KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-04-24

Nietypowe zakończenie roku szkolnego!

Koronawirus sparaliżował szkoły. Najtrudniejszą sytuację mają maturzyści i ośmioklasiści, którzy wciąż nie wiedzą, kiedy będą zdawali egzaminy. Rząd zapowiada, że termin poda dzisiaj. Akurat w dniu, kiedy maturzyści świętować powinni zakończenie roku szkolnego. Smutne, bo bez uroczystości. Za to o 12.00 prezydent Sława Umińska-Duraj zaprasza wszystkich absolwentów szkół średnich na transmisję live i spotkanie na facebookowym profilu miasta. 

Tylko w tej formie możemy świętować ten ważny dla Was dzień. Byliśmy z Wami podczas studniówek, będziemy z Wami także dziś… w formie jaka jest możliwa.

Świadectwa zostaną przekazane uczniom w formie elektronicznej, bo nie ma innej możliwości. Zeskanowane dokumenty przesłane zostaną Librusem. Tak dziwnego zakończenia roku jeszcze nie mieliśmy.

Z ciekawostek: po raz pierwszy od lat (od likwidacji Zespołu Szkół nr 2) maturę w naszym mieście zdawać będą uczniowie trzech szkół. To oczywiście maturzyści z Akademickiego Zespołu Szkół i znajdującego się w nim Liceum im. Jana III Sobieskiego, uczniowie Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych.

Zakończenie roku to tylko “formalne” zakończenie nauki. Wciąż trzeba się przygotować do egzaminów maturalnych, które jednak nie wiadomo kiedy się odbędą. Rząd zapowiada, że dziś przekaże tą informację, więc najwcześniej matury mogą się odbyć pod koniec maja. Osobiście uważam, że powinien zostać wyznaczony termin znacznie późniejszy. Jakie zapadną decyzję wkrótce się przekonamy.

– Podane zostaną konkretne terminy egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów, tak, aby każdy z uczniów mógł się przygotować – powiedział w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller. Prawdopodobnie dowiemy się też, kiedy szkoły wznowią działalność.

AKTUALIZACJA: egzaminy maturalne odbędą się o ile warunki na to pozwolą – rozpoczną się 8 czerwca i będą to tylko matury pisemne. Nie będzie matur ustnych. Jeśli chodzi o uczniów szkół podstawowych: 16-18 czerwca odbędą się egzaminy ósmoklasistów. 

Oczywiście zostaną zachowane rygory bezpieczeństwa. Szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte do 24 maja.

Tak nietypowej sytuacji jeszcze w kraju nie mieliśmy. Na pewno to wszystko zwiększa stres i utrudnia przygotowanie się do egzaminów. Mimo wszystko wierzę, że jesteście na to gotowi. Macie świetnych nauczycieli i po prostu… dacie radę. To tylko drobna przeszkoda, jakich wiele napotkacie w dorosłym życiu.

Z okazji zakończenia roku szkolnego składam Wam serdeczne gratulacje osiągniętych wyników, życzę połamania piór na egzaminie, powodzenia w dalszej nauce i dorosłym życiu. Wszystkiego co najlepsze!

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 lat temu

Brawa dla działu IT, za ustawienie kamerki. Macie takie dział w ogóle? Jak nie to polecam swe usługi.