KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2024-02-08

Łatanie dziur i konkretne plany remontowe

Zima spowodowała prawdziwe spustoszenie na drogach. Szczególnie ucierpiały już wcześniej wielokrotnie łatane i znajdujące się w złym stanie technicznym odcinki dróg – przede wszystkim Bytomska/Tarnogórska i Sadowskiego, ale także przelotowe DK94 oraz DW911. Nierówną walkę z dziurami prowadziło ZGK pracując w zbyt niskich temperaturach i na mokrej nawierzchni, co uniemożliwiało skuteczne i długoterminowe rozwiązanie problemu. Dziur jednak nie można było zostawić aż do poprawy pogody. Każdego dnia na miasto wyjeżdżały trzy ekipy ZGK z asfaltem na zimno, którego zużyto dziesiątki ton.

Poprawa pogody umożliwiła wejście na piekarskie drogi zewnętrznych firm, chociaż w wielu wypadkach i tak nie są to łaty ostateczne i docelowe, bo chociaż zrobiło się cieplej, to mieliśmy serię deszczowych dni. Cel jest prosty – przetrwać do wiosny, kiedy będzie można ruszyć z prawdziwymi remontami. W tej chwili pracują dwie firmy zewnętrzne wyłonione w przetargach oraz ekipy ZGK. Mam nadzieję, że jak pogoda się utrzyma będzie widać efekty.

Niezależnie od bieżącego łatania dziur mamy zaplanowane remonty poszczególnych odcinków i na to czekam najbardziej, bo to o wiele skuteczniejsze rozwiązanie niż pojedyncze łaty. Poniżej lista wytypowanych lokalizacji.

Ponad milion złotych pójdzie na remont dróg gminnych:

ul. Gimnazjalna na odcinku od wjazdu do AZS do rejonu skrzyżowania z ul. Gen. Jerzego Ziętka
ul. Konstytucji 3 Maja,na odcinku od ul. Bytomskiej do ul. Konstantego Damrota
ul. Ks. Jerzego Popiełuszki na odcinku od. ul. Gen. Jerzego Ziętka do rejonu Kalwarii
ul. Jana Długosza na odcinku od ul. Partyzantów do rejonu budynku nr 56
ul. Armii Krajowej od ul. Papieża Jana Pawła II do rejonu wjazdu do ZSS,

Kolejne 800 tysięcy na drogi powiatowe:

ul. Przyjaźni na odcinku od ul. Gen. Jana Sadowskiego do ul. Michała Wołodyjowskiego
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiegojeden pas w rejonie zatoki autobusowej wraz z zatoką
ul. Oświęcimska, jeden pas ruchu od ul. Władysława Reymonta do ul. Trzech Bohaterów

No i najbardziej oczekiwane duże remonty najbardziej zniszczonych odcinków:

Po remontach Bytomskiej od Kauflandu do Wyszyńskiego, a następnie od Wyszyńskiego w stronę Pod Lipami przyszedł czas na kolejny spory odcinek drogi. Na wiosnę remontujemy ul. Bytomską/Tarnogórską na odcinku od skrzyżowania z JPII aż do ul. Józefskiej oraz od ul. Pokoju do ul. Brynickiej. Wartość inwestycji około 3,5 miliona złotych. Wszystkie aktualne łaty to tylko czasówki do momentu zdjęcia całego asfaltu i zrobienia drogi na nowo. I to jedyne porządne i skuteczne rozwiązanie tego naprawdę zniszczonego odcinka drogi.

Najdłuższy odcinek do remontu to Roździeńskiego/Kotuchy wraz z przebudową skrzyżowania – na to mamy aż 12 milionów złotych! Ten remont też nas czeka już na wiosnę.

Podobnie chcemy zrobić z ulicą Sadowskiego. Tutaj mamy nieco mniejsze środki – ok. 1,5 miliona złotych i zaczniemy od najbardziej zniszczonego odcinka drogi na takiej długości, na ile starczy pieniędzy.

W trakcie budowy chodnika i ścieżki rowerowej przy ul. Podmiejskiej wyremontujemy także nawierzchnię ulicy Podmiejskiej.

Jak widać to nie tak, że drogi zostały całkowicie zaniedbane. Mimo wszystko, pamiętając o konieczności zrównoważonego rozwoju cały czas inwestujemy w drogi. Wyremontowana, a właściwie zbudowana od nowa Brynicka, Ceramiki , Kawalca, Cicha, Jasna, Darwina, drogi na Józefce, Radzionkowska, łącznik Bytomska – Wyszyńskiego, łącznik Podmiejska – Pod Lipami,  Inwestycyjna, wyremontowane dwa duże odcinki Bytomskiej itd. Same drogi pochłonęły także dziesiątki milionów złotych. Jest tylko jeden problem… potrzeba więcej. Więcej remontów i jeszcze więcej milionów.

Koszty remontów dróg są astronomiczne. Jak to kiedyś podawałem na okrągło koszty to 0,5 mln złotych za 100 metrów drogi. Łatwo więc policzyć, że remont wszystkich dróg w mieście to byłyby setki milionów złotych – w sytuacji kiedy cały budżet miasta wynosi raptem 300 mln i musi wystarczyć na wszystko. Sukcesywnie jednak poradzimy sobie także z drogami. Do tej pory wydaliśmy na remontu dróg około 80 milionów złotych.

Piszę także z drogami, ponieważ wiele innych problemów już rozwiązaliśmy. Niestety, nie można w mieście zrobić wszystkiego na raz i realizować wszystkich zadań na pełną skalę. Dla nas tym priorytetem były kwestie mieszkaniowe – wykup zasobów Arrady, remont Osiedla Wieczorka i zmiana ogrzewania. Stan techniczny budynków był już tak słaby, że notorycznie potrzebne były interwencje straży pożarnej. Groźba zaczadzenia w zasobach miejskich była realna. Wyremontowaliśmy ponad sto budynków, zlikwidowaliśmy setki pieców węglowych.

Prowadzone były także inwestycje w wielu różnych innych dziedzinach – szkoły, przedszkola, żłobek, obiekty sportowe i kulturalne, parki. Mnóstwo inwestycji, dziesiątki milionów złotych.

Chcielibyśmy więcej, chcielibyśmy lepiej i szybciej – ale jak to w życiu – ograniczają nas możliwości finansowe. Dysponujemy określonym budżetem, a on podobnie jak nasze budżety domowe nie jest z gumy. Piekary Śląskie są jednym z najbiedniejszych miast powiatowych. Zamknięcie kopalni i utrata dochodów z nią związanych dodatkowo nas obciążyła. Mimo to radzimy sobie w tych trudnych warunkach i realizujemy konsekwentnie założone cele.

Przepraszamy za utrudnienia i w okresie łatania dziur, remontów prosimy o ostrożną jazdę.

 

 

 

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sygnalizator
Sygnalizator
8 dni temu

“Piekarski magistrat zapowiedział, że wkrótce pojawi się sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Bednorza z Roździeńskiego ” Pytanie kiedy to nastąpi rok czasu minąl?

Janek z Góry
Janek z Góry
11 dni temu

Dlaczego Radzionkowska nie zostanie otwarta warunkowo, skoro Bytomska/Tarnogórska się rozpadły? Stan dróg w Piekarach stanowi realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu lądowym. Jeśli moje auto zostanie uszkodzone, na pewno spotkany się w sądzie.

xyz
xyz
8 dni temu
Reply to  Janek z Góry

Radzionkowska nie zostanie oddana warunkowo, bo czekamy na wiosnę. W tym samym terminie zostanie zamknięta Radzionkowska, Bytomska i Tarnogórska do Brynickiej. Ponadto szykuje się remont ul.27.Stycznia w dobieszowicach, zaraz za mostkiem, więc będzie totalny paraliż Kozłowej Góry. Ale wiem jak bardzo pan Turzanski lubi ludzi z Kozłowej Góry. Na spotkaniu o wineberg był w stanie oczy wydrapać.

Fan Magistratu
Fan Magistratu
6 dni temu
Reply to  xyz

Remont 27 Stycznia już trwa. Są znaki kierujące na objazd. Na stronie gminy Bobrowniki jest już stosowna wzmianka. Radzionkowska wciąż zamknięta. Zatem mamy już 2 z 3 wspomnianych zamknięte.

Słoma z butów
Słoma z butów
6 dni temu
Reply to  Fan Magistratu

Koniec świata… I jak się 2 gnojowozy wyminą tam? Bytomską ostatnio zrobili w tydzień, a było to centrum miasta. Co Ty myślisz, że wahadło tego nie ogarnie? Ile tam jeździ samochodów? 10-20 tysięcy dziennie? A ja myślę, że max 2-3 tysiące. Jakby DW911 remontowali to byłby problem. Już przestańcie z siebie robić centrum wszechświata! Gdzie te tysiące domów na Winnej Górze i bloki na stadionie Czarnych? Piszecie już to referendum o przyłączenie do Świerklańca?

P Śl
P Śl
5 dni temu

Nasz mały piesek znowu ujada 🙂 Na żywo odwagi nie ma, bo biega z podkulonym ogonkiem to chociaż w internecie można się odważnym poczuć i poopluwać kogo się da 😀 A propos, gdzie to ci ten przejazd kolejowy zamknęli co musiałeś nadrabiać kilka kilometrów? Na Królowej Jadwigi, Kalwaryjskiej czy na Brzezinach koło radnego? 😀 Miło, że wkońcu wszem i wobec się przyznałeś, że ci słoma z butów wystaje.

Słoma z butów
Słoma z butów
4 dni temu
Reply to  P Śl

Ahhhh szkoda czasu na dyskusję… Ironia, sarkazm… To widać dla Ciebie pojęcia nieznane… widać Turzanski miał każdemu na Koziej Górce kupić helikopter albo postawić darmowa stacje benzynową… Można dojechać od Świerklańca, Bobrownik, centrum Piekar. Jedna z 4 dróg dojazdowych została zamknięta. Jak patrzę na mapę, to to nawet nie kilometr wychodzi nadłożenia drogi, ale historia jest jakby przez lotnisko w Pyrzowicach autostrada trzeba było codziennie jeździć! Nauczka na przyszłość. Nie trzeba było nic robić, bo zamiast zadowolenia tylko narzekania i hejt. Przecież na gnojowozy wystarczy droga szutrowa;))

Mirosław
Mirosław
12 dni temu

Witam , kiedy zostanie wykonana planowana od dawna sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul.Pod Lipami z DW911 .

LEON z Piekor
LEON z Piekor
13 dni temu

A już miałem pisać czy Podmiejska będzie zrobiona w tym roku .
Wrzuciłbym jeszcze ulice Czołgistów, a przynajmniej jakieś duże łaty.
8 lat temu pisałem, że przydałby się remont, a Pan powiedział, że owszem ,ale nie wszystko od razu.
🙂
A do tego kwestia oświetlenia, bo GMINA Bobrowniki na swojej kontynuacji tego odcinka ma.
Rozumiem limity kasowe.

W każdym bądź razie 7 kwietnia ma Pan krzyżyk odemnie.

Mieszkaniec Centrum
Mieszkaniec Centrum
13 dni temu

Panie Prezydencie czy przy okazji remontu ulicy Sadowskiego będzie wykonane oświetlenie jezdni na odcinku od ulicy Rozalki do granicy miasta?

Zenio
Zenio
13 dni temu

Dlaczego CI panowie nie łatają na Bytomskiej wszystkich dziur ? Mają jakieś limity ?

Rafik
Rafik
13 dni temu

Wczoraj robili droga a nie widać żadnych zmian, co to zaś za ekipa została wybrana i czyj wujek/ciotka/kuzyn/bracik itp. itd. tam robi.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
13 dni temu
Reply to  Rafik

Oni będą łatać i powiedzą że zaś 30 ton asfaltu poszło tak jak w jednym mieście w pierwszym dniu opadów śniegu powiedzieli że poszło 40 ton soli a sól podobno już wcześniej została zużytkowana w zakładach mięsnych i poszła do szyneczek i została skonsumowana;) Ale robota na okrągło jest i łatanie będzie na bieżąco czyli robota jest i to na kolejne długie bieżące lata;)