KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-11-12

Lekcja patriotyzmu

Święto Niepodległości za nami. Była to okazja do rozmowy z moimi chłopakami o naszej historii, o bohaterach z Piekar Śląskich, o tym czym dziś jest patriotyzm. Moment jest trudny, bo w czasie kiedy my świętujemy – Ukraina walczy o swoją wolność.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę to jedno z najważniejszych świąt w historii Rzeczypospolitej Polskiej. Delegacje i mieszkańcy złożyli kwiaty w miejscach pamięci. Były przemówienia okolicznościowe i apel pamięci. Jak zawsze wraz z nami obecni byli radni Obywatelskiego Klubu Radnych.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. Ceremonie obchodów tego święta rozpoczęły się dzisiejszego popołudnia od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu. Na miejscu obecni byli także radni Młodzieżowej Rady Miasta Piekary Śląskie, którzy rozdawali kotyliony, a najmłodszym uczestnikom – cukierki. Następnie, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Szarleju odbyła się msza święta koncelebrowana przez ks. Andrzeja Kosa oraz ks. dr Mirosława Godźka. Homilię wygłosił ks. mjr Grzegorz Bechta. Msza odprawiona została w intencji Ojczyzny i mieszkańców Piekar Śląskich. Uroczystości te uświetnili swoim udziałem przedstawiciele pocztów sztandarowych, kompanii honorowej 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz muzycy Orkiestry Wojskowej w Bytomiu i chórzyści Śląskiego Chóru Górniczego Polonia Harmonia, którzy zadbali o oprawę muzyczną ceremonii.

Po zakończeniu nabożeństwa zebrani udali się do Parku Wolności w Szarleju pod pomnik „Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie”. Przemarszowi towarzyszyły występy mażoretek Uczniowskiego Klubu Sportowego „Azaria”. Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego oraz hejnału Miasta Piekary Śląskie wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia, których wysłuchali zebrani na uroczystościach zaproszeni goście oraz mieszkańcy Piekar Śląskich.

– W dniu naszego Święta Niepodległości chcę wyrazić wiarę w siłę polskiego patriotyzmu. Nie musimy się go uczyć od innych nacji. Nasz patriotyzm jest głęboko zakorzeniony w rodzimej historii. Przyznać jednak należy, że najlepiej wyraża się w sytuacjach ekstremalnych, wymagających niezwykłych poświęceń. Pozwolę sobie zatem postawić tezę, że z kraju będącego nie tylko bastionem wolności, ale i ojczyzną przedsiębiorczości – ze Stanów Zjednoczonych – warto zaczerpnąć doświadczenia, jak być patriotami w drobnych na pozór czynach, służących jednak poprawie wspólnego losu; jak dzięki determinacji i samozaparciu zwalczać bieżące problemy i stawiać czoła zewnętrznym zagrożeniom. – przemówiła do zebranych Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie. Do zebranych zwrócił się także obecny na uroczystościach minister Michał Wójcik – Członek Rady Ministrów.

Na zakończenie uroczystości apel pamięci odczytał podporucznik Daniel Augustyniak, po czym nastąpiła salwa honorowa i wybrzmiało Hasło Wojska Polskiego. U stóp pomnika wiązanki kwiatów złożyli: Minister Michał Wójcik – Członek Rady Ministrów, Parlamentarzyści Ziemi Śląskiej na czele z Senator Dorotą Tobiszowską, Sława Umińska-Duraj – Prezydent Miasta Piekary Śląskie, Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta, Beata Białowąs – Członek Zarządu Województwa Śląskiego, radni wojewódzcy i radni miasta Piekary Śląskie, dowódcy jednostek wojskowych i Straży Granicznej, komendanci służb mundurowych reprezentujących Policję, Straż Pożarną, służbę więzienną i straż miejską, Izba Administracji Skarbowej, zaproszeni goście, przedstawiciele organizacji związkowych i pozarządowych, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, piekarska młodzież reprezentowana przez delegację Młodzieżowej Rady Miasta oraz przedstawiciele Rady Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

W części artystycznej obchodów odbył się koncert „Od klasyki do rozrywki” w wykonaniu kwartetu Glam Strings w Miejskim Domu Kultury przy ul. Bytomskiej 73. Na scenie MDK wystąpili także soliści: Jakub Hertfort – zwycięzca programu „Mam talent” oraz Krzysztof Koniarek.

Organizatorami uroczystości w Piekarach Śląskich byli: Miasto Piekary Śląskie, 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu, Orkiestra Wojskowa z Bytomia, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich, Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia, Mażoretki Azaria oraz Ośrodek Kultury Andaluzja.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
17 dni temu

IMHO
Gdy Polska świętowała niepodległość
Mieszkańcy Piekar musieli jeszcze 2 lata czekać …
Dlatego osobiście uważam, że hucxne świętowanie 104 rocznicy ma się nijak do “prawie” przemilczanego powstania śląskiego, które przywróciło śląsk Polsce.

Faroż Erich Lust
Faroż Erich Lust
15 dni temu
Reply to  Andrzej

To jak Piekary czekały na Polskę najlepiej uwidocznił 1 września 1939 roku. W każdym oknie “fana z hakenkreuzem”. Tak się ta Polska przejadła Piekarzanom.
Zacznijmy od tego, że nasze miast nigdy nie było polskim. Średniowieczna nazwa miasta Peccari Theutonicale dobitnie świadczy jacy osadnicy tworzyli to miasto. 
Wielkim uproszczeniem byłoby jednak stwierdzenie, że były tylko niemiecką miejscowością. Oczywiście mieszały się tu przez wieki różne wpływy, kultury, narodowości. Także w okresie gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Czy 100% mieszkańców miasta oddało głos za Polską? Oczywiście że nie.
“przemilczania powstania śląskiego” – a co tu świętować? Walka bratobójcza sterowana z zewnątrz. Bracia po przeciwnych stronach barykad. Podział w poprzek rodzin. Nie były to powstania śląskie, bo i po niemieckiej stronie walczyli Ślązacy. Najtrafniej nazwać to wydarzenie wojną domową sprowokowaną przez polską stronę. Bardziej zacofanej także gospodarczo Polsce zależało na pozyskaniu łakomego kąska, niż samym Ślązakom na zmianie czegokolwiek.
Przy okazji, jakoś nikt nie wspomina o zamordowanych mieszkańcach Józefki przez polskich powstańców.
Nie bronię nikomu świętować odzyskania przez Polskę niepodległości, ale to nie moje święto.

Śląsk
Śląsk
16 dni temu

Najlepsze jest to, że Śląsk, w tym Piekary nigdy nie odzyskały niepodległości, bo nigdy jej nie utraciły. Śląsk i Piekary nigdy nie były pod zaborami. Od xiv wieku to nie była już Polska….