KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2024-03-25

Basen – inwestycja widmo, czy projekt w realizacji?

O basenie w Piekarach Śląskich mówi się od lat – temat pojawił się jeszcze za kadencji poprzedniego prezydenta, ale nie doczekał się realizacji. Czy jest tylko obietnicą wyborczą? Czy kiedykolwiek powstanie? A może już jest w realizacji? Przyjrzyjmy się tematowi.

 

Proces budowy “basenu” tak naprawdę rozpoczął się już parę lat temu. Przy czym słowo “basen” jest umowne, bo tak naprawdę mówimy o całym kompleksie sportowym, na który składają się:

– Basen pływacki 8 torów 25 metrowych, dwa z ruchomym dnem
– Strefa zabawy dla dzieci ze zjeżdżalniami zewnętrznymi
– Basen rekreacyjny z masażami
– Strefa relaksu: sauny, grota solna, tężnia solankowa, jacuzzi
– Sala fitness
– Siłownia ogólnodostępna
– Siłownia ciężarowców Andaluzji
– Strzelnica sportowa
– Hala sportowa z boiskiem wielofunkcyjnym
(główne przeznaczenie szczypiorniści)
– Squash

Inwestycja warta szacunkowo ok. 150 milionów złotych, będzie realizowana etapami – z których pierwszy będzie właśnie basen. Co zostało zrobione do tej pory?

 

Styczeń 2021 – konkurs architektoniczny
Ogłoszony i przeprowadzony został konkurs architektoniczny – pracownie projektowe z całego kraju przygotowywały koncepcje zagospodarowania terenu i zaprojektowania naszych obiektów sportowych

Styczeń 2022 – rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego
Rozpoczęły się negocjacje z firmą, która przedstawiła najlepszy projekt w celu zlecenia prac i rozpoczęcia prac projektowych. Niestety, firma nie podejmuje się projektowania obiektu. Konieczne było rozpoczęcie negocjacji z kolejną z firm, która przedstawiła drugi z kolei projekt.

Listopad 2022 – została podpisana umowa na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę
Prace projektowe trwają nieprzerwanie od 2022 roku i w chwili obecnej projekt jest już w fazie końcowej, projekt budowlany jest gotowy, trwa przygotowywanie projektu wykonawczego, czekamy na pozwolenie na budowę. Trwają wszelkie niezbędne uzgodnienia z Wodami Polskimi, MPWiK, Tauronem itp. Wykonywane są badania gruntu. Opracowywane są dziesiątki dokumentów.

Czerwiec 2023 – wniosek o dofinansowanie budowy
Składamy wniosek w ramach rządowego programu Nowy Ład o dofinansowanie budowy obiektu. We współpracy z Senator Dorotą Tobiszowską przekonujemy do realizacji tego zadania. Prezydent Sława Umińska-Kajdan pisze do Premiera RP przedstawiając sytuację Piekar Śląskich, brak basenu i możliwości szkolenia dzieci i młodzieży oraz prezentując projekt.

Październik 2023 – otrzymujemy dofinansowanie na budowę basenu w wysokości  30 mln złotych

Lipiec 2024 – planowane ogłoszenie przetargu na budowę
zgodnie z warunkami dofinansowania w lipcu należy rozpocząć proces budowy od rozpoczęcia procedury wyboru wykonawcy

2025-2026 – budowa basenu

Załączone wizualizacje to prezentacja obiektu z konkursu architektonicznego, jednak rysunek to już element projektu budowlanego. Prace są zaawansowane. Dotychczasowe koszty poniesione przez miasto to ponad 750 tysięcy złotych. Za gotowy projekt zapłacimy ponad 3 miliony złotych. Sam basen to koszt kilkudziesięciu milionów złotych – z czego 30 mln pochodzić będzie ze środków rządowych – mamy przyznane te pieniądze i promesę z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dlaczego to trwa tak długo? Malowanie marzeń, a w efekcie tworzenie dokumentacji tak poważnego kompleksu wymaga czasu. Sam konkurs architektoniczny i przygotowanie przez architektów prac konkursowych zajął rok. Negocjacje i wybór wykonawcy – biorąc pod uwagę wycofanie się jednego z nich – też zajęły miesiące. Trzeba pamiętać, że dotyczyło to projektowania obiektu, a sama wartość dokumentacji projektowej to grube miliony złotych. Obecnie wciąż trwa projektowanie tego kompleksu – a trzeba wziąć pod uwagę, że budujemy w terenie trudnym, który kiedyś został zdegradowany i gdzie znajdują się stare szyby. To wszystko trzeba przebadać i uwzględnić.

Przed nami finisz prac, których z perspektywy mieszkańców nie widać – a następnie zaczniemy budowę. Dzięki pozyskanym środkom – będzie to możliwe natychmiast po zakończeniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Ktoś powie – dwa lata będzie to budować? Tak. A i tak mówimy tylko o pierwszym etapie czyli basenie. Z drugiej strony – zobaczcie ile czasu buduje się “zwykły” dom. Pewnych rzeczy po prostu nie da się zrobić na już.

Podsumowując basen to wyzwanie, którego podjęliśmy się w 2021 roku i prowadzimy do dnia dzisiejszego. Realizacja tego obiektu jest nie tylko sztandarowym punktem programu wyborczego, ale także największym wyzwaniem kolejnej kadencji. A Sława Umińska-Kajdan jest gwarancją doprowadzenia tego projektu do końca. 

W dyskusji w komentarzach pojawiały się głosy, że skoro to trwa tak długo mogliśmy od tego zacząć. Niestety, to nie prawda. Były ważniejsze zadania. W pierwszej kolejności wybudowaliśmy nowy Szpital Miejski – prawie 100 mln złotych. Wyremontowaliśmy os. Wieczorka – kolejne 60 mln złotych. Wykupiliśmy mieszkania Arrady – ok 30 mln złotych. To wszystko były inwestycje potrzebne i priorytetowe, niezbędne do codziennego życia, komfortu i bezpieczeństwa.

Poza tym było wiele innych istotnych projektów: nowy dworzec autobusowy, remonty i budowa dróg za 80 mln złotych (w tym przebudowa korkującego się skrzyżowania DW911/Podmiejskiej/Karola Miarki), szkoły, przedszkola, nowe żłobki…

Postawiliśmy na rzeczy najważniejsze, na rozwój Piekar Śląskich inwestując w infrastrukturę i wszystko to, z czego korzystamy każdego dnia my, nasze dzieci i nasi rodzice. W 9 lat zmieniliśmy miasto nie do poznania, nie zapominając i przygotowując duże projekty do realizacji.

Niejako “w tle” innych inwestycji trwały prace nad basenem: zebranie potrzeb, konkurs, wybór wykonawcy projektu, projektowanie. Dziś jesteśmy na końcu tego procesu. Trzeba postawić kropkę nad “i” i wybudować basen.

Zrobimy to razem tak jak razem zmieniamy Piekary Śląskie!

Dlaczego to ważna inwestycja?

Budowa basenu ma swoich przeciwników, ale tak naprawdę jest to jedno z ważniejszych zadań. Tylko posiadanie swojego obiektu umożliwi nam prowadzenie zajęć nauki pływania dla wszystkich uczniów piekarskich szkół. Umiejętność pływania to podstawowa umiejętność i kwestia bezpieczeństwa – co roku topi się zatrważająca ilość dzieci. Tego można uniknąć.

Do tego umożliwi to działalność klubów pływackich, a mamy tradycje w tym zakresie oraz rekreacji dla mieszkańców, także seniorów.

Ten projekt – kompleks sportowy – to także nowe możliwości dla piekarskich szczypiornistów, ciężarowców i innych klubów sportowych, ale także mieszkańców Piekar Śląskich prowadzących aktywny tryb życia.

Razem zmieniamy Piekary Śląskie!

 

 

← Powrót

Komentarze4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
22 dni temu

Miejmy nadzieję, że budowę basenu skończy nowy Prezydent Miasta. Obecnej Pani już podziękujmy bo znowu otoczy się takimi ludźmi jak do tej pory.

wyborca
wyborca
22 dni temu
Reply to  Max

Na szczęście wygra Sława i dobrze, bo w przeciwieństwie do innych ona może zrealizować tę inwestycję. Konkurenci poza ogólnikami i frazesami nie podali ani jednej inwestycji do realizacji, a podpierają się autorytetem poprzednika, który basenu nie udźwignął przez 12 lat. Zresztą za jego czasów w ogóle niewiele się działo, a w 9 lat Umińska i Turzański zmienili miasto, czy to się opozycji podoba czy nie. Ludzie to widzą, widzą też nieporadne ataki, często wulgarne z łączeniem zdjęć radnej ze zdjęciami porno włącznie, które nie przyniosą żadnego efektu. Ale to oczywiście tylko moje zdanie… i ekspertów. Ile to szans daje się Umińskiej w wyborach? 90 procent? Idź postaw u buchmacherów na opozycję – obłowisz się jak masz rację.

Adrian
Adrian
22 dni temu
Reply to  wyborca

Tylko pogratulować wiary, bo jakoś nie wydaje mi się by miała to lekka, łatwa i przyjemna przeprawa dla obecnej Pani Prezydent. Opozycja jest silna i jest w stanie rzucić wyzwanie obecnej władzy. Komorowski w wyborach też miał zmiażdżyć Dudę a jak się skończyło to wszyscy wiemy.

Bart
Bart
19 dni temu
Reply to  Adrian

Wygra w pierwszej turze z poparciem 80% albo większym

john x
john x
19 dni temu
Reply to  Adrian

To w naszym mieście jest jakaś opozycja? Szkoda że nie widziałem. Mamy taką opozycję ,że mogli się zaprezentować w debacie, którą jak przy każdych wyborach proponowała Piekarnia Inicjatyw,ale zrezygnowali bo organizatorzy nie chcieli zostawić pustego krzesła dla p.Umińskiej ,która nie wyraziła zainteresowania w tym roku. Nie wiem śmiać się czy płakać. Czyli nie program jest ważny, tylko jakby tu dokopać drugiej stronie. To obraz PiSu w naszym mieście. I dobrze.

Michał
Michał
15 dni temu
Reply to  john x

Cóż. Piekarnia chciała dyskusji o programie, a nie szopki. Zachowanie PiS w tej kwestii to więcej niż głupota. To błąd,

Robert
Robert
23 dni temu

A jaki przewidujemy bilans roczny tego obiektu ? I jaka będzie cena biletu dla osoby dorosłej żeby inwestycja nie przynosiła strat ?

Robert
Robert
23 dni temu

Czy miasto stać na taki wydatek rocznie ?

minos
minos
23 dni temu
Reply to  Robert

dają pózniej basen na utrzymanie do ZGK albo Mpwik 😀

Marcin z Brzozowic.
Marcin z Brzozowic.
23 dni temu

Pani Prezydent mówiła w w 2018 roku że ma pieniądze na basen wraz z projektem. Mówiła to w obecności dzisiejszego posła z Koalicji Obywatelskiej podczas spaceru po Kamieniu. Póki co dla tej dzielnicy nic nie zrobiła nie wspomnę o basenie.

szah
szah
24 dni temu

o tym, że będzie basen mówiło się już w okolicach 2015 roku, jak widać całe pokolenie nie doczekało się tego basenu ale lepiej późno niż wcale

ziomek
ziomek
23 dni temu
Reply to  szah

na szczęście niektóre pokolenia załapały się jeszcze na basen na Julce 😉

Bart
Bart
23 dni temu
Reply to  ziomek

I na Andaluzji. Tam był nawet większy basen.

QWERTY
QWERTY
23 dni temu
Reply to  ziomek

Niektóre pokolenia załapały się na basen na Andzie 🙂

Patryk
Patryk
24 dni temu

A 2 i 3 etap na jakie lata są planowane?

WOPRysta
WOPRysta
24 dni temu

Najpierw drogi, bo w tym segmencie Piekary leżą i kwiczą, później można realizować ambitne projekty.

“Umiejętność pływania to podstawowa umiejętność i kwestia bezpieczeństwa – co roku topi się zatrważająca ilość dzieci.” – chyba pan nie zna statystyk. 99% tonących, to ludzie, którzy umieją pływać, większość z nich twierdziła, że nawet bardzo dobrze.

P Śl
P Śl
21 dni temu
Reply to  WOPRysta

Też nie znam statystyk, ale o tym się często mówi. Dzieci w tym jest raczej mało, a umiejętność pływanie też jest najczęściej bez znaczenia, bo z dwoma promilami to ciężko jest chodzić, a co dopiero pływać.

Stefan
Stefan
21 dni temu
Reply to  WOPRysta

A poważniej: byli najzwyczajniej naje*ani. A statystyka polega na ilości, a nie na krzykliwym przekazie medialnym.
Prosty przykład: jak w tygodniu, w kilku zdarzeniach zginie 9 osób to co najwyżej będzie sucha wzmianka w mediach. A jak 9 osób zginie w jednym wypadku to wszyscy o tym dudnią.
I tu i tu mamy 9 ofiar.

Last edited 21 dni temu by Stefan
Andrzej
Andrzej
24 dni temu

trzeba wziąć pod uwagę, że budujemy w terenie trudnym, który kiedyś został zdegradowany i gdzie znajdują się stare szyby.”
kopalnia Szarlej i dwa szyby Schmidt to XVII wiek trochę zapobiegawczo.
Julian w tym rejonie miał filary oporowe dla urazowki i montometu.