KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-02-22

Minister Wójcik jak Schwarzennegger: taki nóż, to nie nóż

Cała Polska żyje atakiem na sędziego. Minister sprawiedliwości Michał Wójcik się tym nie emocjonuje, a powinien. I na początek nie chodzi o atak na sędziego, ale przede wszystkim o podniesienie ręki na kobietę. Nie można bagatelizować sytuacji, kiedy mężczyzna uderza pięścią i kopie kobietę. To nie po chrześcijańsku. W duchu wartości, w których mnie wychowano jest to zachowanie niewybaczalne, bez względu na okoliczności. 

Okoliczności zresztą są dodatkowo niepokojące i to już nie tylko zdziczenie obyczajów. Mężczyźnie nie spodobała się decyzja sądu, więc postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość… na początek sędziemu. Przeskoczył stół i przeszedł do rękoczynów. Uderzył, kopnął, poszarpał… Dobrze, że nóż odebrała mu ochrona przed wejściem na salę, a alarm zwrócił uwagę ochrony i przebywających w sądzie policjantów.

Minister Wójcik chyba jednak za sędziami nie przepada, bo komentując sytuację parafrazuje ks. Tischnera, który stwierdził (całkiem celnie zresztą), że są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda. Zdaniem ministra Wójcika historia z rybnickiego sądu bliższa jest tej trzeciej.

Dlaczego? Powody jak najbardziej racjonalne. Przed wszystkim wiadomość podało stowarzyszenie sędziów „Iustitia”, a z tym rządowi nie po drodze. Po drugie sędzia nie potrzebowała pomocy medycznej, więc co to za pobicie. I wreszcie nóż, który zabrano sprawcy był niewielki i nadawał się (zdaniem ministra oczywiście) najwyżej do obierania ziemniaków.

Michał Wójcik jak Arnold Schwarzenegger kpi z nożyków dla małych chłopców. Prawdziwe ostrze powinno robić wrażenie, nie to co nóż jakiegoś Rambo, czy maleńkie ostrze z rybnickiego sądu.

Zdaniem ministra Wójcika trzynastocentymetrowe ostrze to nie nóż. To nic, że głownia repliki bojowego noża armii USA, której użył zabójca prezydenta Piotra Adamowicza miała zaledwie… 15 centymetrów. I podobieństw osobiście dopatruję się więcej. Fala ostrych materiałów TVP i wylewający się hejt doprowadziły (przynajmniej pośrednio) do tragedii w Gdańsku. Teraz nagonka TVP na sędziów wraz z polityczną burdą i hejtem prowadzą do takich sytuacji jak ta w Rybniku. Obym się mylił, bo inaczej będzie gorzej. 

Szanowny Panie Ministrze, najwyższy czas wyhamować, zanim ktoś dojdzie do wniosku, że samosąd to dobre i akceptowane społecznie rozwiązanie, a rękoczyny stanowią element zwyklej publicznej dyskusji. Możemy później nad tym nie zapanować. Ministrowi Sprawiedliwości bagatelizować takich wydarzeń nie wypada…

Chyba, że faktycznie idziemy w tym kierunku i teraz liczy się prawo silniejszego, to proszę dać znać.  Jak za starych, dobrych czasów, sam chętnie kilku osobom rzucę w twarz rękawicę i rozstrzygniemy nasze spory jak prawdziwi mężczyźni, na ubitej ziemi. Nawet pozwolę im wybrać rodzaj broni…

 

PS. Szanowny Panie Ministrze, jak jesteśmy przy cytatach z ks. Tischnera to pozwolę sobie polecić nieco inny. Mniej znany, mniej zabawny, ale może warty przemyślenia:

“Wiele w życiu musimy. Ale nie musimy czynić zła. A jeśli jakaś siła, jakiś strach, zmusza nas do czynienia zła, to nie zmusi nas do tego, byśmy tego zła chcieli. Tym bardziej nie zmusi nas do tego, abyśmy trwali w tym chceniu. W każdej chwili możemy wznieść się ponad siebie i zacząć wszystko od nowa”

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał Brzeziński
Rafał Brzeziński
2 lat temu

Wojna PiS z sędziami nabrała teraz takiego rozpędu z uwagi na zbliżające się wybory prezydenckie i w niej wydaje się, że wszystkie chwyty są dozwolone. Szkoda tylko że doszło do tego że ataki fizyczne nie są potępiane a wręcz pochwalane i to ze strony urzędnika państwowego!!! Nie wiem dokąd nas to prowadzi, bo o ile myślę że każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z wymiarem sprawiedliwości zgadza się że wymaga on reformy, o tyle sposób w jaki chce to przeprowadzić PiS jest dla mnie niezrozumiały i dziwny, ponieważ robi się nagonkę na sędziów i potem są takie efekty.

@ Michał
@ Michał
2 lat temu

PISowcy wierzą że będą wiecznie rządzić.
Wszystkie takie wypowiedzi będą przypomniane jak stracą władzę.

Mieszkaniec Brzezin
Mieszkaniec Brzezin
2 lat temu

Nadzwyczajna kasta, może się w końcu nauczą że po drugiej stronie jest człowiek a nie bydło a jak nie to zawsze muszą wiedzieć że sprawiedliwość może ją szybko dopaść

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

PIS walczy z sądami, ale opozycja walczy po chamsku za granicą w Brukseli chcąc wyrzucić Polskę z Unii Europejskiej i pozbawić Polski środków pieniężnych i domagając się kar finansowych dla Polski. Ja rozumiem walkę po między ugrupowaniami politycznymi bo walka toczy się o koryto i władzę i o grubą kasę i posady jednak nie rozumiem jak można wykorzystywać do tego celu społeczeństwo ludzi mieszkających w Polsce, którzy nie mają nic z tym wspólnego a są manipulowani przez media i polityków. Społeczeństwo jest naiwne i niczego nie rozumie, dlatego np.; opozycja wykorzystywała społeczeństwo podczas poprzednich rządów do tego stopnia, że to się w głowie po prostu nie mieści. Np.; opozycja wzięła sobie pieniądze emerytów i operowała setkami miliardów złotych społeczeństwa lokując je na giełdzie i w innych sektorach zapełniając prywatne konta a później niby te wypracowane, które pozostały w OFE zabrano emerytom ich pieniądze, które miały być wypracowane dla nich na starość. Czyli nawet kręcono sobie biznes na pieniądzach emerytów całego społeczeństwa i oni są zadowoleni teraz jak np.; Kaczyński wypłaci im trzynastki się cieszą z tego a przecież powinni mieć na kontach teraz pokaźne sumy o wiele większe, które im się należą a im zabrano. Podałem jeden tylko przykład nie będę pisać innych bo komuś by się mogły włosy na głowie najeżyć jacy Polacy są naiwni chociażby, gdy wierzyli w to, że muszą pracować do 72 lat jak chciano przedłużyć wiek emerytalny i wtedy jeszcze pracowano za ponad tysiąc złotych. Jeżeli ktoś chce rządzić krajem to powinien być uczciwym wobec społeczeństwa a nie, aby wykorzystywać go do celów zarobkowych i innych korzyści finansowych. A pan Turzanski pisze, że coś tam nie wypada po chrześcijańsku to niech głosuje na pana Roberta Biedronia, który promuje ateizm i chce zalegalizować w Polsce narkotyki, prostytucje i homoseksualizm zobaczymy wtedy jak będziemy pisać jak zapalimy sobie trawkę i naćpiemy już legalnie jak będziemy postępować już na pewno nie po chrześcijańsku, ale podobno po narkotykach ludzie widzą i robią różne rzeczy mam nadzieję, ze po dragach sędziowie nie zamienią się dla kogoś w upiorów, albo wampirów i ktoś naćpany nie rzuci się na nich z kołkami. Demoralizuje się i ogłupia Polski kraj i wmawia ludziom różne rzeczy niby chcąc dać im wolność i swobody i inne rzeczy a tak naprawdę ludzie naiwni wierzą w byle jakie pierdoły i dają sobą manipulować i dają się wykorzystywać od pokoleń. Ja tam nikogo nie popieram, ale nie jestem naiwny i po środku oglądam tę całą wojenkę i to jak jedna i druga strona próbuje manipulować społeczeństwem i przechylić szale na swoją korzyść zobaczymy jak daleko się posuną i co z tego wszystkiego wyniknie.

Gość 1
Gość 1
2 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Zapomniałeś chyba jak szydło usuwała unijne flagi i co mówiła Pawłowicz o Unii. Pewnie też zapomniałeś Jak Ziobro, Legutko, Czarnecki donosili w PE na Polskę.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Gość 1

Jak ktoś w Brukseli nakłania, aby wyrzucić Polskę z Unii Europejskiej i aby zabrać jej fundusze i obciążyć karami to nie robi tego nazłość Pis-owi tylko szkodzi całemu społeczeństwu. Tak samo są ludzie w Polsce, którzy nie lubią telewizji TVP ale są i tacy, którzy nie cierpią np; telewizji TVN jedna nadaje na jednych a druga nadaje na innych i pisanie o tym, że ktoś którejś nie lubi prowadzi do podziałów i niepotrzebnych konfliktów. Pan Turzański ma swoje zdanie i akurat nie lubi telewizji TVP i Pis-u, ale pisząc o tym publicznie będzie prowadził do podziałów a także do zniechęcenia ze strony tych, którzy akurat popierają PIS. Dlatego pan Turzański musi liczyć się z tym, że krytykując jedną stronę narazi się tym, którzy ją popierają. Ja bym mógł nie popierać PIS jednak opozycja razem z Biedroniem stanowi ogromne zagrożenie dla Polski nie dlatego, że podobne im ugrupowania za granicą robią z kościołów dyskoteki np; w Skandynawii i przechodzą na ateizm, ale z powodu tego, ze demoralizują swoje społeczeństwa legalizując w swoich krajach np; prostytucję, homoseksualizm i narkotyki. Gdyby pan Turzański był mądry to by się nie wtrącał w konflikty i nie popierał by publicznie żadnej ze stron bo to prowadzi do podziałów bo może mieć swoje zdanie i popierać kogo chce, ale w momencie, gdy trwa w kraju wojenka miedzy politykami i mediami powinno stać z boku konfliktu wtedy jest korzystniej dla każdego i dla miasta mieszkańców i każdej ze stron po co wchodzić do środka jak to mówią kupy i się ładować w to cale szambo, które już tyle nienawiści i podziałów przyniosło wszystkim w kraju.

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

Ja mówiłem tym kretynom z Po i poprzednich rządów, że Polska ma największe przedsiębiorstwa w Europie i zasoby zdolne zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne na 300 lat. Mówiłem, że mamy wystarczające zasoby wody i nie mamy przeludnienia w kraju więc możemy się rozwijać bezproblemowo. Jednak te kreatyny zdecydowały, aby prywatyzować wszystko w kraju przedsiębiorstwa, sektor finansowy i wszystko pozostałe uzależniając się od rynku światowego. I teraz wystarczy mały kryzys w USA, albo Chinach lub innym kraju i wszystko leci na łeb. Wystarczy, że jakiś bankier w USA puści bąka i się pierdnie i już musimy zaciskać pasa bo jesteśmy uzależnieni od prywatnego sektora i jest kryzys. Pojawia się problem z przeludnieniem więc zmusza się nas do przyjmowania emigrantów chociaż my żadnych problemów z przeludnieniem nie mamy. Mówiłem tym kretynom, że jak Polska ma na 300 lat zasobów i jest samo wystarczalna to po co prywatyzować i przekazywać wszystko w obce ręce uzależniając się od rynku światowego. Okazuje się, ze tylko dlatego bo na tym można zarobić na mieszkaniach, na przedsiębiorstwach na gruntach wysprzedając je tak grabiono Polskę również podczas zaborów i od pokoleń współpracując z lichwiarzami z zewnątrz, którzy zbijali fortuny i powiększali swój kapitał grabiąc naród Polski.