KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2023-11-12

Basen w Radzionkowie otwarty!

Radzionków wybudował basen z myślą przede wszystkim o dzieciach i młodzieży. Kameralny obiekt pomieści 80 osób. Basen pływacki o długości 25 metrów i głębokości od 1,2 – 2 metrów. Dodatkowo jeden z sześciu torów został wypłycony na całej długości, żeby ułatwić naukę pływania na całej długości. Takie jest przecież podstawowe założenie: nauka pływania dla dzieci w ramach zajęć szkolnych i działalność szkółek pływackich.

Bardzo ładny, zgrabny obiekt. Pogratulowałem burmistrzowi świetnej inwestycji i umówiłem się na “testowanie” obiektu. Od piątku basen jest już otwarty i dostępny dla mieszkańców.

Wracając do samego obiektu. Uzupełnieniem oferty jest brodzik dla maluchów, sauna i jacuzzi. Jak powiedział burmistrz – obiekt skrojony na miarę i możliwości Radzionkowa. Na otwarciu był obecny dyrektor naszego MOSiR-u, bo już wkrótce będziemy prowadzić podobną inwestycję, z podobnymi założeniami.

 

Basen w Piekarach Śląskich będzie większy. Podobnie jak w Radzionkowie zaplanowaliśmy 25 metrów długości, ale o głębokości 2 metrów zmiany głębokości, za to z ruchomym dnem na dwóch torach. Torów będzie aż osiem – co pozwoli prowadzić zajęcia i pływać większej ilości osób.

Bardziej rozbudowana zostanie strefa dla dzieci wraz z wodnym placem zabaw i zjeżdżalnią zewnętrzną. Aquapark to nie będzie, ale zapewni rozrywkę najmłodszym. Strefa SPA została zaprojektowana w osobnym budynku.

Jesteśmy na etapie kończenia projektu – przetarg na wykonania odbędzie się w czerwcu, więc już za kilka miesięcy. Pozyskaliśmy na ten cel dzięki współpracy z Senator Dorotą Tobiszowską – 30 milionów złotych z rządowego programu Nowy Ład i przystępujemy do budowy pierwszego etapu – basenu.

 

W planie budowa całego kompleksu sportowego z basenem, strefą spa, siłownią, salami fitnes, halą sportową dla Olimpii, strzelnicą, kortami do squasha. Kompleks będący spełnieniem marzeń i… zaspokojeniem potrzeb. Ten temat przewija się mieście od wielu, wielu lat. Działając konsekwentnie prowadzimy jednak do jego realizacji.

Pierwszym etapem był konkurs architektoniczny. Na tej podstawie wyłoniony został wykonawca projektu. Projekt jest w fazie realizacji, na przełomie roku powinien być wniosek o pozwolenie na budowę. W czerwcu przetarg i ruszamy z wykonaniem.

Innych basenów w Piekarach Śląskich nie będzie – to nie duże Katowice, czy Chorzów gdzie obiektów do pływania nie brakuje. Ten jeden będzie musiał zaspokoić wszystkie nasze potrzeby dlatego staramy się, żeby był skrojony na miarę naszych potrzeb i możliwości. Zanim powstanie cały kompleks sportowy upłynie parę lat, ale wiemy dokąd zmierzamy.

 

Razem zmieniamy Piekary Śląskie.

 

← Powrót

Proponowane posty

08-10-2023

Mamy 30 milionów na budowę basenu!

Rozstrzygnięty został ostatni nabór w ramach Rządowego Programu Inwestycji Stra...

Czytaj więcej

14-11-2022

Umowa na projektowanie basenu podpisana!

Konkurs architektoniczny przyniósł kilka ciekawych koncepcji nowe obiektu sport...

Czytaj więcej

14-01-2022

Kompleks sportowy: basen, spa, hala spor...

Najbardziej oczekiwana, a zarazem jedna z największych inwestycji w naszym mieś...

Czytaj więcej

Komentarze0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
P Śl
P Śl
20 dni temu

Basen 25 na 12,5m i limit na 80 osób. Na Bogucickiej jest chyba zbliżony basen, a limit był na 40. Przy tych 80 osobach to chyba można by przyjść najwyżej pomoczyć nogi, bo przy 40 jest słabo.

Adi
Adi
19 dni temu
Reply to  P Śl

Oprócz basenu sportowego , jest jeszcze rekreacyjny 12,5m x 8m, dwie sauny i dwie jacuzzi, więc myślę, ze spokojnie wejdzie więcej niż te 40 osób. Poza tym w obiekcie znajduje się (według projektu) 80 szafek dla klientów, więc raczej 80 osób nie wejdzie na raz do wody.

wyborca
wyborca
18 dni temu
Reply to  Adi

Basen rekreacyjny? Brodzik dla dzieci i niemowląt.

Jędrek
Jędrek
20 dni temu

Basen był jednym z sztandarowych obietnic Pani Prezydent za każdym razem ta kwestia inwestycji była sygnalizowania we wszystkich spotkaniach przed wyborczych. I tym razem też tak będzie, tylko jedno zasadnicze pytanie kiedy powstanie? jak twerdzi Pan Turzański za 2 lata bo jeśli za kolejne 5 lat aż do kolejnych wyborów to proszę wybaczyć dla mnie 75 latka to raczej z niego już nie skorzystam. Czy po nie całych 10 latach obecnych Włodarzy nadal go nie ma to podliczą efekty mieszkańcy przyszłą wiosną w wyborach samorządowych i ocenią czy dotychczasowe oczekiwania mieszkanców są wystarczające.

Last edited 20 dni temu by Jędrek
Zbigniew
Zbigniew
20 dni temu

Piekarskie CPK
Mówią o nim od lat, ktoś zarabia a niea nic

Krzysztof
Krzysztof
20 dni temu

Różnica między basenem w Radzionkowie, a tym w Piekarach jest jedna kolosalna. Ten w Radzionkowie już jest, wybudowany w bardzo krótkim czasie. A ten w Piekarach jest tylko w głowie pana Turzańskiego od 10 albo i więcej lat i przypomina mu się o nim zawsze przed wyborami. I o ile, jeszcze wcześniej można się było z tych planów cieszyć, tak teraz po wtopie ze szpitalem oddanym w obce ręce, nalezałoby się poważnie zastanowić.

Adi
Adi
20 dni temu
Reply to  Krzysztof

Jest dotacja z budżetu państwa w wysokości 30 milionów zł. na basen w Piekarach Śl. więc w zasadzie, teraz jest pewność, że ten basen powstanie, nie ma innej opcji 🙂

Mieszkaniec
Mieszkaniec
20 dni temu

Trochę nie rozumiem logiki Pana Turzanskiego.
Dzierżawimy szpital aby ograniczyć wydatki, jednocześnie budujemy basen który zwiększy wydatki!?

Robert
Robert
20 dni temu

Panie Prezydencie , może i skala jest nieporównywalna ale jak sam Pan kiedys mi odpisał , że szacujecie że będzie trzeba rocznie około 100 tys dopłacać do tej inwestycji … A to było kilka lat temu . Teraz pewnie będzie to o wiele więcej . Czy miasto stać na coś co będzie generować koszty a nie jest niezbędne do funkcjonowania miasta … Pozdrawiam

Zbigniew
Zbigniew
20 dni temu
Reply to  Robert

Dlatego podnoszą podatki od nieruchomości do maximum

Bart
Bart
19 dni temu
Reply to  Robert

Nigdy ta nie pisal, za to.pisal, że będzie trzeba dolarach przynajmniej 500 tys rocznie, teraz pewnie więcej.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
20 dni temu

Może i jest nieporównywalna za to temat wraca dziwnym trafem kilka miesięcy przed wyborami.
Przypomnę tylko to co napisał Pan na blogu kilka dni po wyborach! Szkoda ze wszystko się przesunęło o kilka … lat!
Penie Pan teraz powie ze covid, wojna i wiele więcej…
Napisał Pan tez ze to główny cel tej kadencji, a skoro tak było No to zostaje pogratulować.

IMG_0627.jpeg
Mieszkaniec
Mieszkaniec
19 dni temu

Przypomnę ze według planu od roku mamy basen!

Joa
Joa
17 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Nie denerwuj się tak dziadku bo ci zylka peknie

Mieszkaniec
Mieszkaniec
17 dni temu
Reply to  Joa

Jestem po 20, babciu!

Last edited 17 dni temu by Mieszkaniec
Xyz
Xyz
19 dni temu
Reply to  Mieszkaniec

Brawo! Piękne podsumowanie obietnic prezydenta. Właśnie tak trzeba robić. Za 5 lat znowu będzie gadał o budowie basenu, chyba, że go już wreszcie wywalimy z Piekar. Żenua.

wyborca
wyborca
18 dni temu
Reply to  Xyz

Zdecydowanie. I w jego miejsce robotnego. Wtedy będzie raj. 😉

Zdziwiona
Zdziwiona
17 dni temu
Reply to  wyborca

Taa. Raj. Taki jaki zafundował mieszkańcom donosząc na nich?
To ja podziękuję, wolę czyściec z Turzańskim. Przynajmniej wiem, czego się mogę spodziewać/

Persi
Persi
17 dni temu
Reply to  Xyz

Weź nie jęcz, miasto się zmieniło na lepsze, widać gołym okiem metamorfozę. O głupi jeden basen się będą kłócić paranoja…
Zrobią to zrobią i tyle.

Nika
Nika
17 dni temu
Reply to  Persi

Dla mnie basen nie jest priorytetem (uważam, że są pilniejsze potrzeby), ale fakty są takie, że zobowiązanie zostało podjęte (podpisywano je bodajże na ulicach miasta), ale nie zostało zrealizowane w zadeklarowanym terminie.

Andrzej
Andrzej
20 dni temu

…w czerwcu 2024 przetarg, z racji kwoty, publiczny. 3 miesiace do otwarcia ofert, i mamy koniec wrzesnia 24′. Oby nie było odwołań bo wskoczymy w 2025.
Na kiedy zaplanowano otwarcie basenu dla Piekarzan ?

Romek
Romek
21 dni temu

A czy sauny , jacuzzi i pozostałe atrakcje będą w cenie biletu na basen czy dodatkowo płatne?

finy
finy
21 dni temu

Budynek piekarskiego basenu na pewno jest wizualnie bardziej dopieszczony. Radzionków postawił budynek z paneli i zrobił w środku basen. Zapewne projekt i budowa były tańsze. Może kiedyś Piekary wybudują taki pawilon przy jakiejś szkole. A co do porównywania się z innymi miastami: Chorzów ma 2 razy więcej mieszkańców niż Piekary i ma 4 baseny kryte… My zacznijmy od pierwszego piekarskiego basenu, tego wyczekiwanego. Co pokaże przyszłość, zobaczymy 🙂 “Innych basenów w Piekarach Śląskich nie będzie…” nigdy nie mów nigdy 🙂 Pozdrawiam.

ciekawska Ala
ciekawska Ala
20 dni temu
Reply to  finy

Były 2 baseny: po Julce i po Andzie. Dlaczego miasto ich nie wykupiło?

ciekawska Ala
ciekawska Ala
20 dni temu

A po Julce? Odpowiedzi udzielił pan tylko w części, jak to u pana zwykle bywa.

Krzysztof
Krzysztof
19 dni temu

Mniej gadania a więcej roboty będzie basen będzie można się rozpisywać narazie nie ma czego komentować.

Damian Harazim
Damian Harazim
18 dni temu
Reply to  Krzysztof

Nawet nie wiesz ile roboty trzeba wykonać żeby mieć projekt z pozwoleniem na budowę…

Michał
Michał
21 dni temu

co będzie obejmować strefa spa?
mam nadzieję że nie będzie tak że chcąc po basenie skorzystać z sauny będzie trzeba biegać miedzy budynkami

Michał
Michał
21 dni temu

Dzięki za informację 🙂

Budwaiser
Budwaiser
21 dni temu

Ten Baden miał zostać wybudowany po ostatnich wyborach samorządowych. Pani Prezydent tak mówiła chodząc po Kamieniu w towarzystwie Pana Sciebiorowskiego

Jola
Jola
20 dni temu
Reply to  Budwaiser

Papka wyborcza 😀