KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2013-06-24

Jeszcze o śmieciach…

We wszystkich oficjalnych piekarskich mediach informują jak to Prezydent dba o dobro mieszkańców i ich miejsca pracy. Ostatnio opublikowano list “pracowników ZGK”, którzy dziękują Prezydentowi za ocalenie ich miejsc pracy i rezygnację z przetargu na wywóz śmieci. Szkoda tylko, że za dobroć Prezydenta będą płacili mieszkańcy, zmuszeni korzystać z usług monopolisty na rynku piekarskim.
A co najdziwniejsze, nie dale jak w ubiegłym roku dyrektor Trela (z pewnością po konsultacji z Prezydentem) zwolnił blisko 50% pracowników fizycznych (większość z zasobów ADM2) – mieszkańców Piekar, po to aby ogłosić przetarg i zlecić usługi firmie prywatnej z Bytomia 🙂
Skąd taki brak konsekwencji? W jednym zakładzie pracy podlegającym Prezydentowi zwalnia się ludzi i zleca usługi firmie zewnętrznej (choć koszty z pewnością nie są niższe) a w drugiej firmie “chroni” się miejsca pracy poprzez wprowadzenie monopolu na rynku piekarskim i decyzją urzędniczą wyeliminowanie konkurencji.
Nie trzeba być magistrem ekonomii aby wiedzieć, że monopole nie są dobre dla rynku. Taka firma nie musi się starać, oszczędzać bo i tak jaką cenę nie poda taką trzeba będzie zapłacić. Oczywiście z naszych kieszeni.
Teraz list na łamach gazety powinni zamieścić pracownicy konkurencyjnych firm, którzy przez decyzję Prezydenta pewnie stracą pracę. Oczywiście ich rodziny się nie liczą. A być może o to właśnie chodzi? Może konkurencja była zbyt silna? Nawet jeśli jakiś sąd zmusi Prezydenta do cofnięcia tej decyzji i wprowadzenia przetargów tak jak to jest w całej Polsce, to upłynie rok, dwa lata. W tym czasie konkurencja albo wypadnie z rynku albo straci na sile a wtedy i tak będzie zbyt słaba, żeby startować w przetargach. A przecież niedawno dowiedzieliśmy się z Przeglądu Piekarskiego, że do tej pory ZGM korzystając z usług ZGK płacił za wywóz śmieci znacznie więcej niż spółdzielnie mieszkaniowe korzystające z usług firm prywatnych.
Być może warto, aby ten temat poruszyć na zebraniach wspólnot mieszkaniowych, którymi zarządza ZGM.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ciekawe tylko kto na tym skorzysta, skoro Prezydent zgodził się na taki sprytny numer z monopolem dla ZGK. A zapłacimy za wszystko jak zawsze my, mieszkańcy.
Pozdrawiam
Mieszkaniec Piekar Śl.
← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
magister ekonomii
magister ekonomii
9 lat temu

No otóż to ocalenie za pieniądze mieszkańców to ci dobrodziej, wielki myśliciel i ekonomista. Komuna pełną gębą. Skąd brak konsekwencji ?. Może stąd, że ZGM nie ma “zaplecza” w postaci 6cio osobowej załogi Zarządu i Rady Nadzorczej w postaci kumpli królika. Ludzie pobudka, obudźcie się wreszcie !!!. Bawią się naszym kosztem i sprowadzają to miasto na dno byle im było dobrze. Konkurencja nie straci na sile, bo konkurencja działa masowo i zachodzi coś takiego jak efekt skali. SM korzystała z usług ZGK za mniejsze o 1/3 pieniądze niż będzie płaciło całe miasto. To jest wbrew ekonomii całkowicie.

salowa
salowa
9 lat temu

Media są zakłamane PREZYDENT NIE DBA O MIEJSCA PRACY MIESZKAŃCÓW!!!A przykładem są salowe ze szpitala miejskiego ..Prezeska zwolniła 13 salowych mieszkanek Piekar tylko za to że nie zgodziły się same zwolnić i ponownie zatrudnić na umowie śmieciowej!!!Wszystkie pracowały na stałej umowie o pracę od bardzo wielu lat.TAK W PIEKARACH SIĘ DBA O MIEJSCA PRACY MIESZKAŃCÓW.Szpital tonie w dlugach ale prezeska musiała zwalnianym salowym dać odprawy średnio po ok.6000zł. Co daje kwotę ok.780000 zł.Zatrudniła zewnętrzną firmę sprzątającą KTÓREJ TEŻ MUSI PŁACIĆ .Jaka tu jest gospodarność??? jakie dbanie o miejsca pracy???

OBSERwator23
9 lat temu

Aż boję się to skomentować bo Anonim znów mi zarzuci, że smaruję Prezydenta.
Oczywiste , że władza jest zakłamana a jest na to wiele przykładów. Chyba salowa też smaruje Prezydenta. 🙂