KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2019-06-18

Pierwsza w kraju dogoterapia w szpitalu

Piekary Śląskie mają najnowocześniejszy i najbardziej innowacyjny szpital miejski w kraju. Po zdalnym monitoringu serca, teraz jako jedyny w kraju prowadzi dogoterapię dla dzieci. W placówce brakuje tylko jednego… pieniędzy. W tym rankingu także wygrywają Piekary – to najsłabiej finansowana przez NFZ placówka w kraju. 

Miasto wybudowało nowy budynek, wyposażyło szpital w najnowocześniejszy na rynku sprzęt i… wszystko to z własnych środków. Miasto też utrzymuje działalność szpitala. Z kosztów wynoszących niemal 42 miliony złotych rocznie, z NFZ dostajemy zaledwie 26 milionów. Brakujące 16 milionów to problem szpitala i miasta. 

Tyle o problemach, a wracając do innowacji… Lekarzom i fizjoterapeutom w pracy w Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich pomagają od niedawna trzy psy. Lilo to pudel królewski, Gladys – border collie, a Uno – chart angielski. W terapii pomóc może każdy pies. Rasa i rodowód nie ma tu znaczenia. Najważniejsze są predyspozycje czworonoga. 

Psy zostały odpowiednio wyszkolone i przeszły rygorystyczne testy. Zdały specjalistyczny egzamin i otrzymały certyfikat nadany przez Polski Instytut Dogoterapii. Szpital, jako placówka medyczna również musiał spełnić rygorystyczne procedury m.in. by pies mógł wejść na teren szpitala, no i uczestniczyć w rehabilitacji – mówi Anna Mikołajczyk, dogoterapeuta, mgr fizjoterapii, terapeuta integracji sensomotorycznej, która prowadzi zajęcia z dogoterapii w Dziennym Ośrodku Rehabilitacji Leczniczej działającym w Piekarskim Centrum Medycznym.

Terapia z udziałem psa to metoda wspomagająca, która wzmacnia efekty prowadzonej rehabilitacji. Do działań motywuje i mobilizuje odpowiednio dobrany i wyszkolony pies wraz ze swoim opiekunem – wykwalifikowanym terapeutą. Takie zajęcia wspomagają też proces rehabilitacji. Wiele ćwiczeń dziecko wykonuje w formie zabawy ruchowej z psem. Zwierzę przełamuje bariery, a zajęcia są bardziej atrakcyjne. 

-Psa dobieramy do wieku dziecka i dysfunkcji ruchowej . I tak na przykład chart Uno idealnie sprawdza się w rehabilitacji maluszków, a do dzieci w wieku przedszkolnym kierujemy pudla Lilo. Nie ma jednak reguły. Dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualną terapię i dobieramy psiaka  – dodaje rehabilitantka. 

Psy są bardzo pogodne, co również pozytywnie wpływa na samopoczucie dzieci i zachęca je do większej aktywności. Ćwiczenia takie to także edukacja. Dzieci uczą się pozytywnego zachowania w stosunku do zwierząt.

Mimo, iż zajęcia nie są refundowane przez NFZ cieszą się co raz większym zainteresowaniem.

← Powrót

Proponowane posty

19-11-2018

Minister pod wrażeniem piekarskiego szpi...

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski wraz z dyrektorem ślą...

Czytaj więcej

10-08-2017

Serce pod całodobową ochroną w piekarski...

W ciągu miesiąca pierwszych 50. mieszkańców Piekar Śląskich ...

Czytaj więcej

13-08-2017

Serca pod ochroną - Fakty TVN i nie tylk...

Fakty TVN o 19.00 to świetna promocja miasta, szpitala i zda...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Uwielbiam psy, zarówno re duże jak i małe. Gratuluję projetu dogoterapii w naszym Miejskim szpitalu. Jeśli to nie zbieżność nazwisk “Mikołajczyk” to tym bardziej się cieszę, Krzysztof Mikołajczyk prowadzi “Psi Kurs” człowiek który w dosłownym słowa tego znaczeniu ma powołanie jeśli chodzi o każdą fazę szkolenia psów. Nie zdziwiłbym się gdyby Anna była kimś z rodziny.
A teraz kryptoreklama :p
Jeśli jeśli ktoś planuje mieć psa niech zainwestuje w “Psim kursie” w psie przedszkole. Szkolenie metodą pozytywną. Siad, leżeć, nie rusz, zostań, do mnie, chodzenie na luźnej smyczy i resocjalizacja z innymi psami i bodźcami.

Adam
Adam
4 lat temu