KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-11-24

Zmarła Gabriela Kossakowska – królowa balów i najlepszy człowiek jakiego znałem

Piszę ten tekst przez łzy, bo odeszła od nas niezwykła osoba, która całe życie poświęciła innym. Nie potrafię przejść wobec tego obojętnie. Przez dwadzieścia pięć lat organizowała bale charytatywne i kolonie dla najbiedniejszych dzieciaków zabierając w ciągu ćwierć wieku ponad tysiąc z nich na niezapomniane wakacje. Zmarła w domu. Spokojnie, we śnie. Miała 75 lat.

Nie znam drugiej takie osoby. Była społeczniczką, nauczycielką, wychowawcą i wieloletnią radną. W sferze publicznej nie zawsze się zgadzaliśmy, ale wzajemny szacunek pozwalał nam dobrze współpracować.

– Wszystko można zwalczyć dobrocią, przyjaźnią i miłością – to było Jej motto życiowe.

Zaczynając nasze akcje społecznej wzorowaliśmy się na niej. Byliśmy uczestnikami Jej balów charytatywnych. Ostatnio przeglądaliśmy zdjęcia i wspominaliśmy jeden z nich. Krzyś na loterii wylosował lalkę, ale Pani Bunia błyskawicznie podmieniła mu ją na plecak. Ma go do dziś, a bal pamięta doskonale. Tak jak ciasteczka od “cioci”, która regularnie przygotowywała całe blachy na Juniora i “swojej” Maciejki, czyli młodszego Maćka.

Gabriela Kossakowska to królowa balów! Zasłużyła nie tylko na ten tytuł i koronę – śmiało moglibyśmy postawić jej pomnik. Ćwierć wieku organizowała nie tylko bale charytatywne, ale także dzięki zebranym tam środkom – kolonie dla potrzebujących dzieciaków. Dzięki niej i z nią – wakacje spędziło już ponad tysiąc dzieciaków. Ona sama ten wypoczynek organizowała i opiekowała się nimi podczas wyjazdów. Wyjątkowa kobieta.

W zeszłym roku, nie oglądając się na chorobę, z którą się zmaga –przerwała chemioterapię i poprowadziła jubileuszowy 25 Bal Charytatywny. Jej siła charakteru i konsekwencja działania była niepowtarzalna. Nawet w najtrudniejszych chwilach nie myślała o sobie, tylko o innych.

– Chciałabym, żeby ten bal był długo zapamiętany – mówiła. I będzie, bo zarówno bal, jak i jego organizatorka zapisali się w historii naszego miasta.

– Życie nas przeczołgało, nie zawsze było łatwo, ale daliśmy radę. Ja się jednak nie liczę, liczy się ta dziewczyna. Królowa jest tylko jedna! Królowa piekarskich bali – Gabriela Kossakowska – mówił w zeszłym roku na balu ks. Eugeniusz Witak, współorganizator.

“Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,
nie przez to kim jest,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
                                                         Jan Paweł II

Ćwierć wieku… Dwadzieścia pięć lat! To więcej niż całe moje dorosłe życie. Jeśli ktoś próbuje to bagatelizować, to znaczy, że nigdy w życiu niczego nie zorganizował.  Gabriela Kossakowska, dla nas Pani „Bunia”, jak mówią o niej przyjaciele – jest wzorem do naśladowania.

Nie ma takich odznaczeń czy nagród, którymi można wynagrodzić jej pracę. Gabriela Kossakowska otrzymała tytuł Zasłużony dla Miasta Piekary Śląskie, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Została Honorowym Obywatelem Piekar Śląskich. Dla niej jednak największą nagrodą są  uśmiechy i szczęście dzieciaków.

– Te kolonie mnie wychowały, dzisiaj pomagam w organizacji balu, żeby się odwdzięczyć – mówi Denis Dąbrowski.

– Trudno dziękować za rzeczy małe, jak więc podziękować za wielkie? – mówili w trakcie podziękowań jej wychowankowie.

Teraz nadszedł najsmutniejszy i najtrudniejszy moment – pożegnania. Żegnamy się, ale będziemy pamiętać. Smucimy się, bo straciliśmy wspaniałą Przyjaciółkę. Ponieważ jednak była tak wyjątkowa będzie żyć w naszych sercach i pamięci. Na zawsze zapisała się w historii naszego miasta.

Zapamiętam Ją taką jaką była na balach. Radosną, uśmiechniętą, nieco zwariowaną i niezwykle życzliwą. Nie spotkałem w życiu nikogo takiego jak Ona. I pewni to się już nie powtórzy.

– Pani Gabrysia była po prostu dobrym człowiekiem, który więcej myślał o innych, niż o sobie – mówi Prezydent Sława Umińska-Duraj.

Wracam do balów, bo warto o nich przypomnieć i o nich pamiętać.
Takie było jej życzenie.

   

 

 

 

 

 

 

Jak to wszystko się zaczęło? Jak przetrwało przez te wszystkie lata? O tym wszystkim opowiadała Gabriela Kossakowska. Tych historii nie można opowiedzieć w kilku prostych słowach, to raczej materiał na sporą książkę…

Pierwszy bal, dwadzieścia pięć lat temu otwierał prezydent Andrzej Żydek. Nie mieliśmy grosza przy duszy, salę za darmo udostępniła nam Ewa Adamiec, a zbieraliśmy na… mleko dla dzieci. Takie to były czasy.

W następnych latach bal odbywał się już w Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej, ale mieli strasznie niewygodne krzesła. Przywoziliśmy porządne z Domu Kultury… Powiedziałam, że więcej nie dam rady i na kolejny rok spółdzielnia kupiła nowe krzesła…

Przed czwartym balem, o północy, okazuje się, że obrusy są dziurawe. Jak ja będę gości przyjmowała. Zadzwoniłam do właścicieli Imperium. W środku nocy Beata i Arek przyjechali mi pomóc. Wszystko udało się przygotować.

Z roku na rok mieliśmy więcej doświadczenia, więcej pomysłów, ale i więcej życzliwych osób wokół siebie. To nie są jedynie sponsorzy, to nasi przyjaciele…

Ten bal łączył ludzi. Pamiętam, jak wszyscy byli zdziwieni, kiedy pojawił się na nim Krzysztof Turzański wraz ze Sławą Umińską-Duraj. Przecież byli w opozycji, nie zawsze się zgadzaliśmy, ale wykonali piękny gest i przyjęli moje zaproszenie…

Minister Michał Wójcik, który jest z nami po raz kolejny – dawał się w przeszłości namówić i śpiewał dla nas. Tak było na piątym i dziesiątym balu…

To już koniec naszej historii, ale wierzę, że pomoc dla dzieci będzie kontynuowana, w nieco innej formule dzięki pomocy pani prezydent… W przyszłym roku zaprosimy na koncert charytatywny – podsumowała Gabriela Kossakowska. 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszy raz w balu organizowanym przez „Bunię” wziąłem udział w 2009 roku, w 2010 roku namówiłem do udziału Sławę Umińską-Duraj. I tak zostaliśmy już gośćmi tej imprezy.  Nawet Junior był już dwa razy! Nie można przejść obok tego wydarzenia obojętnie. W tym roku otrzymałem srebrne serduszko, dla osób, które na balu były pięć razy.

Sława Umińska-Duraj otrzymała serce złote, bo na balu była sześć razy, a do tego cztery razy na koloniach dla dzieci. Złote serca Gabrysia Kossakowska wręcza osobom, które na balu były 10 razy!

Na balu był z nami Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Wesołowski z małżonką, z którym na bal chodziliśmy także w zamierzchłych czasach…

Rubinowe serce (15 lat obecności na balach i pomoc) otrzymał radny Maciej Czempiel, a cały Obywatelski Klub Radnych przygotował niespodziankę zobowiązując się do pokrycia kosztów uczestnictwa na koloniach jednego z dzieciaków .

Diamentowe serce (za 20 lat) otrzymał radny Jerzy Krauza, który nie tylko był stałym bywalcem balów, ale odwiedzał dzieci na koloniach. Raz nawet z nad morza do Piekar wracał przez… Karpacz, gdzie były kolonie…

Na balu był także wiceprzewodniczący Rady Miasta Zenon Przywara oraz radny Czesław Wymysło.

Ile udało się zebrać pieniędzy – tego nie wiem, ale dołożyliśmy do tego skromną cegiełkę. Królowa balu – Gabriela Kossakowska przeszła na “charytatywną emeryturę”, ale jestem przekonany, że znajdą się naśladowcy.

Od nas – Gabriela Kossakowska otrzymała bukiet kwiatów i anioła wykonanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. Sława Umińska-Duraj nie przemawiała długo, bo w tej wzruszającej chwili brakowało nam słów. Zwykłe “dziękuję” nie oddaje niczego. Wzorowaliśmy się na Pani tworząc projekt UMWETU, podziwialiśmy się i jesteśmy dumni, że mamy taką Piekarzankę! Gratulujemy – bo osiągnęła Pani coś wspaniałego.

         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chciała Pani, żeby bal został zapamiętany. Na pewno będzie. Przede wszystkim przez wszystkie dzieciaki, które dzięki Pani przeżyły coś niezwykłego. Myślę, że żadne nasze słowa nie sprawią Pani takiej satysfakcji jak ich uśmiechy.

Jest Pani wzorem do naśladowania. Dla nas, dla radnych, dla wielu mieszkańców naszego miasta. I nic tego nie zmieni.

Kończy się coś pięknego, kończy się piękna impreza, ale jest to jedynie początkiem czegoś nowego.  Niestety, Gabriela Kossakowska nie będzie już w tym uczestniczyć. To jednak Ona to rozpoczęła i zainspirowała wielu innych. Pani Buniu – dziękujemy za wszystko.

 

Gabriela Kossakowska

Pani Gabriela Kossakowska była rodowitą Piekarzanką. Całe swoje życie poświęciła pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz działalności charytatywnej na rzecz dzieci. Czyniła starania, by w latach 70-tych w Piekarach Śląskich utworzono warsztaty szkolne w zawodzie krawiec-szwacz umożliwiające uczennicom klas III zdobycie praktyki oraz ukończenie szkoły po likwidacji Zakładów Odzieżowych „Eliza Orzeszkowa”.

Wyróżniona wieloma nagrodami oraz odznaczeniami państwowymi. W 1976 r. Gabriela Kossakowska otrzymała nagrodę Kuratora Oświaty i Wychowania, zaś w 1996 r. została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. W roku 2001 oraz 2005 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Piekary Śląskie. Także w roku 2005 odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, natomiast w 2006 roku została uhonorowana przez Sejmik Województwa Śląskiego Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.

W 2009 roku Gabriela Kossakowska wyróżniona została tytułem „Piekarzanina Roku”, a dalsze lata to kolejne wyróżnienia. Stowarzyszenie Dziennikarzy RP- Oddział w Katowicach przyznał Gabrieli Kossakowskiej certyfikat „Samorządowiec Roku 2009 i 2010”. Otrzymała również Brązowy i kolejno Złoty Klucz Samorządowca Roku. W 2012 roku podczas Wielkiej Gali Śląskiego Rzemiosła otrzymała Platynowy Medal im. Jana Kiliańskiego za zasługi dla Rzemiosła Polskiego.

Uwieńczeniem jej długoletniej pracy dydaktycznej, wybitnych osiągnięć na polu oświaty i działalności społecznej, ścisłej współpracy z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, jest przyznanie Gabrieli Kossakowskiej wyjątkowego odznaczenia – Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Odebrała go dnia 9 lutego 2018 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w towarzystwie Prezydenta Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj.

Pani Gabriela Kossakowska była wieloletnim samorządowcem. Była Radną Miasta Piekary Śląskie kadencji 2002-2006, 2006-2010, 2010-2014 oraz 2014-2018. Pełniła funkcję Przewodniczącej Komisji Społecznej kadencji 2006-2010, Przewodniczącej Komisji ds. Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej kadencji 2010-2014, a także była aktywną członkinią Komisji Społecznej – Zdrowia, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego w kadencji 2014-2018. W kadencji 2014-2018 pełniła również funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Miasta. W 2016 r. Uchwałą Nr XII/273/16 Rady Miasta z dnia 25 maja 2016 r. otrzymała tytuł „Zasłużony dla Miasta Piekary Śląskie”.

Znana zarówno jako bardzo dobry pedagog kształcący młodzież uczącą się w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Piekarach Śląskich,  jak również jako człowiek o wielkim sercu dla dzieci. Od 1994 r. do 2019 r. współorganizowała piekarskie bale charytatywne, z których dochód przeznaczony był na sfinansowanie wakacyjnego wypoczynku dla wielu potrzebujących dzieci. Była także organizatorem i kierownikiem tych kolonii w ramach wolontariatu. Dzięki jej charyzmie i determinacji, bale charytatywne przyciągnęły liczne grono osób chcących pomagać dzieciom. Pani Gabriela dzięki swemu entuzjazmowi i empatii spełniła wiele dziecięcych marzeń. Zawsze przynosiła pomoc i wsparcie.

Od wielu lat współpracowała z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, współtworzyła Koło Stowarzyszenia w Piekarach Śląskich. Z jej inicjatywy utworzone zostały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piekarach Śląskich. Nieustannie wspierała działalność ośrodka, dzieląc się swoją serdecznością i optymizmem z podopiecznymi i ich rodzinami.

 

Gabriela Kossakowska w Radzie Miasta

– kadencja 2002-2006 (członek Komisji Prawa i Porządku Publicznego, Komisji Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu, Komisji Stypendialnej, Komisji Rewizyjnej),

– kadencja 2006-2010 (przewodnicząca Komisji ds. Społecznych),

– kadencja 2010-2014 (przewodnicząca Komisji ds. Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej, członek Komisji Gospodarki, Promocji i Rozwoju Miasta, Komisji Edukacji, Kultury i Sportu),

– kadencja 2014-2018 (Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piekary Śląskie, członek Komisji Społecznej-Zdrowia, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego),

– tytuł “Zasłużony dla Miasta Piekary Śląskie” (nadany Uchwałą Nr XII/273/16 Rady Miasta Piekary Śląskie z dnia 25 maja 2017r.)

– tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Piekary Śląskie” (nadany Uchwałą Nr VIII/111/19 Rady Miasta Piekary Śląskie z dnia 25 kwietnia 2019 r. );

← Powrót

Proponowane posty

10-02-2019

Królowa balów: Gabriela Kossakowska

Gabriela Kossakowska zasłużyła nie tylko na ten tytuł i koro...

Czytaj więcej

30-05-2019

Gabriela Kossakowska... Honorowy Obywate...

Gabriela Kossakowska otrzymała dziś tytuł Honorowego Obywate...

Czytaj więcej

11-02-2018

Radna Gabriela Kossakowska odznaczona!

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Piekary Śląskie Gabriela Kossakowska w piątek uhonorowan...

Czytaj więcej

31-01-2016

Niech żyje bal!

.

Czytaj więcej

13-02-2017

23 lata trwa ten bal!

Ćwierć wieku pracy społecznej dla dzieciaków z Piekar Śląski...

Czytaj więcej

14-06-2016

Mieszkańcy wyposażają szpital

...

Czytaj więcej

29-03-2011

Nominowani w roku 2009

Janusz Dulik Maria Goretti Aleksa...

Czytaj więcej

29-03-2011

Piekarzanin Roku 2009 - relacja

   Statuetki Piekarzanina Roku 2009 – wręczone. Tym honorowym tytu...

Czytaj więcej

24-07-2016

Zasłużona dla miasta

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zygmunt Krawczyk
Zygmunt Krawczyk
1 rok temu

Wspaniała, dobra, sprawiedliwa,personifikacja dobra,od lat znajoma, od lat przyjaciółka i wielki pedagog. Dusza i serce szkoły specjalnej od Tarnowskich Gór do Piekar Ślaskich…Pewnie już coś TAM organizuje, pobudza do działania, wspiera w trudnych chwilach! Zostałaś w sercach….do zobaczenia TAM!

Marcin
Marcin
1 rok temu

Skończyła sie pewna epoka w naszym miescie