kłam
Andrzeja nie kłam
1 rok temu
Reply to  Andrzej wyt

W Katowicach jest 26,30 zł. W Wodzisławiu 26,10 zł i zapowiedziana podwyżka od 1 stycznia.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Witam, mam pytanie odnośnie CO. Dlaczego mieszkańcy którzy mają CO mają piece typu Junkers a nowo założonym likwiduje się te piece?
Na siłę próbuje się uszczęśliwić mieszkańców, była możliwość nie zakładać CO, zainwestowałem w remont łazienki, kupiłem najnowszy Junkers z automatycznym wyłączeniem gazu i nagle okazuje się, że cały remont i wysiłek pójdzie na marne? Kredyt trzeba spłacać a kto wyremontuje łazienkę?

Pokusz
Pokusz
1 rok temu
Reply to  Mariusz

A była zgoda ZGM? Jeśli była to starać się o zwrot kosztów, jeśli nie było to płacić i cieszyć się że jeszcze kary nie dowalili

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Reply to  Pokusz

Za co kara, że instalacji wodnej nie było, że wykuli ścianę i nie zamurowali bo wymieniali sąsiadowi rurę w pionie. Rozumiem że całe Piekary mają zgodę na remontowanie mieszkania 😀 Wielkie sorry, że nie zgłosiłem wiercenia dziury żeby lustro powiesić!!!

Mariusz
Mariusz
1 rok temu
Reply to  Pokusz

Na co zgoda, na remont łazienki którą rozkopali bo sąsiadowi wymieniali rurę w pionie, a może zgoda na to, jak wymieniałem instalację elektryczną to miałem mieszkać w rozwalonym mieszkaniu?

nieanalfabeta
nieanalfabeta
1 rok temu

Dzień dobry, od dłuższego czasu zastanawiam się jak to jest: dostajemy do skrzynek rzekomo zupełnie niezależną od Pana gazetę (PP),
a w niej – streszczenie (albo skopiowanie albo rozwinięcie) dokładnie tego samego, co na Pańskich blogach. Proszę odpowiedzieć – czy naprawdę nie a Pan na PP żadnego wpływu? Jeśli nie to nie przeszkadza Panu, że ktoś właściwie kopiuje blogi (i zarabia na tym)?
Jeśli to rzeczywiście niezależna gazeta 🙂 , szkoda, że nie spełnia roli obiektywnego i wnikliwego oraz bezstronnego obserwatora naszej piekarskiej rzeczywistości…

P Śl
P Śl
1 rok temu
Reply to  nieanalfabeta

Ta gazeta to jest nic niewarta makulatura, u mnie w klatce chyba połowa ludzi od razu wyrzuca to ze skrzynki, nawet nie bierze tego do domu. Obiektywizm? Krytyczne spojrzenie na władzę? Na to bym nie liczył. Dawno do tego nie zaglądałem, ale dało się zauważyć, że ta pozycja jeszcze nie zatonęła chyba tylko dzięki pieniądzom z podatków piekarzan. Ogrom wykupionej powierzchni reklamowej i promocyjnej, zarówno przez UM jak i spółki miejskie.

nieanalfabeta
nieanalfabeta
1 rok temu
Reply to  P Śl

To prawda, no i trudno się dziwić, że nie będą “źle” pisać o sponsorach. Nawet weekendowa wkładka do Dziennika Zachodniego osiągnęła żenujący poziom, zresztą miała taki jeszcze przed przejęciem.
I w ten prosty sposób miasta kupują sobie laurki.

Janek
Janek
1 rok temu

Szanowny Panie mam dwa pytania:
1. Kiedy będzie remont ul. Radzionkowskiej (w lutym, marcu przekonywał Pan że jest projektowana).
2. Jaki przebieg będzie miała DK11 tj. wariant 1 lub 2 ???

Ewa
Ewa
1 rok temu

Czy będą szczepienia dla Seniorów przeciwko grypie?

MC.
MC.
1 rok temu
Reply to  Ewa

Szczepionki Vaxigrip Tetra są już dostępne w aptekach. Koszt ok. 52 zł. Konieczna recepta. Zaszczepić (za darmo) można się w przychodni POZ.

Ronin
Ronin
1 rok temu

Witam
Co z marketem Dino na Dąbrówce? Stoi już ponad pół roku i nie jest uruchomiony, doszły mnie słuchy że wszystko przez zbyt blisko znajdujący się przystanek, jeśli to prawda, to jeśli budowa została wykonana zgodnie z wymogami zabudowy przedstawionymi przez miasto, a ktoś z urzędu nie wziął pod uwagę przystanku, który teraz uniemożliwia otwarcie to odpowiedzialność poniesie urzędnik, za wydanie niezgodnej z prawem opinii? Czy problem z otwarciem sklepu i zakończeniem budowy jest inny?

XXX
XXX
1 rok temu

Może jakieś szczegóły?

P Śl
P Śl
1 rok temu
Reply to  XXX

Ktoś sugerował jakieś problemy własnościowe gruntu.

emeryt
emeryt
1 rok temu

Dzień dobry, czy jest szansa, żeby wzdłuż ścieżki rowerowej do Świerklańca pojawiło się kilka ławek dla starszych, którzy muszą odpocząć po drodze?

Gość
Gość
1 rok temu

Czy będą w tym roku łatane dziury w drodze ul. Sadowskiego (od ul. Dąbrówki do skrzyżowania z DK94)? Dziury są duże i głębokie i jeździ się tam slalomem…
Proszę również o zgłoszenie do Zarządu Dróg Wojewódzkich, aby przyjrzeli się licznym dziurom i koleinom we fragmencie drogi DK94 (od skrzyżowania z Bednorza do skrzyżowania ze światłami), bo prędzej czy później dojdzie tam do wypadku.

bicykl
bicykl
1 rok temu

Dlaczego ścieżka rowerowa z Mosir do Świerklańca jest wysypana piaskiem? Na zakrętach jest niebezpiecznie.

bicykl
bicykl
1 rok temu

Są dwie (?) możliwości: albo jechaliśmy różnymi ścieżkami, albo wyraziłem się niefachowo.
Jeżdżę po różnych ścieżkach i wszędzie jest normalna, twarda powierzchnia, a na tej (od samego początku) jest warstwa piasku lub innego sypkiego materiału. W efekcie, na kilku ostrych zakrętach trzeba bardzo zwalniać by nie wpaść w poślizg. Czy teraz opisałem rzecz wystarczająco dokładnie? Jeśli nadal nie, proponuję prosty dowód, że tak jest: proszę stanąć na chwilę i pociągnąć butem jak miotłą, zgarnie Pan wtedy ten “piasek”. Aż nie chce mi się wierzyć, że “nic takiego nie miało miejsca”. Ścieżka jest tym pokryta od początku do końca! Zaczynam podejrzewać nawet, że to coś normalnego, o czym nie mam pojęcia 🙂
Chociaż z drugiej strony – dlaczego tylko na tej ścieżce???

bicykl
bicykl
1 rok temu

A proszę spróbować na cienkich oponach…
Ciekaw jestem co inni użytkownicy sądzą o tej nawierzchni.

bicykl
bicykl
1 rok temu

No tak, a ja głupi myślałem, że rowerowa 😉
OK, wracam na… szosę (?)

P Śl
P Śl
1 rok temu

Fakt faktem, że chrzęści tam trocha pod kołami piasek, ale jakby nie było to jest las. Tam ludzie ziemię i piasek przynoszą na butach, na kołach, do tego wiatr, drzewa i różnej maści zwierzyna pewnie w nocy też depta, jak ludzi nie ma. W porównaniu do tego co było to jest niebo, a ziemia. (błoto, albo kamienie, w zależności do fragmentu). Nawet jakby było krystalicznie czysto na tej ścieżce to i tak będzie trzeba zwalniać, bo tam są 3 ostre zakręty, a fizyki nie oszukasz. Poza tym są mocno pozarastane. To jest ścieżka, a nie tor wyścigowy. Trzeba nie mieć wyobraźni, albo instynktu samozachowawczego, żeby na tych łukach zapieprzać, bo albo zaliczysz glebę albo wylecisz na drzewo. W najgorszym wypadku pociągniesz kogoś ze sobą.

Gertruda
Gertruda
1 rok temu
Reply to  bicykl

bicyki – to ty nie zwalniasz na zakrętach i masz pretensje do miasta ? ty to tak na poważnie piszesz ? czy tak dla jaj.

bicykl
bicykl
1 rok temu
Reply to  Gertruda

Gertrudo, zwalniam na zakrętach 🙂
I NIE MAM DO NIKOGO PRETENSJI (przepraszam za wielkie litery). Pisałem poważnie, bo mnie to zaciekawiło – nigdzie nie chrzęści, a tu bardzo.
Również nie zapieprzam 🙂 , ale na tych zakrętach po prostu się obawiam. Ciekaw byłem innych opinii, ot co.
A tak a propos “szosowych na szosę”, to zauważam uprzejmie, że Pan Prezydent jeździ po szosie terenowym 😉

micha
micha
1 rok temu
Reply to  bicykl

Terenowy jak dla mnie wg. nazwy nadaje się w każdy ‘teren’, a szosowy w zasadzie na jeden rodzaj. Poza tym szybkość i sposób jazdy trzeba dopasować do warunków.

bicykl
bicykl
1 rok temu
Reply to  micha

Eeech, samyje sjerioznyje liudi na etom blogie 🙂

Budweiser
Budweiser
2 lat temu

Witam
Panie Krzysztofie dlaczego w aglomeracji śląskiej Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi nie mogą korzystać z komunikacji ZTM za darmo. Miasto Piekary powinno podjąć ten temat z zarządem ZTM.