KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-08-22

Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt

Za nami Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich. Mszę św. odprawił bp. Wiesław Śmigiel, biskup toruński, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Po rocznej przerwie kobiety z całej Polski ponownie mogły pielgrzymować do Matki Bożej Piekarskiej.

Słowo społeczne wygłosił abp. Wiktor Skworc, metropolita katowicki, jednocześnie witając piekarskich pielgrzymów. W obchodach udział wzięły Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich oraz Natalia Ciupińska-Szoska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Do Matki Bożej Piekarskiej w tym szczególnym dniu pielgrzymowały także Dorota Tobiszowska – senator RP, Barbara Dziuk – poseł RP oraz Małgorzata Mańka-Szulik – Prezydent Zabrza.


Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Mańka-Szulik, Natalia Ciupińska-Szoska,
Sława Umińska-Duraj, Dorota Tobiszowska, Barbara Dziuk

Pielgrzymkę zapoczątkowała modlitwa różańcowa – Litania do św. Józefa. Następnie ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie słowo do wiernych wygłosił abp. Wiktor Skworc.

– Stanowicie piękną reprezentację świata kobiet archidiecezji i metropolii. Reprezentację, która kobiecym, matczynym sercem obejmuje całą rzeczywistość ojcowizny i ojczyzny, rodziny i Kościoła. Doceniamy rolę i poświęcenie kobiet pracujących w służbie zdrowia, lekarek, pielęgniarek, ratowniczek medycznych, również tych pracujących w DPS-ach oraz posługę całego personelu pomocniczego. Bóg zapłać za poświęcenie w wymagającej walce z realnym, chociaż niewidzialnym wrogiem. Nuta wdzięczności wobec pokolenia babć i dziadków niech tu mocno wybrzmi, bo wszyscy mamy im za co dziękować. Uczmy młode pokolenia wdzięczności wobec tego pokolenia, które przekazuje nam tak wiele z miłości do Boga i ojcowizny – powiedział abp. Wiktor Skworc.

Mszę Świętą celebrował i jednocześnie homilię wygłosił bp. Wiesław Śmigiel, biskup toruński, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

– Jeśli zaczynamy narzekać na Boga i jego naukę, to odcinamy się od fundamentów naszego życia. Dzisiejszy świat traci nadzieję, a my Kościół – nasze rodziny – powinniśmy być dla świata znakiem nadziei. Wszystkie wynalazki, idee, mody stają się chwilowe i niemal natychmiast są zastępowane przez pojawiające się nowości. Przemijalność rzeczy stała się domeną dzisiejszych czasów. Zakładając, że wszystko jest tylko na pewien czas, żyjemy tak naprawdę na niby, bez całkowitego zaangażowania, poświęcenia, bez odpowiedzialności – mówił w trakcie homilii bp. Wiesław Śmigiel.

Pielgrzymkę zakończyły nieszpory maryjne pod przewodnictwem i z homilią bp. Mirosława Gucwy z diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.

Tradycja piekarskich pielgrzymek kobiet wywodzi się jeszcze z czasów międzywojennych, kiedy to organizowano zjazdy w dni Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po pierwszej koronacji Piekarskiego Obrazu w 1925 roku nastąpił ogromny wzrost popularności Sanktuarium. Stąd też w 1933 roku postanowiono zorganizować tam trzeci diecezjalny zjazd Sodalicji Mariańskich, który odbył się 3 września. Bp Stanisław Adamski, który był inicjatorem zjazdu, wysunął wtedy propozycję, aby przekształcić sodalicję z luźnych zespołów przyparafialnych w jedną zwartą organizację diecezjalną. Elementem scalającym miała być coroczna pielgrzymka – dzień skupienia, mający odbywać się zawsze w odpust na Wniebowzięcie. Z roku na rok liczba uczestników powiększała się, na odpust zaczęły przybywać wszystkie kobiety, niekonieczne zrzeszone w sodalicji. W ten sposób narodziła się tradycja, która choć niedługa przed wojną, odżyła tuż po jej zakończeniu i trwa po dziś.

Zwyczajowo już wzdłuż ulicy Bytomskiej rozstawiły się kramy i stoiska handlowe. Akcję poboru krwi od godziny 8.00 do 14.00 prowadzili przedstawiciele HDK Julian.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments