
2024-01-21
7 kwietnia Wybory Samorządowe
Premier ogłosił datę wyborów samorządowych. To będzie 7 kwietnia, więc za chwil kilka rozpocznie się kampania wyborcza. Zanim to nastąpi musi zostać spełnionych szereg warunków. Ten tekst jest zbiorem informacji dla potencjalnych komitetów i kandydatów, bo nie ukrywam, że trochę osób się tematem i możliwościami kandydowania interesuje.
Kto może kandydować na Prezydenta Miasta?
Kandydować Prezydenta Miasta może każdy kto ma obywatelstwo polskie i ukończone w dniu głosowania 25 lat. Kandydat nie musi być mieszkańcem Piekar Śląskich.
Kto może kandydować na radnego Rady Miasta?
Kandydować na radnego może każdy kto ma obywatelstwo polskie i ukończone w dniu głosowania 18 lat. Kandydat musi być mieszkańcem Piekar Śląskich.
Ilu jest radnych? Do tej pory mieliśmy jako miasto 23 radnych, ale w tym roku po raz pierwszy będzie ich 21. Z każdego okręgu wyborczego po 7 przedstawicieli.
Jak wyglądają okręgi wyborcze? W dużym uproszczeniu: Okręg 1 to Kozłowa Góra, Osiedle Wieczorka, Józefka. Okręg 2 to Piekary, Szarlej, Lipka. Okręg 3 to Brzozowice-Kamień, Brzeziny i Dąbrówka.
Jak zostać radnym?
Najłatwiejsze jest dołączenie do istniejącego komitetu wyborczego. W Piekarach Śląskich swoich przedstawicieli mają trzy komitety: Obywatelski Klub Radnych, Prawo i Sprawiedliwość oraz Nasze Piekary. Wydaje się, że w tym roku Nasze Piekary nie wystawią swoich kandydatów. Obywatelski Klub Radnych listy ma właściwie kompletne, nie wiem jak wyglądają przygotowania PiS do wyborów samorządowych.
Trudniejsza droga to zebranie własnej drużyny i założenie swojego komitetu wyborczego. Może to zrobić 5 osób podając swoje kompletne dane, wybierając spośród siebie pełnomocnika wyborczego i finansowego oraz przedkładają listę 20 podpisów poparcia tego komitetu.
Następnie trzeba ułożyć listy wyborcze, które w przypadku Piekar Śląskich liczą po 9 kandydatów na okręg, przy czym należy pamiętać o parytetach. Na każdej z tych list minimum 4 miejsca muszą być obsadzone przez panie. Lista musi zebrać 200 podpisów poparcia, aby została zarejestrowana przez PKW.
Jak zostać prezydentem?
Aby zgłosić kandydata na Prezydenta Miasta komitet wyborczy musi zarejestrować listy wyborcze przynajmniej w połowie okręgów w mieście, czyli w przypadku Piekar Śląskich przynajmniej w dwóch okręgach wyborczych.
Właściwie to cała filozofia. Potem to już kwestia sfinansowania i przeprowadzenia kampanii wyborczej. Zasady finansowania i prowadzenia kampanii wyborczej są jasno określone w przepisach i trzeba się tego rygorystycznie trzymać, gdyż jest to skrupulatnie rozliczane. Jeśli chodzi o finansowanie to w praktyce – wszystko trzeba sfinansować z własnych środków. W przeciwieństwie do partii politycznych finansowanych z budżetu państwa, w wyborach samorządowych lokalne komitety nie otrzymują żadnych środków finansowych.
Pieniądze na kampanię wyborczą muszą być wpłacane na specjalne konto bankowe założone przez komitet i tylko z tego konta można dokonywać płatności. Wpłat na kampanię mogą dokonywać jedynie osoby fizyczne – nie mogą to być żadne firmy czy spółki.
To właściwie tyle jeśli chodzi o zagadnienie wyborcze. Kiedy już jest zarejestrowany komitet i spełnione wszystkie formalności – można prowadzić kampanię wyborczą. To moment na to, żeby przedstawić kandydatów, ich poglądy, ich osiągnięcia dotychczasowe i zamierzenia. Program wyborczy na pięcioletnią kadencję. Określić potrzeby, priorytety i problemy do rozwiązania. I wbrew pozorom nie chodzi o zestaw obietnic wszelakich – tylko konkretny plan, który będzie możliwy do realizacji. Sposoby i możliwości, pomysły i rozwiązania to już kwestia poszczególnych komitetów.
Właściwie tyle, jeśli chodzi o kompendium wiedzy przed wyborami 7 kwietnia. Z jednej strony nie jest to nic trudnego, z drugiej strony – nic prostego. O ile spełnienie formalności nie stanowi większego problemu, to sprawne prowadzenie kampanii i jej rozliczenie to już nieco trudniejsza sprawa. A najtrudniejsze jest oczywiście przekonanie mieszkańców do swojej wizji rozwoju miasta.
Przechodziliśmy całą tą procedurę w 2010 roku – zakładając po raz pierwszy komitet wyborczy. Zebraliśmy drużynę, której trzon pracuje z nami do dnia dzisiejszego. Współpracując z Państwem – Razem zmieniamy Piekary Śląskie, konsekwentnie realizując napisany razem z Wami Program Rozwoju Piekar Śląskich. Po minionych latach widać, jak dużo czasu zajmuje oraz ile problemów trzeba pokonać, żeby dokonywać zmian. Z perspektywy domu wydawało się to zwyczajnie łatwiejsze – a dopiero później, kiedy trzeba spełnić procedury, znaleźć finansowanie, wykonawców i wziąć odpowiedzialność za całość – robi się trudniej.
Zadowolić nie da się każdego. Niemal każda inwestycja, czy działanie ma swoich zwolenników, ale także przeciwników. Krytyki nie da się uniknąć. Czasami uzasadnionej, czasami zwykłej złośliwej. To taki rodzaj pracy. Jeśli jednak zdecydujecie się wystartować, działać i brać za odpowiedzialność za rozwój miasta – zachęcam do działania i życzę powodzenia.
Razem zmieniamy Piekary Śląskie!
PS. Szczegółowe informacje wyborcze znajdziecie na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. W galerii zdjęć wrzucam nieoficjalny jeszcze “kalendarz wyborczy”.
Komentarze
Uwaga! Dyskusja jest moderowana raz dziennie (zwykle rano) - komentarze nie pojawiają się od razu w momencie publikacji. Komentarze nie związane z tematem posta, obraźliwe, wulgarne nie są publikowane. Jeśli nie widzisz swojego komentarza sprawdź MOJE ZASADY i REGULAMIN
Przydadzą się wiosenne porządki. O jednego wiceprezydenta za dużo.
A pan Słota będzie kandydował?
Proszę pomyśleć, czy jest Pani zaradna w swoim domu ,być może z mężem.
Czy utrzymanie i zarządzanie domem 100m2 , ogrodem 1000m2 jest łatwe?
A co jeśli chodzi o całe miasto , instytucje ?