KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2022-11-25

Na sesji Rady Miasta o donosach i donosicielach

Często pojawia się w Piekarach Śląskich kwestia donosów i donoszenia. Na ostatniej sesji Rady Miasta rozwinęła się dyskusja o autorach donosów wszelakich, których w mieście nie brakuje. I o tym, czy Pani Prezydent wypada używać takich słów.

Dyskusję wywołał temat Osiedla Wieczorka, za które otrzymujemy kolejne nagrody, co niezwykle nie pasuje naszym przeciwnikom. Donoszono na samą inwestycję, teraz doniesiono, że nie wypada nam przyznawać nagród… Politycy się bawią, a jedyni poszkodowani to mieszkańcy wciąż ciągani na przesłuchania, chociaż od kampanii wyborczej minęły już cztery lata. Sami wiecie kto za to odpowiada…

Wracając jednak to “obraźliwego” słowa donosiciel.

Spróbujmy więc rozłożyć na czynniki pierwsze słowo “donosiciel”. Według Wielkiego słownika języka polskiego “Donosiciel to osoba, która donosi na innych – potajemnie informuje przełożonych lub władze o czyimś postępowaniu”. Jeśli więc ktoś jest autorem zawiadomienia do prokuratury to jest donosicielem.

O ile oczywiście zarzuty, które stawia są prawdziwe. Bo jeśli nie… to jest zwykłą szują i oszczercą. W przypadku kilkunastu donosów na mnie, pisanych między innymi przez radnych i posła okazało się… że zarzuty są wyssane z palca. A autorzy donosów to nie tyle zatroskani obywatele tylko zwykli oszczercy.

Zwróćcie też uwagę, że jakoś donosiciele nie chwalą się swoimi donosami w mediach społecznościowych. Piszą je, wysyłają i udają, że to nie oni. Skoro mają słuszność, czego się obawiają? Dlaczego próbują to ukryć? Wstyd?

Już nawet radna opozycji zauważyła, że to co działo się wobec mnie można nazwać… nękaniem. Wszyscy wiemy przez kogo… Byłem w szoku, że nie bała się o tym powiedzieć otwarcie.

Nadzieja na sukces jednak umiera ostatnia. Inna radna, autorka ostatniego donosu wciąż liczy na sukces. “To Pan nie wie, że sprawa wciąż się toczy?” – wysyczała na koniec sesji. Szczerze mówiąc… nie wiem. Nie emocjonuję się już wymyślonymi zarzutami, anonimowymi komentarzami i publikacjami. Patrzę na to z dystansu, wyśmiewam i pokazuję mieszkańcom z jakimi ludźmi mają do czynienia. I cytuję moje ulubione hasło z internetu: “Donosiciel i kapuś to nie zawód. To charakter”.

Jak ja mam coś do powiedzenia – mówię to otwarcie, podpisując się z imienia i nazwiska. I w przeciwieństwie do różnego pokroju kłamców, oszczerców i szui – zawsze piszę prawdę. A ostatecznie – czasami nawet po latach – prawda zawsze zwycięża. Tak było ze mną i jestem przekonany, że tak samo będzie z Osiedlem Wieczorka.

 

Nagranie z sesji Rady Miasta

 

 

Raz jeszcze przedstawiam listę spraw, którymi mnie najzwyczajniej w świecie nękano:

1. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Arrady.
Wykup mieszkań to działanie na szkodę interesu społecznego. Założenie spółki Nieruchomości-Brzeziny to działanie na szkodę miasta. Ujawnienie chęci zakupu mieszkań i zabezpieczenie środków na ten cel to działanie na szkodę miasta. Dwa osobne zawiadomienia. Efekt? Nic z tych zarzutów nie znalazło potwierdzenia w faktach. Zawiadamiający: radny Zorychta.
STATUS: prawomocnie umorzone

2. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie remontu Kina Zacisze.
Ta inwestycja to również działanie na szkodę miasta. Zarzut, co oczywiste, nie znalazł potwierdzenia w faktach. Zawiadamiający: radny Zorychta.
STATUS: prawomocnie umorzone

3. CBA – kontrola inwestycji w Kinie Zacisze.
Kontrola zakończona protokołem, bez zastrzeżeń z naszej strony. Nie stwierdzono łapówek, nie stwierdzono łamania prawa, nie stwierdzono aby inwestycja była działaniem na szkodę interesu publicznego. Żaden z zarzutów stawianych formalnie i nieformalnie (w internecie) nie znalazł potwierdzenia w faktach.
STATUS: sprawa zamknięta

4. CBA – kontrola basenu MOSiR i innych miejskich inwestycji.
Miały być łapówki, przekręty, nieprawidłowości. Kontrola zakończona protokołem, bez zastrzeżeń z naszej strony. Żaden z zarzutów nie został potwierdzony.
STATUS: sprawa zamknięta

5. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie budowy ulicy Brynickiej.
Naruszenie prawa, złe decyzje prezydenta Turzańskiego, działanie na szkodę mieszkańców. Żaden z zarzutów nie znalazł potwierdzenia w faktach. Zawiadamiający radny Zorychta.
STATUS: sprawa zamknięta

6. Prokurator/CBA – przyjęcie łapówek przez Turzańskiego
Jeśli w mieście prowadzone są inwestycje, to na pewno ktoś bierze łapówki. Jeśli Turzański buduje dom, to na pewno za łapówki. Jeśli nie dostał pieniędzy, to firmy wybudowały dom za darmo, w zamian za zlecenia. Żaden z zarzutów nie znalazł potwierdzenia w faktach.
STATUS: prawomocnie umorzone

7. CBA/prokurator – oświadczenie majątkowe Turzańskiego
Kontrola zakończona. Brak nielegalnych dochodów, brak ukrytego majątku, pokrycie budowy domu w zaciągniętych kredytach.
STATUS: zakończona kontrola – zarzuty nie potwierdziły się.  Sąd stwierdził NIELEGALNE DZIAŁANIA CBA.

8. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego
Turzański buduje dom, na pewno z naruszeniem prawa. Opozycjonista (radny Zorychta) zgłasza brak danych na tablicy informacyjnej (sam wymazał?). Dokumentacja zdjęciowa przeczy zarzutom. Weryfikuje to… CBA. Zarzut jak wszystkie poprzednie – niepotwierdzony.
STATUS: sprawa zamknięta

9. Kontrola Urzędu Skarbowego
Kontrola wszystkich przelewów wykonanych między mną, a moją mamą i partnerką, a także innych przelewów dokonywanych między osobami fizycznymi.
STATUS: kontrola zakończona

10. Kontrola Urzędu Skarbowego
Kontrola mojej partnerki, zasobu oszczędności i osobistych wydatków
STATUS: kontrola zakończona – brak nieprawidłowości

10. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie ujawnienia autora donosu na mieszkańców i wniosku o ich kontrolę do PINB
Autor donosu do Inspektowa Nadzoru Budowlanego poczuł się urażony, że jego nazwisko zostało ujawnione. Zawiadamiający: poseł Polaczek.
STATUS: sprawa zamknięta

11. Prokurator w kwestii tekstu na blogu. W sprawie ujawnienia wniosku do PINB o kontrolę lokatorów mieszkań komunalnych napisanego przez posła Jerzego Polaczka.
Zdaniem opozycji i posła Jerzego Polaczka publikowanie na blogu materiałów dostępnych dla każdego w trybie dostępu do informacji publicznej to naruszenie prawa, ujawnienie tajemnicy i… przestępstwo. Zwłaszcza jeśli ujawniane są dokumenty wskazujące przyczyny kontroli mieszkańców na Osiedlu Wieczorka. Publikując tą informację naruszyłem między innymi prawa autorskie posła…  Wiadomo, taki donos to cenna rzecz.
STATUS: odmowa wszczęcia postępowania przez prokuraturę
Jerzy Polaczek złożył zażalenie.

12. Osiedle Wieczorka – likwidacja pieców węglowych i termomodernizacja całego osiedla
Najbardziej spektakularna i najtrudniejsza inwestycja w mieście mająca na celu realne podniesienie komfortu życia mieszkańców i poprawę jakości powietrza. Największy tego typu projekt w kraju.
– Kontrola CBA
STATUS: zakończona kontrola. Ani słowa o fałszowaniu dokumentacji i oszustwie w procesie pozyskiwania środków z WFOŚiGW
– Kontrola Najwyższej Izby Kontroli
STATUS: zakończona kontrola. Nie potwierdziły się zarzuty dotyczące próby wyłudzania środków, fałszowania dokumentacji itp. krzykliwych haseł opozycji. Zdaniem NIK: brak podstaw do zawiadomienia prokuratury
– Prośba o wyjaśnienia Regionalna Izba Obrachunkowa
STATUS: wyjaśnienia przyjęte.
– Zawiadomienie do prokuratury
STATUS: sprawa w toku

13. Wyłudzenie pieniędzy z ZUS
Oskarżono moją partnerkę, mamę Maćka, że próbowała wyłudzić pieniądze z ZUS przedstawiając L4 ciążowe. W tym czasie była hospitalizowana. Odbył się proces karny – sędziowie nie pozostawili suchej nitki na oskarżającym. W czasie apelacji nawet prokurator przyznał, że nie było podstaw do wniesienia oskarżenia.
STATUS: wyrok sądu: niewinna

14. Wyłudzenie kredytu bankowego
Prokurator próbował zarzucić mi podanie nieprawdziwych informacji we wnioskach kredytowych. Zarzuty okazały się bezpodstawne.
STATUS: postępowanie umorzone

15. Znęcanie się nad zwierzętami
Ktoś życzliwy napisał donos, że znęcam się nad… chomikiem.
STATUS: brak. Nikt tego nie potraktował poważnie, sprawy nie było, ale doskonale ilustruje to poziom i desperację moich rywali.

16. Sprawa karna o nieprawidłowo wypełnione oświadczenie majątkowe
STATUS – wyrok sądu NIEWINNY

17. Zniesławienie i stalking
Radna Agnieszka Skotarek uważa, że pisanie o nieprawidłowościach jakich się dopuszcza to stalking. Chodzi o nielegalne zamieszkiwanie na placu budowy w nieodebranym domu i nie złożoną poprawnie deklarację śmieciową (radna mieszkająca w trzy osoby pod jednym adresem, zgłosiła do płatności dwie) o czym ośmieliłem się napisać na blogu.
STATUS – nieznany 🙂

← Powrót

Proponowane posty

20-03-2019

UWAGA - kontrola! Tym razem... mieszkańc...

Na wniosek posła Jerzego Polaczka mieszkańcy Osiedla Wieczor...

Czytaj więcej

25-06-2018

Grzegorz Zorychta: Radny sygnalista na t...

Prawo i Sprawiedliwość chciało wprowadzić w urzędach instytu...

Czytaj więcej

23-04-2019

Poseł Jerzy Polaczek się wstydzi swoich ...

Poseł Jerzy Polaczek domaga się od prezydent Sławy Umińskiej...

Czytaj więcej

17-11-2018

100 kontroli na 100-lecie niepodległości...

Kontrola najwyższą formą zaufania głosi napis na tabliczce w...

Czytaj więcej

12-10-2020

Radna Agnieszka Skotarek oszukuje na śmi...

Czy radna Agniesz...

Czytaj więcej

02-12-2020

Gdzie dane na Pana tablicy, Panie Prezyd...

Gdzie jest słynny piekarski donosiciel niezłomnie stojący na straży prawa ̵...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
22 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
1 rok temu

Najgorszym typem tzw konfidentów są osoby wchodzące do tyłka liżące buty a za plecami ” Uprzejmie donoszę ” o ile sam czy sama osoba nie była konfidentem SB to i tak ma to w genach po rodzicach … Bolkach,Lolkach i Tolach

Ada
Ada
1 rok temu

Nie działają latarnie od skrzyżowania do kopca, nie można po zmroku spacerować z dziećmi. Może więc zamiast oglądać mecz, warto się wziąc do roboty, za którą słono panu płacimy.

Ada
Ada
1 rok temu

Jestem zdziwiona, liczyłam na pana. Czyli jest pan typowym gryzipiórkiem, nic nie robić i brać kasę. Gratuluję dobrego humoru.

Konrad
Konrad
1 rok temu
Reply to  Ada

To polska mentalność. Wpierw komuś nawrzucać, a potem… liczyłam na pana. Ja to się dziwie, że Turzański w ogóle ci odpisuje. I szkoda, że nie odpisałaś na komentarz poniżej, bo ciekawość zżera czym się zajmujesz poza pisaniem komentarzy 🙂

Kristoff
Kristoff
1 rok temu
Reply to  Ada

A mnie dziwi twoje zdziwienie XD Przecież ten chłop już dawno olał Piekary. Jego pseudo prezydentura to jakieś nieporozumienie. W Piekarach non stop jest coś spieprzone, a ten wrzuca posty z Chechła jak morsuje, z gór z dziećmi albo innych pierdół. Prezydentura to SŁUŻBA 24h, 7 dni w tygodniu. Nie ma wolnego. Chcesz mieć wolne to złóż rezygnację. Tyle w temacie.

PIP
PIP
1 rok temu
Reply to  Kristoff

Wszystkich w tym kraju obowiązują te same przepisy. To się nazywa KODEKS PRACY. A za jego naruszenie są konsekwencje. Polecam przeczytać. Ciekawostka: np za brak wykorzystanego urlopu pracodawca płaci karę z własnej kieszeni. A jak chcesz służyć to zostań wolontariuszem, ale przykro mi – też nie pozwolą Ci 24h. Na to też są przepisy.

Damian Harazim
Damian Harazim
1 rok temu
Reply to  Kristoff

Nowy rekord głupoty osiągnięty.
Winszuje.

ciekawy
ciekawy
1 rok temu
Reply to  Ada

Pochwal się czym się zajmujesz zawodowo i dlaczego nie pracujesz teraz tylko piszesz durne komentarze zamiast harować dla swojego pracodawcy?

LEON z Piekor
LEON z Piekor
1 rok temu
Reply to  Ada

Jak można być tak bezczelnym?
Rozumiem szkoła podstawowa skończona.po 10 latach .
Nawet nie komnetuje dalej.

(PANIE PREZYDENCIE- SMIECI LEŻĄ KOŁO HASIOKA. PROSZE PRZYJECHAC JE POSPRZĄTAĆ :-)))))
PŁACIMY PANU !!!!

🙂

budowlaniec
budowlaniec
1 rok temu

To pan nie wie kto sprawdza czy ludzie nie mieszkają przypadkiem na placach budowy w nieodebranych domach? Nie wie pan kto to sprawdza i jak to zrobić? Proszę napisać publicznie, że pan nie wie, to podpowiemy – ja, albo ktoś inny, kto ma w tym trochę rozeznania.

Dawid
Dawid
1 rok temu

Skotarek to się chyba ze zwisem męskim na rozum zamieniła, żeby informację o naruszeniach prawa popełnianych przez osobę nazywać stalkingiem…

Arek
Arek
1 rok temu

Pan wspomni, że za Osiedle Wieczorka dostaliście nagrodę, którą następnie wam odebrano. To tak jak zdobyć złoty medal na igrzyskach i stracić go za doping, więc ja bym się tym nie chwalił.

Zośka
Zośka
1 rok temu

A skąd pan wie że postępowanie niczego nie przyniesie? No skąd pan wie?

Gość1
Gość1
1 rok temu

Radna, autorka ostatniego donosu czyli kto i o czym ten donos?

Marcin z Brzozowic.
Marcin z Brzozowic.
1 rok temu

W innych krajach same zarzuty powodują dymisję lub zawieszenie w pełnionych i obowiazkach. My w Polsce mamy inną kulturę polityczną stworzona niestety przez postkomunistów i ich pogorzelców liberałów spod znaku PO , PiS ,SLD KLD , UW i taka jest prawda. Oni wszyscy nas oszukali.
http://WWW.PJJ.TV

Miś Uszatek
Miś Uszatek
1 rok temu
Reply to  Arek

Podobno donosiciel nie sprawdził, że nagroda jest za lata 2019-2021, a WFOŚ czepia się tylko roku 2018. Dlatego już teraz wiadomo, że z tego nic nie będzie. W sensie będzie wstyd donosicielowi i NFOŚowi, bo będą musieli przepraszać. Mówiła o tym Prezydentka na Sesji, żeby dat nie sprawdzić….

Marcin z Brzozowic.
Marcin z Brzozowic.
1 rok temu

Przez ostatnie lata kapitanie zwane donosicielstwem albo podpiera……m urosło do rangi sportu narodowego. Należy nad tym ubolewać ale system socjalistyczny głównie opiera się na zmniejszeniu praw obywatelskich i pełną kontrolę społeczeństwa poprzez donosicielstwo zwane potocznie kapowaniem.