KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-07-30

Kryptonim Trzmielina…

Nieustającym problemem są pasy zieleni w pasie drogowym, między chodnikiem i drogą itp. Zarastają, nad trawą dominują chwasty, a ZGK nie nadąża z koszeniem. Nic dziwnego skoro trawę na przydomowych trawnikach kosić trzeba raz w tygodniu.

Miasta szukają różnych rozwiązań. Zakładają łąki polne – my również wytypowaliśmy pierwsze miejsca, w których powstaną. Wszystko po to, żeby poprawić estetykę, a także ograniczyć koszty.

W formie testu pierwsze łąki polne powstaną przy ul. Partyzantów na niezbyt estetycznych skarpach.

Testujemy także inne rozwiązanie: trzmielinę, która jest niskopienna, zielona przez cały rok, a jednocześnie powstrzymuje rozwój chwastów.

Testy trwają na parkingu Urzędu Miasta – gdzie zasadziliśmy pierwsze sadzonki i będziemy obserwować jak szybko się rozrastają oraz jak poradzą sobie z trawą i chwastami.

ZGK posadziło trzmielinę w pasie drogowym przy ul. Roździeńskiego (od ul. Kotuchy do EkoParku). Za kilka miesięcy będzie można ocenić efekty.

Jeśli pomysł się sprawdzi, będziemy w całym mieście realizować łąki polne oraz nasadzenia trzmieliny.

Jeśli chodzi o zieleń mamy także pomysł na nowe zieleńce z nieco bardziej atrakcyjnymi drzewami i krzewami oraz (jestem ogromnym zwolennikiem) na przyblokowe ogrody.

Temat niby drugorzędny, ale nic tak nie cieszy jak piękna zieleń. Prezydent Slawa Umińska-Duraj podpatrzyła także kilka ciekawych kompozycji kwiatowych, które w przyszłym roku pojawią się w naszym mieście.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Trzmiel
Trzmiel
2 lat temu

ciekawe kiedy zaczniecie narzekać że jest wilgoć…że jest masa ślimaków i insektów które będą siać postrach mieszkańców 😀

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Dzień dobry,
W Naszym mieście mocno zadomowiła się zieleń na chodnikach i przy krawężnikach wzdłuż ulic. Ona jednak nie poprawia estetyki.

Mieszkaniec Brzozowic
Mieszkaniec Brzozowic
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Jak się ogranicza na to wydatki to tak jest !

Sirk
Sirk
2 lat temu

Zapraszamy na pobocze ul. Podgórnej – trawa po pachy zarosła nawet kratkę odpływową deszczówki przy drodze i woda płynie na Inwalidów i powstają wielkie niebezpieczne kałuże.

marcin
marcin
2 lat temu
Reply to  Sirk

MPWiK ma już sygnał, sprawdzą temat.

Dudik
Dudik
2 lat temu

Szanowny Panie Vice, czy miasto Piekary posiada informacje ile studzienek odprowadzających deszczówkę jest zamulonych??? Czy w Piekarach wykonuje się roczne przeglądy tych instalacji i ewentualne czyszczenia ??? Widzi Pan ile jest ważnych spraw którymi nikt się nie zajmuje a cierpią tylko mieszkańcy oraz i tak już zniszczona infrastruktura

Damian Harazim
Damian Harazim
2 lat temu
Reply to  Dudik

Ja, jak widzę takie studzienki, to zgłaszam je na sos@piekary.pl.
Nie kosztuje mnie to wiele, a widzę później, że przynosi to efekt.
Myślę że lepszy nawet, niż pytanie czy robi się przeglądy 😉
Pozdrawiam

marcin
marcin
2 lat temu
Reply to  Dudik

Wpusty uliczne są corocznie czyszczone w miarę posiadanych na ten cel środków finansowych, jak jakiś jest zatkany a umknie służbą to należy to zgłaszać na SOS albo do Referatu Dróg Publicznych bądź MPWiK. Nie tu jest problem z zalewaniem dróg, aczkolwiek od drożności wpustów zaczynamy i tu pełna zgoda. Pisanie że nie są czyszczone jest mijaniem się z prawdą.

Harry
Harry
2 lat temu

Ogródki przy blokach są częściowo po to, żeby ładnie wyglądały, ale większość ludzi, którzy o nie wnioskują robią to raczej po to żeby im leniwce pod oknami nie parkowali.