KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2018-03-26

Duet, który uwielbia… własny głos

Kiedy zmieniamy nazwę Radia Piekary na Radio Rada? Wpuśćmy ich na antenę sami się zaorają… Tak żartują radiowcy po ostatniej sesji, na której radnym zamarzyło się aby na antenie radia przez pół godziny, czy godzinkę opowiadać mieszkańcom jak ciężko pracują. I odpowiadać na ich pytania. Widać wyraźny powiew nadchodzących wyborów…

Wniosek o specjalny program na antenie złożył radny Piotr Papaja. Gorąco i całą wagą swojego autorytetu poparł go Grzegorz Zorychta. Ich zdaniem takie są oczekiwania mieszkańców. Podejrzewam, że to nie mieszkańcy tak bardzo oczekują wynurzeń radnych – to raczej radni, tak lubią słuchać swojego głosu… zwłaszcza rozchodzącego się w eterze. I chociaż wicepremier, ministrowie, posłowie, marszałek, wojewoda, prezydenci i burmistrzowie miast mogą liczyć jedynie na 5 minut na antenie, radnym zamarzyła się godzinka…

A pomysł wyszedł od radnego, z którym mieszkańcy mają trudność się porozumieć. Dyżuruje, ale na dyżurach… nie jest łatwo go zastać. Widać, że jak się nie ma czasu na kontakt bezpośredni to trzeba szukać łatwiejszej (radiowej?) ścieżki.

A przecież co niedzielę, na antenie mamy “Nasze sprawy” poświęcone tematyce miejskiej. Tam radni się wypowiadają, ale… za rzadko, zbyt krótko i tylko w odniesieniu do konkretnych wydarzeń. A nie każdy w nich uczestniczy. No i o sesjach warto opowiedzieć. Panowie! Jak ludzie zainteresowaliby się tym, co czasami opowiadacie – to zwątpiliby w sens demokracji…

Najzabawniejsze było stwierdzenie, że mieszkańcy nie wiedzą nad czym debatują radni, nie wiedzą jak pracują, co robią i jakie mają zdanie. W takim razie zaryzykowałbym tezę, że radni kiepsko wywiązują się ze swoich obowiązków. Jak sobie radzą ci biedni radni w innych miastach, które swojego radia nie mają? Dziś możliwości są nieograniczone – jest internet, są portale społecznościowe – to jednak wymaga pracy i… minimum kompetencji. Halo, Panowie! Radna Sława Umińska w radiu nie występowała, a jakoś ludzie wiedzieli czym się zajmuje i dostała ponad 1000 głosów! Spróbujcie to powtórzyć.

No tak, rozumiem. Biedaczka pisała sprawozdania (i jeszcze miała co w nich napisać), roznosiła je mieszkańcom i jeszcze z nimi na ten temat dyskutowała – komu by się tak chciało?! No i co napisać w sprawozdaniu, jak głównym zajęciem jest sianie fermentu. Przecież na ostatniej sesji Panowie nie poparli budowy tak oczekiwanego dla mieszkańców basenu. Potrafię zrozumieć, że zmiany na lepsze i rozwój miasta nie wszystkim są na rękę… po prostu stawiamy sobie inne cele. To właśnie różni działaczy bezpartyjnych od tych politycznie ukierunkowanych…

Moim zdaniem wszystkie te “awantury” to tylko polityka. Im chodzi o wybory. Radio to łakomy kąsek. Ale z doświadczenia wiadomo, że kiedy politycy biorą się za media – to pierwszy krok do ich upadku. Próbowałem tłumaczyć, że zajmują się tym ludzie, którzy się znają na swojej robocie, możemy być dumni z nazwisk, które odpowiadają za wiadomości i publicystykę, jak choćby Wielochowski, Zasada, Czyż. I my się staramy do tego nie mieszać!

Niestety, kiedy “radni-eksperci” publicznie pytają “kto to jest Marek Czyż” , a potem twierdzą, że nasze radio ma niższą słuchalność niż Silesia i opowiadają taką masę głupot, że głowa boli – trudno o merytoryczną dyskusję. Gdyby dać im wolną rękę to zmieniliby największą stację regionalną w najlepszym wypadku w szkolny radiowęzeł, a prawdopodobnie po prostu w narzędzie nachalnej propagandy pierwszego sekretarza partii jedynie słusznej drogi. Na szczęście tacy “miszczowie” są w znakomitej mniejszości i stanowią raczej lokalny folklor niż realną siłę. Uff!

Jak Wam się nudzi i macie tyle do powiedzenia, Panowie radni, to załóżcie bloga, piszcie komentarze, przygotowujcie sprawozdania (jest przecież specjalny punkt na sesji Rady Miasta), które trafią na urzędową stronę. Możliwości jest wiele. Jak już je wykorzystacie – porozmawiamy o radiu. Może wtedy nawet będziecie mieli coś do powiedzenia.

Kiedy na sesji Rady Miasta prezydent Sława Umińska-Duraj stwierdziła, że poziom wiedzy i ignorancji niektórych radnych ją poraża pomyślałem, że może jednak trzeba by ten czas antenowy wygospodarować. Ludzie powinni wiedzieć kogo wybrali… żeby na przyszłość nie popełniać takich błędów. Tylko radia szkoda. Chłopcy pobawiliby się tydzień – dwa i zniszczyli dwadzieścia lat pracy sztabu ludzi. Więc jednak po moim trupie.

Słuchacze mogą więc odetchnąć z ulgą. Do słuchania dyrdymałów nikt ich nie będzie zmuszał. A jak będą chętni, to zawsze można odsłuchać sesję Rady Miasta na stronie. Gdyby był problem – osobiście nagram im to (a także komisje) na płytki. Jak będzie trzeba – duetowi radnych również, żeby mogli posłuchać swojego głosu. Pro publico bono.

 

Najnowsze (ukazały się dzień po sesji Rady Miasta) wyniki słuchalności Radia Piekary…

Dla radnych, żeby mogli zobaczyć kim jest Marek Czyż – zamieszczam kolejny link. Swoją drogą – widać poziom zainteresowania naszym lokalnym radiem, skoro informacji o Marku Czyżu radni nie znaleźli ani na stronie radia, ani na moim blogu. Może czasem warto się zainteresować tym, co dzieje się w mieście?
MAREK CZYŻ w Radiu Piekary

Audycja Nasze Sprawy i Piekarski Serwis Informacyjny w Radiu Piekary

 

Tytułem wyjaśnienia opinie mieszkańców, na które się powołałem w tekście (źródło facebook):

Dzisiaj chcieliśmy się spotkać z radnym Piotrem Papaja. Niestety nie pojawił się na dyżurze oraz nie przekazał informacji, że go nie będzie.Tak więc, nie mieliśmy okazji porozmawiać o ważnych sprawach naszego miasta. Może uda się innym razem.

Kolejny raz przedstawiciele PGI udali się na dyżur radnego Piotra Papaji i kolejny raz radny na dyżurze się nie pojawił. Nie przekazał też informacji, że go nie będzie. Podobno dość często miały miejsce sytuacje kiedy mieszkańcy przychodzący na dyżur radnego, odchodzili z kwitkiem. Naszym zdaniem jeżeli radnemu nagle coś wypadnie i nie może udać się na dyżur, powinien poinformować pracowników Filli MDK, aby ci z kolei mogli taką informację przekazać mieszkańcom.

Radni powinni reprezentować swoich wyborców-mieszkańców w radzie miasta. Powinni czynami i słowami propagować ideę budowy społeczeństwa obywatelskiego, wspierać i pobudzać aktywność mieszkańców. Mieszkaniec dla radnego powinien być partnerem w dyskusji. Nie wszyscy rozumieją co to oznacza. Pierwszą czerwoną kartkę otrzymuje radny Piotr Papaja. Kartkę przyznajemy za szkodzące i zaprzeczające idei budżetu obywatelskiego wypowiedzi, brak zrozumienia na czym powinna polegać właściwa komunikacja mieszkaniec-radny, częste wypowiedzi odbiegające od tematu.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Damian Harazim
Damian Harazim
4 lat temu

Mieszkańcy nie wiedzą co się w Mieście dzieje?

Nie wiem skąd się to wzięło, ale “od zawsze” chciałem wiedzieć co się dzieje w moim mieście.
Tak było jak mieszkałem w Bytomiu i jest tak odkąd jestem mieszkańcem Piekar Śląskich.
Nie róbcie z Radia Piekary czegoś na wzór i podobieństwo Życia Bytomskiego Bartyli…

Jako mieszkaniec szukam informacji które mnie interesują.
Poza wspomnianymi wyżej audycjami Radia Piekary czy tym blogiem chętni znajdą inne źródła…
Kolosalną rolę odgrywa tutaj pan J. Kozera ze swoim profilem Obserwatora. Profil subiektywny, ale jednak “kąśliwy” dla każdej opcji politycznej “po równo”. Wszystko na bieżąco można się dowiedzieć, łącznie z Waszymi wypowiedziami m.in. z sesji. Nie trzeba być “gościem” na sesji, a jednak dla chętnych jest prosty przekaz najistotniejszych kwestii.
Często bardzo dużo informacji o tym co się dzieje czerpie się z….komentarzy internautów. To wielkie źródło informacji, czego możecie Panowie nie wiedzieć, bo nie zawsze chcecie słuchać co ludzie mają do powiedzenia i pewne sygnały ignorujecie.
Jest jeszcze kilka pomniejszych źródeł na facebooku (profile skromniejsze od wspomnianego Obserwatora), stron internetowych.
Można przecież jako swoją “tubę” informacji wybrać profil na facebooku, uruchomić strony internetowe, blogi, kanały youtube.
Jeżeli ktoś będzie chciał, to znajdzie Was, a kto unika polityki…ten Radio Piekary będzie wyłączał jeszcze częściej 😉

Pozdrawiam

Daro
Daro
4 lat temu
Reply to  Damian Harazim

No niestety radni obrośli w piórka ,niewielu cos robi reszta sobie przesiaduje .Liczy na to ze nazwisko zrobi swoje przy wyborach, na przykład Wymysło liczą ze emeryci na nich postawią kolejny głos .Krauza Stanisław wielce pisał co to on nie robi na swoim blogu i niestety blog umarł . Radny papaja z Zorychtą oderwani od rzeczywistości ,dla mnie to matrix.
Najgorsze jest to ze niewiele osób interesuje się co robią nasi radni. Reszta idzie do wyborów i głosuje bez zastanowienia , bo on lekarz to ja postawie na niego głos , bo ten to sportowiec widać go to zagłosuje. A jak przychodzi do pracy w radzie to tego nie widać .Lekarz na sesji wypisuje karty chorych jest zajęty czymś innym nie tym co się dzieje na sesji. Dlatego zastanówcie się na kogo oddacie swoje glosy w nadchodzących wyborach żeby potem nie było . Takich radnych jak Papaja który na sesji głosuje za czymś czego nawet się nie zapoznał i oficjalnie się do tego przyznaje .Dla mnie w tej radzie czas emerytów ,lekarzy dobiega końca.
Mieszkańcy idą wybory zastanówcie sie na kogo odajecie GŁOS !!!!!

Gość
Gość
4 lat temu
Reply to  Daro

Twoim zdaniem na kogo warto postawić biorąc pod uwagę obecny skład?

gość1
gość1
4 lat temu
Reply to  Gość

Dać szansę nowym kandydatom (jeżeli się pojawią), którzy będę mieli zapał i motywację, żeby faktycznie coś podziałać w RM na rzecz miasta i jego mieszkańców.
Obecny skład miał swoją szansę a czy ją wykorzystał …… niech każdy sam oceni. Zainteresowani mieszkańcy,
z uwagą śledzący życie w mieście, czy działalność RM nie powinni mieć problemu z podjęciem decyzji kto zapracował na kolejną kadencję a komu podziękować.
Bycie Radnym to nie tylko pojawianie się na sesji i wciskanie “knefelka”, składanie wniosków o załatanie dziury w drodze, skoszenie trawy itp. ( to spokojnie każdy może załatwić wykorzystując sos@piekary.pl) czy pozowanie do zdjęć.

Jolka
Jolka
4 lat temu
Reply to  Daro

Radio ma być rozrywką,pogodynką i serwisem informacyjnym dla mieszkańców miasta i okolic,a nie tubą dla “bezradnych” leni radnych.A tak nawiasem redaktor Marek Czyż i jego goście robią kawał dobrej roboty,nie są “opiniogórą”ale fajnie się ich słucha i zmuszają do chwili refleksji.Seniorzy w klubie Sielanka w Kamieniu śmieją się,że radny Wymysło nie ma na kawę i dlatego bez skrupułów przy każdej okazji ich wypija.

Region Silesia
Region Silesia
4 lat temu

BROŃMY RADIA PIEKARY PRZED TAKIMI AUDYCJAMI!
Szczególnie przed panem P., jak zaczniecie go wpuszczać na antenę to faktycznie spadniemy daleko ze słuchalnością. Jego się nie da słuchać….

Bolek
Bolek
4 lat temu

Panie Turzański nikt tak nie upolitycznił tego radia jak Pan ze swoją ekipą. Codziennie słucham tego radia w godzinach pracy aż do 15 i doskonale to widać. Trzeba być naprawdę prymitywnym żeby tego nie zauważyć. Panowie czytający serwisy informacyjne zawsze w sprawach krajowych używają zwrot “rząd pisu” Nie przechodzi im przez gardło zwrot “rząd Polski”. Podobnie rozmowy dnia. Kiedy wypowiadają się osoby związane z opozycją nikt im nie przerywa. Redaktor Zasada jest bardzo stronniczy. Pan sobie robisz podbudówkę polityczną na następne lata kariery. Szkoda Pani Umińskiej, że dała się omotać. Zawsze była uczciwa.
Właśnie z doświadczenia wiadomo, że kiedy politycy biorą się za media – to pierwszy krok do ich upadku. Ma Pan rację– przecież jesteś Pan politykiem od dawna I to radio prawdziwie śląskie, które stworzył Pan Ginter Kupka właśnie upada. Poza tym człowiek wice prezydent biegający w urzędzie w krótkich spodenkach i klapkach nie ma szacunku do Urzędu i stanowiska jakie piastuje. Żałuję, że głosowałem na Panią Umińską.

wyborca
wyborca
4 lat temu
Reply to  Bolek

Tak jest! Zorychta na prezydenta! Zamiast rozmowy dnia i zasady – codzienne orędzia do mieszkańców!

Andrzej
Andrzej
4 lat temu
Reply to  Bolek

Wy się wstydzicie faktu, że rządzicie krajem? Nie żeby mnie to dziwiło, ale z ciekawości pytam…

P Śl
P Śl
4 lat temu
Reply to  Bolek

“Panowie czytający serwisy informacyjne zawsze w sprawach krajowych używają zwrot “rząd pisu” Nie przechodzi im przez gardło zwrot “rząd Polski”.” A ludzie z tego rządu używają rząd PiS czy rząd Polski ? A jakiego określenia używa pewna propagandowa telewizja ? Ja tam słyszę zawsze albo prawie zawsze rząd PiS.

Misha
Misha
4 lat temu
Reply to  P Śl

Po pierwsze w tym sformułowaniu zawarta jest prawda – tak samo jak we wcześniej używanym o “rządzie Ewy Kopacz”, albo ciągle używanym przez rządzących, mówiącym o “rządach Platformy”. Dlaczego nagle miano by mówić o “rządzie Polski” – tym bardziej, że (po drugie) obecny rząd robi wszystko co tylko może, aby pokazać, że nie jest rządem wszystkich Polaków a jedynie tych “Prawdziwych Polaków”. Z resztą społeczństwa rząd PiS się nie liczy, nie bierze pod uwagę ich zdania, nie podejmuje debaty społecznej w tematach dotyczących wszystkich. Po trzecie obserwowany upadek kultury politycznej jest przez ugrupowanie rzadzące aktywnie wspierane – przykładów jest bez liku, i dotyczą wszystkich utrupowań, ale jednak najbardziej spektakularne są na koncie PiS a poziadanie większości zobowiązuje bardziej.

Bolek
Bolek
4 lat temu

duet Kuba/Seba się udał to mi się podoba ale reszta już nie- pozdrawiam świątecznie

Misha
Misha
4 lat temu

Sprawa obecności piekarskiej władzy (na każdym szczeblu) w Radiu Piekary jest prosta. Im więsze ambicje aby Radio Piekary zwiększało zasięg i było medium słuchanym w innych miastach i powiatach, tym mniejszy powinien być udział spraw dotyczących jedynie Piekar. I tyle. Albo mamy radio miejskie i otwieramy antenę dla takich egzotycznych intelektualistów jak Papaja, albo zajmujemy się po równo sprawami Piekarskimi i sprawami innych gmin, na terenie których chcemy być odbierani. W tym drugim przypadku dla Radnych z Piekar nie będzie zbyt wiele czasu. Muszą się postarać i zrobić coś naprawdę godnego przedstawienia.

john x
john x
3 lat temu

Rozumiem że tekst “Kiedy na sesji Rady Miasta prezydent Sława Umińska-Duraj stwierdziła, że poziom wiedzy i ignorancji niektórych radnych ją poraża ” dotyczy się również radnych z Państwa ugrupowania.I nie jestem pisiorem,za to znam w większości piekarskich radnych.