KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2021-02-23

Krzysztof T., czarny charakter

W kwietniu czeka mnie rozprawa sądowa. Po dwóch latach drobiazgowego sprawdzania mojego życia prywatnego i zawodowego mamy finał. Pani Prokurator postawiła mi zarzut związany z oświadczeniem majątkowym: w 2017 roku wykazałem kolejną transzę kredytu mieszkaniowego w rubryce “zobowiązania finansowe”, a nie wykazałem tej kwoty jako “zgromadzone oszczędności”. Faktycznie, przyznaję – po prostu na to nie wpadłem. Z pokorą czekam na rozstrzygnięcie.

Po drobiazgowym sprawdzeniu przetargów, pracy urzędu i mojego życia prywatnego mamy uderzenie z grubej rury. Gdzie te wszystkie przekręty, łapówki i oszustwa, o których grzmieli moi przeciwnicy? Swoją drogą mam problem z kolejnym oświadczeniem, które muszę opublikować w tym roku. Mam linię kredytową i dostępny debet na koncie i zastanawiam się, czy możliwość “pożyczenia pieniędzy z banku” to także są moje oszczędności. Na wszelki wypadek napiszę chyba, że dostępny debet to też zaoszczędzona forsa. I piszę to tylko półżartem, półserio.

Jednocześnie cieszę, że wreszcie sprawa trafiła do sądu, bo to jest finał i zakończenie ostatniej z szeregu kontroli, postępowań i spraw, którymi jestem nękany od okresu przedwyborczego w 2018 roku, kiedy jeden poseł postanowił zostać prezydentem Piekar Śląskich. Wszystkie pozostałe zostały już prawomocnie zakończone i skończyły się niczym – ku wielkiemu ubolewaniu naszych przeciwników. Po trzech latach (tak, dokładnie tyle czasu to wszystko już trwa) – rok 2021 ma szansę być wreszcie normalny.

Pisałem o tej sprawie w podsumowaniu kierowanych przeciwko mnie zarzutów – zobacz tekst Hipokryci! Kto pisze donosy?. Zarzut, o którym teraz piszę to punkt 9. To nie pierwsza sprawa, która trafi do sądu. Prokurator stawiał też zarzut wyłudzenia pieniędzy z ZUS – ale sąd uznał, że nie było żadnych podstaw i wydał jednoznaczny, prawomocny wyrok. Punkt 16. Jak się okazało… w ogóle nie było podstaw do wniesienia oskarżenia.

W związku ze zbliżającą się sprawą – uprzejmie informuję wszystkich zainteresowanych iż rezygnuję z przysługującego mi prawa do ochrony nazwiska – omawiając ten temat publicznie, na facebooku, w mediach wszelakich i domowych dyskusjach możecie Państwo swobodnie posługiwać się pełnym imieniem i nazwiskiem.

Udzielam formalnej zgody na używanie mojego pełnego nazwiska w materiałach dziennikarskich publikowanych w mediach, a przygotowanych w kontekście stawianych mi zarzutów. 

 

Poniżej przypominam listę stawianych mi zarzutów, kontroli i postępowań służb wszelakich. Niby długa, ale jestem pewien, że poseł i spółka coś jeszcze wymyślą.

1. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Arrady.
Wykup mieszkań to działanie na szkodę interesu społecznego. Założenie spółki Nieruchomości-Brzeziny to działanie na szkodę miasta. Ujawnienie chęci zakupu mieszkań i zabezpieczenie środków na ten cel to działanie na szkodę miasta. Dwa osobne zawiadomienia. Efekt? Nic z tych zarzutów nie znalazło potwierdzenia w faktach. Zawiadamiający: radny Zorychta.
STATUS: prawomocnie umorzone

2. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie remontu Kina Zacisze.
Ta inwestycja to również działanie na szkodę miasta. Zarzut, co oczywiste, nie znalazł potwierdzenia w faktach. Zawiadamiający: radny Zorychta.
STATUS: prawomocnie umorzone

3. CBA – kontrola inwestycji w Kinie Zacisze.
Kontrola zakończona protokołem, bez zastrzeżeń z naszej strony. Nie stwierdzono łapówek, nie stwierdzono łamania prawa, nie stwierdzono aby inwestycja była działaniem na szkodę interesu publicznego. Żaden z zarzutów stawianych formalnie i nieformalnie (w internecie) nie znalazł potwierdzenia w faktach.
STATUS: sprawa zamknięta

4. CBA – kontrola basenu MOSiR i innych miejskich inwestycji.
Miały być łapówki, przekręty, nieprawidłowości. Kontrola zakończona protokołem, bez zastrzeżeń z naszej strony. Żaden z zarzutów nie został potwierdzony.
STATUS: sprawa zamknięta

5. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie budowy ulicy Brynickiej.
Naruszenie prawa, złe decyzje prezydenta Turzańskiego, działanie na szkodę mieszkańców. Żaden z zarzutów nie znalazł potwierdzenia w faktach. Zawiadamiający radny Zorychta.
STATUS: sprawa zamknięta

6. CBA/Prokurator – nieprawidłowości przy remoncie Szkoły Zawodowej
Niewłaściwe zlecenie prac dodatkowych na podstawie decyzji Państwowej Straży Pożarnej
STATUS: sprawa umorzona – brak znamion popełnienia przestępstwa

7. Regionalna Izba Obrachunkowa – naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Niewłaściwe zlecenie prac dodatkowych na podstawie decyzji Państwowej Straży Pożarnej
STATUS: orzeczenie NIEWINNY

8. Prokurator/CBA – przyjęcie łapówek przez Turzańskiego
Jeśli w mieście prowadzone są inwestycje, to na pewno ktoś bierze łapówki. Jeśli Turzański buduje dom, to na pewno za łapówki. Jeśli nie dostał pieniędzy, to firmy wybudowały dom za darmo , w zamian za zlecenia. Żaden z zarzutów nie znalazł potwierdzenia w faktach.
STATUS: prawomocnie umorzone

9. CBA/prokurator – oświadczenie majątkowe Turzańskiego
Kontrola zakończona. Brak nielegalnych dochodów, brak ukrytego majątku, pokrycie budowy domu w zaciągniętych kredytach.
STATUS: zakończona kontrola CBA; prokurator prowadzi czynności w sprawie  ujawnionego w oświadczeniu kredytu na dom. Zdaniem śledczych transza kredytu powinna być ujawniona także w innej pozycji –  jako oszczędności. Zaskakujące, ale zrobiłem korektę oświadczenia majątkowego w tym zakresie.

10. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
Turzański buduje dom, na pewno z naruszeniem prawa. Opozycjonista (radny Zorychta) zgłasza brak danych na tablicy informacyjnej (sam wymazał?). Dokumentacja zdjęciowa przeczy zarzutom. Weryfikuje to… CBA. Zarzut jak wszystkie poprzednie – niepotwierdzony.
STATUS: sprawa zamknięta

11. Kontrola Urzędu Skarbowego
Kontrola wszystkich przelewów wykonanych między mną, a moją mamą i partnerką, a także innych przelewów dokonywanych między osobami fizycznymi.
STATUS: kontrola zakończona

12. Kontrola Urzędu Skarbowego
Kontrola mojej partnerki, zasobu oszczędności i osobistych wydatków
STATUS: kontrola zakończona – brak nieprawidłowości

13. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie ujawnienia autora donosu na mieszkańców i wniosku o ich kontrolę do PINB
Autor donosu do Inspektowa Nadzoru Budowlanego poczuł się urażony, że jego nazwisko zostało ujawnione. Zawiadamiający: poseł Polaczek.
STATUS: sprawa zamknięta

14. Prokurator w kwestii tekstu na blogu. W sprawie ujawnienia wniosku do PINB o kontrolę lokatorów mieszkań komunalnych napisanego przez posła Jerzego Polaczka.
Zdaniem opozycji i posła Jerzego Polaczka publikowanie na blogu materiałów dostępnych dla każdego w trybie dostępu do informacji publicznej to naruszenie prawa, ujawnienie tajemnicy i… przestępstwo. Zwłaszcza jeśli ujawniane są dokumenty wskazujące przyczyny kontroli mieszkańców na Osiedlu Wieczorka. Publikując tą informację naruszyłem między innymi prawa autorskie posła…  Wiadomo, taki donos to cenna rzecz.
STATUS: odmowa wszczęcia postępowania przez prokuraturę
Jerzy Polaczek złożył zażalenie.

15. Osiedle Wieczorka – likwidacja pieców węglowych i termomodernizacja całego osiedla
Najbardziej spektakularna i najtrudniejsza inwestycja w mieście mająca na celu realne podniesienie komfortu życia mieszkańców i poprawę jakości powietrza. Największy tego typu projekt w kraju.
– Kontrola CBA
STATUS: zakończona kontrola. Ani słowa o fałszowaniu dokumentacji i oszustwie w procesie pozyskiwania środków z WFOŚiGW
– Kontrola Najwyższej Izby Kontroli
STATUS: zakończona kontrola. Nie potwierdziły się zarzuty dotyczące próby wyłudzania środków, fałszowania dokumentacji itp. krzykliwych haseł opozycji. Zdaniem NIK: brak podstaw do zawiadomienia prokuratury
– Prośba o wyjaśnienia Regionalna Izba Obrachunkowa
STATUS: wyjaśnienia przyjęte.
– Zawiadomienie do prokuratury
STATUS: sprawa w toku

16. Wyłudzenie pieniędzy z ZUS
Oskarżono moją partnerkę, mamę Maćka, że próbowała wyłudzić pieniądze z ZUS przedstawiając L4 ciążowe. W tym czasie była hospitalizowana. Odbył się proces karny – sędziowie nie pozostawili suchej nitki na oskarżającym. W czasie apelacji nawet prokurator przyznał, że nie było podstaw do wniesienia oskarżenia.
STATUS: wyrok sądu: niewinna

17. Wyłudzenie kredytu bankowego
Prokurator próbował zarzucić mi podanie nieprawdziwych informacji we wnioskach kredytowych. Zarzuty okazały się bezpodstawne.
STATUS: postępowanie umorzone

18. Znęcanie się nad zwierzętami
Ktoś życzliwy napisał donos, że znęcam się nad… chomikiem.
STATUS: brak. Nikt tego nie potraktował poważnie, sprawy nie było, ale doskonale ilustruje to poziom i desperację moich rywali.

← Powrót

Proponowane posty

07-12-2020

Hipokryci! Kto pisze donosy? Kto jest sz...

Radna Agnieszka Skotarek skarży się, bo ktoś śmiał ujawnić, że nie do końca jej...

Czytaj więcej

17-11-2018

100 kontroli na 100-lecie niepodległości...

Kontrola najwyższą formą zaufania głosi napis na tabliczce w...

Czytaj więcej

20-03-2019

UWAGA - kontrola! Tym razem... mieszkańc...

Na wniosek posła Jerzego Polaczka mieszkańcy Osiedla Wieczor...

Czytaj więcej

23-04-2019

Poseł Jerzy Polaczek się wstydzi swoich ...

Poseł Jerzy Polaczek domaga się od prezydent Sławy Umińskiej...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
2 lat temu

Dla jednych donosicielstwo jest grzechem, jeśli donosi się na kościół lub PIS-owców. Jeśli donosi PIS-owiec to jest to “sygnalizowanie”, i jest politycznie akceptowalne a nawet wskazane.

archiwista
archiwista
2 lat temu

roblemy polityków PiS z oświadczeniami majątkowymi

Problemy z oświadczeniem majątkowym miał również Jacek Sasin, obecnie wicepremier w rządzie PiS – między 2011 a 2015 rokiem śledczy doszukali się nieprawidłowości w jego dokumentach. Nie wpisał do oświadczenia polisy na życie, kredytu z banku czy pożyczki z sejmowego funduszu. Wszczęte w połowie 2016 roku śledztwo półtora roku później umorzono.

“Analizując zgromadzony materiał dowodowy, należy dojść do przekonania, że oświadczenia majątkowe, mimo że nierzetelne, zostały złożone bez zamiaru podania nieprawdy lub zatajenia prawdy” – oświadczyła prokuratura w sprawie oświadczenia majątkowego Sasina.

– Pozostaje tylko wzdychać na to, jak działa prokuratura w takich sprawach politycznych. Tu wychodzą te podwójne standardy – ocenił prawnik Patryk Wachowiec.

Publicysta Andrzej Stankiewicz zwrócił uwagę, że CBA nie zajmuje się dzisiaj pewnymi politykami z obozu władzy. – To jest ta różnica, że system państwowy nie był wprost podporządkowany interesom partii, a dzisiaj partia po prostu go kontroluje – ocenił.

Nieprawidłowości z oświadczeniami majątkowymi dotyczą także Michała Dworczyka, obecnego szefa kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego. Polityk nie wpisał w swoich zeznaniach udziałów w spółce oraz nieruchomościach.

Teraz politycy PiS brak wpisów w oświadczeniu tłumaczą, że “to zwykła ludzka pomyłka”, że “każdy ma prawo popełniać błędy”, a Dworczyk to przecież “bardzo uczciwy człowiek”.

CBA bada sprawy Dworczyka i Banasia

CBA sprawę Michała Dworczyka bada od czterech miesięcy. Szef kancelarii premiera, chociaż sam ma kłopoty, przekonuje o uczciwości innego polityka Prawa i Sprawiedliwości – Mariana Banasia, wybranego na nowego szefa Najwyższej Izby Kontroli. Jego też kontroluje Centralne Biuro Antykorupcyjne – szósty miesiąc.

Zdaniem Dworczyka, Banaś “ma piękną kartę zapisaną w opozycji” i jest “uczciwym człowiekiem”.

Wątpliwości w sprawie Banasia budzi kamienica, którą, jak zapewniał, sprzedał w 2016 roku. Rok później okazało się, że szef NIK nadal ją ma – i nie wpisał do ostatniego dostępnego publicznie oświadczenia majątkowego informacji o zabezpieczeniu na hipotece kamienicy.

– Agenci CBA czy prokuratorzy wiedzą, co robić. Po co iść na starcie z szefem NIK-u Marianem Banasiem, który jest dobrym kumplem Mariusza Kamińskiego, Jarosława Kaczyńskiego czy Antoniego Macierewicza – powiedział Stankiewicz.

Ostatnie oświadczenie majątkowe Mariana Banasia jest niejawne. Skorzystał z przysługującego mu prawa i nie zgodził się na ujawnienie tego dokumentu. Zgodnie z przepisami oświadczenie trafiło do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

CBA zwróciło się więc do niej o kopie tego dokumentu, po tym jak “Superwizjer” TVN ujawnił niejasności wokół oświadczenia majątkowego nowego szefa Najwyższej Izby Kontroli.

Autor: asty//now / Źródło: tvn24

Budweiser
Budweiser
2 lat temu
Reply to  archiwista

Moze tak i bylo w przypadku miernoty Sasina ale wtedy do Sądu nie wpłynął akt oskarzenia3. Tu mamy podstawy sądzić , że Krzysztof Turzanski dopuścił sie świadomego sfałszowania oświadczenia albo nieświadomie coś zawalił . Wiezienia za to raczej nie będzie ale jak sąd uzna winę no to bedzie wstyd

wyborca
wyborca
2 lat temu
Reply to  Budweiser

Sądzę, że jesteś w błędzie. To polityczna prokuratura decyduje co trafia a co nie – a sądząc po nieprawidłowościach warszawskich i tych u turzanskiego to od razu widać, że kombinują. Stąd w naprędce materiał w tvp, żeby gówno się przykleiło, bo wciąż niezależny sąd to odwali. A cały materiał oparty na szefowej biura Polaczka (ciekawy przypadek), oraz zakapturzonej, jak podał turzański znanej nam z tego samego środowiska pani lucynie. Śmierdzi z daleka rozgrywką jednego posła…

Budweiser
Budweiser
2 lat temu
Reply to  wyborca

Ja tam nie wiem. Sądzę, ze2 reprezentujesz spiskową teorię. Bez podstaw nie pojdzie prokurator do Sądu. Ale nie ukrywam chce by wyrok byl sprawiedliwy

antyPiS
antyPiS
2 lat temu
Reply to  Budweiser

Policja wjechała o 6 rano na chatę babce co namalowała Maryje w tęczowej aureorze, a ty liczysz na apolityczność prokuratury? Policja łamie ręce dziewczynie na demonstracji, pałują ludzi pałkami teleskopowymi, robią prowokacje obiecując 5 tys. złotych za obciążanie marszałka senatu… O to właśnie jest cała awantura z sądami – wszystko inne już jest pod polityczną kontorą, tylko nie sądy. Jak PiS weźmie sądy – zniszczy wszystkich przeciwników.

Bedweiser
Bedweiser
2 lat temu
Reply to  antyPiS

Obrażanie uczuć religijnych to przestępstwo. To tak jak by kogoś nazwać żydem

Budweiser
Budweiser
2 lat temu
Reply to  wyborca

Jezeli tak to wyglada no to bedzie jazda. Ja caly czas mówię jezeli Pan Turzanski zrobił cos świadomie to klopot ale jeżeli prokurator nie ma racji to kłania sie brak odpowiedzialności cywi l nej urzędników. Bo jeżeli kros z nas zawiadomi bezpodstawnie orgaby ścigania dostanie zarzuty. To dkaczego ten kto bezpodstawnie oskarżyć prezydenta nie może za odpowiadać?

Piotr
Piotr
2 lat temu

Dla życzliwych, stojących w pierwszym rzędzie w kościele, cytuje ostatnio popularne ogłoszenia parafialne 🙂

“Donosicielstwo jest grzechem śmiertelnym, o którym bardzo rzadko się mówi, jeszcze rzadziej się z niego spowiada. Donosicielstwo stoi w jawnej sprzeczności z miłością bliźniego. Donosiciel, czyli kapuś, szpicel, to jak człowiek trędowaty, którego należy odizolować od ludzi zdrowych i prosić Jezusa o uzdrowienie, jak to było w dzisiejszej Ewangelii.”

Budweiser
Budweiser
2 lat temu

Jeżeli doszło do postawienia zarzutów to sprawa jest poważna. Prokurator nie stawia kogoś w stan oskarżenia bez powodów. Najpierw jest dochodzenie później jak sie znajdą dowody mamy akt oskarżenia. Na czas procesu Pan Turzanski powinien zrezygnować z pełnionego stanowiska. Tak to sie powinno odbyć. Ale jak sie to nie potwuerdzi to powinni zostać mu wyolacone odszkodowanie a prokurator zdymisjonowany.

śmieszek
śmieszek
2 lat temu
Reply to  Budweiser

Powiedz to Tomaszowie Komendzie… NIkt za wsadzenie go do paki nie beknie

Budweiser
Budweiser
2 lat temu
Reply to  śmieszek

No właśnie to jest brak odpowiedzialności wszystkich urzędników. PIS i PO mie sa zainteresowane uregulowaniem tej kwesti bo edzyscy są umoczeni

marcin
marcin
2 lat temu

Krzychu trzymaj się, na pohybel tym gnojką.

Marcin?
Marcin?
2 lat temu
Reply to  marcin

Tiaaaa… Gnojką, chamą i debilą…
Jestę jaki jestę.

marcin
marcin
2 lat temu
Reply to  Marcin?

chyba jestem analfabeto…

Bart
Bart
2 lat temu

Ile pewnie na takie postępowania sprawdzające i sprawę trzeba kasy wydać ,ale co tam widać mamy bogata prokuraturę,ok o ile sprawdzić każdego można (tym bardziej osoby sprawujące ważne funkcje społeczne),ale jak już się nic nie odkryło to trzeba dać sobie spokój ,a nie z uporem godnym maniaka kogoś ścigać i po sądach ciągać .

JAn
JAn
2 lat temu

To prezydent w dobrym towarzystwie 🙂 Dworczyk, Szyszko, Banaś… Swoją drogą tam grubo było – ktoś słyszał o zarzutach?

Ewa
Ewa
2 lat temu
Reply to  JAn

Każdy mpze sie pomylić, tyle razy Pan Prezydent składał zeznania. Zrobi korektę, wyjaśni i po sprawie.

P..
P..
2 lat temu

Wikt za darmo. Prezes ZGK już ścieli koje ?

Podatki
Podatki
2 lat temu

Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności. Ciekawe gdyby jakiś mieszkaniec źle wypełnił PIT albo firma CIT, bo “nie wpadła na to” czy Pan by się wstawił, żeby nie wlepiać mandatu hmm? Prawo powinno być dla wszystkich jednakowe.
Pozdrawiam

śmiechnasali
śmiechnasali
2 lat temu
Reply to  Podatki

Nie wiem, ale na razie to politycy najwyższego szczebla nie ponieśli odpowiedzialności za grube przewały w oświadczeniach, ale turzańskiego za takie ciulstwo się ściga? Banaś, Dworczyk, Sasin… Taaaa… Równość wobec prawa

wyborca
wyborca
2 lat temu

Jezu, to się robi nudne. Oskarżać jest łatwo. W kółko zarzuty, haja, a potem cisza, bo nic z tego nie było. Jak z rewersem, który pisze, pisze, pisze i już się czytać tej frustracji nie da. Bardzo natomiast proszę o zamieszczenie informacji o wyroku jaki zapadnie.