KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2011-04-26

Brzozowice Kamień w fotografii i filmie

   Pasjonaci: Łukasz Ściebiorowski, Waldemar Tracz, Marcin Strzelecki i Edward Przybyłek zebrali kilkaset zdjęć oraz materiałów filmowych, przedstawiających Brzozowice-Kamień na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Była niepowtarzalna okazja zobaczyć na zdjęciach m.in. tereny tzw. Manhattanu gdy nie było tu jeszcze bloków, Kamień bez “plomby”, budowę szkoły i bloków, wyścig kolarski, kostę brukową na dzisiejszej ulicy Oświęcimskiej, budowę Osiedla Andaluzja, figurki i chatkę w parku i wiele innych historycznych ciekawostek. Uzupełnieniem był film (który prezentujemy na stronie), ukazujący jak dziś wygląda funkcjonowanie tej dzielnicy Piekar Śląskich.
   Wystawa Brzozowice-Kamień w starej fotografii i filmie budziła (zupełnie niepotrzebnie) wiele “politycznych” emocji. Ponieważ okres był “wyborczy” nie mogła się odbyć w miejskiej instytucji kultury – w Ośrodku Kultury Andaluzja. Dlatego zapadła decyzja o przeniesieniu jej do Klubu Spółdzielni Mieszkaniowej na Manhattanie. A jakie są fakty – czy wystawa miała coś wspólnego z polityką? Odpowiedź na to pytanie padła na wernisażu. Sala Klubu Osiedlowego Spółdzielni Mieszkaniowej na Manhattanie pękła w szwach. Chyba nikt się nie spodziewał takiej ilości gości. Atmosfera była wspaniała!
   Stare fotografie, wspomnienia i dyskuje, ale przede wszystkim FILM. Wyrazy uznania dla Łukasza Ścierbiorowskiego, Edwarda Przybyłka, Marcina Strzeleckiego i Waldemara Tracza za trud włożony w powstanie tego materiału i tej wystawy.
   Ślicznie ujął to Leon Wostal, autor i pomysłodawca wystaw “Piekarzanie w starej fotografii”, który zauważył, że historią naszego miasta interesują się ludzie młodzi. Dzięki temu nie odejdzie w zapomnienie.
   W moim przekonaniu podobne wystawy, związane z tematyką piekarską jak i poszczególnych dzielnic miasta, należy realizować, być może już we współpracy z ośrodkami kultury. Raz jeszcze dziękuję organizatorom.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments