KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-09-19

Ceny ciepła w naszym mieście

Rozpoczyna się okres grzewczy – warto wiedzieć, czego należy się spodziewać po rachunkach. Ceny drastycznie poszły w górę i chociaż nie zobaczymy tego od razu, to rozliczenie końcowe może być bolesne.

Wcześniejsza taryfa MPEC to było 41 zł za 1 GJ. W tej chwili będzie to 89 zł za 1 GJ. Oznacza to, że gdyby nawet zaliczki na ogrzewanie wzrosły dwukrotnie – prawdopodobnie i tak czekają nas dopłaty podczas rozliczenia. Nie wspominając już o tym, że spółka liczy na “przedpłaty”, bo brakuje środków na zakup opału.

Drugi z dostawców ciepła – Calor jest droższy od MPEC. Wcześniejsza taryfa wynosiła aż 63 zł za 1 GJ. W tej chwili będzie to 109 zł za 1 GJ. Nie jest więc to tak wysoka podwyżka, ale kwota końcowa za 1 GJ jest rekordowa. I podobnie Calor wystąpił o “przedpłaty”.

Wzrosły także opłaty stałe i zmienne za przesył w obu spółkach. Zrobiło się naprawdę drogo. Jeśli nie będziemy oszczędzać, to zapłacimy naprawdę słone rachunki. Niestety, aura nam nie sprzyja i już zrobiło się zimno. Mieszkańcy interweniują, żeby rozpoczynać sezon grzewczy i w najbliższych dniach ciepło popłynie do naszych mieszkań. A licznik zacznie bić…

UE zaleca obniżenie temperatury w domach do 19 stopni. Ma to zapobiec kryzysowi energetycznemu. Jednak powiedzmy to sobie szczerze – o ile jest to dobra temperatura do sypialni, to w domu podczas normalnego funkcjonowania jest po prostu zimno.

Bez względu na wariant czeka nas trudna i droga zima.

 

PS. W zeszłym roku kupowałem brykiet drzewny za 6,80 zł – 7,50 zł. Na początku tego roku kosztował 16 zł. W tej chwili to już kilkadziesiąt złotych – cena dochodzi nawet do 42 zł(!). Nie wiem jakie jest uzasadnienie takiego wzrostu cen, ale koszt palenia brykietem z 300 zł miesięcznie wzrósł do ponad 1000 zł.

 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
58 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ul. Harcerska
ul. Harcerska
1 rok temu

Nieruchomości Brzeziny – na klatkach informacja o rozpoczęciu sezou grzewczego 26 września. Nadal zimno. Mieszkańcy w żaden sposób nie zostali poinformowani o opóźnieniach. Rozumiem, że dni, w których nie grzejecie, będą odliczone od rozliczenia, które otrzymamy w lutym?
ŻENADA to za mało powiedziane….

Barty
Barty
1 rok temu

Jak zwykle standardowa odpowiedź. Jak coś źle to nie my to oni, my zawsze dobrze. To jest już żenujące.

Barty
Barty
1 rok temu

I dalej to samo, my dobrze oni źle. Przypomnę panu, że szpital jest zadłużony bo przez lata zostawił go pan samemu sobie, a w zasadzie nieudolnemu dyrektorowi. Ale nieeee, pan dobrze, NFZ źle. Budynek na boisku czarnych nie został ukończony w terminie, bo pan wybrał taką firmę, a nie inną. Ale nieeee, pan dobrze, rynek źle. I tak można wymieniać i wymieniać, ale odpowiedź jest zawsze taka sama. Sukces jest nasz, porażka innych. Nie poczuwa się pan do odpowiedzialności za nic, tylko brać kasiore i realizować pasję.

Brzeziny
Brzeziny
1 rok temu

Nie całe osiedle przy Kotuchy jest podłączone do Calora, niech Pan nie pisze głupot, że nie ma innych możliwości. Bloki ze spółdzielni mają ogrzewanie gazowe, jesr ciepło i nikt z Calorem walczyć nie musi.

kotuchy
kotuchy
1 rok temu

Zakładane centralne ogrzewanie na Rozdzienskiego ślimaczy się że mieszańcy w strachu czy będa mieć w tym roku ciepło A podobno na przyszły rok mają 5 bloków podłączyć do tego mizernego ogrzewania. Ale pochwalić się warto. W tym jest dobry.

antyTroll
antyTroll
1 rok temu

Zlikwidowałby Pan anonimowe komentowanie – wystarczy zostawić tą wtyczkę facebookową i zaraz większość trolli zniknie z przestrzeni publicznej. A tak dyskutuje Pan z ludźmi nie mającymi twarzy i tożsamości – pewnie wielokrotnie tymi samymi osobami pod różnymi nickami, kto wie czy nie przeciwnikami politycznymi. I czego by Pan nie powiedział, czy nie zrobił.. .wyjdzie, że jest źle.

JDG
JDG
1 rok temu
Reply to  Barty

Wiesz co gosciu, nie rozumiesz a komentujesz.
Prawo jest tak skonstruowane, ze do wyboru firmy w przetargu jedynym punktem odniesienia jest cena, nie mozna wybrac lepszej firmy, ktora da droższą ofertę.
Szpital ma kontrakt z NFZ, wiecej pieniedzy nie dostaną choćby nie wiem co.
Calor ma swoje rury, na brzezinach, nikt inny nie ma, to kto ma ogrzewać? Bezprzewodowo MPEC?

kotuchy
kotuchy
1 rok temu

Pan Turzański nawet nie chce mieszkancom odpowiedziec . W mieszkaniu zimno ,w przedszkolu zimno i chwila będą dzieciaki chore . Ale co tam pochwalic się że jego syn w krótkim rękawie siedzi.

poli
poli
1 rok temu
Reply to  kotuchy

A co ma turzanski do konsekwencji debilnych rządów w kraju? włącz myślenie a nie pierdolenie internetowe; orzeł biały dla antoniego – następny będzie dla suskiego. Elita się bawi, a pospólstwo durne napierdziela po tych co z tym nie maja nic wspolnego

brzeziny
brzeziny
1 rok temu
Reply to  poli

To ma, że jakoś wszystkie kotłownie działają a my z Caloru dalej marzniemy mając najwyższe stawki. Człowieku przeczytaj o czym jest dyskusja a później komentuj. Skoro płacimy za te posadki ludzi z administracji to chyba mamy prawo się odezwać.

Krystyna
Krystyna
1 rok temu

A co z opałem dla placówek szkolnych i przedszkolnych panie Turzański??

Miś Uszatek
Miś Uszatek
1 rok temu
Reply to  Krystyna

Zakupiony.

berg
berg
1 rok temu

Kopciuchy idą pełną parą ul.Wyspiańskiego ,ul.Nankera .

Achim
Achim
1 rok temu
Reply to  berg

Konstytucji… Domy przy netto… Więcej tego :/

ul. Harcerska
ul. Harcerska
1 rok temu

Zgadzam się ze wszystkim, o czym piszą mieszkańcy. 19 stopni? Chciałabym tyle mieć! Mieszkam na parterze, mam rogowe mieszkanie, w którym aktualna temperatura wynosi 15 stopni. Jak możemy mieć kontrolę, skoro nie mamy podzielników, a po sezonie grzewczym otrzymujemy kolosalne niedopłaty!? Już pomijając fakt ciągłych awarii i zimnych kaloryferów zimą. Miało być lepiej, a wygląda to na jeszcze większe złodziejstwo niż było…

Roździeńskiego
Roździeńskiego
1 rok temu
Reply to  ul. Harcerska

Zgadzam się,nic się nie poprawiło, wszystko wygląda jeszcze gorzej,nikogo nie interesuje co się w u nas dzieje.
Montaż krat na oknach na klatce schodowej po 40tu latach!!!!!!!!!!! Ludzie stuknujcie się w głowy,na to idą nasze pieniądze?????
Ktoś pewnie nieźle na tym zarobił,chore niepotrzebne inwestycje a w mieszkaniach za chwilę będą mogły zamieszkać pingwiny!!!!!!!!

harcerska
harcerska
1 rok temu

O co chodzi z tymi kratami?

Seba
Seba
1 rok temu
Reply to  ul. Harcerska

W kwestii kontroli to na chwilę obecną używanie termostatów max na 3 , zakręcanie ich na noc lub gdy nikogo nie ma w domu, wietrzenie przy zakręconych termostatach i tyle. Jeśli nie ma podzielników na kaloryferach to nawet lepiej i nigdy bym się w nie nie pchał. Wielu już się przejechało na tym. Myśleli że po montażu podzielników i przykręcaniu kaloryferów na max zaoszczędzą a tu zonk. Firma która przelicza te wszystkie wyniki z każdego kaloryfera też musi zarobić. Ogólnie w kwestii kontroli zużycia ciepła sprawdzają się tylko ciepłomierze, ale one raczej są instalowane tylko przy nowych instalacjach lub przy całkowitym remoncie CO w bloku. A jak sama nazwa wskazuje podzielnik to nie licznik. On tylko wskazuje wartość która nic lokatorowi nie powie ani nie można jej porównywać z innymi.

Avi
Avi
1 rok temu

A kopalnie węgla są likwidowane… No po prostu GRATULACJE… Wstrzymać likwidacje Kopalń i wznowić wydobycie węgla! Ekotech i siltech przejęły likwidowane kopalnie i DALEJ PROWADZĄ FEDRUNEK. I co ciekawe, im się oplaca!

Mariola
Mariola
1 rok temu

Dobrze, że Pan sobie kupił brykiet i grzeje cztery litery. Niestety my mieszkamy w blokach i sobie sami napalic w piecach nie możemy, bo kazaliscie piece zlikwidować, w zamian za centralne ogrzewanie, które jeszcze nie zostało uruchomione. Czy zdaje pan sobie sprawę, że gdy w mieszkaniu jest 15 stopni i ociepli pan blok, to dalej będzie 15 stopni dopóki nie będzie źeodla ciepła. Także, inwestycje szumne na blogu, a ludzie marzną.

3la
3la
1 rok temu
Reply to  Mariola

Dokładnie. A czynsz jak za apartamenty. Za takie czynsze to sama Umińska powinna chodzić i całować nas po rączkach, że utrzymujemy ten cały grajdół.

wolny rynek
wolny rynek
1 rok temu
Reply to  3la

Nie. To Wy powinniście chodzić i całować mieszkańców po dupach, bo płacimy za wasze. Miasto dopłaca, żebyście mogli siedzieć w domach i truć dupy, a mnie nikt do mieszkania nie dopłaca. Miasto powinno sprzedać to w pizdu. Chcecie mieszkania to sobie kupcie.

Roździeńskiego
Roździeńskiego
1 rok temu
Reply to  wolny rynek

Nikt tu nikogo nie utrzymuje, płacimy czynsze najdroższe w Piekarach,a o ogrzewanie musimy żebrać dzwoniąc i prosząc,to jest żenujące i w ogóle nie powinno mieć miejsca.
Nikt się nie interesuje co się dzieje, powstała spółka i miasto ma to gdzieś a ty człowieku płać i płacz bo nic innego nam nie zostało.
Zeszły sezon awaria goniła awarię,co drugi dzień bez ogrzewania a na koniec dopłaty rzędu tysiąca złotych . Ktoś w ogóle interweniował w tej sprawie????????
Więc z tym,, całowaniem” to raczej bym nie przesadzał,niczyja to wina że mieszka gdzie mieszka…..

Antoni F.
Antoni F.
1 rok temu
Reply to  wolny rynek

Chłopie, widać, że propaganda Turzańskiego działa. Pewnie nawet nie wiesz, ale niektóre budynki zostały wmanewrowane siłą w kredyty, żeby sfinansować marzenia wiceprezydenta. I teraz mieszkańcy owych muszą płacić o wiele więcej niż sam czynsz, więc się zastanów kto komu co opłaca. W zamian siedzimy w zimnych mieszkaniach bo nie umieją załatwić prostych spraw. Radzę też zainteresować się za co dyrektor zgm i niektórzy pracownicy mają postawione zarzuty prokuratorskie 😉

Damian Harazim
Damian Harazim
1 rok temu
Reply to  Antoni F.

Odważny Antoni F. bez nazwiska i pewnie o nieprawdziwym imieniu….
Zarzutów pojawiało się wiele i finalnie pokazało to, że dzielni informatorzy blefowali i liczyli na cud SWOJEGO ministra (0)Ziobro.
Okazało się, że pomimo szczerych chęci i woli nie udało się służb zrównać poziomem do telewizji eksprezesa Kurskiego i wyroki poszły nie po myśli.
Takie ziobra jak ty muszą więc lać swoją żółć na wszelkich możliwych do tego forach, grupach i skupiskach ludzi, by szukać zwolenników.
Okazuje się, że do pełni szczęścia trzeba więcej niż kółka wzajemnej adoracji, dziesiątek fake kont i tanich chwytów. To po prostu działało do czasu.
Kończąc, wyrażam ubolewanie, gdyż nadal w społeczeństwie mamy takie osoby jak ty, które systematycznie upiera**ja inteligencję, ambitnych przedsiębiorców, dobrych i niezależnych gospodarzy i wszelkie inne podmioty, które zwyczajnie widzą jak się rujnuje ten kraj w imię prywaty, nepotyzmu, chorego ego, kolesiostwa i ogłupienia.
Wszystko ramię w ramię z “jedynie słuszną wiarą”, której zasad i reguł nie przestrzegają jej najważniejsi przedstawiciele.
Reasumując, Antoni, weź się zamknij.

Last edited 1 rok temu by Damian Harazim
Adrian Gajda
Adrian Gajda
1 rok temu
Reply to  Damian Harazim

No tak, najlepiej gdyby wszyscy głosowali tylko na jedyną słuszną partię czyli na PO, która dla Piekar pewnie będzie zbawieniem i najlepszym co nas może spotkać. Broń boże żadnej polemiki z władzami miasta bo zawsze znajdą się takie lizusy jak Ty, którzy przyjdą w sukurs władzom miasta. Krytyka jest czymś normalnym a nie czymś dziwnym czy nietypowym bo tak to powinno wyglądać a obrażanie oponentów świadczy tylko o Twoim niskim poziomie kultury.
Kończąc rozumiem Twoją chęć obrony władz miasta, ale jednak nie do końca Ci to wyszło.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

Damian Harazim
Damian Harazim
1 rok temu
Reply to  Adrian Gajda

Gdzie konkretnie w mojej wypowiedzi zauważyłeś, że uważam PO za jedyną słuszną partię? W którym miejscu wskazuję ją jako antybiotyk na PiSowskiego wirusa?
Krytyka powinna być siłą napędową do działania, ale by tak było, to musi to być krytyka, a nie pisanie głupot z fake kont przez trolla.
Władza broni i obroni się sama i nie potrzebuje do pomocy nikogo. Jak pewnie zauważyłeś, w wielu sprawach obrony dokonano w sądzie. A to, co niby miało się nie udać, to się udało…
Również pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
1 rok temu
Reply to  Damian Harazim

Haziel znowu swoje mądrości pokazal

Antoni F.
Antoni F.
1 rok temu
Reply to  Damian Harazim

Harazim Tobie jest na pewno ciepło, bo wszyscy wiemy gdzie od dawna siedzisz XD

Osiedle
Osiedle
1 rok temu
Reply to  3la

Yo się wyprowadzić do innego miasta

Osiedle
Osiedle
1 rok temu
Reply to  Mariola

Już nie przesadzaj że marzniesz

mieszkanka
mieszkanka
1 rok temu

Jak pan wytłumac zy że co roku mamy ogrzewane mieszkania najpózniej? Taryfy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki  czyli co za piękne słowa niektórzy mają taniej?

mieszkanka
mieszkanka
1 rok temu

Panie Turzański wszędzie już grzeją a Calor niestety nie jak co roku najpózniej. Ale co do płatności to najdrożej. Czy nie powinien się tym ktoś zainteresować ? Tyle Pan obiecywał mieszkańcom a nic z tego nie ma . Czynsze najdroższe w mieście .Na klatkach brud , przed blokiem nie lepiej. Żadnych zmian.

Brzeziny
Brzeziny
1 rok temu

Remonty budynków z zasobów Nieruchomości Brzeziny? Których?
Ostatnio wymienialiscie tabliczki z numerami budynków, tak gdyby poprzednie były złe. Takie inwestycje.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

To że jest wojna nie oznacza to że ceny musiały wzrosnąć. Ceny wzrosły w całej Europie z powodu spekulacji po prostu grupa inwestorów np; w Norwegi i innych krajach chce na tej sytuacji zarobić. To tak jak np; na giełdzie światowej inwestorzy spekulują i doprowadzają do wysokich wzrostów albo spadków np; akcji. Gdyby nikt nie chciał teraz na tej wojnie zarabiać to ceny pozostały by bez zmian niech ktoś porozmawia np; z ze specjalistą w tej dziedzinie to może wyjaśnić na czym to wszystko polega.

Osiedle
Osiedle
1 rok temu
Reply to  mieszkanka

Nie wszędzie więc nie gadaj głupot osiedle wczoraj ruszyło jeszcze nie wszystkie bloki

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
1 rok temu
Reply to  Osiedle

Osiedle powinno marznąć

Thomas
Thomas
1 rok temu

Jakby głupota umiała latać, to byś latał z szybkością światła. Fest ci synek ciśnienie w deke l!!!!!

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

Unia każe obniżać temperaturę w mieszkaniach Unia po prostu robi samorządowców w bambuko traktuje niezbyt poważnie. Najpierw Unia kazała zamykać kopalnie bo nieekologiczne i za 400 zł węgiel nieopłacalny teraz Unia mówi kupcie sobie tonę za 4 tyś zł albo zmniejszyjcie temperaturę w mieszkaniach oni traktują niektórych ludzi w Polsce u władzy jak kretynów a za poprzednich rządów traktowali jak dojarkę do zapełniania własnych zagranicznych kont. Jak patrzę na niektórych polityków z opozycji jak się wypowiadają to mi gały na wierzch wychodzą takich ewelemetów to się nie spodziewałem w życiu zobaczyć ale w Polsce wszystko jest możliwe. Można być przeciwnikiem np. PIS ale jak ktoś jest np; debilem który szkodzi społeczeństwu jak niektórzy politycy i Polsce to już są przypadki nadzwyczajne trudne do zrozumienia dla zwykłego prostego człowieka.

Osiedle
Osiedle
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

Przestań oglądać TVP a usłyszysz prawdę

Bart
Bart
1 rok temu
Reply to  Osiedle

Chyba przestań oglądać TV ,a może poznasz prawdę (jak Ci się będzie chciało),przecież TVN to tak samo toporna propaganda jak TVP .

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
1 rok temu
Reply to  Osiedle

Jesteś z Osiedla Wieczorka?

Marcin z Brzozowic
Marcin z Brzozowic
1 rok temu
Reply to  Osiedle

Usłyszałem w TVN w ogóle Arek , że UE na sposoby na Włochów jak wybory pójdą nie oo ich myśli. ORECZ Z KOLCHOZEM

Bart
Bart
1 rok temu

To po co Zgm przysłał pisma że ogrzewanie wzrośnie o 46 % skoro wzrośnie ponad 100% i chyba od razu powinni zwiększy zaliczki na ogrzewanie ,a nie że później dostaniemy kilka tysięcy dopłaty.

Brzeziny
Brzeziny
1 rok temu

Calor – stawki rekordowe a infrastruktura w opłakanym stanie, ciągłe awarie i brak ciepła. A teraz jeszcze pomysł podłączenia kolejnych budynków do tego systemu.
I jak niby mamy oszczędzać skoro nie mamy zamontowanych głowic termostatycznych? Dodatkowo bloki nie są ocieplone, w zimę mam ledwo 20 C w mieszkaniu a rozliczenie roczne na 3,5 tys zl. Może lepiej najpierw zająć się modernizacją istniejących instalacji a nie myśleć o podłączeniu kolejnych bloków, byle tylko pochwalić się w Internecie.

Brzeziny
Brzeziny
1 rok temu

I jaki pomysł przyszlosciowy ma na to miasto i spółka? Aha, Calor to monopolista, będzie na nas żerować ale to nie wy płacicie to nic was to nie obchodzi.
Zgadzam się, że nie da się zrobić wszystkiego na raz, więc proszę mi odpowiedzieć jaki sens ma podpinanie kolejnych bloków skoro sypie się infarstruktura? Skazujecie nas i tych ludzi na coraz większe awarie z powodu większego obciążenia.
Co do przedpłat – przecież płacimy nie małe zaliczki na CO co miesiąc, więc gdzie te pieniądze?

am haarec
am haarec
1 rok temu

Zarobki też otrzymuje się po przepracowanym miesiącu, a nie do przodu. Najpierw muszę przepracować miesiąc, a dopiero potem otrzymuję wynagrodzenie

M.C.
M.C.
1 rok temu
Reply to  am haarec

Niekoniecznie,na przykład nauczyciele dostają wypłaty z góry, na poczatku misiąca.
.

Miś Uszatek
Miś Uszatek
1 rok temu
Reply to  am haarec

No chyba, że jesteś nauczycielem…. Oni dostają wypłatę do przodu, za miesiąc, w którym jeszcze nawet dnia nie przepracowali… A później kombinowanie ze zwrotem jak pójdzie Ci taki na L4 albo co innego wykombinuje…

Konfederata
Konfederata
1 rok temu
Reply to  Miś Uszatek

Tak jak nauczyciele są okradani w naszym mieście to chyba nawet za okupacji niemieckiej tak ludzi nie skubali z pieniędzy. Wiadomo, że było źle w tamtych czasach całe takich rzeczy nie było by zabierać komuś wynagrodzenie za to że w tygodniu wypada dzień ustawowo wolny od pracy.

Brzeziny
Brzeziny
1 rok temu

Obydwie strony obowiązuje przecież umowa, na jakiej podstawie firma może żądać przedpłaty za cały sezon?
Proszę też o informację czy będą skierowane miesięczne zaliczki na CO w zasobach Brzeziny czy znowu dostaniemy gigantyczne dopłaty na koniec sezonu?