KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2020-12-30

Szpital Miejski rozpoczyna szczepienia na covid-19

Szczepionki przeciwko covid-19 dotarły do Szpitala Miejskiego w Piekarach Śląskich. Rozpoczęły się szczepienia tzw. grupy zero, czyli pracowników służby zdrowia: lekarzy, pielęgniarki, pracowników działu technicznego i administracji. W tej chwili na szczepienie zgłosiło się 60% personelu.

Pierwsze osoby już zostały zaszczepione.  Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem:  począwszy od pracowników, którzy nie mieli żadnego kontaktu z wirusem. Później szczepi się tych, którzy mieli już kontakt z wirusem. Na tą chwilę to ok. 200 osób. Następnie będą szczepieni pozostali pracownicy służby zdrowia z Piekar Śląskich.

Po podaniu pierwszej dawki pracownicy służby zdrowia za 21 dni będą musieli się zgłosić na ponowne szczepienie. Każdy zaszczepiony otrzymuje też ulotkę informacyjną od producenta szczepionki.

Temat szczepień będzie jeszcze powracał wielokrotnie – planuję w tym temacie osobny live, ale zrobię to już w nowym roku. Temat budzi wiele emocji, kontrowersji i dyskusji. Moim zdaniem głównie z powodu… internetu.

Jako laicy tak naprawdę nie mamy zielonego pojęcia o szczepionce, zasadach jej tworzenia itp. Podobnie jak nie wiemy NIC, o szczepionkach, które stosujemy na co dzień, czy o lekach, które przepisuje nam lekarz. Kto opracował szczepionkę na pneumokoki, ile czasu nad nią pracował – nie mam pojęcia. O covid-19 wiemy bardzo dużo, bo cały świat nad tym pracował i była to chyba najbardziej medialna, oczekiwana szczepionka.

Ostatnio w internecie ktoś wrzucił skan “Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich 1973 rok” z zaznaczonym fragmentem “koronawirusy z zadziwiającą skutecznością potrafią powtórnie atakować tych samych gospodarzy, co stanowi jedną z przyczyn, dla których wszelkie marzenia o szczepionce pozostają w sferze utopii”. I to jest argument przeciwko szczepionce… W 1973 roku wszystko co jest dzisiaj dostępne przypominało raczej science-fiction: od telefonu komórkowego zaczynając, przez gps, telewizor, komputer i internet do rzeczonej szczepionki.

Podejrzewam, że szczepionka wypracowana takim nakładem sił i środków w 2020 roku jest lepsza i bezpieczniejsza niż szczepionki wyprodukowane kilkadziesiąt lat wcześniej. Pewności nie mam, ale muszę, tak jak w każdym innym przypadku, zaufać producentom i lekarzom.

Czekam na swoją kolej, żeby się zaszczepić, podobnie jak cała moja rodzina.

A Państwu, zwolennikom i przeciwnikom szczepionki życzę dużo zdrowia – na nadchodzący 2021 rok i niech nas wszelkie wirusy, choroby i inne problemy omijają szerokim łukiem.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tymek
Tymek
2 lat temu

Narodowi, Warszawscy celebryci już się zaszczepili przed lekarzami a jak się ma sytuacja z celebrytami piekarskimi??? bo podobno Miejski Szpital zaczął też szczepienia. Pan jako I zarzadca nnaszej lecznicy może nam opowie jak to jest lub było w Piekarach ???

pinokio
pinokio
2 lat temu
Reply to  Tymek

Na świecie ludzie znani są proszeni o szczepienie się żeby zachęcić innych do szczepień. Tylko u nas wszystko zgodnie z planem. Putina.

Marcin K
Marcin K
2 lat temu

A co tu szukać ? Zakaz wstępu do Urzedow do kin na baseny. Warunkiem zameldowania sie w hotelu swiadectwo szczepienia. Mam 44 lata i chce wrócić dp normalności a nie siedzieć w domu zamknięty i słuchać tych teorii spiskowych. Lepszą połowę życia mam już za soba

Tymek
Tymek
2 lat temu

i wtedy wyjdzie Pan aby ratować sytuację…na lokalnym rynku…ja to już kupuje w ciemno 😀 no chyba że się Pan już zaszczepił

Łysy
Łysy
2 lat temu

Ty mieszkaniec,gdzie kupiłeś ten towar po którym załapałeś taką fazę? Daj namiar na dilera

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Łysy

To nie jest towar tylko ludzie nie są świadomi od tysięcy lat czemu są epidemie i dlaczego występują takie zjawiska na ziemi. Ja pisałem 10 lat temu, ze epidemii może nie być ale ludzie niestety wybierają w Polsce i na świecie drogę innych przewodników dlatego tak się dzieje. Co zaś do hiszpanki to epidemia się rozwijała ponieważ podrzucano zakażone ciała wykorzystując to do złych celów a po co to robiono nie będę się na ten temat rozpisywać po prostu ludzie robią różne okropne rzeczy walcząc ze sobą i w walce o bogactwo i władzę na ziemi.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Szczepionki całego problemu nie załatwią trzeba jeszcze wybrać tą właściwą drogę bo fizycznie i duchowo może uzdrowić ludzi tylko Bóg niestety trzeba tylko w to uwierzyć. Kiedy 10 lat temu Piotr wskazywał ludziom Polakom drogę właściwą to po drugiej stronie stanęli ludzie z wibratorem sponsorowani przez miliarderów tego świata mówiąc do młodzieży i dzieciom aby odrzucili wiarę i aby tworzyli legalizację i wizję innego życia i świata innego niż ten który pochodzi od Boga doprowadziło to do tego, że cała rzesza młodych ludzi chciała nawet wybrać na prezydenta człowieka, który promuje inne wartości i życie niż te które pochodzi od Boga. Później zauważamy dokąd taka droga nas prowadzi i jak wygląda potem nasze życie. Nie możemy zapominać o tym, że kiedy np.; Hitler przedstawiał dzieciom i młodzieży wizję i legalizację nowego świata i kiedy zrobił z nich nazistów skierował ich na tą fałszywą drogę, która doprowadziła ich do cierpienia. Dlatego musimy pamiętać o tym, że nie wszystkim możemy ufać, że niektórzy wskazują nam drogę, która prowadzi nas ciągle do cierpienia i która oddzieli nas od Boga i od życia w Raju.

Gertruda
Gertruda
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Idź do raju a nam daj spokój

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu
Reply to  Gertruda

Spokój Gertruda ludzie będą mieli kiedy będą podążali bezpieczną drogą dla siebie i dla swoich dzieci w innym przypadku nie ma szans czeka ludzi wiele cierpienia na ziemi.

Leon z Piekor
Leon z Piekor
2 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Coś w tym jest racji. Można by się rozpisać wieloma przykładami.
Setki lat temu były choroby (podobne albo i gorsze, a nie było tak rozwiniętej medycyny , komputerów itd.) a dzisiaj 1 mały wróg i świat nie umie sobie z Nim poradzić (śmiertelność przy hiszpance 1mln- a przy koronie (więcej i cięgle rośnie).
“Mieszkaniec” , jesteś blogowym Ewangelistą 😉

Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  Leon z Piekor

Leon
Doczytaj sobie o hiszpance źródeł jest wiele.
Szacowana śmiertelność wyniosła (różne źródła) od 15 nawet do 100 mln ludzi. Zachorowało 500 mln to jest 1/3 ówczesnej populacji.
Miej na uwadze, że w latach 1918-1920 możliwości przemieszczania się ludzi były nadzwyczaj skromne w porównaniu z dzisiejszymi. Głównym nurtem rozprzestrzeniania się choroby był powrót się wojsk po wojnie światowej.
Gdyby ten wirus wystąpił współcześnie dane wyrażały by się w dziesięciu cyfrach … więc proszę nie porównuj hiszpanki i covidem.

Jacek
Jacek
2 lat temu

My się szczepimy całe życie to i teraz też.To oczywiste,Jesteśmy w 1 grupie,czekamy

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Rozumiem, że zaszczepiona grupa zero tj. pracownicy służby zrowia po drugiej dawce otworzą w końcu szeroko drzwi swoich szpitali, ośrodków zrowia i gabinetów lekarskich. Skończy się czas teleporad i wróci normalne funkcjonowanie tej grupy zawodowej jak to miało miejsce przed rokiem.
Oczywiscie rozumiem, że wyżej wymienieni po szczepieniu nie będą już musieli nosić strojów antycovidowych i maseczek …bo po co ?

Ja jestem po covidzie i na ulicy maseczki nie noszę jedynie w sklepach czy pomieszczeniach gdzie występują skupiska ludzi ale tylko dla tego by każdemu z osobna nie tłumaczyć “jestem po, mam przeciwciała i nie zarażam”

synek
synek
2 lat temu
Reply to  Andrzej

Szpital to pół biedy jesli chodzi o zabezpieczenia, ale największą parodią są przychodnie, i tak np w przychodni w Dąbrówce wl, panie tam pracujące kontaktują się i odbierają/podają recepty itp przez 0.5cm szczeline w oknie koniuszkami paznokci, oczywiście po pracy, te same panie radośnie maszerują od sklepu do sklepu dotykając wszystkiego dookoła bez przerażenia 😉