KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-08-09

Osiedle Wieczorka… tak wygląda po zmianach

Dziś nie będzie długiego tekstu – zamiast niego wystarczy jedno zdjęcie z profilu Piekary Śląskie – Gryfny Fliger. Na tym jednym ujęciu widać, jak bardzo zmieniły się Piekary Śląskie. Pamiętacie jeszcze te szare, brzydkie budynki z sypiącym się tynkiem? To już historia. Teraz jest po prostu… pięknie.

Z lotu ptaka widać także zamysł architektoniczny i kolorystykę. Poszczególne kwadraty tworzą spójną całość, a kolorystyka płynnie się przenika. Wiem, że to był odważny i nietypowy projekt (miał zwolenników i przeciwników), ale robi wrażenie.

Gratuluję świetnego ujęcia. Dziękuję.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jasio
Jasio
1 miesiąc temu

Cyrk, wieś tańczy i śpiewa. Oczy bolą jak trzeba tamtędy przejechać. „Jest pięknie” – to dawno Pan nie był w klatkach schodowych tych budynków.

LEON z Piekor
LEON z Piekor
1 miesiąc temu

Kawał dobrej roboty, teraz “dbajmy o to”
Domyślam się,że pozostały jeszcze do zrobienia ścieżki, chodniki, klatki schodowe ,instalacje wewn, i ten monitoring a i dachy.
Ps. Kolorystycznie ładnie, jednak od ulicy JP2 ta biel odstrasza, jak już kiedyś pisałem… tak jakby brakło funduszy na pigment.
Ale za wyeliminowanie pieców węglowych- szacun.

artur
artur
1 miesiąc temu

Do dziś nie potrafię zrozumieć dlaczego te bloki nie są kolorowe z każdej strony, tylko z jednej strony jest kolorek a z drugiej jest zostawione białe. Sam pomysł różnej kolorystyki poszczególnych sekcji osiedla spoko tylko czemu nie zrobili tych pasów z każdej strony budynku. Żona mi to ostatnio tłumaczyła że to jakaś tam wizja projektanta że niby te co są na zewnątrz i tworzą tak jakby zewnętrzne granice osiedla to ta strona jest na biało a jak są w środku to jest kolorek, że to niby ładnie wygląda z lotu ptaka tylko jest taki problem że my chodzimy po ziemi a nie latamy i co mnie obchodzi jak coś się prezentuje z powietrza. Ale tak ogólnie to spoko, bloki ocieplone, kaloryfery są, ciepła woda jest, parking duży na Kleberga jest, ma być drugi, monitoring jest, piece zlikwidowane, mają podobno zrobić te numery na blokach w końcu (coś takiego pani radna Natalia pisała na fejsie w jakimś temacie), plac zabaw dla dzieci jest, kąpielisko i mosir, ta metropolitalna łąka kwietna też coś ma tam być chyba kiedyś robione. Nie jest źle, czasem tylko jacyś kibice chodzą i się wydzierają po nocach ale powydzierają się i pójdą, ale to w sumie rzadko, jakby się też towarzystwo spod Gabrysia uspokoiło ostatnio hmm. Trzeba tylko uważać jak się jeździ bo ludzie jak to na osiedlu czasem łażą jak chcą po drogach no i ten niebezpieczny odcinek ścieżki rowerowej wychodzący między blokiem a sklepem tam trzeba uważać.

Krisa
Krisa
1 miesiąc temu

Z lotu ptaka nie widać np. kolorów bloków na Waculika, a tam pełna dowolność, więc jak zwykle rozmija się pan z prawdą. Poza tym my nie latamy, my chodziki lub jeździmy i z poziomu gruntu już tak pięknie to nie wygląda, a klatki to inna bajka.

Osobna sprawa. Dlaczego wyłączono oświetlenie czerwonego mostu nad A1, czyżby dołączył do nieoświetlonej od lat Bytomskiej?

Krystyna
Krystyna
1 miesiąc temu

Za oczyszczalnią trawa i pokrzywy na wale już do oczów wchodzą,ale jest pięknie tylko z wysokość 300m.

Thomas
Thomas
1 miesiąc temu

Na zewnątrz może i fajnie ale klatki schodowe to tragiedia, totalny syf, nie pamiętają kiedy były remontowane a czynsze ciągle do góry. Może by tak zrobić fotki tych wspaniałych klatek schodowy, to już by nie było się czym chwalić, już nie wspomnę o całej reszcie infrastruktury dookoła bloków, tu też nie ciekawie.

Bart
Bart
1 miesiąc temu
Reply to  Thomas

Ale bloki też zrobione na od…. ciągle usterki ,kiepsko wykonana izolacja i wiecznie zalane piwnice .

Thomas
Thomas
1 miesiąc temu
Reply to  Bart

O tym pisałem już wcześniej, więc nie będę drążył temat dslej, nie ma sensu.

xyz
xyz
1 miesiąc temu

Może Pan napisać ile rocznie my podatnicy płacimy za to jako- raty kredytu oraz odsetki od kredytu?

XYZ
XYZ
1 miesiąc temu
Reply to  xyz

Bydynki należą do gminy. Płacimy jako mieszkańcy Piekar czyli współwłaściciele tych domów.
Każdy normalny właściciel dba o swój dom.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
1 miesiąc temu
Reply to  XYZ

Ja muszę dbać i swój budynek sam i pytam się was Towarzysze dlaczego muszę dopłacać do zasobów komunalnych? Niech mieszkańcy sobie sami płacą a nie wszyscy piekarzanie muszą utrzymywać osiedle Wieczorka. Ma moim domu jak ktoś napisał Górnik Zabrze musiałem sam usunąć napis. Wy usuwacie na osiedlu hołocie napisy na koszt mieszkańców

Maciej Czempiel
Maciej Czempiel
1 miesiąc temu
Reply to  xyz

5 mln 130 tys. zł tyle wynosi zaplanowana dotacja przedmiotowa dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w 2022 r.
3,35 zł/mkw/miesiąc 40,20 zł /mkw / rok
https://bip.piekary.pl/?a=44969
Tyle z naszych, mieszkańców Piekar podatków środków przeznaczamy na utrzymanie naszej wspólnej własności. Mieszkań zarządzanych przez ZGM. Dużo? Mało?
Wszyscy płacimy ale nie wszyscy mieszkamy.
Tak samo jest ze szpitalem, 15 mln rocznie płacimy. I co?
Kto chętny? Wolę być zdrowy! Nie korzystać.
Żłobek. 2,5 mln zł z podatków. 140 dzieci. Płacimy???
Można tak długo pytać.

john x
john x
1 miesiąc temu

Odpowiedź godna radnego. Nie pytaj, słuchaj, płać wykonuj, nie dyskutuj. Brawo. Myślałem że jako podatnicy i mieszkańcy Piekar mamy do tego prawo, ale PAN RADNY wprowadził mnie z błędu.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
1 miesiąc temu

Proponuję zmianę nazwy na Osiedle Hołoty