KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-08-21

Piekary hucznie obchodziły święto Wojska Polskiego!

Święto Wojska Polskiego na terenie Piekar Śląskich przybrało postać uroczystych obchodów, które rozpoczęły się mszą świętą z udziałem Chóru “Halka” i Górniczej Orkiestry Dętej “Piekary-Julian” na placu pod Kopcem Wyzwolenia. Ceremonię uświetniło wielu znamienitych gości zaproszonych przez Sławę Umińską-Duraj – Prezydenta Miasta Piekary Śląskie i Tomasza Wesołowskiego – Przewodniczącego Rady Miasta Piekary Śląskie.

Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu przewodniczył ks. kanonik płk Zenon Pawelak, a koncelebrowali ją: ks. dr Mirosław Godziek, ks. Andrzej Kos, ks. mjr Przemysław Tur, ks. Joachim Gondro, ks. ppor SG Artur Suska oraz ks. Michał Nicpoń. O oprawę muzyczną zadbały Chór “Halka” i Górnicza Orkiestra Dęta “Piekary-Julian” pod batutą Antoniego Majchrzyka.

Istotną częścią tegorocznych obchodów było złożenie, podczas mszy, przyrzeczenia przez przedstawicieli Stowarzyszenia Strzelcy Rzeczypospolitej Polskiej. Rotę przyrzeczenia odczytała mł. insp. ZS Marta Święcicka – Członek Zarządu Stowarzyszenia Strzelcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości były okazją do odsłonięcia okolicznościowej tablicy wzorowanej na powstańczym sztandarze „Tobie Polsko”, którą odebrałem  z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 4 lipca 2021 roku z okazji obchodów 100. rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego. Biało-czerwoną wstęgę przecięła Helena Leśniowska – Prezes koła Związku Górnośląskiego w Piekarach Śląskich przy udziale Sławy Umińskiej-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Tomasza Wesołowskiego – Przewodniczącego Rady Miasta Piekary Śląskie, Doroty Tobiszowskiej i Haliny Biedy – Senatorów Rzeczypospolitej i ppłk Grzegorza Gduli – Dowódcy 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Tablicę poświęcił ks. Mirosław Godziek – Proboszcz Parafii pw. św. Bartłomieja i Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich.

Jak zawsze w uroczystościach brała udział delegacja Obywatelskiego Klubu Radnych, nie mogło też zabraknąć naszej parlamentarzystki – Doroty Tobiszowskiej, która naprawdę czuje klimat i potrzeby Piekar Śląskich.

Po części oficjalnej Śrozpoczął się Piknik Militarny wypełniony wieloma atrakcjami. Zwieńczeniem wieczoru były liczne pokazy oraz koncert chóru Sound’n’Grace i wyjątkowe widowisko multimedialne “III Powstanie Śląskie”.

Jedną z wielu atrakcji imprezy był pokaz skoków spadochronowych w wykonaniu skoczków z Aeroklubu Gliwice. Publiczność mogła oglądać pokaz umiejętności desantu powietrznego.

Następnie przyszła kolej na powrót do czasów największej świetności polskiego oręża, za sprawą rekonstrukcji historycznych i pokazu walk husarskich w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Dextrarius z Ogrodzieńca.

Wieczór należał do występów artystycznych i muzycznych, wszystko za sprawą Mażoretek Azaria, a następnie Zespołu Pieśni i Tańca Mały Śląsk. W repertuarze zespołu znajdują się tańce i pieśni ze wszystkich regionów Polski. Mały Śląsk dużo koncertuje zarówno w Polsce jak i za granicami kraju, tym razem dał popis swoich umiejętności pod Kopcem Wyzwolenia.

Po godzinie 20.30 na scenie pojawił się chór Sound’n’Grace wykonujący muzykę gospel, soul, R&B i funk. Sound’n’Grace powstał w 2005 roku w Warszawie z inicjatywy Anny Żaczek i Kamila Mokrzyckiego. W czerwcu 2015 roku premierę miał debiutancki album studyjny chóru, zatytułowany “Atom”. Płyta promowana była przez singiel – “Dach”, jeden z największych przebojów grupy, którego oczywiście nie mogło zabraknąć podczas koncertu.

Na zakończenie wieczoru publiczności zaprezentowano widowisko multimedialne. Projekt “Wizualizacja patriotyczna – III Powstanie Śląskie” realizowany był w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

…miło było też przywitać się i zamienić parę słów z Panią prezydent miasta, krążącą po wystawach sprzętu wojskowego.
Wybrałam się z ciekawości o 12.30 na piknik militarny i byłem mile zaskoczony.
Możliwość potrzymania grota, beryla, przymierzenia sobie z jednego z najlepszych na świecie, karabinka wyborowego Sako TRG M10.
Na każdym stoisku chętni do prezentacj swojego sprzętu żołnierze.
Miło było popatrzeć na entuzjazm dzieci i zainteresowanie starszych.
Bravo za inicjatywę i pomysł

Adam
Adam
1 rok temu

Pani prezydent biega, to urządza biegi po Piekarach. Pani prezydent kocha wojskowego, to organizuje pokazy wojskowe na kopcu. Pani prezydent jest wierząca, to bierze udział w pielgrzymkach. Ot normalne wykorzystanie stanowiska do realizacji swoich pasji. Ja np. słucham metalu, kiedyś nawet był festiwal na kopcu, ale już nie ma, bo się księdzu nie spodobało.

LEON z Piekor
LEON z Piekor
1 rok temu
Reply to  Adam

A to co robi to wszystko jest złe?
Cześć społeczeństwa biega, czesc zajmuje się militariami itd i im pasuje. A Panu nie pasuje. Może Pan napisać do władz jakie ma Pan pasje i może uda się też coś zorganizować.
Wspólnie-razem dla Piekar.