KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-09-20

Co z dodatkiem węglowym?!

Samorządy alarmują, że nie trafiły do nich środki na wypłatę dodatku węglowego. My tylko pośredniczymy, ale środki na pewno trafią do beneficjentów – zapewniają urzędy wojewódzkie. Resort klimatu podkreśla, że pieniądze są w drodze. Mieszkańcy, którzy złożyli wnioski już się niecierpliwią, a pretensje kierują do Urzędów Miast. Nie inaczej jest w Piekarach Śląskich.

Obsługą dodatków węglowych w Piekarach Śląskich zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. To właśnie tutaj składa się wnioski i można to zrobić do 30 listopada. Kiedy nastąpi wypłata świadczenia – to już zależy kiedy zostaną na ten cel przekazane środki z rządu. W przypadku pytań lub wątpliwości można dzwonić do MOPR: 32 288 35 74, 32 287 95 03 wew. 602, 603

Wnioski o dodatek węglowy można było składać od 17 sierpnia tego roku. Świadczenie miało zostać wypłacone w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku. Oznacza to, że pierwsi mieszkańcy, którzy w połowie sierpnia złożyli swoje podania, właśnie teraz powinni otrzymać należne im pieniądze. Dziś wchodzi w życie ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Nowe przepisy wydłużają termin na wypłatę dodatku węglowego do 60 dni od daty złożenia wniosku i zmieniają zasady rozpatrywania wniosków.

Mówimy o wielomilionowych kwotach, które w skali województwa idą w setki milionów złotych. Miasto tego nie wyłoży, bo nie ma pieniędzy, a poza tym wypłata pieniędzy z budżetów miast byłaby według Regionalnych Izb Obrachunkowych naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Miasta, także Piekary Śląskie czekają na przelew środków z budżetu państwa. Kiedy tylko wpłyną – zostaną przekazane mieszkańcom.

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek poinformował dziś, że pieniądze przeznaczone na dodatek węglowy powinny wpłynąć najpóźniej do piątku. Jeśli faktycznie tak się stanie w przyszłym tygodniu będą mogły rozpocząć się wypłaty dla mieszkańców.

Warunkiem koniecznym uzyskania prawa do dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł jest zgłoszenie lub wpisanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków głównego źródła ogrzewania. Świadczenie przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kominek, koza, piec kaflowy zasilane paliwami stałymi, czyli przede wszystkim węglem, brykietem, peletem zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Wniosek można złożyć do 30 listopada.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Thomas
Thomas
5 dni temu

No i znów typowy burdel made in PiS . Brawo idziemy w dobrym kierunku !!!!!!!!!!!!

lojz
lojz
5 dni temu

właśnie byłem dzisiaj i nie ma pieniędzy, jak nie ma, dzwonie codziennie po kilka razy, nie ma pieniędzy . teraz już zimno w domu, nie ma za co kupić, a te baby nie mają pieniędzy tam, coście znowu odwalili, gdzie są moje pieniądze ja się pytam

Janek
Janek
5 dni temu
Reply to  lojz

Się pytaj premiera i naczelnika.

Mariusz
Mariusz
5 dni temu
Reply to  lojz

Dostaniesz pieniądze np w październiku. Węgiel może w grudniu. Do tego czasu zamarzniesz?

Sabina
Sabina
5 dni temu
Reply to  lojz

Gdzie są pieniądze u żony od Morawieckiego na koncie

Rafał
Rafał
4 dni temu

PIS będzie przeciągał wypłatę 3000 zł do wyborów a wybory pomoże wygrać Kamiński koordynator od inwigilacji nękania nadużyć i wrabianiu ludzi a wybory chcą wygrać tak jak ostatnio dzięki Pegasusowi teraz mają Hermita oprogramowanie szpiegujące

Monia
Monia
4 dni temu

Niech się teraz biją w pierś ci co głosowali na Przekręty I Sutenerstwo,PIS obwinia wojną na Ukrainie drożyznę podwyżki braki produktów węgla przecież oni przed wojną na Ukrainie już wprowadzali podwyżki i okradali polaków Dobrym Ładem tylko że polska to średniowieczna ciemnota,jak PIS chciał zakneblować TVN to ludzie wychodzili na ulicę jak kraj jest okradany na żywca za łapówki prowadzane ustawy podwyżki to gdzie te ludzie ?

Anna Pakuła
Anna Pakuła
3 dni temu
Reply to  Monia

Monia na co czekasz wychodź na ulicę jak Rosjanie i Iranczycy. Pokaz światu jak ci jest źle.

Monia
Monia
3 dni temu
Reply to  Anna Pakuła

No tak lepiej siedzieć w domu i milczeć jak rząd okrada nas wszystkich i robi z nami co chce Morawiecki jest bankowcem jak wiemy banki są tylko po to aby nas oskubać i dobijać odsetkami od odsetek do cna dlatego rząd ma taką strategie jak kościół omamić i okraść

Budweiser
Budweiser
22 godzin temu

Dopłaty do węgla, którego nie ma i nie będzie.