KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-12-31

Nadchodzi zmiana: 2020… 2021

Mówią, że rok przestępny jest pechowy. Nie warto zawierać małżeństw, bo nie przetrwają. Nie powinno się robić życiowych zmian, takich jak zmiana pracy, przeprowadzka, zakup domu lub mieszkania. Jeśli podejmiemy taką decyzję podczas roku przestępnego, wkrótce okaże się, że wybór był zły. Trzeba się liczyć z pogorszeniem stanu zdrowia i chorobami. Rok przestępny jest targany napięciami, konfliktami a nawet wojnami. A 29 lutego to gorsza data niż piątek 13-tego. Osobiście przesądny nie jestem, ale… ten rok był jednak ze wszech miar fatalny.

To w 2020 roku spadła na nas prawdziwa plaga, czyli epidemia koronawirusa. Jeśli rozejrzycie się wokół siebie, zauważycie, że żyjemy w scenerii filmowej. Ludzie w maskach, oddaleni od siebie. Tak, przywykliśmy do tego widoku, który towarzyszy nam od wielu miesięcy, ale w 2019 roku był to obrazek zarezerwowany dla filmów… katastroficznych.

Covid-19 miał wpływ na miasto. Nie było  tradycyjnych wydarzeń – Dni Piekar Śląskich, festiwalu disco-polo, nocnego półmaratonu i wielu innych imprez. Nie spotykaliśmy się, nie świętowaliśmy razem, trzymaliśmy dystans. Razem z chorobą przyszły zmniejszone wpływy do budżetu miasta, dlatego zarządzanie było wyjątkowo trudne. Mimo wszystko udało nam się zamknąć rok sporymi oszczędnościami – zamiast planowanych 8 milionów kredytu miasto zaciągnęło jedynie… 5 milionów. Jednocześnie nie zwolniliśmy tempa inwestycji. Poniżej najważniejsze inwestycje mijającego roku.

INWESTYCJE – ROK 2020

 

Dostosowanie obiektu miejskiego przedszkola nr 10 do obowiązujących przepisów p.poż. Zapewnienie wysokich standardów zabezpieczeń p.poż.

 

ok. 338 tys. złotych
Modernizacja sali gimnastycznej przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 1 w Piekarach Śląskich. Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu. Kompletny remont sali gimnastycznej.

 

ok. 1,4 mln. Złotych
Przebudowa kotłowni węglowej na gazową wraz z wewnętrzną instalacją gazu do kotłowni i kuchni w Zespole Szkolno-przedszkolnym nr 2 przy ul. Rycerskiej 15A w Piekarach Śląskich.

 

ok. 342 tys. złotych
Termomodernizacja Miejskiego Przedszkola nr 11. Polepszenie warunków energetycznych budynku. Ochrona środowiska. Ograniczenie niskiej emisji. Zadanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

 

ok. 956 tys. złotych
Termomodernizacja Miejskiego Przedszkola nr 3. Polepszenie warunków energetycznych budynku. Ochrona środowiska. Ograniczenie niskiej emisji. Zadanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

 

ok. 1,3 mln. Złotych
Termomodernizacja Zespołu Szkół Specjalnych. Polepszenie warunków energetycznych budynku. Ochrona środowiska. Ograniczenie niskiej emisji. Zadanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

 

ok. 2,4 mln. Złotych
Wymiana i modernizacja punktów świetlnych w Piekarach Śląskich. Polepszenie warunków energetycznych oświetlenia drogowego. Ochrona środowiska. Ograniczenie niskiej emisji. Zadanie dofinansowane ze środków GZM.

 

ok. 865 tys. złotych
Modernizacja boiska piłkarskiego i zaplecza sanitarno – szatniowego MOSiR przy ul. Olimpijskiej 3. Remont zaplecza, części szatniowej i sanitarnej. Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu.

 

ok. 131 tys. złotych
Modernizacja Szpitala Miejskiego – apteka. Dostosowanie apteki szpitalnej do obowiązujących przepisów prawa.

 

ok. 2,6 mln. Złotych
Boisko wielofunkcyjne w zespole szkół nr 1. Boisko o nawierzchni poliuretanowej.

 

ok. 395 tys. złotych
Budowa bieżni lekkoatletycznej przy Miejskiej Szkole Podstawowej nr 2.
Bieżnia o nawierzchni poliuretanowej.
ok. 120 tys. złotych
Budowa drogi dojazdowej do podmiotów gospodarczych na terenie pomiędzy ul. Ceramiki i ul. Grunwaldzką. Budowa drogi, chodnika, pobocza, odwodnienia, oświetlenia. Zadanie dofinansowane z FDS.

 

ok. 1,1 mln. Złotych
Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz ze ścieżkami rowerowymi w Piekarach Śląskich. Zadanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Budowa ścieżek rowerowych.

 

ok. 714 tys. złotych
Modernizacja drogi krajowej nr 94. Modernizacja nawierzchni. Zadanie dofinansowane ze środków GZM.

 

ok. 594 tys. złotych
Modernizacja drogi wojewódzkiej nr 911. Modernizacja nawierzchni. Zadanie dofinansowane ze środków GZM.

 

ok. 362 tys. złotych
Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz prace uzupełniające w ramach wykonawstwa zastępczego w Miejskim Przedszkolu nr 17 w Piekarach Śląskich.

 

ok. 31 tys. złotych
Wykonanie remontu kaplicy Marii Hilf usytuowanej w Piekarach Śląskich. Obiekt zabytkowy. Przywrócenie dawnego blasku. Dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

ok. 97 tys. złotych

 

Niektóre z inwestycji wymagały niemałego “gimnastykowania się”, były trudności, poślizgi i opóźnienia. W niektórych przypadkach trzeba było szukać wykonawcy zastępczego, ale… udało się. Wiele rozpoczętych prac trwa nadal i zakończy się dopiero w przyszłym roku. Aby to wszystko pospinać jeszcze wczoraj zebrała się Rada Miasta, aby podjąć niezbędne uchwały.

Wciąż trwa także rewitalizacja Osiedla Wieczorka – w przyszłym roku ostatnie kilkanaście budynków z zaplanowanych osiemdziesięciu! Niesamowita skala inwestycji, niewiarygodny zakres prac, a jednak krok po kroku realizujemy to zadanie. Jak bardzo zmieniło się osiedle wiedzą najlepiej jego mieszkańcy.

Zajęło to kilka lat, ale w 2020 roku 814 mieszkań zakładowych Orła Białego stało się własnością miasta, a konkretnie spółki Nieruchomości-Brzeziny. Kolejny bardzo duży projekt mieszkaniowy, który udało się zrealizować.

Innymi słowy mimo wielu trudności – rok 2020 pod względem inwestycyjnym trudno uznać za stracony. W tym roku zapadła decyzja o rozpoczęciu procedury budowy basenu. Rada Miasta zapisała w budżecie miasta na rok 2021 pieniądze na rozpoczęcie procedury konkursowej, a przetarg już został ogłoszony! Działamy!

Politycznie był to rok wielu sporów i awantur w całym kraju. Podobnie było w mieście, gdzie opozycja robi wszystko żeby utrudniać podejmowanie działań, nie wspiera żadnych większych projektów inwestycyjnych, nie poparła projektu rozpoczęcia budowy basenu i gdyby tylko mogła zablokowałaby wszystko co się dzieje. W takich nastrojach nie jest łatwo zachować entuzjazm do pracy, ale nam się udało.

2020 rok to rok fatalny dla mnie ze względu na dziesiątki spraw, które “zafundowali mi przyjaciele” z opozycji. Dziesiątki prowadzonych postępowań, wielogodzinne przesłuchania, tysiące stron dokumentów… To nie był łatwy i przyjemny czas, a odcisnęło się to na mojej rodzinie i współpracownikach w urzędzie (raz jeszcze dziękuję, że wytrzymaliście to wszystko). Dobra wiadomość jest taka, że w 2020 roku niemal wszystkie spawy zdążyły się już zakończyć z bardzo dobrym efektem. Mówiąc wprost: bełkotliwe zarzuty radnego, posła i innych piszących donosy okazały się zwykłymi oszczerstwami. Rok 2021 to dla mnie powiew optymizmu i nadziei na normalność.

Mijający rok w sferze prywatnej także do łatwych dla nas wszystkich nie należał. Zamknięci w domach na kwarantannach, z ograniczonymi możliwościami podróżowania i kontaktów z bliskimi, oddaleni od siebie na bezpieczną odległość. Nawet w sylwestra blokują nas ograniczenia. Ale jest też powiew optymizmu – w ciągu tego roku wypracowana została szczepionka, która mam nadzieję w 2021 roku przywróci normalność.

Myślę, że na powrót normalności i spokoju wszyscy liczymy – więc właśnie tego wszystkim Czytelnikom bloga życzę z całego serca. Dużo zdrowia, spokoju i samych “zwyczajnych” dni. Niech 2021 rok będzie spełnieniem naszych nadziei, pozwoli nam wrócić do zwyczajnego rytmu dnia i przyniesie oddech od wielu trosk i zmartwień, z którymi musieliśmy się zmagać. Życzę Państwu także ludzkiej życzliwości, dobroci i uśmiechu na każdy dzień nadchodzącego nowego roku.

Wszystkiego Najlepszego na nadchodzący 2021 rok!

 

Podsumowanie roku Sławy Umińskiej-Duraj w Radiu Piekary:

 

 

← Powrót

Proponowane posty

07-12-2020

Hipokryci! Kto pisze donosy? Kto jest sz...

Radna Agnieszka Skotarek skarży się, bo ktoś śmiał ujawnić, że nie do końca jej...

Czytaj więcej

20-03-2019

UWAGA - kontrola! Tym razem... mieszkańc...

Na wniosek posła Jerzego Polaczka mieszkańcy Osiedla Wieczor...

Czytaj więcej

02-11-2020

Marcin Tomanek: kłamca, krzykacz, troll ...

Czytaj więcej

12-10-2020

Radna Agnieszka Skotarek oszukuje na śmi...

Czy radna Agniesz...

Czytaj więcej

17-12-2020

Zaczynamy projekt basen i kilka innych, ...

Rada Miasta przyjęła projekt budżetu miasta na rok 2021 rok. Wśród zaplanowanyc...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2 lat temu

“udało nam się zamknąć rok sporymi oszczędnościami – zamiast planowanych 8 milionów kredytu miasto zaciągnęło jedynie… 5 milionów.”

Kojarzy mi się to ze skeczem
“Kochanie kupiłam w promocji futro za 3 tys które kosztowało 5 tys … tym sposobem zaoszczędziliśmy 2 tys, jasteś ze mnie dumny ?”

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku

mcc
mcc
2 lat temu
Reply to  Andrzej

Zamiast żądanych pierwotnie ponad 40 mln zł miasto kupiło mieszkania po Arradzie za 27 mln zł. Miasto poręczyło kredyt zaciągnięty przez miejską spółkę. Rozwiązany został obrzymi problem społeczny. Nie ważne czy tysiąc czy milion, nie ważne czy na kredyt czy za własne środki, ważne na co wydaje się pieniądze. Można się rozwijać za kredyty można zbankrutować po wygranej w lotto.

Leon z Piekor
Leon z Piekor
2 lat temu
Reply to  mcc

Moim zadaniem zakup mieszkań Arrady to spokój dla mieszkańców, i dobry biznes dla miasta. Oszczędności w kwocie 3mln to dość sporo. Brawo .

ziomek
ziomek
2 lat temu
Reply to  Leon z Piekor

To raczej cena kolejnych kampanii prezydenckich w mieście i to w najlepszym wydaniu dla kandydata, bo na koszt miasta 🙂

Jan Małecki
Jan Małecki
2 lat temu

Może warto by było spróbować dogadać się jakoś z opozycją, zamiast toczyć ciągłe wojny podjazdowe które nie służą a wręcz szkodzą miastu? Mieszkam w Piekarach od pół roku i dla mnie jest to sytuacja dosyć dziwna, ponieważ wcześniej mieszkałem w Stalowej Woli gdzie Prezydentem jest polityk wywodzący się z PiS. Mimo że większość w RM ma PiS to nie ma takich przepychanek i konfliktów jak w Piekarach, tylko wspólna praca na rzecz miasta. Nie wiem jakie są stosunki między Państwem, ale myślę że warto wyciągnąć rękę w imię wspólnej pracy na rzecz miasta i mieszkańców i tego Wam życzę w nowym 2021 roku.

Jan Małecki
Jan Małecki
2 lat temu

No niestety, jeśli nie ma woli porozumienia ze strony opozycji to trudno myśleć o wspólnej pracy na rzecz dobra mieszkańców i miasta. Szkoda tylko że metody rodem z Warszawy są przenoszone na grunt samorządowy, bo taką samą sytuację można zaobserwować w niemal każdym mieście w Polsce. Mimo wszystko pozostaje mi życzyć Państwu wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów i oby tak dalej.