KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2019-02-27

Osiedle Wieczorka… sentymentalnie

Cały czas obserwujemy metamorfozę Osiedla Wieczorka, zachwycamy się zachodzącymi zmianami. Dziś jednak dzięki zdjęciom z archiwum rodzinnego Bronisława Makieły spojrzymy nieco głębiej w przeszłość. 

To podróż nieco sentymentalna, wielu mieszkańców pamięta tamte czasy. To przecież okres młodości wielu z nich. I te samochody – piękne, stylowe i niezwykle… rzadkie. Osiedle wygląda jakoś pusto w porównaniu do dzisiejszych czasów, kiedy każdy wolny skrawek terenu zajmują zaparkowane auta.

   

   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Archiwalne zdjęcia w odniesieniu do aktualnych (lecz przed remontem: autor Damian Harazim) pokazują jak niewiele się zmieniło…

Kiedy ostatnio wybrałem się na spacer po Osiedlu Wieczorka zwróciłem uwagę na kontrasty… Nowe budynki odznaczają się na tle niewyremontowanych. Przyszłość i przeszłość uchwycona w jednym kadrze.

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagrałem także komórką krótki film “dwa światy”, który w zaledwie kilkanaście sekund ukazuje metamorfozę do jakiej dochodzi w tym rejonie.

Przypominam, że to jeden z największych projektów rewitalizacyjnych nie tylko na Śląsku, ale także w całej Polsce. Metamorfozę przejdzie 80 budynków, które czeka podłączenie do centralnego ogrzewania i kompleksowa termomodernizacja. Do tej pory centralne ogrzewanie otrzymało już 31 budynków, a 25 przeszło termomodernizację.  W tym roku w planie kolejne 18 budynków. O szczegółach przeczytacie w tekście:
Co zrobione, co do zrobienia – kliknij TUTAJ.

Przy realizacji tak dużego, skomplikowanego i drogiego projektu problemów nie brakuje, ale krok po kroku zmierzamy do celu. Dziś widać, że wizja, którą przedstawiliśmy jest możliwa do realizacji, a przyznam, że były momenty… kiedy sam w to nie wierzyłem. Dziś prace trwają a efekty widać.

Do tego tematu będziemy jeszcze wielokrotnie wracać – liczę także na to, że wkrótce ktoś się pokusi o nagranie na osiedlu filmu z drona. To może być naprawdę ciekawy materiał. Tymczasem zachęcam do przejrzenia galerii historycznych zdjęć z archiwum Bronisława Makieły, a także kilku aktualnych ujęć z Osiedla Wieczorka.

← Powrót

Proponowane posty

28-01-2019

Osiedle Wieczorka - co zrobione, co do z...

Do tej pory na Starym i Nowym Osiedlu Wieczorka podłączyliśm...

Czytaj więcej

20-11-2017

Metamorfoza Starego Osiedla Wieczorka

Inwestujemy 75 milionów złotych w pełny remont Osiedla Wiecz...

Czytaj więcej

10-01-2019

Osiedle Wieczorka nie bez problemów, ale...

To chyba jeden z najtrudniejszych projektów, z którymi przys...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obserwatorka
obserwatorka
3 lat temu

Piękne zdjęcia archiwalne… pokazują niestety, jak bardzo po odnowieniu budynki straciły swój charakter. A szkoda :(. Te tęczowe akcenty naprawdę nie są zbyt gustowne.

prosty człowiek
prosty człowiek
3 lat temu
Reply to  obserwatorka

Ja chyba nie bardzo się znam na charakterach, historii i klimacie, bo mój ocieplony, kolorowy budynek podoba mi się znacznie bardziej. Aż gęba się śmieje na jego widok. Taki powiew optymizmu w tym szarym, ponurym i brudnym miejscu. Nie mieszkamy w skansenie! Czekamy na efekt końcowy.

obserwatorka
obserwatorka
3 lat temu

a właśnie, patrząc na te kolory, mam wrażenie, że to jest jakiś skansen… tylko z innej planety xD

Michał
Michał
3 lat temu

Przydały by się informacje jakie bloki/ulice przedstawiają archiwalne foty 🙂

Mieszkaniec tego bloku
Mieszkaniec tego bloku
3 lat temu

Ladne state zdjecia zastanawia mnie jednak jedno budynki z fotek sa nie otynkowane wiec cos sie zmienilo bo obecnie sa otynkowane lata zrobily swoje i tynk odpadl tylko pytanie kiedy byly tynkowane ?

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Celina IMichał
Wspólnoty na Szeptyckiego partycypowały w wykonaniu CO i CWU oraz w ociepleniu budynku gotówką. Była na zebraniu wspólnoty z ZGM klepnięta uchwała że właściciele mieszkań płacą od ręki. Więc nie wiem o jakim kredycie mówisz.

Klaus
Klaus
3 lat temu

Za to papieza 42 i chyba 44 te przy głównej drodze na dworzec znakomicie wygladaja. To taka wizytowka dla obcych. 🙂

Klaus
Klaus
3 lat temu
Reply to  Klaus

Sorki dzis bylem na spacerze to Papieza 40 i 44 czyli zgm. Brawo!!!!!

Aga
Aga
3 lat temu

Czy klatki również będą robione ?
I co z blokami które się po termomodernizacji sypią się szczególnie dziury przykład waculika 5? Odpada kawałkami z bloku ?