KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-12-01

Kolejne nagrody za Osiedle Wieczorka…

“Dziś nagroda – jutro prokurator. Wszyscy wiemy kto Wam tak bruździ i  jakie są dziś Wasze realia. Współczuję. I gratuluję inwestycji” – usłyszałem podczas Wielkiej Gali Budownictwa. Eksperci z branży docenili i wyróżnili rewitalizację Osiedla Wieczorka, a nasza inwestycja znalazła się wśród takich nagrodzonych przedsięwzięć jak terminal lotniska w Pyrzowicach. Na specjalistach nie robią bowiem wrażenia donosy, zawiadomienia i polityczne przepychanki – oni oceniają inwestycję. A pomimo wielu trudności, problemów, donosów i postępowań – zrealizowaliśmy największy tego typu projekt w Polsce za co ZGM otrzymał Śląską Wielką Nagrodę Budownictwa.

Rewitalizacja Osiedla Wieczorka to remont 85 budynków i likwidacja setek pieców węglowych, najczęściej najniższej klasy. To zabezpieczenie życia i zdrowia mieszkańców poprzez likwidację ryzyka zaczadzenia. Straż Pożarna interweniująca kilkadziesiąt razy w sezonie odnotowała drastyczny spadek wezwań. To poprawa jakości powietrza w całej dzielnicy i poprawa jakości życia mieszkańców. To wreszcie całkowita zmiana wizerunku “starego” osiedla.

To właśnie za tą, największą w kraju inwestycję sypią się kolejne wyróżnienia:

Dyrektor Wioletta Bielawska odebrała wyróżnienie Śląska Wielka Nagroda Budownictwa.

Prezydent Sława Umińska-Duraj otrzymała statuetkę Autorytet Budownictwa i Gospodarki Śląskiej

Wcześniej Osiedle Wieczorka przyniosło inne nagrody:

Najlepsza inwestycja w klimat (Ministerstwo Klimatu)

Inwestycja Roku (Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami)

Lider zarządzania miastem (Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami)

I jeszcze dane obiektywne. W grudniu pojawi się kolejne wydanie Wspólnoty, w którym znajdziemy się na 3 miejscu w rankingu „Wydatki na ochronę powietrza w latach 2018-2021”.

Pierwsza trójka:

1.Rybnik        828,772
2.Krosno        514,344
3.Piekary Śląskie    396,033
wydatki per capita w latach 2018 – 2021.

Ostatnio spotkałem na Bytomskiej mieszkankę Osiedla Wieczorka. Zamieniliśmy kilka słów. Jak się okazuje zwykli mieszkańcy, normalni ludzie, którzy mieszkają i żyją na tym osiedlu doceniają zmiany.I nawet kiedy wyraziłem zaniepokojenie rosnącymi cenami… usłyszałem, że ta zmiana i jakość życia są warte każdych pieniędzy. I potwierdza to jeszcze jedna rzecz: osoby starające się o mieszkanie komunalne koniecznie chcą… na Osiedle Wieczorka.

Nie zmienią tego próby deprecjonowania inwestycji przez naszych przeciwników politycznych, autorów wszelakich donosów, anonimowych tekstów i komentarzy publikowanych przez internetowych trolli. Aż chciałoby się tych wszystkich politykierów zapytać: “Co Wy zrobiliście konkretnego dla mieszkańców naszego miasta oprócz pisaniem donosów, nasyłaniem kontroli, torpedowaniem i utrudnianiem dalszego rozwoju Piekar Śląskich?”

Osiedle Wieczorka dalej się zmienia. Przed nami konieczność remontów klatek schodowych, chodników, budowa parkingów i całej infrastruktury. Chcemy zadbać o osiedlową zieleń i ogródki przydomowe. Konsekwentnie i krok po kroku realizujemy program rozwoju miasta. Podobne inwestycje prowadzone są w całym mieście – nasz cel to zlikwidować wszystkie piece węglowe i ocieplić wszystkie budynki w mieście.

To nie jest łatwe zadanie, nie brakuje problemów. Tym bardziej doceniamy takie wyróżnienia. Dziękujemy za wsparcie, życzliwość i miłe słowa od mieszkańców. W czasach pełnych krytyki i oskarżeń są dla nas motywujące i dodające sił do dalszej pracy. Dziękujemy, że jesteście z nami. Razem zmieniamy Piekary Śląskie.

 

 

← Powrót

Proponowane posty

24-10-2022

Osiedle Wieczorka z nagrodami Ministra K...

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Czytaj więcej

11-10-2022

Osiedle Wieczorka - inwestycja roku?

Czytaj więcej

20-11-2017

Metamorfoza Starego Osiedla Wieczorka

Inwestujemy 75 milionów złotych w pełny remont Osiedla Wiecz...

Czytaj więcej

04-09-2019

Ministerstwo przygląda się Osiedlu Wiecz...

Prezydent Sława Umińska-Duraj spotkała się z Michałem Godlewskim, dyrektorem de...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
2 miesięcy temu

Widzę, że na tym blogu już jest propaganda jak w TVP. Jak Pan chce mieć pełny obraz to proszę zapytać wszystkich mieszkańców osiedla co sadzą o tej inwestycji. Wtedy natknął by się Pan na moją babcię, której czynsz z ok 300zł urósł do 800zł. Jej sąsiadki mają podobnie. Jak Pan gówno pomaluje farbką, to mimo, że kolorowe, dalej będzie gównem, więc cena nieadekwatna.

RRRRR
RRRRR
2 miesięcy temu

Brawo,brawo Panie Krzysztofie,tak trzymajcie .Jestem weteranką osiedla bo tam się urodziłam w 1953 roku i bardzo dziękuję za modernizację tego zakątka .Chociaż już tam nie mieszkam ,ale chętnie odwiedzam osiedle bo wiem jak wyglądało za waszych poprzedników i jak obecnie to wygląda.Mogę tylko państwu podziękować i pozdrowić .Oby tak dalej

LEON z Piekor
LEON z Piekor
2 miesięcy temu
Reply to  Agnieszka

Pani Agnieszko.
Blog jest prywatny.
Nie mieszkam na osiedlu, ale…wydaje mi się patrząc na 1 fakt ,że nie trzeba kupować węgla, wnosić do mieszkania , dziennie rozpalać i później wynosić hasie to za sam (nazwijmy luksus) trzeba zapłacić.
Wiem ,że starsi ludzie mają małe emerytury ,ale ekonomii Nie oszukamy.
Ps. Wiele jeszcze jest do zrobienia , klatki przedewszystkim .

Mariusz
Mariusz
2 miesięcy temu
Reply to  Agnieszka

Man tam z znajomych. Chcieli zamienić mieszkanie, nie znaleźli chętnych. Teraz cieszą się, że nie muszą węgla kupować, nosić i palić nim w piecu. Tylko cyk kaloryfer i jest ciepło. Koleżanka tam dostała mieszkanie, chwali sobie, byłem tam, pomagałem przy remoncie. Fajne, ciepłe lokum

Typowy Piekarzanin
Typowy Piekarzanin
2 miesięcy temu
Reply to  Agnieszka

Ludzie przestańcie wliczać w czynsz media! Czynsz to czynsz! Czym babunia wcześniej ogrzewała mieszkanie? Źródłami geotermalnymi z Torunia czy węglem? Zakładam, że węglem. 1,5 tony na zimę to lekko 3000 zł, jak podzielisz na 12 to masz prawie 300 zł miesięcznie. Do tego woda i śmieci i masz te swoje 800 zł pseudo czynszu. Uwielbiam ludzi z tego Osiedla, którzy już zapomnieli czym się wcześniej ogrzewali i ile za to płacili. Węgiel nigdy za darmo nie był! Teraz ogrzewanie (miesięczną zaliczkę na CO) pewnie babcia ma wpisaną, jako kolejną pozycję pod czynszem. Oto cała tajemnica…

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 miesięcy temu

Wyremontowanie starego osiedla to jest wielkie osiągnięcie w dzisiejszych czasach które można by było porównać z okresem przed 89 rokiem kiedy to budowano setki bloków które powstawały jak grzyby po deszczu. Dzięki tamtym inwestycjom jest dzisiaj co remontować i ludzie mają gdzie mieszkać czyli gratulacje należą się wszystkim którzy przykładają się i inwestują w tym kierunku bo mieszkanie i praca to podstawa gdy to już człowiek posiada wtedy może myśleć o ścieżkach rowerowych basenach i rozrywkach i innych hobbistycznych rzeczach tych na drugim planie które nie mają już tak wielkiego znaczenia. Jeżeli dożyjemy jednak czasów że znowu będą budowane setki mieszkań nie dla wybranych a dla każdego mieszkańca wtedy takich ludzi będziemy nosić jak królów ja sam pójdę bo to są własnie inwestycje których człowiek potrzebuje w okresie w którym teraz żyjemy to są właśnie te najważniejsze priorytetowe rzeczy.

Adrian Gajda
Adrian Gajda
2 miesięcy temu

Tak jasne – “ta zmiana i jakość życia są warte każdych pieniędzy” – może kogoś stać by płacić horrendalne pieniądze za czynsz, ale jednak większości już nie. Owszem zmieniliście ten zakątek miasta i super, ale jakim kosztem? Podwyżki czynszów są zabójcze dla portfeli mieszkańców i aż chce się zapytać co takiego zrobiliście by temu przeciwdziałać? Fajnie się wypomina przeciwnikom politycznym z opozycji że nic nie robią dla miasta i mieszkańców, tyle że Wy zostaliście wybrani by przede wszystkim pomóc mieszkańcom. Przecież za chwilę czeka nas kolejna podwyżka stawki za wywóz śmieci i co z tym zamierzacie zrobić? Mam nadzieję że mieszkańcy sprawiedliwie Was rozliczą na wyborach a ze swojej strony dodam, że na mój głos nie macie co liczyć bo jesteście po prostu niewiarygodni i nieudolni w przeciwieństwie do poprzedniej ekipy która rządziła miastem.

Janek
Janek
2 miesięcy temu

Szanuję Pana zdanie, chociaż kompletnie go nie rozumiem. Zwłaszcza w odniesieniu do poprzedniej ekipy. Jest Pan pewien, że nic nie robiła? Z jednym się zgodzę. Zostaniecie sprawiedliwie rozliczeni za te wszystkie podwyżki opłat i podatków, które miały miejsce przez ostatnie kilka lat.

Janek
Janek
2 miesięcy temu

Tylko osiedle Wieczorka jest w Piekarach? Za czyich rządów skanalizowano całe Piekary i jaki był koszt tej inwestycji? Pamięta Pan taką inwestycję czy nie za bardzo?

john x
john x
2 miesięcy temu

Przy całym szacunku dla Pana to niech pan zatrudni kogoś od wizerunku,albo poprosi jakąś współpracownicę o pomoc.Na takie gale zawsze w białej koszuli.Dres kod obowiązuje na takich galach.W myśl zasady jak Cię widzą tak cię piszą.Ja rozumiem że ma Pan inny styl,ale reprezentuje Pan miasto.

Anna Pakuła
Anna Pakuła
2 miesięcy temu

Jakby Korfanty postawił hale i basen to dziś trzeba było je już modernizować….z racji zurzycia!!! tylko skąd wzięlibyście kasę ???obiecywał pan odnowienie rowu wzdłuż ulicy Zamkowej I Tarnogórskiej a ledwo przekopaliscie 2/3 długości Zamkowej I 50 metrów na Tarnogórskiej. Mamy czekać na wysoką fale jak w tym filmie o powodzi Wrocławia na Netfliksie ???

Typowy Piekarzanin
Typowy Piekarzanin
2 miesięcy temu
Reply to  Anna Pakuła

Tu racja! Nie wiem czy nie taniej byłoby wybudować basen od nowa, bo pewnie Korfanty ogrzewałby go ulubionymi piecami na węgiel, ocieplony byłby pewnie też tylko z 2 stron i dach koniecznie z cieknącej papy. No i wisienka na torciku: pewnie jedna wspólna łazienka dla Wszystkich na korytarzu z koedukacyjnymi prysznicami, tak jak projektował w szpitalu miejskim…