KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-10-26

Strajk kobiet także w naszym mieście

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem gwałtownych protestów wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjny zapis o możliwości aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. W praktyce oznacza to zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce. Protesty odbywały się m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Opolu, Łodzi i Katowicach, ale panie w Piekarach Śląskich także zamanifestowały swoje zdanie.

W naszym mieście wieczorny “spacer” przebiegł spokojnie i nie było żadnych incydentów jakie znamy z wiadomości ogólnokrajowych. Przejeżdżający kierowcy klaksonami wyrażali swoje poparcie dla akcji. Kobiety przeszły spod Urzędu Miasta pod biuro poselskie. Temat wzbudza jednak ogromne emocje i dyskusje, które można śledzić także na profilach poświęconych naszemu miastu.

Tzw. “kompromis aborcyjny” zawarty został 27 lat  temu. Uchwalona w styczniu 1993 roku ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, dopuszczająca możliwość przerywania ciąży w trzech przypadkach, była wynikiem zawartego porozumienia między ugrupowaniami prawicowymi i lewicą.

Kilkakrotnie podejmowane były próby zaostrzania lub liberalizacji przepisów, ale ustawa wciąż pozostaje w tym samym kształcie. W toku dyskusji na temat prawa przypominane są dzisiaj słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2007 roku.

– Wysoko sobie cenię koalicję, która jest w stanie zmieniać Polskę, natomiast jeżeli chodzi o sprawy związane z aborcją, to uważam, że osiągnięty 15 czy 14 lat temu kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam – nie wolno naruszać – stwierdził Lech Kaczyński.

Jak do tej pory ustawa nie została zmieniona, jednak posłowie PiS złożyli wniosek o rozstrzygnięcie do Trybunału Konstytucyjnego, którego rozstrzygnięcie spowodowało gwałtowną reakcję społeczną. Wyrok ten lokuje Polskę w gronie trzech krajów europejskich z najbardziej restrykcyjnym prawem aborcyjnym – w tej samej grupie są także Malta i Irlandia. Na świecie z kolei tak restrykcyjne przepisy obowiązują w części państw afrykańskich, południowoamerykańskich i na terenie południowej Azji.

źródło: Gazeta Wyborcza

W Katowicach kilka tysięcy osób zgromadziło się przed Archikatedrą Chrystusa Króla, wśród nich byli także piekarzanie (relacje można znaleźć na facebooku).

Na schodach świątyni bannery antyaborcyjne rozwinęła kilkudziesięcioosobowa grupa osób ze środowisk prawicowych w tym Młodzieży Wszechpolskiej. Odgradzał ich szpaler policjantów. Służby porządkowe, przez megafon przypominały o obostrzeniach sanitarnych w czerwonej strefie, które obejmują również zakaz gromadzenia się w licznych grupach.

Tłum skandował hasła, również wulgarne, nad głowami zebranych pojawiły się setki transparentów. Doszło do policyjnych interwencji, użycia gazu i pałek. Spisano wiele osób. Po manifestacji przed katedrą, setki osób przeszły ulicami Katowic, a pojawiły się m.in. przed biurami parlamentarzystów PiS. Podobne, tłumne wystąpienia odbywały się w innych miastach regionu i kraju.

Na tym nie koniec protestów – zapowiadane są kolejne.

Zdjęcia i filmy: facebook
Źródło materiału – Radio Piekary

 

Dostałem kilka zapytań dotyczących mojego poglądu na temat prawa aborcyjnego. Pozwólcie Państwo, że odpowiem cytatem, pod którym podpisuję się obiema rękami:

“Jestem przeciwna zabijaniu dzieci nienarodzonych,
w tym niepełnosprawnych.
Jednak są sytuacje, w których trzeba
zostawić sumieniu kobiety-rodziców wybór.
Do heroizmu nie można zmuszać”

Siostra Małgorzata Chmielewska

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Oaza
Oaza
2 lat temu

Jak dobrze, że zamieścił Pan taki tekst, który jak w soczewce pokazuje cała Pańską perfidię charakteru i umieszczone miedzy wierszami przyzwolenie. Pana Poglądy nie mogą być tak wprost wyrażane bo pełni Pan funkcje publiczną i nie może Pan bezpośrednio pochwalać tego haniebnego postępowania. Dlatego wybiórcze teksty to Pan domena i esencja gebelsowskiego dziennikarstwa. Coś Pan kiedyś o tym pisał a sam Pan szambiarkie dziennikarstwo uprawia. Choć skłaniam się ku tezie, że to wręcz w pełni świadoma przemyślana aranżacja i sterownie podświadomości ludzi. Jakie poglądy Pan reprezentuje wiadomo od dawna. Choć wmawiał i wprowadzał ludzi w błąd.
W tekście nie ma ani jednego słowa oburzenia na bandyckie wyczyny ukształtowanych w ideologii post-bolszewickiej liberalno-lewicowych neofitów. Nie potępia Pan agresji słownej, dewastacji świątyń i pomników, rynsztokowego wulgarnego języka tych „oświeconych” prymitywów w większości młodych wychowanych na smartfonkach i nie mających o życiu jeszcze za wielkiego pojęcia. Obraz największego zdziczenia Panu nie przeszkadza? Tekst cynicznie poparty wybiórczo cytatami oczywiście Lecha Kaczyńskiego i siostry Małgorzaty Chmielewskiej. Trzeba było jeszcze zacytować wybiórczo Papieża Jana Pawła II na wzór osób z FB, które bezmyślnie wklejają obrazki z cytatami JPII, zupełnie pomijając okoliczności w jakim tekst był pisany oraz nie znając kontekstu całej wypowiedzi.
Dlaczego nie zacytował Pan tak uwielbianego przez lewą stronę prof. Zolla który mówił :

„W tej całej dyskusji pomija się zupełnie PRAWO DZIECKA To słowo używam zupełnie świadomie. Jeżeli się spojrzy na ustawę z 6 stycznia z 2000 roku o Rzeczniku Praw Dziecka, to art 2. ust. 1 tej ustawy mówi, że dzieckiem jest człowiek od poczęcia do pełnoletność”

lub może waszego sędzię Rzeplińskiego, który tak się wypowiadał:
„Są pewne kamienie milowe czy też punkty graniczne, których nigdy bym nie przekroczył. Na przykład nigdy bym nie zagłosował za w pełni liberalną aborcją. Bo nieważne, jak byśmy próbowali to elegancko nazwać, ABORCJA JEST ZABÓJSTWEM.”
Dosyć tego postępowania i wybiórczości. To co się dziej od czwartku, jest niedopuszczalne. To obraz największego zbydlęcenia i odczłowieczania ludzi, na równym poziomie wydarzeń z Nocy Kryształową tak się zaczynało!!! Naruszono powagę miejsc świętych obrażono katolików i większość Polaków. Dzisiaj z plakatami jutro z pochodniami Panie TURAŃSKI. Tak to nie pomyłka, taka mała cecha i postępowanie jak w cywilizacji turańskiej, która do Pana pasuje jak ulał i nie mam na myśli tylko podobieństwa do nazwiska. Wystarczy spojrzeć również na zamieszczane w Internecie komentarze brata, nieprawdopodobnego chama internetowego, wulgarnego hejtera to ten sam typ światopoglądowy. Widać w końcu tak Was wychowali.
Pana milczenie i brak potępienia to ciche przyzwolenie! Takiej właśnie knajackie podstępne postawy budzą odrazę. Jest to jedna z najgorszych cech charakteru i może jeszcze Panu o tym nikt nie powiedział ale Pan ją posiada.

Wielka szkoda poświecenia i istnień ludzkich – proszę odwiedzić Lwów, popatrzeć, przeczytać, zrozumieć i zastanowić się nad sentencją – MORTUI SUNT, UT LIBERI VIVAMUS” – umarli, byśmy mogli żyć wolni! Właśnie min. żeby Pan mógł być wolny. Pan wolność bardzo źle rozumie i wykorzystuje dla swojego poklasku i władzy tak jak Ci młodzi zmanipulowani ludzie. Pan wolał wybrać patrona i sponsora profanacji. JEDNAK TRZASKOWSKI z całym tym lewym światopoglądem.
Sowiecka ideologia, też niszczyła i profanowała miejsca święte dla ludzi min. we Lwowie na cmentarzu Orląt Lwowskich niszczyli pomniki, profanowali groby i kaplice. Lewicowcy profanują świątynie lżą katolików, wyzywają każdego kto ma konserwatywne poglądy a Pan wymownie milczy i nie odcina się od obscenicznego zachowania!!!!! A wszystko dla władzy, zniechęcenia do aktualnego rządu i w konsekwencji pozyskania jeszcze większych wpływów bo to się Panu marzy. Kościół zaatakowano w istocie za głoszenie Ewangelii, nakazującej ochronę życia. Zaatakowano, bo samo istnienie Kościoła jest dla wielu przedstawicieli tych środowisk sprawą nie do zniesienia. I także przeszkodą. Chcą one przecież rządu dusz, chcą władzy. Jak pokazuje przykład Zachodu – pełni władzy. Władzy w istocie totalitarnej.
Pan właśnie przez takie przemilczanie faktów w tekścikach zdobywa umysły niczym nie świadomych Piekarzan.
Pan się bardzo zapomina, Pan pogardza pracodawcą którym jest Rząd RP, wybrany w wyborach powszechnych przez Polaków mających swoja wiarę, historię i tożsamością – Polską tożsamością nie zagraniczną, bardzo wstydliwą zwłaszcza w stosunku do Polaków. A to już postępowanie karkołomne i nie wpisujące się w kodeks etyki urzędnika Państwowego. Cóż, prymitywna kultura organizacyjna władz piekarskich bije na każdym kroku od zwolnień do pomiatania pracownikami (w UM nie pracują tylko Pana zwolennicy). W innym zakładzie wyleciał by Pan na zbity pysk, za krytykowanie pracodawcy. Ale na szczęści ma Pan wolność z której niewielu potrafi korzystać i Pan z pewnością do tej grupy nie należy. Wolność zdobytą poświeceniem, krwią przodków i ogromną miłością do ojczyzny. „Komuś” bardzo zależy by Polskę rozbić prze wywołanie konfliktu wewnętrznego a Pan stoi po stronie obcych mocodawców lub jest Pan zakładnikiem swojego nadętego ego i ogromnej pychy oraz żądzy władzy za wszelka cenę.

Przypominam Panu Art. 38 Konstytucji RP który brzmi:
Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawna ochronę życia.

Tym bardziej że nie zmieniono kompletnie NIC W PRZEPISACH.

Jak to Pana bart nawołuje w Internecie, może właśnie przyszedł ten czas aby zacząć „drzeć ryja” pod Pan domem!!!. Czas odwzajemnienia się waszą kulturą i dokładnie taka sama postawą. Jest Pan narzędziem aby rozbić wspólnotę Piekarzan, przez lewackie myślenie.
DOSYĆ MANIPULACJI I HEJTERSTWA W PIEKARACH.
STOP PRZYJEZDNYM MANIPULATOROM i HEJTEROM.
Na zakończenie hasło lewicowych bandytów, z którymi wyraźnie Pan sympatyzuje więc nie powinno oburzać. Pan lubi szambo i ten język, tylko sprytnie i podstępnie Pan to maskował.
Wiec czas najwyższy zniżyć się do Waszego poziomu wypowiedzi i zacząć grać ja wy. Innego stylu języka niestety nie zrozumiecie.
WYP……!!!!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Oaza

Wez sie spakuj i wypad. Zero empatii. Sam jestes hejterem. Cytat Malgorzaty Chmielewskiej jest jak najbardziej na miejscu.

papa
papa
2 lat temu
Reply to  Oaza

Było 27 lat kompromisu. Będzie Oazo twój koniec.

Hajer
Hajer
2 lat temu
Reply to  papa

papa końca to sie poszukej w galotach. By coś mądrego napisać to trzeba mieć jaja i wiedzę. NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO W PRZEPISACH ale trzeba coś wiedzieć a nie mieć łeb nabity ideologią bolszewicką. Dalej będzie kompromis tylko zostanie wzmocniona ochrona kobiet, badania prenatalne, które teraz już są dostępne w większym % niż było za PO. Tak trzeba coś dla dzieci zrobić a nie wrzucać do kosza jak śmieci. Tu chodzi tylko przejecie władzy każdy mądry to wie.

Piekarzanka
Piekarzanka
2 lat temu
Reply to  Hajer

Wzmocniona ochrona kobiet? Badania prenatalne lepiej dostępne niż za PO? Akurat dzięki funduszom Unijnym jest możliwość przeprowadzenia darmowych badań prenatalnych dla kobiet w każdym wieku. Jest tyle nowoczesnych badań, które pozwalają wykryć z 100% pewnością przeróżne aberracje chromosomowe, i ani PIS ani PO nie mieli i nie mają z ich wprowadzaniem nic wspólnego. Ale przez to co PIS teraz wyczynia wychodzi na to, że Polki nie potrzebują żadnych badań ani prenatalnych ani genetycznych bo po co robić badania wykrywające chorobę skoro bez względu na wykryte wady będzie zakaz przerwania ciąży?
Mamy teraz czekać na dalsze chore pomysły PISu mające na celu “większą ochronę kobiet”? Może zakaz antykoncepcji albo pozbawienie praw wyborczych, żeby kobiet nie wystawiać na działanie zbyt wysokiego stresu przez kontakt z polityką..

Gertruda
Gertruda
2 lat temu
Reply to  Oaza

Boli że ujawnia się pedofili w sutannach ach boli , przez tyle wieków wykorzystywali dzieci i myśleli że będzie tak zawsze ,

Adrian
Adrian
2 lat temu
Reply to  Oaza

Aleś się napocił dziadek albo moher bo z nicku trudno wywnioskować. W każdym razie czy chcecie czy nie “wasze” kościelne średniowiecze dobiega powolutku końca…. wreszcie!

Dawid
Dawid
2 lat temu
Reply to  Oaza

“Nie potępia Pan agresji słownej” […] “rynsztokowego wulgarnego języka tych „oświeconych” […] “Wiec czas najwyższy zniżyć się do Waszego poziomu wypowiedzi i zacząć grać ja wy. Innego stylu języka niestety nie zrozumiecie.
WYP……!!!!”

Zatem wulgarny język jest zły, chyba że akurat zniżamy się do naszego poziomu. Wtedy jest ok?
Proszę się nie pogrążać. Pozdrawiam cieplutko 🙂

Kukuk
Kukuk
2 lat temu

Najfajniejsza jest ta kultura i tolerancja tych protestujących

YT.
YT.
2 lat temu
Reply to  Kukuk
AB.
AB.
2 lat temu
Reply to  YT.

To radny rzucał ciu…i obrażał. Kolejny kulturalny POKOowiec

Damian
Damian
2 lat temu
Reply to  YT.

Manipulant Turzański. Słowa tego użył Czępiel i przeprosił za nie na podstawie wyroku sądowego.
Jeżeli chcecie wojny i jest na nią przyzwolenie w mieście ze strony władz, to będziecie ją mieli.

P Śl
P Śl
2 lat temu

A ja się dzisiaj wkońcu dowiedziałem z transparentów co znaczy ten skrót PiS – Przeproście i Spierdalajcie 😀

Ka@interia.pl
Ka@interia.pl
2 lat temu
Reply to  P Śl

P Śl ha ha dobre tego nie słyszałam

Obiektywny
Obiektywny
2 lat temu

Ja uwazam Panie Prezydencie jako czlowiek obiektywny że nakazujac rodzić chore dzieci bez nóg rąk oraz połowy mózgu i twierdząc, ze to plan Boży jest nadużyciem. Tylko szatan może kazać rodzić takie dzieci i skazać na wieloletnią wegetację.

Leon z Piekor
Leon z Piekor
2 lat temu

Panie Tomanek… Pani Sława miała problemy , o których odważnie się pochwaliła i może w tym miejscu nie warto jej pytać o zdanie. Bądź Pan troche gentelmenem a nie hieną.
Panie OAZA… aleś się Pan rozpisal…
Dobre…

Ja osobiście powiem, że jako chrześcijanin , ustawa nie jest po mojej myśli , i nie chciałbym być rodzicem dzieci niepełnosprawnych, jednak też niewyobrazam sobie aborcji.

Patrząc na kobiety protestujące…
To powiem tak, że pseudokibice maja więcej szacunku do Kościoła bo niebazgrolą po murach tak jak wy. Poziom protestu jest haniebny i przez to nie byłbym w stanie Was poprzeć bo zachowujecie się jak zwierzęta wypuszczone z lasu.
Dzicz i tylko dzicz.
Rozumiem zdenerwowanie kazdej branży w dobie CVirusa ale wy przedziliscie fes.

Sam nie jestem za obostrzeniami i czuje się odporny na corone ,ale szanuje inne życie i chodzę w masce by ewentuwlnie choroby nie przenieś na kogoś slabszego.

amen

Adrian
Adrian
2 lat temu
Reply to  Leon z Piekor

Leoś nie wiedziałem że zwierzęta wypuszczone z lasu zachowują się w jakikolwiek sposób źle. Także zwierzęta proszę zostawić w spokoju.

Leon z Piekor
Leon z Piekor
2 lat temu
Reply to  Adrian

Masz racje. Obraziłem zwierzęta.
Bo one ewentualnie ino zrobią kupkę i odejdą.

ewa
ewa
2 lat temu

Co to dziecko tam robi?

Pawcio
Pawcio
2 lat temu
Reply to  ewa

Wstyd używać dzieci w takich celach. JP2 opracował dużo lepszy sposób na ich wykorzystywanie i tego się powinniśmy trzymać.

Jacek
Jacek
2 lat temu
Reply to  ewa

‚Dziecko’, które jak sądzę ma Pani na myśli, ma jakieś 21 lat.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

To co robi opozycja to będą musieli po śmierci zapłacić za to straszną cenę ale oni jako zdemoralizowane gniotki i jak się zwią ateiści i tęczowe organizacje i ludzie renenesansu w Boga nie wierzą więc jak dupy im w piekle spiecze to dopiero powróci opamiętanie ale wtedy już będzie za późno . Połowa społeczeństwa kroczy niestety krętą ścieżką wpadli w sidła doczesnego świata wychowani na internecie i błędnym myśleniu za co będą musieli zapłacić ogromną cenę. Ten kto walczy z Bogiem albo wybiera drogę zła i życia w grzechu nie zostanie on ukarany przez Boga lecz przez wybór który dokonał ponieważ taka droga prowadzi do wiecznej śmierci i do wiecznego cierpienia. Ci którzy przeżyli II wojnę światową i holokaust przeżyli ziemskie cierpienie ale w porównaniu z cierpieniem w które kieruje się teraz polowa społeczeństwa to tamto jest jak sanatorium ponieważ to, które teraz czeka ludzi jest aż nie pojęte tak strasznym miejscem jest piekło czego wielu ludzi nie jest świadomych i z czego nie zdaje sobie niestety sprawy. Ja pisałem już 10 lat temu że do Polski epidemia nie dotrze i Polska zostanie uchroniona od chorób jednak połowa Polaków sprowadziła na swój kraj i na siebie nieszczęście nie tylko tu na ziemi ale i po śmierci co jest bardzo przykre i trudne do zaakceptowania, że do takiej sytuacji doszło.

Mieszkaniec II
Mieszkaniec II
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Niestety, to że wasz czas sie kończy, ludzie otwieraja oczy was boli. Trzeba straszyć ludzi, zeby sie od was nie odwracali. To świadczy tylko na wasza niekorzyść