KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-DURAJ

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-08-05

Ciepło ze… ścieków. To działa!

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło prace przy instalacji pomp ciepła na terenie Oczyszczalni Ścieków „Południe”. Ciepła woda oraz ogrzewanie pomieszczeń biurowych i socjalnych będą właściwie darmowe. Dotąd działało tam ogrzewanie elektryczne, co przy obecnych i zakładanych cenach prądu byłby szalenie kosztowne.

Wykonana została już cała instalacja c.o. w budynku, zainstalowany został dwukomorowy zbiornik ciepłej wody użytkowej i c.o. oraz dwie pompy ciepła i większość podłączeń. Całość inwestycji kosztuje 210.000 zł netto. W jej wyniku Spółka osiągnie roczne oszczędności na poziomie 57.980 zł według cen energii z 2022r.

To właśnie temperatura ścieków znajdujących się w komorach osadników wtórnych będzie źródłem ciepła. Niewiarygodne, ale zimą ścieki w osadniku mają zaledwie 12 st. C, a latem niewiele więcej. Ścieki ogrzewają płyn wypełniający zatopione w osadniku rury; następnie płyn tłoczony jest do pomp ciepła, gdzie następuje jego sprężenie i w rezultacie wzrost temperatury do 50 st. C. Płyn o takiej temperaturze rozprowadzany jest już po instalacji c.o. W pompach ciepła zachodzi zatem proces podobny do wykorzystywanego w działaniu sprężarki klimatyzacji, tyle tylko, że w przeciwnym kierunku – płyn nie jest schładzany, lecz podgrzewany.

System pomp ciepła współpracuje z działającą na terenie oczyszczalni instalacją fotowoltaiczną zainstalowaną w sierpniu 2020 roku.  W minionym roku instalacja wyprodukowała 43020 kWh prądu, co stanowiło blisko 10% ogólnego zużycia energii elektrycznej tej oczyszczalni.

← Powrót

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
7 dni temu

To o ile potanieje woda i ścieki szefie jak takie oszczędności ?

Piotr2
Piotr2
6 dni temu
Reply to  Piotr

Sam sobie odpowiedz.
Zużycie energii o 10% mniejsze.
Ceny energii 200% w górę.
Wina Tuska Merkel I Putina 😉 😉

Piotr
Piotr
6 dni temu
Reply to  Piotr2

10% oszczędności jest z fotowoltaiki a nie pisze ile to procent oszczędności te 57 980 czytaj ze zrozumieniem kolego.