KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-04-21

Ogarnij się! Nie chcemy tych śmieci

Problem z wszechobecnymi śmieciami ma różne oblicza. Zaśmiecamy miasto i jego okolice. Śmieci same nie wyrzucają się na ulicach, w parkach, lesie i na placykach śmieciowych. Papierki, opakowania, butelki po piwie – wszystko można znaleźć na leśnych trasach. Czasami trafia się prawdziwe dzikie wysypisko. Źle wyglądają placyki śmieciowe – najgorzej jest na Osiedlu Wieczorka – gdzie wszystko po remontach trafia na plac pod domem. Tylko razem możemy to zmienić. 

Piękne widoki z Hallera 8. Kolejny raz mieszkańcy pokazują jak dbać o „czystość i porządek”. Niestety jeden z lokatorów robiąc remont zapomniał, nabyć od ZGK Piekary Śląskie big-bag na odpady remontowe. Worki na odpady należy kupować w ZGK, dlatego, że ich koszt to właśnie usługa wywozu i utylizacji odpadów. Liczyliśmy, że osoba prowadząca ten “remont” zgłosi się do administracji, w przeciwnym razie kosztami uporządkowania musiałaby być obciążona cała wspólnota.  Podobna sytuacja przy ul. Roweckiego 1. Jeżeli sami nie zadbamy o swoje osiedla to nikt tego nie zrobi za nas.

Chcąc uniknąć opłat mieszkańcy bardzo szybko wskazali kto w taki sposób pozbył się odpadów i problem został rozwiązany. A przecież wszystko można bezpłatnie dostarczyć na PSZOK – czyli do punktu selektywnej zbiórki na bazie ZGK. Gruz odbieramy bez żadnych limitów wystarczy zamówić kontener lub big-bag z ZGK, żeby zapewnić sobie odbiór tych odpadów. Czysto i schludnie, bez problemów – dokładnie tak jak działa to w przypadku domków jednorodzinnych.

Kolejny problem to śmieci zalegające w różnych miejscach, w których nie powinny się znaleźć. Młodzieżowa Rada Miasta Piekary Śląskie podsumowała – współorganizowaną z Zakładem Gospodarki Komunalnej i radnymi Rady Miasta Piekary Śląskie – akcję “Ogarnij się! Wspólnie posprzątajmy Piekary”, która odbyła się w sobotę, 17 kwietnia. Nominowali także młodzieżowych radnych z innych, śląskich miast.

Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta w sobotnie przedpołudnie sprzątali teren miasta. Poszczególne grupy porządkowały dzielnice, w których mieszkają na co dzień. Finalnie – działając w godzinach 10.00-12.00 w rejonie Kopca Wyzwolenia, Kalwarii, parku w Kozłowej Górze czy wału Brynicy – uzbierano kilkanaście worków odpadów, które zabrane zostały przez pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w wyznaczone do tego miejsce. Ponadto, po zakończeniu akcji, nominowano do włączenia się w podobne działania Młodzieżową Radę Miasta Tychy, Młodzieżową Radę Miasta Siemianowice Śląskie i Młodzieżową Radę Miasta Jastrzębie Zdrój:

Akcja miała przede wszystkim na celu wzmocnienie świadomości postaw proekologicznych i dbania o swoje najbliższe otoczenie. W działania te włączyli się także radni Rady Miasta Piekary Śląskie, na czele z przewodniczącym Tomaszem Wesołowskim, którzy również wzięli aktywny udział w wydarzeniu:

Coraz częściej na facebooku widzę zdjęcia różnych osób, które ze spacerów przynoszą worek ze śmieciami. Czasami za sprzątanie biorą się całe grupy (mniej lub bardziej formalne). Nic w tym dziwnego – wszyscy chcemy mieszkać i żyć w czystym miejscu. Spacerować, biegać, jeździć na rowerze ciesząc się pięknem przyrody a nie odwracać z niesmakiem głowy od walających się śmieci. Warto pamiętać – że o wiele łatwiej jest dbać o porządek nie śmiecąc – wyrzucając papierki, butelki i co tam jeszcze do śmietnika, niż później czyścić całą okolicę.  Stąd nazwa akcji – Ogarnij się!

Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w sprzątanie miasta, ale dziękuję także wszystkim tym, którzy po prostu, zwyczajnie… każdego dnia zachowują się przyzwoicie i… nie śmiecą.

Razem zmieniamy Piekary Śląskie!

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 rok temu

Scena parę dni temu. Ulica Bytomska. Kolejka przed piekarnią. Podchodzi mężczyzna po 60 do kolejki z zapalonym papierosem. Gdy przychodzi jego kolej, wywala pęta w kwietnik. Zapytany czy się przez przypadek nie pomylił, ignoruje i wchodzi do piekarni. Jak ma być czysto, jeśli mieszkamy wśród niechlujów i wandali?. Ludzie nie maja wstydu, a w otoczenie wkrada się znieczulica. Czasami chciałbym, żeby została przywrócona kara chłosty na rynku… może to by podziałało na wyobraźnię części mieszkańców naszego miasta. Cieszy mnie fakt, że są inicjatywy sprzątania naszej wspólnej przestrzeni.

Zyga
Zyga
1 rok temu

Na zdjęciu stoi worek big bag, ale zgk go nie zabierze, bo nie został kupiony w zgk, taka właśnie jest po polityka w tym mieście. Musi być wszystko w woreczkach zgk, to zajmijcie się produkcją worków, a nie odbiorem odpadów, jak nie ogarniacie. Zaraz pan powie, że w cenie worka jest uwzględniona opłata za jego wywóz. A ja powiem, że w czynszu jest uwzględniona kwota za wywóz śmieci. W podatkach jest uwzględnione wasze wynagrodzenie, wynagrodzenie za zarządzanie tym miastem i sprawowanie nadzoru nad instytucjami. Przykład szpitala dobitnie pokazuje, że nie ogarniacie. Precz z tego miasta.

sryga
sryga
1 rok temu
Reply to  Zyga

Wiadomo, ty zyga kupujesz auto w fiacie, ale naprawiają ci za darmo na serwisie mercedesa, co? A w podatkach ci uwzględnili cenę paliwa i na orlenie leją ci za darmo. Jak masz tak pierdolić to precz z tego miasta.

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  sryga

Ciekawe skąd jesteś? Wydaje mi się, że z Osiedla Wieczorka

Mieszkaniec II
Mieszkaniec II
1 rok temu
Reply to  Zyga

No tak, przecież skoro pan PŁACI 30 ZŁ MIESIECZNIE, to firma wywozowa powinna od pana zabrac odpady warte tysiące za darmo, oprócz normalnych śmieci, a pozniej bedzie pan placił 50zł miesiecznie, pozniej jeszcze wiecej, bo skądś pieniadze na wywóz takich odpadów muszą być.

Marcin
Marcin
1 rok temu

Przez segregację to toniemy w śmieciach. Jest zrozumiake, że ustawa zobowiązuje do segregacji odpadów. Tylko co z tego jak ZGK ich nie odbiera

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Cena worka za zielone odpady to 5 zł.
Ewentualnie ZGK podstawi kontener na odpady zielone na wagę 600zł za tonę.
Już oczyma wyobraźni widzę w Piekarach kwiatowe łąki z zielskiem do pasa.

john x
john x
1 rok temu
Reply to  Andrzej

No cóż nasza władza lubi sprzątać.To co do tej pory poczytywałem jej za duży plus,teraz staje się minusem.Bo jak każda władza obrosła w piórka i nie słucha mieszkańców.Wprowadziła podział na mieszkańców lepszych i gorszych.Dla lepszych worki są po złotówce,dla gorszych po 5.To taka polska tradycja,jak coś dobrze funkcjonuje to trzeba to zepsuć (chociaż na usta ciśnie się inne słowo na S).Teraz zaczną się narzekania na dzikie wysypiska i mowa o tym że trzeba okamerować lasy,nieużytki ,posłać patrole Straży Miejskiej itp.

john x
john x
1 rok temu

Fajna odpowiedź, taka nie na temat. Nie rozumiem co ma ustawa do podwyższenia ceny worków za odpady zielone o 500%!!!, tylko dla użytkowników ogródków działkowych.Jakoś do tej pory ustawa tego nie regulowała i z tego co wiem, nic w tej kwestii się nie zmieniło. Zapytam słowami KAZIKA, w czym odpad Twój jest lepszy niż mój? Dlaczego utylizacja tego samego odpadu raz kosztuje złotówkę, a raz pięć. Ani Pan, ani szanowna pani prezes ZGK nie jesteście w stanie ,bądź nie chcecie wytłumaczyć tego mieszkańcom. To nie są śmieci. Odpady zielone są przetwarzane na humus,czyli ziemię uprawną ,obecnie w cenie ok.50zł za tonę. Co tak zdrożało od ubiegłego roku że cena podskoczyła o 500%? I druga rzecz,skrobnął mnie pan po pięcie że piszę z pozycji kanapy. Otóż szanowny Panie tak się składa że w moim R.O.D to ja zajmuję się dystrybucją owych worków (i żeby ukrócić dalsze insynuacje, robię to społecznie). W ubiegłym roku średnio na ogródek przypadły 23 worki czyli 23zł, po nowych cenach byłoby to 115zł!!! Ogródki użytkują głównie osoby starsze, nierzadko z bardzo małymi emeryturami. Niech Pan sobie sam odpowie czy te osoby kupią worki po 5 zł. I czy napewno w szerszej perspektywie opłaci się to miastu?

P.S. W jednym się z Panem zgodzę, zawsze możemy wybrać kogoś innego.

Leszek
Leszek
1 rok temu

Jak już jesteśmy tacy eko .. pytanie dlaczego bigbagi oferowane przez miasto za każdym razem są nowe , oznaczane markerem co do adresu pierwszego użytkownika . Koszt ok 65 PLN ? . Co się dzieje z takim bigbagiem po odebraniu przez ZGK ? Nie widziałem aby wydawano je kolejnym petentom . Wg mojej obserwacji ,wydawane są zawsze nowe ? ? Uwaga kolejna co do śmieci , w sklepach gdzie sprzedaje się na sztuki małpki ,piwko na raz powinny obowiązkowo zawisnąć plakaty o tym że nie wolno wyrzucać szkła czy puszki byle gdzie. To jest łatwe to zarządzenia a to jest prawdziwa plaga . Kto sprząta wokół domu to wie jaki to jest problem . Może warto o tym pomyśleć .