KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-10-25

Progresja: zaczęła się metamorfoza starej hali

Zapowiadałem, że stara hala Zametu przyjdzie gruntowny remont. Długo nie trzeba było czekać. Spółka Progresja jak tylko została nowym właścicielem obiektu rozpoczęła prace remontowe. Jak widać na zdjęciach – będzie to całkowicie nowy obiekt.

Piekarska firma Progresja S.A. współpracująca z Polską Agencją Kosmiczną podpisała dwuletni kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu badawczego. Chodzi o wydruk 3d w metalu w warunkach kosmicznych. Na początek w warunkach symulowanych, a jeśli projekt się powiedzie… może zostać kontynuowany w stacji kosmicznej. Zwyciężyła także w Start-up Challenge 2020, którego finał odbył się podczas European Tech and Start-up Days, a do którego zgłosiło się aż… 250 start-upów z całej Polski, a także z Czech, Estonii, Francji, Islandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz USA.

Progresja Space firmy z Piekar Śląskich to start-up działający w sektorze kosmicznym. Zespół rozwija własne produkty na rynku małych satelitów tzw. smallsatów. Zastosowanie napędów do małych satelitów umożliwi funkcjonowanie konstelacji małych satelitów, które będą dostarczać takie usługi jak 5G, internet satelitarny czy obserwacja Ziemi. Jednocześnie napędy zadbają o usuwanie śmieci kosmicznych. W związku z dynamicznym rozwojem (miniaturyzacją, komercjalizacją) małych satelitów nie wszystkie moduły nadążyły za ich rozwojem. Rynek małych satelitów jest rynkiem bardzo młodym. Innowacją start-upu są dedykowane, kompletne systemy napędowe, zamknięte w jednym module, które przyłączane są do szyny satelity CubeSat.

Wracając do nowej hali – zmieni się całkowicie wygląd niszczejącego obiektu –  zniknie także charakterystyczny betonowy mur z graffiti. Wizualizacje udostępnione przez spółkę robią wrażenie. Remont ma być zakończony do maja przyszłego roku.

← Powrót

Proponowane posty

17-09-2020

Stara hala będzie wizytówką miasta?

Progresja kupiła kolejną halę w naszym mieście – na terenie dawnego Zamet...

Czytaj więcej

13-10-2020

Tak będzie wyglądać nowa hala Progresji...

Dostałem wizualizację jak będzie wyglądała po remoncie nowa hala progresji. Czy...

Czytaj więcej

07-06-2019

Piekary wchodzą w technologie kosmiczne

Piekarska firma Progresja S.A. współpracująca z Polską Agenc...

Czytaj więcej

24-01-2017

Progresja i... Polska Agencja Kosmiczna

Spółka Progresja przenosi swoją siedzibę i produkcję z Katowic oraz laboratorium badawc...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leon z Piekor
Leon z Piekor
2 lat temu

Super ! Pięknie będą wyglądać Piekary od samego wjazdu od strony Bytomia i A1. Szkoda, że miasto nie mogło zachować obiektu dla siebie, zrobić remont i z dzierżawy i wynajmu mieć zysk. Ciekaw jestem ,jak będzie wyglądała nowa ulica Bytomska w tym rejonie. bo patrząc dzisiaj na stan ulicy i na te wysepki plus może dojdą nowe to będzie tam galimatias.
Mam nadzieję ,Panie Prezydencie ,że mamy już jakiś plan na generalny remont głównej ulicy w mieście.
Z jednej strony pytam, z drugiej to tylko sugestia i pomysł.

Leon z Piekor
Leon z Piekor
2 lat temu

Ok. Dzięki.